škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Eksiltme için 5/30 tam sentetik deniyorum.

kor_ay · 55 · 14965

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BuuRa;514878
Abi yağ kaçağı var belli oring değişimi yaptır silikon ile desteklesinler sonrasında da tam sentetik 5w-30 veya 5w-40 mobil veya castrol tavsiye ederim bnm o şekilde 3000 km den fazla yapmışım yağ seviyem aynı çok şükür aracım 101 bg
oring olarak adlandırılan bu conta tam olarak hangi parçalar arasında bulunuyor? Ayrıca, bu miktarda bir yağ tüketimin yarısının bile kaçak nedeniyle olduğunu düşünürsek, mutlaka bir noktadan kendini belli etmez miydi sizce? Çünkü gerçekten sizin de dediğiniz gibi, kaçak durumu da bana olası göründü bu süreç içinde ama  her türlü servis ziyaretimde durumu ustalara anlatıp kaçak olabilecek yerleri gözden geçirmelerini istedim ama hiçbir kaçak noktası ve belirtisi olmadığını söylediler. bir görsel paylaşabilir misiniz bu parça ile ilgili.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;514927
oring olarak adlandırılan bu conta tam olarak hangi parçalar arasında bulunuyor? Ayrıca, bu miktarda bir yağ tüketimin yarısının bile kaçak nedeniyle olduğunu düşünürsek, mutlaka bir noktadan kendini belli etmez miydi sizce? Çünkü gerçekten sizin de dediğiniz gibi, kaçak durumu da bana olası göründü bu süreç içinde ama  her türlü servis ziyaretimde durumu ustalara anlatıp kaçak olabilecek yerleri gözden geçirmelerini istedim ama hiçbir kaçak noktası ve belirtisi olmadığını söylediler. bir görsel paylaşabilir misiniz bu parça ile ilgili.
Aracı park ettiğiniz yerde, yere yağ damlaması durumu da yok, değil mi?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;514965
Aracı park ettiğiniz yerde, yere yağ damlaması durumu da yok, değil mi?
Kesinlikle boyle bir durum yok. Hatta demir karter koruması söküldüğü zamanlarda ona bile bakarım, orada da olmaz hicbir zaman.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;514908
Link vs. gibi bir şey verebilir misiniz?

Motul Türkiye Distribütörü Kompet ararsanız size en yakın satıcıya yönlendirirler.

http://kompet.com.tr/index.php?route=information/information&information_id=11
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2015, 12:37:59 Gönderen: trio »

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;514857
Motoru açtırmak gibi bir dusuncem asla yok. Bugüne kadar dört farklı markanın 10/40 yari sentetik yağını kullandim. Çoğunluğunu magnatec oluşturuyor. Önceki yazılanlardan okumussunuzdur, yanma odasinda gerçekleşen eksilme dışında, buharlaşma olasılığını da dusunmeye başladım. Aracimin motoru gerektiğinden fazla isiniyor gibi geldi bana. Bu nedenle, daha ince olsa da, ısıya daha dayanıklı olan 5/30 tam sentetige geçtim. Artik yağ üreticileri de 101 bg. Bbz ler için 5/30 tam sentetigi öneriyorlar. Aracim hicbir zaman zor koşullar altında kullanılmamış olmakla birlikte, çoğu zaman da ileri sürüş teknikleriyle kullanılıyor. Böylesi bir eksiltmede kullanıcı hatası olacak bir durum da yok. Siz de söz etmissiniz zaten. Bakalım, bu yağın bir yararı olacak mi. Yorumunuz için sagolun.

Buharlaşma zaten devir daimde kullanılır, karter havalandırması hava filtresine bağlıdır, karterdeki tüm yağ buharı tekrar hava filtresinden motora yollanır, hem subap ve eksantrik yağlanması sağlanır hemde gene emisyon değerleri içindir.
İsmi cismi havalı durur ama Magnatec bir daha kullanmayın derim, iyi bir yağ değildir o, bunun yerine BP Visco deneyin (Castrol'ün yağlarını BP yapar) ben performansından memnun kalmıştım Visco'nun.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;515035
Buharlaşma zaten devir daimde kullanılır, karter havalandırması hava filtresine bağlıdır, karterdeki tüm yağ buharı tekrar hava filtresinden motora yollanır, hem subap ve eksantrik yağlanması sağlanır hemde gene emisyon değerleri içindir.
İsmi cismi havalı durur ama Magnatec bir daha kullanmayın derim, iyi bir yağ değildir o, bunun yerine BP Visco deneyin (Castrol'ün yağlarını BP yapar) ben performansından memnun kalmıştım Visco'nun.

