škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araç teyiplerinde ve usb cd changerlarda ses kalitesizliğini nedeni.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracıma usb cd changer takmıştım fakat ses kalitesinden memnun değildim, sorunu bu gün çözdüm ve test ettim. Sorun internetten indirdiğim 320kbps müziklerin gerçek kalitesinin 128 kbps olmasından kaynaklanıyor. Dosya gerçek 320 kbps ise kalitesi cd ye yakın, 128 kbps ise berbat bir ses kalitesi var.

Yaptığım işlemler;

İlk önce Orjina cd den 128 kbps ve 320 kbps iki adet mp3 dosyası yaptım. Program olarak Format Factory http://www.pcfreetime.com/  programını kullandım. Program türkçe ve kullanımı çok basit.

Mp3 leri analiz yapmak için Spek – Acoustic Spectrum Analyser  http://spek.cc/adlı programı indiriyoruz. Bu programda türkçe ve kullanımı çok basit.

Resimde orjinal cd den yapılan 320kbps mp3 dosyasının değerleri.

Bu resimde orjinal cd den yapılan 128 kbps mp3 dosyasının değerleri.

En son internetten indirilen 320 kbps mp3 dosyasının değerleri. 128 kbps nin değerleri ile aynı.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çalışma güzel de, bu fotolardan ne anlamamız gerekiyor? En nihayetinde şarkıları 128 den aşağı olmayanlardan seçtiğimizde, dinlenebilir bi durum oluyor zaten.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;542582
Çalışma güzel de, bu fotolardan ne anlamamız gerekiyor? En nihayetinde şarkıları 128 den aşağı olmayanlardan seçtiğimizde, dinlenebilir bi durum oluyor zaten.

Engin abi dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım, grafiklerde mp3 dosyalarının frekans değerleri var, bu frekans değerleri ne kadar yüksek ise ses kalitesi okadar yükseliyor. 128 kbps ile 320 kbps arasındaki farkını ses sisteminin kalitesi ile anlayabiliyorsunuz. Ses sistemlerinde usta arkadaşlarımız güzel bir yazı yazsalar daha iyi olur, benim bilgim çok çok az.