škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dpf temizliği, fan açma

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. 1.4 Tdi spaceback kullanıyorum. Araç henüz 500 km de. Araç kısa mesafe kullanimlarindan sonra fan acip 1-2 dk sonra duruyor. Dpf temizliği yapıyor dendi. Bu km de erken degil mi?

Çevrimdışı unal43

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadasim aracin sogutma suyunu sogutur fan hararet yapmasin diye.sehir ici trafikte su cok isinir fanda bu suyu sogutmak icin sen araci stop etsende sogutana kadar calisir.dpf ile alakasi oldugunu sanmiyorum.
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2016, 14:33:30 Gönderen: unal43 »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: unal43;568596
Arkadasim aracin sogutma suyunu sogutur fan hararet yapmasin diye.sehir ici trafikte su cok isinir fanda bu suyu sogutmak icin sen araci stop etsende sogutana kadar calisir.dpf ile alakasi oldugunu sanmiyorum.

Yanlış biliyorsunuz. Motor kapalıyken fan acma ozellikle normal kullanımlarda direk dpf ile alakalı. Dpf temizlenirken dpf ve motor cok yuksek sicakliklarda calistigi icin motor kapansada dpf sogumasi icin motor fan aciyor. Boyle durumlarda biraz devirli kullanirsaniz bu durum gececektir.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ideal sıcaklığa ulaşmadan fan açması hararetle ilgili olmadığını düşündürüyor. Dpf ile ilgili dediginiz gibi. Daha 500 km de bu işlemi yapması ilginç geldi bana.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erenbey16;568621
Ideal sıcaklığa ulaşmadan fan açması hararetle ilgili olmadığını düşündürüyor. Dpf ile ilgili dediginiz gibi. Daha 500 km de bu işlemi yapması ilginç geldi bana.

Dpf surus sitilinize gore 400-500 km hatta belkide daha erken bu islemi yapar. Aldiginiz yakit, surus stiliniz hep buna etken. Ara sira hafif tempolu surerseniz bu islemin olmasini geciktirirsiniz. Dpf isigi yanmadikca bu ufak temizliklere takilmamak lazim.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;568629
Dpf surus sitilinize gore 400-500 km hatta belkide daha erken bu islemi yapar. Aldiginiz yakit, surus stiliniz hep buna etken. Ara sira hafif tempolu surerseniz bu islemin olmasini geciktirirsiniz. Dpf isigi yanmadikca bu ufak temizliklere takilmamak lazim.
Teşekkür ederim cevabınız için. Dpf ile hic bilgim yoktu. Yeni aracim sayesinde öğrendim. vites önerisine bakmadan biraz daha üst devirlerde kullanacağım araci anlaşılan.

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
3. 4. Viteslerde yapılan biraz tempolu sürüş her zaman iyi gelir :) 1 ve 2 de gereksiz tabi ;)

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erenbey16;568621

Benim arabada da ilk km lerde oldu şuan 9000 de daha az açıyor

Çevrimdışı özkan82

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu fan açma olayı bizim iki ford corier aracımızdada mevcut. illet biseydir, hava şartları veya motorun sıkıştırılıp sıkıştırılmaması ile kesinlikle alakası yok.  Ve açıldığı zaman bazen 10-15 dk kadar çalıstığı oluyor. Partiküler filtresi denen zımbırtı yüzünden.. Zaten daha fazla dayanamadık 30 bin de sattık birini.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özkan82;568704
Bu fan açma olayı bizim iki ford corier aracımızdada mevcut. illet biseydir, hava şartları veya motorun sıkıştırılıp sıkıştırılmaması ile kesinlikle alakası yok.  Ve açıldığı zaman bazen 10-15 dk kadar çalıstığı oluyor. Partiküler filtresi denen zımbırtı yüzünden.. Zaten daha fazla dayanamadık 30 bin de sattık birini.
Iyide bu fan açma bir ariza durumu değil. Aksine dpf çalışarak kurum oluşmasını önlemek içindir. Arıza ışığı yanmadan sistemin kendini temizlemesi işlemidir.

Çevrimdışı chimarea23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim dizel araçta sıklıkla olur. Sıkıntı edilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fan açtığı zaman, işlemi yarıda kesmemek için aracı durdurmamak lazım. 15bin km olan courierimde bir kez ışık yandı, 3-4kez ise fanın açtığını duydum ve aracı durdurmadım.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Motor rolantide 1000 devirde çalışıyorsa veya anlık takit tüketimi 1 litre gibi artmissa dpf filtre temizliği yapiyor demektir. Bu durumda aracı stop ettirmeyin. En geç 10 dakikada temizliği butirecektir. Sürekli stop ederseniz bir süre sonra ikaz ışığı yanacaktir.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben stop ettim herhangi bir uyarı vermedi çünkü stop etse de devam ediyor dpf temizliğine.

Sent from my iPhone using Tapatalk