škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol Sesi Sorunu-2.Bölüm-Videolu(A3 Testi Eklendi)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://skodaturkey.com/showthread.php?t=14232 linkindeki Superb'deki -bana göre- yol sesi sorunu konusuna video ile yeni bir boyut kazandırmak istedim...

"Yol sesinden muzdaribim fena derecede. Özellikle pürüzlü asfaltta, Ankara'yı bilenler için bilhassa çevre yolunda yüksek süratte giderken oradaki pürüzlü asfaltta, araçtakilerle sağlıklı diyalog kurmak bile güçleşiyor.. Ciddi manada bir uğultu oluyor aracın içinde..

Bu sorun lastikten mi kaynaklı yoksa genel manada bizim araçlarda bir yalıtım sorunu mu var bunu anlamak için bu konuyu açtım..

Benim araçtaki lastikler 225*45*17 ebatta Pirelli P7 Cinrurato.. Superb kullanıcıları araçlarında mevcut bulunan lastikler hakkında bilgi de vererek bu sorunu yaşayıp yaşamadıkları hakkında paylaşımda bulunursa çok sevinirim..

Burada ulaşmak istediğim sonuç; eğer farklı lastik bulunan araçlarda böyle bir sıkıntı yoksa gidip lastikleri değiştireceğim.. Ancak farklı lastiklere sahip araçlarda da bahsekonu durum mevcutsa yalıtımı iyileştirmek yönünde çabalamak gerekecek.."

"Akşam dönüşte durumun daha net anlaşılması için cep telefonuyla kısa bir video çektim.. Videodaki "uğultu"ların tamamı yol sesidir.. Zaten videonun %95'i bu şekildedir.. Özellikle 1.40 ile 1.45 arası ve 1.57 ile 2.08 dakikaları arası çok daha nettir..

Not: Burada birşeyi ispata falan çalışmıyorum; sadece durumu ve bence sorunu göstermeye çalışıyorum; bilmiyorum bulabilir miyim ama çözüm de arıyorum.. Bu nedenle kimsenin beni yanlış anlamamasını rica ederim..."

[YOUTUBE]LzkAM4_oBtU[/YOUTUBE]
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2011, 20:20:06 Gönderen: enoktakenokta »
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Uğultu net duyuluyor, aynı telefonla farklı araçta denemek lazım kaydı bir de. Çok iş çıkarıyorum sanırım  :)

Çevrimdışı kutluhan83

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
hocam bir superb kullanıcısı olarak yol sesinden muzdarip bir kullanıcı olarak ilk defa sizinle karşılaştım ama sanırım videonun  belirtdğiniz gibi bazı saniye aralıklarını vermişsiniz ve hepside dişli asfalta denk gelen kısımlar ve dişli asfalattada sanırım tüm araçlar azda olsa bir uğutu yapacaktır yok ben uğultusuz bir araç istiyorum diyorsanızda 1.13 dakikada sizi geçen araç ve benzeri bir makine almalısınız :) mercedes class , bmw 5-7 series :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
BMW 5 serisinde de dişli asfaltta yol sesi ve uğultu var, araç 2011 modeldi. O yüzden Roomster aracımda bu sesleri hiç önemsemiyorum.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Video dikkatle izlendiği takdirde videonun neredeyse tamamında -ki takriben %95'idir- yol sesi ve haliyle uğultunun olduğu aşikar.. Ben bazı dakika aralıklarını verdim; o aralıklarda araç kaymak asfalt diye tabir ettiğimiz asfalta giriyor birkaç saniye için ve ses kesiliyor.. Yani belirttiğim aralıkta şöyle oluyor: Uğultu-sessizlik(2 sn.)-uğultu.. Daha da açık nasıl belirtirim bilemiyorum; yol boyunca öylesine fazla bir uğultu var ki izleyici bu sesi normal görmesin diye aracın o güzergahta nadir de olsa "sessiz" gittiği zaman dilimlerini verdim ki "yol sesi" iyice anlaşılabilsin, uğultu normalmiş gibi algılanmasın...

