škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kış lastiklerini taktım ama havalar sıcak gidiyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okidoki

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bugün aracı 30.00 bakımına bıraktım. Hazır zaten bakıma girecek balata bakımı rot balans falan yapacaklar arada kış lastiklerini de taksınlar hem de gereksiz masraftan kurtulmuş olurum dedim. Zaten kasıma geldik. havalar başlar soğumaya yağmaya dedim.Havalar da 3-5 gün önce 4-5 dereceye kadar inmişti. Ama şimdi baktık hava durumuna 1 hafta/10 gün boyunca 20-25 derecede gidecekmiş havalar. Lodosun etkisi sanırım. Sıcak havada kış lastiklilerinin dişleri daha çabuk yıpranıyor bunu biliyorum. Bunun dışında sürüş güvenliği açısından bir sıkıntı yaratır mı? Frenleme,virajlar vs riskli bir durum oluşturur mu?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: okidoki;653135
Bunun dışında sürüş güvenliği açısından bir sıkıntı yaratır mı? Frenleme,virajlar vs riskli bir durum oluşturur mu?

Sıkıntı olmaz o açıdan, yere iyi tutunan lastik zaten. Tek derdi daha sesli olmaları ve biraz daha fazla tüketim o lastiklerin

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıcaktan lastik parçalanabilir silgi gibi onun dışında sıkıntı olmaz ses yapar sadece

Çevrimdışı okidoki

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;653152
Sıcaktan lastik parçalanabilir silgi gibi onun dışında sıkıntı olmaz ses yapar sadece

Hocam ne diyorsun lastik parçalanır mı ? Zaten başlı başına felaket bu. Parçalanır derken yıpranma deforme olmaktan mı bahsediyorsun? Yoksa sürüş anında lastiğin parçalanmasından mı?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: okidoki;653156
Hocam ne diyorsun lastik parçalanır mı ? Zaten başlı başına felaket bu. Parçalanır derken yıpranma deforme olmaktan mı bahsediyorsun? Yoksa sürüş anında lastiğin parçalanmasından mı?
Bence bu konuda size hiç kimse kesin konuşmamalı, taahüt vermemeli.
Parçalanacağı konusunda da taahüt vermemeli, parçalanmayacağı konusunda da.....

https://www.youtube.com/watch?v=sh5cJlFcTzw

Çevrimdışı okidoki

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;653157
Bence bu konuda size hiç kimse kesin konuşmamalı, taahüt vermemeli.
Parçalanacağı konusunda da taahüt vermemeli, parçalanmayacağı konusunda da.....

https://www.youtube.com/watch?v=sh5cJlFcTzw

Yok taahüt falan değil tabii. Görüşleri merak ettim. Neticede böyle şeyler deneyime bağlı. Sadece ciddi riskli bir durum olur mu kışın karlı havada yaz lastiği kullanıldığında ciddi riskler oluyor. Ona benzer durumlarlar karşılaşır mıyım diye sordum. Neyse bu gün 50 km kullandım. Bir sıkıntı hissetmedim. 2 haftaya havlar soğur zaten.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Antalya gibi yerde, bazı şirketler masraftan kaçarak kışlık lastiği yazın bile kullandıkları oluyor. Frenleme mesafen değişir, ses ve hafif titreşim yapar. Bunları titiz kullanıcıysanız kafaya takmamanız imkansız. Yaşadığınız bölgenin iklimine göre seçim yapın. Benim en bariz hissettiğim, yol tutuş baya baya azalıyordu.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nokian kış lastiklerinde dediğim olayı yaşayan çok var. Bu herkesin başına gelecek diye bir kanun yok tabi

