škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

düşük vites ve düşük devir de gaza basınca gelen fan sesine benzer bir ses normal mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kablan12

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
düşük vites ve düşük devir de gaza basınca gelen fan sesine benzer bir ses geliyor bırakınca kesılıyor "hınnn" şeklinde.. Yasayan veya benım aractada var dıye varmı

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim araçta da da var ama gaza bastığım her devirde oluyo sadece düşük devirde diil.6000 kmden sonra başladı ancak bariz bi gürültü olmadığı için rahatsız olmadım daha doğrusu kafaya takmadım.neden kaynaklandığını bilen arkadaşlar vardır belki???

Çevrimdışı kablan12

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mcb951;541319
Benim araçta da da var ama gaza bastığım her devirde oluyo sadece düşük devirde diil.6000 kmden sonra başladı ancak bariz bi gürültü olmadığı için rahatsız olmadım daha doğrusu kafaya takmadım.neden kaynaklandığını bilen arkadaşlar vardır belki???

yuksek viteste dikkat etmemıs olabılırım cunku dusuk vıteste hıssedılır sekılde fan seklınde ses yapıyor  "hınnn hınnn hınnn" seklınde kesık kesık aralıklarla gaza basma durumuna gore. Umarım sebebı vardır. Hundai i30 bındım gecen 2015 dızel otomatık ne vıtes gecısı nede motor sesı nede trım sesı araba cok sessızdı cok sasırdım.

Çevrimdışı telepinu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
O ses Turbo ile ilgili olabilir mi? Turbo düşük devirlerde de aktiftir fakat yeterli güç üretmez, o esnada tiz ıslık gibi ses yapıyordur. Bu arada aynı ses benim arabada da var. 1.4 TSI.

Çevrimdışı fabiatik

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kablan12;541320
yuksek viteste dikkat etmemıs olabılırım cunku dusuk vıteste hıssedılır sekılde fan seklınde ses yapıyor  "hınnn hınnn hınnn" seklınde kesık kesık aralıklarla gaza basma durumuna gore. Umarım sebebı vardır. Hundai i30 bındım gecen 2015 dızel otomatık ne vıtes gecısı nede motor sesı nede trım sesı araba cok sessızdı cok sasırdım.

Bende 2 gündür arkadaşın aracını kullanıyorum aynı araçtan  cam tavanlı olanından ben sizin deneyiminizin aksine çok gürültülü buldum İ30`u çok fazla yol sesi ve motor sesi vardı araçta :confused: :confused:

Dipnot: Kendi şahsi aracım 2005 model Golf otomatik vites

Çevrimdışı kablan12

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabiatik;541348
Bende 2 gündür arkadaşın aracını kullanıyorum aynı araçtan  cam tavanlı olanından ben sizin deneyiminizin aksine çok gürültülü buldum İ30`u çok fazla yol sesi ve motor sesi vardı araçta :confused: :confused:

Dipnot: Kendi şahsi aracım 2005 model Golf otomatik vites

bence arkadasınız bır gostersın aracını ben cok sasırdım ama 2 aylık araba tabı arkadasın kı ve cam tavanlı! konumuz bu degıl. belırttıgım konuda paylasıma devam  ;)

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende son zamanlar da duymaya başlladım, 2009 model roomster 1,4 benzinli en baz model.. özel servis de triger seti değiştikten sonra diye şüpheleniyordum. inilti şeklinde bir ses , bakalım ne çıkacak..
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı kablan12

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
özellıkle yeni octavia dsg olan arkadaslardan rıcam araclarını dınlemelerı ve durumlarını bızımle paylasmaları varmı bole bır durum yanı standart bırsey mı?

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Trigeri değiştirdiğim geçen haftadan beri ben de sıkışık trafikte, özellikle düşük devirde motor devrine paralel bir ses duyuyorum, su pompası mı, turbo mu, nedir anlamadım...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı bekotass

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Söylediğiniz araçlar turbo ise çok normal turbonun çıkardığı ses o hemen hemen her araçda oluyor

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;541421
Trigeri değiştirdiğim geçen haftadan beri ben de sıkışık trafikte, özellikle düşük devirde motor devrine paralel bir ses duyuyorum, su pompası mı, turbo mu, nedir anlamadım...

Nerede yaptırdın, bende su pompasından veya bir kasnakdan şüpheleniyorum, ustam biraz daha çoğalsın bakarız dedi, beklemedeyim. (Doğukan' a dinletmiştim, hiç elletme abıi demişti)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;541421

Alıntı yapılan: hiko;541516
Nerede yaptırdın, bende su pompasından veya bir kasnakdan şüpheleniyorum, ustam biraz daha çoğalsın bakarız dedi, beklemedeyim. (Doğukan' a dinletmiştim, hiç elletme abıi demişti)

Abiler hic kurcalamayin. Sizdeki sesin sebebi kaputu actiginiz zaman motor blogunun sol tarafindaki triger ve V kayisinin cevirdigi kasnaklardan kaynaklaniyor. (Sarj donamosunun kasnagi olabilir, devirdaimin olabilir, klimanin olabilir, gergiler olabilir)

Bu kulaginiza gelen ses bu elemanlarin sesli calismasindan kaynaklaniyor. Ancak nokta atisi hangisinin sesli calistigini bulmak cok cok zor. Ayrica aracin calismasinda veya arza cikartmasinda hicbir degisiklik yapmazlar icinizi ferah tutun. Zaten zamani gelince degismesi gerekenler degisiyor. Mesela sarj dinamosunun kasnaginin bilyalarinda bir sistem var (sanirim klima kompresorunde de var) zamanla bunlar lackalasmis olabilir. Citirtili calisiyor olabilir. Calistigi surece sikinti yok. Nerde trak orda birak kanunu gecerli.

Yoksa ufacik bir sesi gidermek icin bir dunya parcayi degistirmeye baslayacaksiniz. Parcalarin hepsi servis mali olacak (parcacidan aldiginizdan cok pahali olacak) ve bir dunya iscilik odeyeceksiniz. Cok cok masrafli olur gerek yok ;)

Konunun basina gelecek olursak su alt devirlerde gaza oturtunca gelen ses muhtemelen turbonun sesini duyuyorsunuz.

Hele hele baska bir araca birisini bindirin acsin sesi dinlesin yanindan 2.-3. Viteste turboyu tam doldurarak peak de gecin. Egzozdan ugultulu bir ses duydugunu soyleyecektir. Normal ;)

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;541539
Abiler hic kurcalamayin. ................................ ;)

Doğukan tekrar teşekkürler. (değişen parçalar garanti içerisinde olduğu için acaba  diye düşünüyordum da...) Ben de turbo yok , benzinli arabam, ama son zamanlarda gerçekten bir inilti şeklinde ses duyuyorum, gaz tepkimesi ile orantılı olarak değişiyor, ne olabilir. Rölantide bile duyuyorum..(çok azda olsa!) ne olabilir..
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2015, 13:58:36 Gönderen: hiko »

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;541547
Doğukan tekrar teşekkürler. Ben de turbo yok , benzinli arabam, ama son zamanlarda gerçekten bir inilti şeklinde ses duyuyorum, gaz tepkimesi ile orantılı olarak değişiyor, ne olabilir. Rölantide bile duyuyorum..(çok azda olsa!) ne olabilir..

Abi yazin baktigimizdan farkli bisey mi? Devirdaimdan ya da gergilerden geliyor olabilir. Bakalim bi ara ;)