škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kredi kartlarında tek limit dönemi başlıyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vatandaşların gelirlerini aşan ve ödeme güçlüğü yaşadıkları kredi kartı limitlerine sınırlama geliyor. Ekonomi yönetimi, 2012 başında kredi kartlarına tek limit uygulamasına geçiyor.

LİMİTİ AŞMAK SÖZ KONUSU OLMAYACAK

Habertürk gazetesinin haberine göre; 10 bin lira limit belirlenen bir vatandaş, bunu ister tek bankadan, isterse 5 ayrı bankadan 2 biner TL limitli kartlarla kullanabilecek. Bu limiti aşmak söz konusu olmayacak. 2011 yılında 200 milyar TL'yi aşan bireysel kredi kartı borçları, ekonomi yönetimini bu konuda önlem almaya itti. Son dönemde kredi kartı borçlarında yaşanan ödeme güçlüğü ve bu konuda artan şikâyetler üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarında, "tek limit" uygulamasını hayata geçiriyor.

2012 BAŞINDA HAYATA GEÇİRİLECEK
2012 başında hayata geçirilecek düzenleme ile kredi kartı sahiplerinin gelir durumları, mülkiyet bilgileri, ailedeki çocuk sayısı, tüketim ve harcama alışkanlığı gibi bilgiler göz önünde bulundurularak kredi kartları merkezi tarafından, "tek bir limit" belirlenecek. Tüm bankaların ulaşımına açık olacak bu limit, vatandaşa verilecek kredi kartlarına da referans oluşturacak.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;291842
Vatandaşların gelirlerini aşan ve ödeme güçlüğü yaşadıkları kredi kartı limitlerine sınırlama geliyor. Ekonomi yönetimi, 2012 başında kredi kartlarına tek limit uygulamasına geçiyor.

LİMİTİ AŞMAK SÖZ KONUSU OLMAYACAK

Habertürk gazetesinin haberine göre; 10 bin lira limit belirlenen bir vatandaş, bunu ister tek bankadan, isterse 5 ayrı bankadan 2 biner TL limitli kartlarla kullanabilecek. Bu limiti aşmak söz konusu olmayacak. 2011 yılında 200 milyar TL'yi aşan bireysel kredi kartı borçları, ekonomi yönetimini bu konuda önlem almaya itti. Son dönemde kredi kartı borçlarında yaşanan ödeme güçlüğü ve bu konuda artan şikâyetler üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarında, "tek limit" uygulamasını hayata geçiriyor.

2012 BAŞINDA HAYATA GEÇİRİLECEK
2012 başında hayata geçirilecek düzenleme ile kredi kartı sahiplerinin gelir durumları, mülkiyet bilgileri, ailedeki çocuk sayısı, tüketim ve harcama alışkanlığı gibi bilgiler göz önünde bulundurularak kredi kartları merkezi tarafından, "tek bir limit" belirlenecek. Tüm bankaların ulaşımına açık olacak bu limit, vatandaşa verilecek kredi kartlarına da referans oluşturacak.

Yavas yavas hayatimizi ele geciriyorlar. Devletin bu kadar halkini dusunmesi hayra alamet degil.

Çevrimdışı Seronet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tunerlifeturkey.com
Millet olarak kredi kartı kullanmayı malesef bilmiyoruz.
Aslında bu düzenlemelerle biraz daha kontrol altına girebilir.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eline yüzüne bulaştıranların yüzünden adam gibi kullananların başı da yanıyor.:ban::ban::ban::mad::mad::mad::kafa::kafa::kafa:
Bu kadar müdahale hiç hoş değil.

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kredi borcunu odemeyenlere bu uygulamayi getireceksin, herkese degil. devlete zamanindan once vergimi veririm, vergi dairesi parayi aktarmaz, bana haciz gelir. bankaya borcumu erken oderim, sube parayi havale etmez, beni devlet gozunde borclu gosterirler, sicilimi temizlemeye ugrasirim, otomatik odeme talimati verirsin, odemeyi duzgun yapamazlar. e simdi vergi dairesi, banka v.s. cok mu dogru calisiyorda bize is ogretmeye calisiyorlar. Bu karar bana yapilan bir HAK-SIZ-LIK. devlete mi soracagim hangi bankadan ne kadar borclanacagimi.hani ozel sektor, hani serbest piyasa ekonomisi. oldu olacak tek bir banka olsun, herkes ona borclansin.Dahasi bu limiti kim belirleyecek.Bir banka maasimin yarisi kadar bana kredi karti limitlendirirken, maasimi aldigim bir baskasi 2 kati limitlendiriyor. Eeee, nereye ne kadar borclanacagimin limitini devlet belirleyecekse, nerede benim ozgurlugum.Tek kelimeyle, durust calisan ve borcunu odeyen vatandasa saygisizlik.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aşırı harcamanın önüne geçme çabaları
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu öneriyi ben bir yerlere yapacaktım geçen sene falan ama kiminle muhatap olacaksın falan filan diye hiç uğraşmadım öyle kaldı..Bir sürü kart mağdurlarını görünce böyle bir şey aklıma gelmişti..Valla ben düşünmüştüm :D (Hepte öyle olur zaten :P )

Haberi görünce hemen atladım aha! benim düşündüğüm şey diye :)

Bence uygulanmalı..Ama şöylede olmalı.

