škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Esp & asr

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende Fabia 1 lerde ESP yok diye biliyorum. Bahsedilen şey ASR dir.

Bu arada Fabia Comfort modelinde , hiç biri yok , ABS de yok, ASR de yok , ESP de yok.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;449893
Hiç olmadı Fabia I'de ESP
Vrs versiyonunda bile yoktu.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: musti22160;449805
ESP olmasi gerekiyor cunki benim aracimda esp arizasi var aracinizin arka koltugunun altinda tam ortada uzerine kablo takili bir kutu gorebiliyorsaniz bu parcanin adi esp yanal kayma sensorudur bu sensir sayesinde aracin yanal eksendeki kaymalari tespit edilir ve savrulma onlenir...

Bu gün baktım o dediğinden var hocam ..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:+1: Fabiaların vRS modellerinde bile ESP yok. ASR'idr büyük ihtimal. Sadece makyajsız kasalarda Asr var. Makyajlılarda ise sadece ABS vardır. Oda Amibiente modelinde..

Çevrimdışı osmanky

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Forumda bilgi birikimlerini ,yaşanmışlarını paylaşan değerli arkadaşlar,herkese merhaalar,aranıza yeni katılmış bulunorum.bende yaşamış olduğum bir durumu sizlerle paylaşmak istedim.bende 2004 mod. Fabia elegans 1.4mot.101 Hp aracım(94000 )klm.de ABS ve ESP zaman zaman yanıp sönüyordu daha sonra sürekli yanmaya başladı.Ankarada oto tamircisine götürdüm kontrolettiler bilgisayara bağladılar.abs pompa arızası göstiriyor abs beyninin değişmesi gerekir dediler ABS ile EPS birlikte çalışıyormuş orjinali 1500,-TL. çıkması 600 ile 700.-TL. olur dediler.o arada formu biraz inceledim.Çok güzel tespitler ve önerileri okudum.Yaptırmaktan vazgeçtim.(ABS ve EPS çalışmadığı zaman abs olmayan araçlar gibi normal frenler devereye giriyormuş  bu şekilde Aksaraya iline torunlarımın yanına geldim.Burada tavsiye üzerine sanayiye br "ÇAPAN OTO ELEKTRİK" çisine giitim.yukarıdaki bilgileri verdim.Genç bir usta (Salih) bilgisayara bağladı aynı arızaları gördü.Amca merak etme hallederiz dedi ama ben inanamıyordum.Yaptğı işleri ben de izliyordum.Tüm sigortaları gözden geçirdi ve sorunun kaynağını bulduğunu zannediyorum.bu arada amca arızayı bulduk.Arıza akü üzerinden çıkan topluca kabloların üzerinde 2 adet sigortadan biri bozukmuş,birde akü kapağını kaldırdığınızdai ki kapak arasında 4  adet sigorta görevi yapan ince metal bağlantılardan biri çatlamış bunları değiştirdi.hadi amca bi teste çıkalım ve gittik Aksarayı dolaştık herşey normal bu arada sileceklerimi de değiştirdi.Yeğenim borcumuz nekadar dedim 50.- (elli TL) önce inanamadım az değilmi
 amca hakkımı aldım diyerek beni yolcu etti .Ben de bunu internette anlatacağımı söyleyerek teşekkür ederek ayrıldım.13 gündür Aksaraydayım bir problem yok.Sorun yaşan arkadaşlara bu konuda yardımcı olurum.osmanky@yahoo.com