Size katılıyorum Castrol magnetec 10/40 her türlü 101 lik fabia da eksilir. 2x2 =4
Bir kere bu arabanın yağı bu değerler değil ki ustaların işgüzarlığı 100000 km geçen arabaya hemen 10x40 koyuyorlar ne alakaysa wv onayı var mı?
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2015, 11:46:02 Gönderen: trio »

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;515120
Size katılıyorum Castrol magnetec 10/40 her türlü 101 lik fabia da eksilir. 2x2 =4
Bir kere bu arabanın yağı bu değerler değil ki ustaların işgüzarlığı 100000 km geçen arabaya hemen 10x40 koyuyorlar ne alakaysa wv onayı var mı?

Castrol uzunca bir süre VW grup yağı oldu, oradan kalan bir alışkanlık var, benim motor ön panelinde Shell etiketi var mesela ama arkadaşımın makyajsız kasa 101'de Castrol etiketi vardı. Markaların anlaşmasına bağlı değişiyor bu ama Castrol çok uzun yıllar VW grupla kaldı, şimdi en son gene değiştimi bilmiyorum sanırım Shell ile devam ediyorlar. 10/40 konusunda işgüzarlık demeyelimde bazı ustaların gene alışkanlığı diyelim, 90'lı yılların jenerasyonu motorlarında kullanılan en yaygın yağdı(normal 1,4-1,6 v,s segmenteki bildiğimiz araçlar) , bunu hemen değiştirmek zaman alacak sanırım :) olay aslında 10/40'da değil tam sentetik ile yarı sentetik olayı, 10/40'da bildiğim tam sentetik olmuyor, olan marka belki vardır ama hiç görmedim, bizim motorlarımız tam sentetik ile daha verimli, durum bu aslında.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;515128
Castrol uzunca bir süre VW grup yağı oldu, oradan kalan bir alışkanlık var, benim motor ön panelinde Shell etiketi var mesela ama arkadaşımın makyajsız kasa 101'de Castrol etiketi vardı. Markaların anlaşmasına bağlı değişiyor bu ama Castrol çok uzun yıllar VW grupla kaldı, şimdi en son gene değiştimi bilmiyorum sanırım Shell ile devam ediyorlar. 10/40 konusunda işgüzarlık demeyelimde bazı ustaların gene alışkanlığı diyelim, 90'lı yılların jenerasyonu motorlarında kullanılan en yaygın yağdı(normal 1,4-1,6 v,s segmenteki bildiğimiz araçlar) , bunu hemen değiştirmek zaman alacak sanırım :) olay aslında 10/40'da değil tam sentetik ile yarı sentetik olayı, 10/40'da bildiğim tam sentetik olmuyor, olan marka belki vardır ama hiç görmedim, bizim motorlarımız tam sentetik ile daha verimli, durum bu aslında.

Zaten bende o yüzden yazmadım 10-40 tam sentetik yok ben 5-40 koydum tam sentetik. bir daha ki sefere 5-30 koyacağım

Çevrimdışı BuuRa

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;515154
Zaten bende o yüzden yazmadım 10-40 tam sentetik yok ben 5-40 koydum tam sentetik. bir daha ki sefere 5-30 koyacağım

neden birdaha ki sefere 5-30 ?

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BuuRa;515667
neden birdaha ki sefere 5-30 ?

İlk değişimde 10/40 castrol magnatec mineral yağ koydu usta ama arabaya hakim değildim araştırınca yağın yanlış olduğunu gördüm sonra burada yazılanları okuyunca biraz çekindim 5/30 koymaya 5/30 kullanma klavuzundaki yağ yani olması gereken yağ   5/40 ta hiçbir sorun yaşamadım bir daha ki sefere tam doğru yağı koyacağım motul 5/30 tam sentetik ile devam... Birde şu bbz kodlu motorların adını çıkarmasak benim araba da bbz kodlu motor var Allah a şükür sorun yok adı çıkmış triplere girdik burda ilk 10.000 km 2 günde bir yağ kontrolü yaptık arabaya yanlış yağ koyuyorlar sonra motorun adı çıkıyor.

Kendi araştırmalarım sonucunda bu bilgilere ulaştım yağ olarak da tam sentetik motul u tercih ettim ve kullanmaya başladım vw onaylı...

« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2015, 19:24:05 Gönderen: trio »