škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Vw Polo Arka Kapı Hoparlör Montajı (Resimli)

kobak · 10 · 27420

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
14 nisan 2008 de eski aracıma bu uygulamayı yaptırmıştım, bu forumda da olması güzel olur;

Tüm forum müdavimlerine merhabalar;
 2001 ve sonrası Polo kullanıcılarının müzdarip olduğu bir sorunu var, arka kapı kolon boşlukları var fakat içindede ne kablo tesisatı nede hoparlör var. Bu durum teyp ne kadar randımanlı ses çıkışı verse de 1 çift hoparlör sisteminden çıkan ses 2 çift hoparlör sisteminden çıkan sese ve verdiği akustiğe benzemez diyerek araştırmalara başladım.
 İlk etapta hangi hoparlörü alsam diye uzun araştırmalar yaptım, kafamda da hep "insan oğlu hiçbir zaman elindekiyle yetinmez ve daha fazlasını ister" düşüncesi vardı bu yüzden 2 yönlü komponent hoparlör sistemlerine baktım hep ve fiyat/performansı en yüksek olduğunu düşündüğüm JBL GTO6507C serisini aldım. Vw Polo' nun ön ve arka kapı kolon yuvası 16,5 cm bu ebatta hoparlör seçimi  yapılmasını tavsiye ederim.
 Artık hoparlörler kutuda bir an önce montajının yapılmasını bekliyor fakat nerede, nasıl ve kaç liraya montajını yaptıracağız soruları kafamda dolaşıyor 3 mekan gezdik pek içime sinmedi. Bence arabanıza bir işlem yaptıracağınız zaman gezin dolaşın bu işlem orjinalliğe en sadık kalınan bir yere yaptırılması gereken bir işlem bence. Arkadaşımın tavsiyesiyle cevizlibağ teknik oto sanayi sitesinde Erol Oto Elektriğe geldik. Gelirken randevu almadık, sabah erken saatte geldiğimiz için hemen montaja başladı Kenan Ustamız. Ustamızdan fotoğraf çekip çekemeyeceğimizin  
 onayını aldım ve elimden geldiği kadar bolca foto çektim. Önce kapı panzotları çıkartılar gelsin fotolar;
 Sağ arka kapımız

Sol arka kapımız

Sağ kapıda görüldüğü gibi kolon yuvamız yapışkanlı izolasyon özelliği olan bir  
 madde ile yapıştırılmış. Kenan usta bunu yerinden sökmedi ve keserek conta görevi  
 görsün diye kenarlarda kalmasını sağladı (sol kapıda) çıkan yapışkanıda direk  
 kaportaya yapıştırdı. Kablo tesisatı olmadığı için ustamız 1,5 luk hoparlör kablosunu hazırlamaya başladı,

Fotoğrafta pek görülmüyor ustamızın yaptığı işlem şu; iç mekanda sadece sağ  
 taraftan önden arkaya kablo gelsin istedi sol tarafa koltukların altından getirdi.

Kenan ustam kapının kablo körüklerini çıkartmayalım daha sonra sıkıntı yaşatır  dedi  

ve yılanla kabloyu içerden çekerek olayı halletti.

Sağ tarafın kablo tesisatı çekilmiş oldu. Crossoverler için uygun yer aradı bir  
 kaç defa kapı panzotlarını üzerine tutarak en uygun yerin burası olduğuna karar  verildi.

Herhangi bir zıngırtı,ses çıkartmaması için arkasına çift taraflı bant ve iki tane vida ile kapı sacına sabitlendi.

Yaw kimdir bu Kenan Usta diyenlere işte ustamız;

Sağ kapıdayız tweeter için uygun yer aradı hem görünmesi hemde ses çıkışı için  
 uygun yer olarak burasını seçtik ve önce çift taraflı bant sonrada tek vida ile  sabitledik.

Artık tek eksiğimiz bass hoparlörümüz, önce kablo hazırlığı

görüldüğü gibi Kenan usta inanılmaz titiz ve orginallik adına elinden ne gelirse hepsini uyguluyor

Kablolar hazır hemen kolon vida işaretleri konuldu ve vidalanıyor,

Evet sağ kapımızın bitmiş hali

Vakit nakittir sol kapıya geçiş yapalım

Reklam olurmu olmazmı bilmiyorum ama bu temiz işcilikten dolayı Kenan Ustaya ve  çırağına saygı ve sevgilerimi yolluyorum işte tabelası

Benim mini golfüm kollarını açmış beni bekliyor :)

Esprisiz ve şakasız yaşanmaz değil mi?