Çevrimdışı DuMaN38

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: osmanky;451644
Forumda bilgi birikimlerini ,yaşanmışlarını paylaşan değerli arkadaşlar,herkese merhaalar,aranıza yeni katılmış bulunorum.bende yaşamış olduğum bir durumu sizlerle paylaşmak istedim.bende 2004 mod. Fabia elegans 1.4mot.101 Hp aracım(94000 )klm.de ABS ve ESP zaman zaman yanıp sönüyordu daha sonra sürekli yanmaya başladı.Ankarada oto tamircisine götürdüm kontrolettiler bilgisayara bağladılar.abs pompa arızası göstiriyor abs beyninin değişmesi gerekir dediler ABS ile EPS birlikte çalışıyormuş orjinali 1500,-TL. çıkması 600 ile 700.-TL. olur dediler.o arada formu biraz inceledim.Çok güzel tespitler ve önerileri okudum.Yaptırmaktan vazgeçtim.(ABS ve EPS çalışmadığı zaman abs olmayan araçlar gibi normal frenler devereye giriyormuş  bu şekilde Aksaraya iline torunlarımın yanına geldim.Burada tavsiye üzerine sanayiye br "ÇAPAN OTO ELEKTRİK" çisine giitim.yukarıdaki bilgileri verdim.Genç bir usta (Salih) bilgisayara bağladı aynı arızaları gördü.Amca merak etme hallederiz dedi ama ben inanamıyordum.Yaptğı işleri ben de izliyordum.Tüm sigortaları gözden geçirdi ve sorunun kaynağını bulduğunu zannediyorum.bu arada amca arızayı bulduk.Arıza akü üzerinden çıkan topluca kabloların üzerinde 2 adet sigortadan biri bozukmuş,birde akü kapağını kaldırdığınızdai ki kapak arasında 4  adet sigorta görevi yapan ince metal bağlantılardan biri çatlamış bunları değiştirdi.hadi amca bi teste çıkalım ve gittik Aksarayı dolaştık herşey normal bu arada sileceklerimi de değiştirdi.Yeğenim borcumuz nekadar dedim 50.- (elli TL) önce inanamadım az değilmi
 amca hakkımı aldım diyerek beni yolcu etti .Ben de bunu internette anlatacağımı söyleyerek teşekkür ederek ayrıldım.13 gündür Aksaraydayım bir problem yok.Sorun yaşan arkadaşlara bu konuda yardımcı olurum.osmanky@yahoo.com

böyle insanları seviyorum yaa :) Allah sanayileri böyle ustalarla doldursun AMİN

Çevrimdışı osmanky

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia919;447580
bende de aynı sey oluyor bnce esp yok diyorlar ama bole bi hb araç kaydıgından
itibaren spin atar ama bn daha hiç spin atmadm bnce esp var lambası olan seyin neden olmasn asr de olablr abs varmı aracnz da

Bende 2004 mod.fabia elagans 1.4 mot.101 Hp modelinde ABS,ESP,ASR ve daha birçok özllikleri var.aracın katoloğunda (kitabında)esp sistemi abs sistemi ile aküple (birlikte)çalıştığı yazılmaktadır.esp'yi devre dışı bırakacak bir açma kapama düğmesi yoktur.asr nin göğüs panelinde düğmesi vardır.Öncelikle bunlara ait sigortalarının kontrol edilmesi gerekir.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: osmanky;451678
Bende 2004 mod.fabia elagans 1.4 mot.101 Hp modelinde ABS,ESP,ASR ve daha birçok özllikleri var.aracın katoloğunda (kitabında)esp sistemi abs sistemi ile aküple (birlikte)çalıştığı yazılmaktadır.esp'yi devre dışı bırakacak bir açma kapama düğmesi yoktur.asr nin göğüs panelinde düğmesi vardır.Öncelikle bunlara ait sigortalarının kontrol edilmesi gerekir.

Eğer göğüsteki düğmede ESP yazısı varsa ESP vardır, Fabia I kataloğundan fotosunu da ekledim aşağıya. ESP yazmıyorsa Fabia I araçta ESP yoktur, hala sağlam olarak duruyorsa bagajdaki etiketten opsiyon listesini VIN decoder web sitesinden kontrol edebilir ;) İngiltere ve Çekya'da çok kısıtlı sayıda Mk1 VRS'te opsiyonel olarak sunulmuş ESP, TR'ye hiç gelmediler

Alıntı yapılan: osmanky;451678
esp'yi devre dışı bırakacak bir açma kapama düğmesi yoktur.asr nin göğüs panelinde düğmesi vardır.