Çevrimdışı okidoki

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kocaeli’de kullanıyorum. Öyle yaz sıcağında falan kullanmak gibi bir niyetim yok. 10-15 gün 20/25 derece arası gidecek sıcaklık. Lastiğin dişlileri iyi durumda. Bir daha sök yazlıkları tak sonra 10-15 gün sonra yeniden kışlıkları tak boş yere masraf olmasın diye 30.000 bakımında taktırdım ama sanırım çoğunluk çıkartmamdan yana. İşin kötüsü yaz lastiklerimden de birisi balon yaptığı için attım ve stepneyi taktım. Stepnenin ölçüleri diğer lastiklerle aynı olmasına rağmen deseni farklı. Birkaç kişiye sordum deseni farklıysada sorun olur dediler. Kışlıkları çıkarıp yazları taksam bir lastik farklı desenli diye sorun yaşar mıyım yine? 15” Nexen blue hd plus yazlk lastiklerim. Fabrika çıkışlı. Fiyatına baktım 300 lira tanesi. Ne yapcağıma karar veremedim. Kimisi de diyor ki komple tüm yaz lastiklerini yenile çünkü yeni alacağını kilometresi aynı olmadığı için dişleri ve sertliği farklı olacak yine sorun çıkar falan diyorlar. Arada kaldım. Ne önerirsiniz? Kışlıkları söküp teki farklı desenli ama ölçüleri aynı yazlıklarla mı devam edeyim 15 gün. Yoksa kışlıklarla mı ?

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kocaeli'nin 1 aylık hava durumu tahmini, kışlık lastik takmaya gerekmeyecek kadar sıcak gözüküyor. Komple yazlıkları yenilemek yerine 2 tanesini yenilemek daha mantıklı. Aşındıkça ön-arka yapabilirsiniz. İdare edilebilir, bence taktırdıysanız çıkartmayın, eğer uzun yola gitmeyecekseniz değmez.

Normal bir kullanıcının desen farkından olumsuzluk yaşama olasılığı çok çok zor. Onu anlayacak adam da zaten nadirdir. Sonuçta F1 aracı kullanmıyorsunuz. Yalnız aşınmış lastiklerle aşınmamış arasında fark hissedilebilir. Lastikler 10.000 km sonra özelliklerini yitirmeye başlıyor.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Oktay kardeşim, sana fikir vermesi için yazıyorum. Sıcak havada parçalanan Nokian'ı bilemem; sadece kullandığım kışlık continental lastik için konuşacağım.

Çeşitli aksilikler ve işlerimin yoğunluğu nedeniyle 7 Aralık 2018'de takılan kışlık conti'leri çıkarıp yazlıkları taktırmaya fırsat bulamadım. Anlayacağın tam 11 aydır kışlıklarla gezmekteyim. Netice= Hiçbir sıkıntı yaşamadım, hiçbir lastiğim parçalanmadı. Takma kafana, birkaç gün için yazlıkları tekrar kullanmana gerek yok ;)

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı okidoki

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yaklaşık 100 km yol yaptım kışlıklarla. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Biraz gürültülü sadece. Yakıt tüketimi de pek değişmedi. Sanırım devam edeceğim. Lastik değişimi olmuş 60 lira. Şimdi söktürsem Kasımın sonunda tekrardan taktıracağım. Bir 60’da o zaman eder 120 lira. Serviste bedavaya taktırdım. Zaten 200 lira trafik cezası gelmiş. Güya trafik polisinin ikaz ve komutlarına uymamışım. Hem de benzinlikte. Sanırım bana dur demiş ben lanet olsun aynasızlar peşimde dostum deyip kaçmışımdır.

Çevrimdışı as8366

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
geçmiş olsun kış lastiği 1 aralıktan itibaren ticari için geçerli olan tarihidir binek araç sahipleri ise  hava sıcaklığının +7 dereceye düşmesi halinde lastiklerini kışlık olarak takmakla mükelleftir istisnası şehir içinde araç kullanımı halinde kışlık lastik takılması zorunluluğu yoktur hava sıcaklığı yüksek olduğu ahvalde lastikleriniz kış mevsimine oranla daha fazla aşınıp fren mesafesi uzanmaktadır