Vatandaş X 'lira maaş alıyor.Beyan edeceği 3 evi daha var.3 tane kira alıyor 400X3=1200 TL diyelim..

Aldığı maaş 2000 TL diyelim..
Ek gelir 1200 TL = 3200 TL.

Aynı kredi çekermiş gibi düşünülecek..

Vatandaşın gideri aylık 1000 TL Yani eline kalan 2200 TL

Bu adam 12 ay taksitli bir alışverişi ayda 1500 TL öder diyebiliriz..
Bu adam aylık 1500 TL'ye kadar taksit ödeyecek şekilde alışveriş yapabilir.

Bu adama 12 X 1500 TL ==> 18000 TL toplam kart limiti tahsis edilebilir..Bu şekilde olmalı..

Yoksa diğer türlü adam 1000 TL maaş alıyor ise bu miktara göre al sana 2000 TL toplam limit derlerse iş kötü..Yani adamın işine yaramaz..Mantıksızda olur..1000 TL alan vatandaş aylık 300 TL taksit rahat öder..300X12 aylık bir alışverişi rahat yapabilir düşüncesine bianen, 3200 TL'lik bir limit tahsis edilebilir..

Diye düşünüyoum...
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;291886
Bu öneriyi ben bir yerlere yapacaktım geçen sene falan ama kiminle muhatap olacaksın falan filan diye hiç uğraşmadım öyle kaldı..Bir sürü kart mağdurlarını görünce böyle bir şey aklıma gelmişti..Valla ben düşünmüştüm :D (Hepte öyle olur zaten :P )

Haberi görünce hemen atladım aha! benim düşündüğüm şey diye :)

Bence uygulanmalı..Ama şöylede olmalı.

Vatandaş X 'lira maaş alıyor.Beyan edeceği 3 evi daha var.3 tane kira alıyor 400X3=1200 TL diyelim..

Aldığı maaş 2000 TL diyelim..
Ek gelir 1200 TL = 3200 TL.

Aynı kredi çekermiş gibi düşünülecek..

Vatandaşın gideri aylık 1000 TL Yani eline kalan 2200 TL

Bu adam 12 ay taksitli bir alışverişi ayda 1500 TL öder diyebiliriz..
Bu adam aylık 1500 TL'ye kadar taksit ödeyecek şekilde alışveriş yapabilir.

Bu adama 12 X 1500 TL ==> 18000 TL toplam kart limiti tahsis edilebilir..Bu şekilde olmalı..

Yoksa diğer türlü adam 1000 TL maaş alıyor ise bu miktara göre al sana 2000 TL toplam limit derlerse iş kötü..Yani adamın işine yaramaz..Mantıksızda olur..1000 TL alan vatandaş aylık 300 TL taksit rahat öder..300X12 aylık bir alışverişi rahat yapabilir düşüncesine bianen, 3200 TL'lik bir limit tahsis edilebilir..

Diye düşünüyoum...

Bu hesap herkese gore farklilik gosterir. Ben kazandigimdan daha az limitli kart kullaniyorum.Gerek guvenlik gerek harcama aliskanliklarimdan dolayi.Bir baskasi ise cebide 500 TL ile gecinip 2000 TL kredi kartina odeyebilir.Bekardir, cimridir, harcama aliskanligi farklidir, evli ise esinden, cocugundan veya baska bir akrabasindan belgelemesi mumkun olmayan maddi destek aliyordur, v.s. E simdi kimin hangi aliskanligina ve kazancina gore, hangi katsayidan, neyi hesaplayacaksiniz? Devlet 70 milyon insanin herbirine gore duzenleme yapamayacagina gore, odemeyene kendi yaptirimini uygulayacak, odeyene de limitini bankayla onun arasindaki anlasmaya birakacak.Ben mecbur degilim ki benimle ayni kazanc grubundaki ama farkli harcama aliskanligindaki insanla ayni sartlarda bankayla anlasma yapmaya!! Haberde konusu gecen harcama aliskanligi degerlendirilecek meselesi hikaye.Ben yilin 11 ayi ayda 500TL kredi karti kullanimi yaparim, 12. ay 5000 TL kullanmam gerekir. Simdi benim ortalama harcamam dusuk diye, devlet az limit tanimlarsa, ihtiyacim oldugunda ne yapacagim? Yani isin ozeti, buna dogru karar verilmesi icin, girdi, katsayi cok.

