škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Style Kısa Far Sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muddei

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
herkese merhaba, geçen hafta octavia 1.6 style model aracımı aldım, lakin geceleri kısa farları çok kısa.. 100 km üzerine geçince 150 metre ilerisini boş yolda bile görmek zor oluyor.. uzun farlar da çok uzun, karşı yoldan gelenleri rahatsız ediyor.. far ayalarını kendisi otomatik yaptığı için müdahale de edemiyorum.. böyle sorun yaşayan var mı? serviste düzeltmemiz mümkün mü?

Çevrimdışı bonjovi0433

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam aynı sorundan bEnde muzdaribim, servise gidip düzelttirenler de var düzelttiremeyenlerde,düzeltemeyen arkadaşların farın arkasından ayar yaptırdığını duymuştum.bende haftaya randevu alıp servise götürmeyi düşünüyorum

Çevrimdışı Aville

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı rahatsızlığı bende yaşıyorum. Uzun yolda kısa far yetersiz kalıyor.

HUAWEI NXT-AL10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende de benzer sorun vardı. Farlar çok yüksekti ama gücü konusunda bence yeterli. Büyük ihtimalle sizde ayar sorunu var yaptırınca düzelir inşallah.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı muddei

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;599109
Farin ic tarafinda manuel ayar vidalari yokmu.

style modellerde otomatik far ayarı olduğundan far ayar bölümü yok..

Çevrimdışı muddei

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bonjovi0433;598616
Hocam aynı sorundan bEnde muzdaribim, servise gidip düzelttirenler de var düzelttiremeyenlerde,düzeltemeyen arkadaşların farın arkasından ayar yaptırdığını duymuştum.bende haftaya randevu alıp servise götürmeyi düşünüyorum

hocam yaptırırsanız neticeyi yazar mısınız.. ben de düşünüyorum

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: muddei;599174
style modellerde otomatik far ayarı olduğundan far ayar bölümü yok..

Kaputu açarsanız farın üst ve arka tarafında yükseklik sağ sol ayar vidaları var. Beyazdır.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Far standardında zaten kısa far menzili 25; uzun far ise 100 mt dir, kısa farı uzatmaya kalkarsanız yakın aydınlatma performansı düşer, kaşıdan gelen veya önde gidenleri rahatsız edici bir durum çıkar ortaya.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı drhsyn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kendiniz de kontrol edebilirsiniz ve ayarlayabilirsiniz, anlatayım biraz uzun.
Öncelikle kaputu açın üzerinde %1.0 yazar muhtemelen. Eğer farklı bir değer varsa ona göre aşağıdaki rakamları o oranda değiştirebilirsiniz. Yanınızda duvarı işaretlemek için kağıt bant ve şerit metre bulundurun.
    Düz zemini olan beyaz bir duvarın önüne aracınızı çekin. Çok kalabalık olmayan Kapalı otoparklar bu iş için ideal oluyor. Ama yine de bu ne yapıyor böyle bakışlarından rahatsız olabilirsiniz. Aracı duvara dik şekilde sıfır yaklaştırıp farların içindeki merceğin denk geldiği geldiği kısımları '+' şeklinde kağıt bantla işaretleyin , yükseklik olarak ve sağ sol olarak tam işaretlemeye çalışın. Daha sonra aracınızı 10 metre geriye doğru düz bir şekilde duvardan uzaklaştırın. Farlarınızın çizgisini duvarda kağıt bantla işaretleyin. Farınız düzgün ayarlıysa ilk ayarladığınız noktadan 10 cm aşağıda farınızın kesilme çizgisi oluşacaktır.

Duvarda oluşacak şekil de bu :

Sağ ve sol farın orta noktasından yukarı doğru yükselen çizgilerin olması gerekiyor. Hem sağ hem de sol far için yüksekliği ve sağ sol ayarını bu şekilde kendiniz de ayarlayabilirsiniz.
Far üzerinde 2 şer tane ayar vidası vardır yukarı aşağı için 1 tane, sağ sol için 1 tane . Genelde tork anahtarı veya geniş düz tornavidayla ayarlanabiliyor. Eğer ayarı kendiniz yapacaksanız bu vidaları çok fazla döndürmeden yapın. Dönmüyorsa sona gelmiştir zorlamayın, far kasası oturtulurken bir hata olmuştur, önce kasayı düzgün oturtup tekrar deneyin, ya da daha güzeli bu aşamada bir ustadan yardım alın, yaptırdıktan sonra da duvarda yine kontrol edin, abuk sabuk ayar yapmış olabilir.
Bunları yaparken manuel yükseklik ayarı olanlarda ayar konumu 0 da, otomatik yükseklik ayarlı olanlarda da bagaj boş olmalı,( arkada yük arttıkça arabanın önü kalkacağından araç otomatik olarak far seviyesini alçaltacağından ilk ayar yapılırken boş olursa daha doğru bir ayar olur.
Octavia gibi xenon- bixenon olan araçlarda duvarda oluşması gereken desen de şu şekilde.

Ya da en kolayı yetkili servise gidip 5 dk rica edip far seviyesi alçak bir miktar yükseltebilir miyiz denilebilir. Makineyle bakılıp üst limit geçmeden bir ayar yaptırılabilir. Makine de şöyle birşey

Makinede ayar yapan ustanın da gördüğü şekil

Aslında duvarda yapılan uzun uzun anlattığım yöntemin en hassas olduğunu söyleyen ustalar var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı muddei

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
eyvallah üstad.. çok faydalı bilgi paylaşmışsın :)

Çevrimdışı CanoCan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aynı sorunu bende yaşadım.servis ayarlar normal dedi ama düzelmedi.
sağ far aşağıda sol far yukarıda idi üstelik.
ardından kendim yaptım far ayarını , şu anda çokşükür iyi.
her farın sağ-sol açı ayarı ile yükseklik ayar aparatı var üzerinde.
açıklamalarda atlanan bir husus var.
her 2 süzmede de sağ far sola göre daha yüksek ayarlı olmalıdır.
amaç sağdan gelebileceklere karşı hassasiyeti artırmak.
kazasız sürüşler dilerim.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2016, 10:20:34 Gönderen: CanoCan »

Çevrimdışı muddei

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CanoCan;599397
aynı sorunu bende yaşadım.servis ayarlar normal dedi ama düzelmedi.
sağ far aşağıda sol far yukarıda idi üstelik.
ardından kendim yaptım far ayarını , şu anda çokşükür iyi.
her farın sağ-sol açı ayarı ile yükseklik ayar aparatı var üzerinde.
açıklamalarda atlanan bir husus var.
her 2 süzmede de sağ far sola göre daha yüksek ayarlı olmalıdır.
amaç sağdan gelebileceklere karşı hassasiyeti artırmak.
kazasız sürüşler dilerim.

hocam siz kendiniz nasıl yaptınız far ayarını?

Çevrimdışı mustang1903

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar, esime sirket tdi dsg Style 2017 model octavia verdi, yalniz fark ettik ki araci calistirdigimizda farlar kendini ilk olarak normal ayarina getiriyor, 3-5 saniye sonra tekrar ayar yapip cok yukari kaldiriyor. Boyle bir sorun ile karsilasan oldu mu?

Çevrimdışı ömer0618

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: classi;647737
Bende 2017 style var ama kısa farlar mesafe olarak yetersiz,şehir içinde aydınlatma direkleri yardımcı oldugundan eksikliği fark etmiyorsunuz ama uzun yolda gece yollar tenha iken görüş mesafesi cok kısa kalıyor uzunları yaksan karsıdan gelene sellektör yiyorum.servise götürsek dosya acıp faiş bir ücret isterler mi onu kestiremiyorum.

Basit işlem 5dakikada hallediliyor. Ücret felan alacaklarını sanmıyorum.