Öte yandan kitapçık diyor ki:

Çevrimdışı osmanky

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;451683
Eğer göğüsteki düğmede ESP yazısı varsa ESP vardır, Fabia I kataloğundan fotosunu da ekledim aşağıya. ESP yazmıyorsa Fabia I araçta ESP yoktur, hala sağlam olarak duruyorsa bagajdaki etiketten opsiyon listesini VIN decoder web sitesinden kontrol edebilir ;) İngiltere ve Çekya'da çok kısıtlı sayıda Mk1 VRS'te opsiyonel olarak sunulmuş ESP, TR'ye hiç gelmediler

Öte yandan kitapçık diyor ki:

İrfan bey;Haklı olabilirsiniz ama herhalde ayrı ayrı araçlardan bahsediyoruz.fabianın birçok versiyonu var bendeki araçla ilgili bilgileri verdim.Sizin bahsettiğiniz araçla ilgili bilgi sahibi değilim.yanlış bir yorum yapamam ancak şekil 130 diye basettiğiniz göğüs paneli benim bahsettiğim fabiadaki panelden farklı,kontağı açtığınızda gösterge panelinde yanan ışıklar içinde abs,esp,ars ve diğer birçok  ışıklar görülüyor,aracı çalıştırınca bu ışıklar sönüyor.göğüs panelinde de asr düğmesi varisterseniz asr yi devre dışı bıakabiliyorsunuz.Bununl ilgili resimleri ileriki zamanda forma aktarmayı düşünüyorum.selaamlar.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia 1 lerde göğüs hep aynı , donanıma göre düğmelerin şekli veya düğme olup olmadığı değişebilir. Bu konuda nedense anlaşamadığımız bir durum var. Forumda ABS bile olmayan Fabia 1 Comfort modelinde ESP olduğunu iddaa eden üye gördüm. ( sanırım yanlış anlaşılma ) Fabia 1 lerde ESP yok . Yani bu çok net bir gerçek. Keşke olsaydı , araçlarımız daha güvenli olurdu.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;447760
esp kapatılmaz. araba üstünde bulunan bütün sistemlere komut eder. o standard olarak devrededir. kapama düğmesi bir tek asr için var.
Fabia 1 de, Octavia A4 ve a5 de ESP kapatma tuşu var, Geçenlerde müşteri olduğum fabia 1 vRS de vardı mesela...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: osmanky;451727
İrfan bey;Haklı olabilirsiniz ama herhalde ayrı ayrı araçlardan bahsediyoruz.fabianın birçok versiyonu var bendeki araçla ilgili bilgileri verdim.Sizin bahsettiğiniz araçla ilgili bilgi sahibi değilim.yanlış bir yorum yapamam ancak şekil 130 diye basettiğiniz göğüs paneli benim bahsettiğim fabiadaki panelden farklı,kontağı açtığınızda gösterge panelinde yanan ışıklar içinde abs,esp,ars ve diğer birçok ışıklar görülüyor,aracı çalıştırınca bu ışıklar sönüyor.göğüs panelinde de asr düğmesi varisterseniz asr yi devre dışı bıakabiliyorsunuz.Bununl ilgili resimleri ileriki zamanda forma aktarmayı düşünüyorum.selaamlar.

ABS ve ASR var zaten, onda sorun yok, ASR ve ESP'nin lambaları aynı ve tektir, o yanıltıyor olabilir. Eklediğim panel fotosu en full donanıma ait, koltuk ısıtma ve ESP düğmesi görünüyor, sizde yoksa haliyle yeri boş olacaktır, yoksa o foto Fabia I'e ait. Yani ESP olan modeldeki düğmede ESP yazıyor. Sadece ASR olanda ASR yazıyor

Bagaj halısı altında veya araç dosyasında şu etiketiniz duruyorsa oradan teyit edebilirsiniz

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
A4 octavia'larda göğüste Esp açma - kapatma düğmesi  yoksa araçta ESP yok mudur demektir ?