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yok arkadasım ne normalı cam acıkken bu ses duyulur ancak ya..bunu acıl çözmen lazım.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kerem61;255886
yok arkadasım ne normalı cam acıkken bu ses duyulur ancak ya..bunu acıl çözmen lazım.
Aynı araca sahip olduğumuza göre bir öneriniz vardır belki?

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
otobanda tır üstünde evin ne işi var la, otobanda ev ne arar :) bkz. kaydın sonları tır üstü.. :)

konuya gelecek olursak; lastik elbetteki asfalt sesinin kabin içinde ne derece duyulduğuna etki eder, ancak, şahsi fikrimdir ki, lastikleri değiştirdikten sonra, en fazla "evet biraz azaldı ses galiba" dersiniz ama "oh bee, bütün dert buymuş, çok şükür hiç ses kalmadı" diyemezsiniz kesinlikle... :ok:
bence yapmanız gereken aynı model bir araçla test sürüşüdür...
telefonda uğultu normalden fazla gelebilir bize...
ancak kendiniz farklı bir tane kullanıp karşılaştırabilirsiniz...
belki de siz fazla hassas yaklaşıyorsunuz konuya...

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lastikleriniz ne marka...

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
SuperB in Mercedes E serisi ile rezonans test videosu vardı şu anda bulamadım aynı yollarda superB deki ses 1,5-2 db daha fazlaydı yalıtımına laf edilmez bence ama bizim yol şartlarımız kötü bu aracın detaylı bi yalıtıma ihtiyacı var bence o zaman sesin büyük bir bölümü gider..

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 2.0 TDI SuperB Vardı. Araçla Dişli Asfaltta 150-160 km/h ile Giderken Camda Hafif Açıkken Bu Ses Yoktu.Bence Aynı Model Araçla Test Sürüşü Yapın( Aynı Yolda) Eğer Ses Sizin Arabadan Az İse Önce Lastiklere El Atın.
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastiklar Pirelli P7 Cinturato; testlere ve kullanıcı yorumlarına göre "konfor" konusunda beğenilen bir lastik..

Benim de asıl yapmak istediğim aynı güzergahta farklı lastiğe sahip bir Superb ile test yapmak; ancak bu konuda forumdaşların yardımı gerekiyor..

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;255959
Lastiklar Pirelli P7 Cinturato; testlere ve kullanıcı yorumlarına göre "konfor" konusunda beğenilen bir lastik..

Benim de asıl yapmak istediğim aynı güzergahta farklı lastiğe sahip bir Superb ile test yapmak; ancak bu konuda forumdaşların yardımı gerekiyor..

k.bakmayın yardımcı olamayacagım pek anlamıyorum bu lastık ısınden ses ısınden.yasımda ufak.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;255959

Lastik değiştirmeyin sakın,

Boşu boşuna masraf yapmış olursunuz,

Bir müddet daha bekleyin,

Benim aracımda aynı lastiklerden var,

Size test sürüşü yaptıracağım istedğiniz güzergahta,

Dilediğiniz gibi kullanın aracımı,

Bendeki lastiklerde Pirelli P7, lastik sizinki ile aynı.

Daha önceki aracımda Passatta Michelin vardı,

Ve inanın bana yol sesi olduğu gibi içerideydi,

Ayrıca lastiğim kısa bir süre sonra balon yaptı.

Sizden isteğim bir de Passat ile aynı güzergahta test sürüşü yapmanız, ( akrabanızın aracı ile )

Yaptım demeyin, yeni bir test yapmanızı ve onunda videosunu buraya koymanızı istiyorum,

Test sürüşü için Ekim ayını beklememiz gerekecek gibi görünüyor,

Yine de müsait olabilirsem sizi daha önce de aramaya çalışacağım.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2011, 10:56:59 Gönderen: Cuneyt »

Çevrimdışı orhan unsal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bence her araç ses alır arkadaşlar. ama az ama çok. bence bu araç seyrettigim kadarı ile gayet sessiz. öylede olmalı zaten.
mesela 1. dakikada verilen sinyalin sesi de duyuluyor. çok ses olsa duyulmaz.
ayrıca 1:09 da bunalmış oldugunuzdan dolayı derin bir iç çekmişsiniz. onun seside gayet net duyuluyor...
OCTAVİA AMBİANTE 1,6 TDI