škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1 yıllık araca cila attırmalımıyım?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim octavia'nın haricinde bir tane polo aracım var ve aracım nisan 2014 çıkışlı. bu araca sizde cila ya da boya koruma yaptırmalı mıyım? Çok kararsız kaldım

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben aracıma her yıl boya koruma uygulaması yaptırıyorum. Eliniz yatkınsa kendiniz de yapabilirsiniz.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı egeadam

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azureusecz;527467
Arkadaşlar benim octavia'nın haricinde bir tane polo aracım var ve aracım nisan 2014 çıkışlı. bu araca sizde cila ya da boya koruma yaptırmalı mıyım? Çok kararsız kaldım

mevcut cilasının daha uzun ömürlü olacağını düşündüğüm için  aldığım gün boya koruma ve cila uygulatmıştım.

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Boya korumayı her yıl yaptırmalımıyım? octavia'da var ve 3 yıl gerek yok demişlerdi.

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
boya korumaya da cila ya da gerek yok. boya koruma dediğiniz seyin zaten en iyisi 10 yıkamada çıkıyor gidiyor. cilayıda 2 yıldan once yaptırmayın derim. daha yeni araç gerek olmaz.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
cila dediğiniz koruma üzerine yapılan gecıcı bır uygulama. korumalar da en saglamı 18 aylık olup nano koruma quartz seramık uygulamalar kı onun ıcınde cok ozenlı yıkama ısteyen bırseydır.. sız her yıl duenlı 1 yıllık boya korumanızı yaptırın cılanızı da nano koruma yaptırmıyorsanız yaptırın ya da korumanıza uygun koruma urunlerı kullanın..

evet korumalar kalıcı seyler degıldır. ve tekrar yapılamaları gerekır.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furkan_TDI;527479
boya korumaya da cila ya da gerek yok. boya koruma dediğiniz seyin zaten en iyisi 10 yıkamada çıkıyor gidiyor. cilayıda 2 yıldan once yaptırmayın derim. daha yeni araç gerek olmaz.

Enteresan, benimki gitmedi, sanırım benim uygulamada bir problem var...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azureusecz;527474
Boya korumayı her yıl yaptırmalımıyım? octavia'da var ve 3 yıl gerek yok demişlerdi.

Nasıl bir uygulama yapıldı? Standart bir boya korumanın 3 yıl etkinliğini koruması mümkün değil.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;527547
Mazotla yıka dedik dinlemedin ki Ender!:wnk:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;527562
Mazotla yıka dedik dinlemedin ki Ender!:wnk:

Olur mu öyle şey arabayı Ender abiden çok Dby Berkay kullanıyo kesinlikle bir hata olamaz. Bkz bugün yine dby de idi kara süpomuz [emoji23]

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: uğur akar;527562
mazotla yıka dedik dinlemedin ki ender!:wnk:

Alıntı yapılan: esariipek;527570
olur mu öyle şey arabayı ender abiden çok dby berkay kullanıyo kesinlikle bir hata olamaz. Bkz bugün yine dby de idi kara süpomuz [emoji23]

Sesli güldüm sabah sabah

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;527547

her yıl yenileyince size gitmiyor gibi geliyordur

Çevrimdışı turgutktu

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
kardeşim sana o kadar dedik her yıl koruma cila yaptırma diye bak kayboluyormuş ama sen fark edemiyormuşsun yazık değilmi :)  :dede:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furkan_TDI;527606
her yıl yenileyince size gitmiyor gibi geliyordur
Benim aracımın durumunu benden daha mı iyi bileceksiniz? Ortaya bir iddia atmışsınız ki bu iddianın hiçbir geçerliliği yok.

"boya koruma dediğiniz seyin zaten en iyisi 10 yıkamada çıkıyor gidiyor." Bu iddia size ait. Ben de diyorum ki bu tespit yanlış. Boya korumanın ömrü kullanılan malzemeye göre de değişir. 6 ay etkili olan da var, 1 yıl olan da, 2 yıl olan da var. Hepsini aynı kefeye koymak yanlış.

Benim aracımdaki uygulama asgari 1 yıl koruma vaat eden bir uygulama. Aracımı ortalama ayda 2 kez, bazen her hafta yıkatıyorum. Uygulamayı 11. ayda yaptırdım, aradan 10 aya yakın bir süre geçmiş. Aracımın boya korumasında ise en ufak bir zayıflama emaresi yok. Yağmurda boncuklanma üst düzeyde, su iticilik üst düzeyde, parlaklık ilk günkü gibi. Bundan önceki uygulamayı başka bir yerde farklı bir marka ile yaptırmıştım ve 6 ay zar zor gidiyordu.

Ancak, siz gider aracı fırçayla yıkatorsanız, otomatik yıkama makinasına sokarsanız, 1-TL'ye ağır aşındırıcı içeren köpükle 3-4 kez yıkatırsanız en kral boya koruma bile etkisini kaybedecektir. Bense kendi şampuanımı, kendi yıkama eldivenimi, kendi kurulama bezlerimizi veriyorum yıkamacıma. Zaten aracı nasıl yıkaması ve kurulamasını istediğimi de biliyor.

Sonuç olarak; bu tarz konularda genelleme yapmak doğru değil. Hele hele hiç görmediğiniz araçlar hakkında yorum yapmak hiç doğru değil. En azından o araç sahiplerinin de bu işlerden az biraz anladığını, kafalarının az biraz çalıştığını var sayabilirsiniz birşeyler yazarken...

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;527617
Benim aracımın durumunu benden daha mı iyi bileceksiniz? Ortaya bir iddia atmışsınız ki bu iddianın hiçbir geçerliliği yok.

"boya koruma dediğiniz seyin zaten en iyisi 10 yıkamada çıkıyor gidiyor." Bu iddia size ait. Ben de diyorum ki bu tespit yanlış. Boya korumanın ömrü kullanılan malzemeye göre de değişir. 6 ay etkili olan da var, 1 yıl olan da, 2 yıl olan da var. Hepsini aynı kefeye koymak yanlış.

Benim aracımdaki uygulama asgari 1 yıl koruma vaat eden bir uygulama. Aracımı ortalama ayda 2 kez, bazen her hafta yıkatıyorum. Uygulamayı 11. ayda yaptırdım, aradan 10 aya yakın bir süre geçmiş. Aracımın boya korumasında ise en ufak bir zayıflama emaresi yok. Yağmurda boncuklanma üst düzeyde, su iticilik üst düzeyde, parlaklık ilk günkü gibi. Bundan önceki uygulamayı başka bir yerde farklı bir marka ile yaptırmıştım ve 6 ay zar zor gidiyordu.

Ancak, siz gider aracı fırçayla yıkatorsanız, otomatik yıkama makinasına sokarsanız, 1-TL'ye ağır aşındırıcı içeren köpükle 3-4 kez yıkatırsanız en kral boya koruma bile etkisini kaybedecektir. Bense kendi şampuanımı, kendi yıkama eldivenimi, kendi kurulama bezlerimizi veriyorum yıkamacıma. Zaten aracı nasıl yıkaması ve kurulamasını istediğimi de biliyor.

Sonuç olarak; bu tarz konularda genelleme yapmak doğru değil. Hele hele hiç görmediğiniz araçlar hakkında yorum yapmak hiç doğru değil. En azından o araç sahiplerinin de bu işlerden az biraz anladığını, kafalarının az biraz çalıştığını var sayabilirsiniz birşeyler yazarken...

oncelikle ben kimsenin kafasının az biraz çalıştıgını yoksaymadım zaten oyle bir varsayım tavsiyesi yapmanıza gerek yok.

şimdi eğer var sayım yapma tavsiyesi veriyorsanız yaptıgınız yorumdan once diğer insanlarında sizin gibi kendi şampuanını, kendi sungerini, cartını curtunu kullanması gerektiği varsayımını kendinize yapmanız gerekiyor en başta. siz aşırı ilgi gosteriyorsunuz boya korumanız uzun sure araç uzerinde kalıyor diyelim.. peki normal bir kullanıcı yaptırdıgında en fazla 10 yıkamadan sonra ( en fazla kısmını vurguluyorum) boya koruması çıkınca ne dusunecek? herkes sizin gibi boya koruma yaptırınca kendi malzemelerini kullanmaz bunu soylemeye gerek yok hatta sizin gibi ozenli insanlar azınlıktadır ( bu kotu birşey değil buna da tepki gostermeyin).

ortaya bir iddia atmıssınız ve hiç bir geçerliligi yok demişsiniz. sizce herhangi bir olayın sonuçlarına bakarsak genelde olan sonuç mu geçerli kabul edilir yoksa azınlık olan sonuç mu? sizin aracınızda boya koruma hemen cıkmadı diye boya korumalar 1-2 yıl cıkmıyor gibi bir gorus ortaya koyabilecek miyiz?? boyle bir olay yok. cunku yukarıda da belirttigim gibi insanlar sizin gibi ilgi alaka gostermiyor (zaten gostermek zorunda da değil) nasıl ki bu forumda da bir çok kez gordugumuz gibi herhangi bir aracın orasında burasında sorun cıktı diye bu aracı kotu/dandik diye eleştiremeyeceğimiz gibi veya omru boyunca hep otoyoldan kullanılan bir aracın 200 bin km sonra herhangi bir yerinden ses gelmiyor diye o araç dunyanın en sessiz en saglam araçlarından kabul edilemeyecegi gibi..cunku kullanımı sırasında ozen gosterilmiş olabilir. ben orda otomobil kullanıcılarının 'genelinde' olan bir gorusu gundeme getirdim. bu 'genel' kullanıcı sınıfıda forumdaki otomobiline aşık insanlar(gordugum kadarıyla sizde oylesiniz) gibi aşırı ozen gostermiyorlar. dolayısıyla boya korumadan sizin aldıgınız gibi sonuç alamayacaklar. alınmıyor da zaten! ayrıca guzel ulkemizin şartları da zaten aracımızın guzelliğine kast edebilecek etkenlerle dolu. araç servislerinin durumu ortada oto yıkamacıların durumu ortada. kuyu suyu kullanan mı dersin.. sen aracın başında olmadıgında ustun koru fırçayla yıkayan mı dersin.. bunlar hep boya korumanın omrune etki eder. deniz suyuyla arabasını yıkayan adam gordum ben bu ulkede. korozyon olusacak haberi yok. şartlar boyle olunca durup dusunmek lazım. çogu zaman sizin aracınıza yarattıgınız gibi mukemmel durumlar olmuyor. boyle olunca da bak bende 1 yıl durdu boya koruma için 10 yıkamada cıkar lafı gerçek değildir diye bir tez geçerlik kazanmaz. ayrıca araçların artık boyalarıda eskiye nazaran cok daha iyi, cok daha dayanıklı. eskidendi o guneste kalınca boya solardı veya yıkanınca parlaklıgı azalırdı. şimdi de azalıyor fakat bu azalma, solma, zayıflama biraz daha uzun yıllar sonra gerçekleşiyor. kaldi ki burada ki cogu kullanıcı zaten aracını o kadar sure kalmadan değiştiriyor. eski halini gormuyor bile. otomobilleri seven, yeni çıkan urunleri (otomobil, elektronik esya vs. ne eklerseniz ekleyin) hemen alma meraklısı bir milletiz. ortalama araç kullanım omrunu 3 yıl kabul edersek 3 yılda sıfır km aldıgımız bir aracın boyasında hiç birşey olmaz.

ben yukarıdaki gorusumu aynen tekrarlıyorum ama sizi kırmayayım sunuda ekliyeyim; aracınıza ekstra ilgi alaka gostermiyorsanız ( ozel sampuan, ozel sabun, ozel eldiven vs gibi ) bosuna yaptırmayın diye yineleyim. kaldı ki bu kadar ilgi alakayı orijinal boyanın uzerine de yapsanız zaten aynı sonucu alacaksınız! bunlar ucuz seyler değil herkesinde parası olmayabilir. cok farkedecekmiş gibi insanlara lanse etmenin de geregi yok.

son paragrafta da sizin de yaptıgınız gibi sonuc olarak diye bir giriş yapayım. sonuc olarak bu tarz durumlarda da veya başka durumlarda da herhangi bir olay sonunda genel olarak hangi gerçek ortaya cıkıyorsa ona gore hareket etmeliyiz. yanı genelleme yapabiliriz.