škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol bilgisayarı ne kadar tutarlıdır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tuna08

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
Dün aracımla (2011 1.2 Panorama) ilk kez uzun yol tecrübesi yaptım Sakarya'ya gittim toplamda 285 km yol yaptım. Öncelikle performans olarak öyle aman aman beni rahatsız edecek bir durumla karşılaşmadım. Ortalama 110-120 km hız ve klima açık vaziyette gittim geldim hiç bir sorun yoktu. Tek sorun direksiyonda biraz titreme vardı ama kış lastiklerinden diye şüphelendim için çok önemsemedim nedeni ise geçen haftaki bakımlarda ön takım kontrolünde herhangi bir sorun bulamamıştık.
Benim sormak istediğim benzini yola çıkmadan önceden fullemiştim.Yaklaşık 250 km yaptığımda yol bilgisayarı menzil olarak 860 km gösteriyordu. (110-120 km hız klima açık) acaba yol bilgisayarı ne kadar tutarlıdır dediğini yaparmı :) önceden tecrübesi olan arkadaşlar bu konuda yorum yapabilirler mi?

Çevrimdışı BAFRALI

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Belli bir miktarda sapma olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu yol bilgisayarını sıfırlamak, depoyu tabanca atana kadar doldurmak, 100 kilometre yol gitmek, sonra depoyu yine tabanca atana kadar doldurup pompa hesabıyla gerçek tüketim değerini tespit etmektir. Bu değerle yol bilgisayarı verisini karşılaştırarak sapmayı bulabilirsiniz. Benim aracımda %3 civarında sapma var örneğin(yol bilgisayarı eksik gösteriyor).
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı tuna08

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı.Araç yeni olduğundan daha tanıma aşamasındayım işim gereği çok fazla km yapamıyorum birde kış şartları çokda tutarlı veriler alamıyorum inş yaza.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
YB hatasıza yakın,  güvenilir bilgi verir. Dikkat; kalan menzil hep son 50km lik yakıt tüketimi ortalamasına göredir.  Örneğin, uzun yol dönüşü menzil 860 km gösterirken, 50 km şehir içi kullanım sonrası menzil muhtemelen 810 dan çok daha da aşağılara düşecektir.

Çevrimdışı EMİR_EFE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bazen saçmalıyor hocam kullanım sürüş dinamiğinize göre oran değişebiliyor. Yani sabit kullanımda depodaki yakıt ne kadar gideceğini gösteriyor. En temizi depo fulle belli mesafe git tekrar fulle yap hesabı gibi. Mesela geçenlerde benzinliğe yanaştım depoyu fulledim. Tabanca atana kadar. aynı sizdeki gibi 860 Km. gider dedi uzun yola çıktım sakin kullanımla 1020 Km. gösterdi. Uzun dürdane rampasına sardım rampanın yarısına geldiğimde 720 ye düştü tekrar yokuş aşşağı inmeye başladığımda bu tekrar yükseldi 800 küsür Km. gösterdi.