Mevcut durumun, devlete ve vatandasa getirdigi yuk ve onlem alinmasi gerekliligi konusunda size sonuna kadar katiliyorum.Ancak bu sekilde olmaz.
Zamaninda, eksiksiz odeyene karisma luksu olamaz, olmamali.

Ya doldum haberi okuyunca kusuruma bakmayin

Sevgiler, saygilar :)...

ali baba

• Ziyaretçi
dahasıda var aylık harcamanızada sınır geliyor.
az önce kanaltürk tv nin haberine göre aylık harcayabileceğiniz limitinizin üstüne çıkamayacaksınız.

ben hepsini bu ay harcarım kimse karışamaz diyemeyeceksiniz.

yok artık deve diyeceksiniz..de demeyin..
bu öneri daha öncede gündeme gelmişti.
devletin belirlediği kurallara göre yaşamaya özen ve itina gösterelim
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2011, 19:59:04 Gönderen: ali baba »

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ali baba;291937
dahasıda var aylık harcamanızada sınır geliyor.
az önce kanaltürk tv nin haberine göre aylık harcayabileceğiniz limitinizin üstüne çıkamayacaksınız.

ben hepsini bu ay harcarım kimse karışamaz diyemeyeceksiniz.

yok artık deve diyeceksiniz..de demeyin..
bu öneri daha öncede gündeme gelmişti.
devletin belirlediği kurallara göre yaşamaya özen ve itina gösterelim

Kazancimdan dunyanin vergisini odeyecegim, bir de nasil harcayacagimi soyleyecek demek.Padisahim cok yasa!!

Ugur A.

• Ziyaretçi
Velev ki adam 1500 TL maaş alıyor ve bir hastalık durumu hâsıl oldu ve hastaneye gitti. tüm limiti bir gecede harcamak işten bile değil. E sistem müsaade etmeyecek. E adamın hastası var. Hadi gel de kural belirle. Phüh! Şuraya yazdım gene limit serbestisi zengine tanınacak. Diğerlerine kırk çeşit limit gelecek.:wnk:

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;292416
Velev ki adam 1500 TL maaş alıyor ve bir hastalık durumu hâsıl oldu ve hastaneye gitti. tüm limiti bir gecede harcamak işten bile değil. E sistem müsaade etmeyecek. E adamın hastası var. Hadi gel de kural belirle. Phüh! Şuraya yazdım gene limit serbestisi zengine tanınacak. Diğerlerine kırk çeşit limit gelecek.:wnk:

Su anki sistemde kredi kartlarina linit asimi veriliyor. Hem de faiz uygulamadan. Herhalde yaparlar bunu da ;)

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

bazı banka kartları sağlık harcamaları için extra limit tanımlıyor .

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Aynen. Rahmetli babamda yaşamıştık, özel bir çekimi vardı, o zamanın parasıyla 4.5 milyar sırf çekim! ulan en zengin adamın bile cebinde trink 4.5 milyar olmaz, neyle ödersin kartla tabi. Limitimiz zaten çok üzeri olduğundan o sorun değildi, üstelik hastane masrafı olduğu içinde banka anlaşma olsun olmasın hiçbir şeye bakmadan direk taksitlendiriyorda. Şimdi buna benzer durumda kısıt gelirse vay halimize ama sanırım sağlık konusunda bunu yapmazlar, yapmamalarıda lazım, insanlık hali, bir anda neler olacağını kim bilebilir. Hele bu devirde cork diye 4500 TL'i kim çıkarıp ödeyebilir rahat rahat. Allah muhtaç etmesin hiçbir zaman, çok sıkıntılı işler çok yoksa.

Çevrimdışı ozencan43

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;293248
Aynen. Rahmetli babamda yaşamıştık, özel bir çekimi vardı, o zamanın parasıyla 4.5 milyar sırf çekim! ulan en zengin adamın bile cebinde trink 4.5 milyar olmaz, neyle ödersin kartla tabi. Limitimiz zaten çok üzeri olduğundan o sorun değildi, üstelik hastane masrafı olduğu içinde banka anlaşma olsun olmasın hiçbir şeye bakmadan direk taksitlendiriyorda. Şimdi buna benzer durumda kısıt gelirse vay halimize ama sanırım sağlık konusunda bunu yapmazlar, yapmamalarıda lazım, insanlık hali, bir anda neler olacağını kim bilebilir. Hele bu devirde cork diye 4500 TL'i kim çıkarıp ödeyebilir rahat rahat. Allah muhtaç etmesin hiçbir zaman, çok sıkıntılı işler çok yoksa.

amin....