Seçtiğim hoparlör bu, sevgili arkadaşım Ahmet' in parmaklarının arasında

Sağ kapıdayız ve aynı titizliğe devam

Crossoveri bu sefer sağ kapıya bakarak hemen montajını yapıyor Kenan usta

Tweeterimiz, unutmayın muhakkak arkasına çift taraflı bant yapıştırın ve öyle vidalamaya geçin, ustamızın bir lütfu bize.

Tweeter tak ve döndür modeli, önce kabloyu arkadan geçiriyor ve saat yönünde çeyrek tur attırıyorsunuz ve sıkı bir şekilde yerine oturuyor, ayrıca belirtmek istiyorum tweeterler yaklaşık 200 - 250 gram galiba inanılmaz ağır.

Kablolar sallanmaması ve ses yapmaması için çırt kelepçe ile sabitleniyor.  Ustamız küçük detaylara inanılmaz hassasiyet gösteriyor.

Evet sol kapımızda bitti işte son hali,

Teybimiz Portekiz malı

Diğer görüntüsü

Kolon şeması

Aynı titizlikle teyp kablo montajı, küçük bir detayı aktarayım; teyp normalde  
 sadece sağ ve sol balans yapmaya izin veriyor ama kablo montajını yaptıktan sonra  
 sağ, sol, ön ve arka olarak ayar yapabiliyorsunuz.

Burada kabloyu nereye takacağınız belli sadece sağ ve sol balans tutturmak  gerekiyor aman dikkat

İç mekanın herhangi bir tahribata uğramaması için yoğun çaba gösteren ustamız

İşlem tamam, bana burasını tavsiye eden sevgili arkadaşımın dışarıyı seyrederken  yakışıklı pozunu yakaladım, paylaşmadan olmaz.

Evet bir şok ile sarsıldım, teyp güvenlik kodu soruyor, kitapçıkta evde.  

Siz siz olun güvenlik kodunu cep telefonunuza kayıt edin. Benden söylemesi. Neyseki hanım evdeydi ve ondan istedik ve kodu girdik. Ben kesinlikle arka  kapılara hoparlör taktırılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.
 Elimden geldiği kadar fotoğraflamaya ve size aktarmaya çalıştım. Sürç-i lisan  
 ettiysem affola.
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2010, 00:25:16 Gönderen: kobak »

Škoda Superb Mk1 (3U)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok güzel bir anlatım ile görseller olmuş..VW kaliteside belli oluyor kapı içlerinde bile..vaybe vidalı o koruma sacı.Bizim fabialarda eskiden vidalı idi.Şimdi perçiliyorlar..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
konuyu vwturk ten hatırlıyorum :) teşekkürler paylaşım için.

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;101809
konuyu vwturk ten hatırlıyorum :) teşekkürler paylaşım için.

3-4 forumda paylaşmıştım o zamanlar, burada da olmasını istedim. Belki işe yarar.

Škoda Superb Mk1 (3U)

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Elinize sağlık fotolar çok kaliteli olmuş. Direksiyonda çok kaliteymiş...

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Elinize saglık, güzel paylasım, tesekkürler,
bir sorum var, compenant sistem icin anfisiz baglanırsa ses alamazsın diyorlar, fakat sizin sistemde anfi yok sanırım, ses nasıl?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
elinize sağlık aracınız cok hos duruyor .. titiz bi iscilik ile sonlandırmıs ustamız masallah .  anlatımda cok güzel . kazasız belasız kullanın ..

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;102105
Elinize saglık, güzel paylasım, tesekkürler,
bir sorum var, compenant sistem icin anfisiz baglanırsa ses alamazsın diyorlar, fakat sizin sistemde anfi yok sanırım, ses nasıl?

Bu söz konusu bile olmaz; anfi bağlarım diye direk component takmıştım fakat bir türlü anfi seçemediğim için askıda kalmıştı. O şekilde baya kullandım. Sound hissi çok güzeldi bence.

Alıntı yapılan: erzopelci;102126
elinize sağlık aracınız cok hos duruyor .. titiz  bi iscilik ile sonlandırmıs ustamız masallah .  anlatımda cok güzel .  kazasız belasız kullanın ..

Teşekkür ederim; vw polo aracımı sattım.

Škoda Superb Mk1 (3U)

Çevrimdışı JrSlim

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyu hortlatayım dedim fotoğraflardaki numarayı aradım ama sanırım dükkan kapanmış başka bir adam çıktı telefona :) haftasonu ben de arka hoparlör işini halletmeyi düşünüyorum ama var mıdır tanıdık ?