škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yokuşta kaçırma

hiko · 10 · 7379

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, bir arkadaş için 2.el araba bakarken, debriyaj baskı balatasını kontrol etmek için eskiden bildiğim bir kontrol tekniğini uyguladım.
Yokuşta (yokuş yönüne göre 1. veya geri viteste el firenini çekmeden arabayı bırakıp, arabanın kaçırıp kaçırmadığını kontrol etmek,,,,,

Araba 1999 ford ka ve 1998 uno her ikisinde de kaçırma oldu. Sahipleri çok şaşırdılar ve inanmak için yeni bir araba da denemek istediler. 2008 polo' da denedik kaçırma yapmadı.
Ben de merak edip, kendi 2009 1,4 romi dedenedim sonuç KAÇIRDI....
Şimdi ne olacak, benim romi 20.00 km de baskı balat mı istiyor???
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2011, 11:54:28 Gönderen: hiko »
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;263601
Arkadaşlar, bir arkadaş için 2.el araba bakarken, debriyaj baskı balatasını kontrol etmek için eskiden bildiğim bir kontrol tekniğini uyguladım.
Yokuşta (yokuş yönüne göre 1. veya geri viteste el firenini çekmeden arabayı bırakıp, arabanın kaçırıp kaçırmadığını kontrol etmek,,,,,

Araba 1999 ford ka ve 1998 uno her ikisinde de kaçırma oldu. Sahipleri çok şaşırdılar ve inanmak için yeni bir araba da denemek istediler. 2008 polo' da denedik kaçırma yapmadı.
Ben de merak edip, kendi 2009 1,4 romi dedenedim sonuç KAÇIRDI....
Şimdi ne olacak, benim romi 20.00 km de baskı balat mı istiyor???

Çok yorgunum iki sefer okuyarak yazıyorum :) o nedenle umarım yanlış anlamadım :)
Denediğiniz araçların yılına dikkat edin, 99 model araçlar, motor kompresyonları artık çok düşmüştür onların, motor kompresyonu düşük arabada yokuşta viteste bıraktığınızda kaçırma yapar zaten genelde. Kaçırma olması "bence" normal. Gerçi km'leri kaç binde bilmiyorum ama yüksek km'de ise bu dediğim sebepten olur. Vitesi 4'e alın arabayı kaldırmaya çalışın, stop etme eğilimi gösteriyorsa baskı balata sağlam, ama hiç niyet göstermiyorsa kuvvetle muhtemel baskıda sorun var. Her kaçırma baskı bitmesi demek değil bunuda belirteyim, baskı tam basmıyordur, daha doğrusu olması gereken basınç yoktur normal kullanmanıza engelde olmayacağı için anlamamışınızdır bu zamana kadar.

Çevrimdışı ''V/RS''

• Felicia 1.6 MPI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim 90 model favoritim kaçırmıyor 120.000 de normalmidir
SKODA FAVORIT 136L VRS

Çevrimdışı burock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Baskı balata için aynı yokuşta araç ilerlerken 2 vites yukarısına atıp gaza yüklenin eğer devir bianda artıp hız yükselmezse kaçırıyordur

Ugur A.

• Ziyaretçi
Hikmet Abi,

Roomster' in baskı-balatası hisrolik bildiğim kadarıyla ve balata aşındıkça ayarını yapıyor. Eğer ciddi anlamda bir sıkıntı yoksa, otomatik ayarlıyorsa (belki de ayarlamıyordur onu bilemem) kaçırmaması lazım.
Arkadaşımda Caddy vardı, hi. kaçırma yoktu ancak bir gün balata bitip perçinler sürtmeye başlayınca araç olduğu yerde kalmıştı.
Bir de dişlilerdeki boşluklar bir araçtan diğerine değişebilir. Boşluk fazlaysa boşluğu almak için araç yığıldığında pistonları hareket ettirmeye devam edebilir.

Alıntı yapılan: BURAK MYSTERİO;263610
benim 90 model favoritim kaçırmıyor 120.000 de normalmidir
119.595 km' deyken değiştiyse normaldir.:rm:

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: burock;263613
Baskı balata için aynı yokuşta araç ilerlerken 2 vites yukarısına atıp gaza yüklenin eğer devir bianda artıp hız yükselmezse kaçırıyordur

en kesin yol bu...

arkadasın caddy siyle gidiyoruz illa diyor kaçırmıyor balata ver dedim bana arabayı çıkardım yokuşa asıldım 2 ye devir redline dayanıp geldi geri ardından kokusu :++:

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
220 binde bizim arabada yaklaşık 10 bin km önce baskı balata değişti aynı şekilde bizimkide kaçırıyor ve bu olay tamamen kompresyondan olduğunu düşünüyorum baskıyla hiç bir alaksı yok :)

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sanırım Hikmet Bey, o aracın aşağı doğru hareketini balatadan kaçırıyor diye yorumladı direkt olarak. denemelerini de araç stop edilmiş halde yaptı. o durumdaki aşağı hareketlenme direkt balataya bağlanamaz. balata kaçırmıyor ama aşağı yöndeki ağırlıktan dolayı pistonlar dönüyor da olabilir. aynen aracın bayır aşağı vurdurularak çalıştırılması gibi düşünün, o yaşlarda ve km lerdeki aracın hareket etmesi normal. bayırın dikliğine göre de değişir.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;263636
sanırım Hikmet Bey, o aracın aşağı doğru hareketini balatadan kaçırıyor diye yorumladı direkt olarak. denemelerini de araç stop edilmiş halde yaptı.........................
....................
..........ve km lerdeki aracın hareket etmesi normal. bayırın dikliğine göre de değişir.

Aynen dediğiniz gibi oldu...oldukça dikti...benim araba bile kaçırdı

Ben kendi araba mı bir başka zaman gene deneyeceğim  baklım ne olacak... daha 20.000 km' de ...
ilgi gösteren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;263626
,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,.

119.595 km' deyken değiştiyse normaldir.:rm:
:kiki: