škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Otomatik vites araçta geri kaydırma

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gezen_Orion

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba dostlar,

Octavia 1.2 TSI Otomatik aracım var 2016 model.

Düz yolda yada hafif rampada farketmiyor, durduktan sonra frenden ayağımı çektiğimde araç geri geri kaymaya başlıyor. Vites konumu "D" iken.
Otomatik vites arabada vitesi "R" ye almadan geri kayması normal midir? Yokuşta frene bastığımda yokuş kalkış desteğinden dolayı geri kaçmıyor.

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İster otomatik ister düz vitesli olsun, yokuş kalkış desteği varsa, ancak frene iyice basarsanız kadar devreye girer ve freni 1-2 saniye geç bırakır. Hafif basmada devreye girmez.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğim sensörü düz yolu algılayıp yokuş kalkış (adı üstünde) devreye girmeyecektir.

Çevrimdışı Gezen_Orion

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba, düz dediğim çok hafif arkaya eğimli yol.
Arkadaşla megane vardı otomatik aynı yerde, benim araba geri kayıyor freni bıraktığımda, onun arabada kayma yok. Vites "D" konumunda.
Hatta arkadaşta şaşırdı otomatik vites araba nasıl kendini geri bırakıyor diye.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyice frene basıyorsanız, eğim yeterli gelmiyor olabilir. Yokuş kalkış boşta (N) devreye girmez. Viteste iyice frene basılmışsa yokuşun durumuna göre devreye girer. Erken, geç, normal gibi ayarları var onunla ilgili olabilir mi bilemiyorum. Belki devrede değildir. Vag-com ya da benzer bir cihazla bakmak gerekebilir.

Çevrimdışı Engin E.

• H u r d a c ı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
eğim fazla değilse hillholder devreye girmez, eğim fazlaysa, frene az basarsanız yine devreye girmez.

Çevrimdışı telepinu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Gezen_Orion;658170
Merhaba, düz dediğim çok hafif arkaya eğimli yol.
Arkadaşla megane vardı otomatik aynı yerde, benim araba geri kayıyor freni bıraktığımda, onun arabada kayma yok. Vites "D" konumunda.
Hatta arkadaşta şaşırdı otomatik vites araba nasıl kendini geri bırakıyor diye.

Bizde hem Megane 3 var, hem de Octavia

Megane gaza basana kadar tutuyor. Octavia  size 3sn veriyor.
Megane Auto Hold gibi çalışıyor. Ben daha çok beğendim.

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Olay hill holder ile alakalı değil sanırım. Dsg geri kaydırır mı kaydırmaz mı? Konu bu galiba.  Tsi Dsg de tork düşük olduğundan bir miktar geri kaçırma olabilir. Bu sizin gaza basma tepkimenizle doğru orantılıdır. Ayağınızı frenden çekip gecikmeden gaza basarsanız geri kaçırma yapacağını sanmıyorum.
Tdi Dsg lerde ise torkun yüksek oluşu, gaza siz basmadan aracın gaz vermesi ile kaçırma olmaması gerekir.
Hill holder bu durumlar içindir. Benim gözümde, hele hele bayanlar için büyük bir nimettir. :)

Çevrimdışı Engin E.

• H u r d a c ı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Blackadder59;658328
Olay hill holder ile alakalı değil sanırım. Dsg geri kaydırır mı kaydırmaz mı? Konu bu galiba.  .................... :)

geri kaçırma az da olsa mutlaka olur, hill holder bunun için var zaten..