škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Benzin Depomuz Kaç Lİtre .. ?

ARP55 · 18 · 13667

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İyi Akşamlar arkadaşlar bir kaç yerde farklı modeller için benzin deposunun toplamda kaç litre alacağı hakkında bilgi okudum fakat özellikle FABİA 3 ler için net bir şey söylenmemişti...Serviste 45lt yakıt alabileceğimiz söylendi,fakat benzin istasyonlarında yedek depo olduğunu ve onuda doldurabileceklerini söylüyorlar o zamanda yakıt alımı ortalama 55lt yi buluyor..Çünkü araştırdığımda yedek depo olmadığını buranın benzin genleşme tankı  olduğunu ve doldurmanın sakıncalı olabileceğini söylüyorlar..Şimdi benim size soracağım araçlarımızda yedek depo varmı?varsa kaç lt?araç yakıtı ilk olarak burdanmı harcıyor?Sizin  düşünceleriniz nedir?:confused:

Çevrimdışı dehawen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Vallahi hep yedek depoyuda dolduruyum. Herhangi bir zararini gormedim. Dediginiz gibi 55 lt yi goruyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dehawen;601229
Vallahi hep yedek depoyuda dolduruyum. Herhangi bir zararini gormedim. Dediginiz gibi 55 lt yi goruyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İşin doğrusu bende hep dolduruyorum ama konu ilgili bazı yazılar okuyunca aklıma takıldı..Özellikle fabia yazmadıkları için kafam karıştı..ne bilim teknoloji sürekli değişiyor vardır bi açıklaması bunu herhalde..:dede:

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yedek depo tabiri nedense işini bilen pompacılardan kaynaklanıyor. Genleşme tankı yedek depo oluyor. Üretici bilememiş de yedek depo demeyip genleşme tankı demiş! Ayrıca yedek de olsa sisteme entegre bir kısmın olması yedekliği ifade etmez. Çünkü bitince hepsi birden bitecek. Genelde yakıt ışığı yanınca kalan 1/8 yakıttır. Onunla da kaç km gidilebileceği yol bilgisayarı tarafından gösterilir. Genleşme tankının doldurulması tavsiye edilmez. Arabanın teknik verilerinde depo kaç lt yazıyorsa alacağı en fazla yakıt o dur. Bir keresinde başka bir arabamda yol bilgisayarına güvenip nasılsa 30-40 km daha gider yazmasına güvenip yakıt almayınca düz yolda ancak sağa çekebilmiştim. Bereket yolun karşısında da akaryakıt istasyonu vardı.
Neticede eğer bagajınızda yakıt deposundan bağımsız 5-10 lt lik ek bir depo daha varsa ve ancak depodaki yakıt bitip bu yakıtı elle depoya aktarabiliyorsanız ona yedek depo ve yedek yakıt denir. Ya da ışık yandığı andan tam bitinceye kadar olan kısma da yedek yakıt diyebilirsiniz. Bu sizin bakış açınıza bağlı.

Çevrimdışı latifdindoruk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
O depo genleşme deposu arkadaşın söylediği gibi. Ve doldurulması tehlikeli imiş. Doldurulması önerilmiyor. Ben de ilk 2 depo da doldurdum artık doldurmuyorum. Zaten aldatıyor. Depo full'den uzun bir süre aşağı inmiyor sonrası çok hızlı bitiyor göstergede mi arıza var diye az kalsın servise götürecektim. Meğer sistem o genleşme deposunu kendi güvenliği için önce boşaltıyormuş. Orada benzin olması tehlikeli olduğu için. Doldurtmayın onu:) Şiddetli tavsiyemdir...

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
55lt gırtlagına kadar doldursan da almaz Fabia. Yedek depo diye bir uygulama sadece türkiyede taşıt tanımanın uyanıklıgını yapan pompacılardan kaynaklanıyor. Genleşme tankını doldurmayın. 1. Tehlıkelı, 2. Bazı araclarda hareket esnasında arac belli bir miktarını dısarı atar (BKZ: Focus, Fluence) bu da depo kapagınızın arkaya dogru leş gibi yaglı yapıskan olmasına o bolgedekı boyanın zamanla asınmasına neden olur.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim bildigim eger depo 45 lt ise zaten pompa 38 lt civarinda atiyor. Kalan kisim genlesme tanki... Genlesme tanki doldurulmaz diye bir kaide yok. Ancak doldurulmamasi onerilir. Bunun da sebebi yakitin hacmi sicak soguk farkina gore degismesinden oturu geliyor. Akliniza patlar vs gelmesin. En fazla depo kapagindan biraz akitabilir virajlarda da savrulmadan akitabilir. Bende doldurmuyorum genelde. Attigi yerde biraktiriyorum. Ancak uzun yola cikarken tam dolum yaptiriyorum. O da zaten hizlica azalacagindan genlesme tanki bosaliyor. Once orayi bosaltiyor terimi de yanlis bana gore... Neticede benzinin cekildigi pompa deponun en dibinde ve baskada yakit pompasi yok.. yani arac deponun dibindeki pompayla yakiti cektikce genlesme tankindaki yakit depoya dogru suzuluyordur tahminimce.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13886]Eray Güler[/MENTION] tamamen katılıyorum her kelimesine

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Şu ana kadar 4 kere fullettim (her zaman fulleterek kullanırım). Tamamen sıfıra yakın yeviyedeyken 42-43 litrede tabanca atıyor ve binip gidiyorum. Yedek depo, genleşme deposu vs. doluyor mu, bilmiyorum.

Çevrimdışı firat1337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen hafta ben de fullettim zamdan önce. baktım 48 lt aldı. naptın dedim pompacı cocuga. yedegi de doldurdum dedi. Zam gelecek muhabbeti yapmıştık ondan yedegi de dolduruyum diye düşündü muhtemelen.
harbiden de 180km yaptım şehir içi hala full görünüyor benzin. dediğiniz gibi sanırım birden düşecek ibre.

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün depoyu fullettim. 202 TL'de tabanca attı. Sonra eleman yedek depoyu doldurayım mı diye soru. Nereden anladın yedek depo olduğunu diye sordum. O da bana benzin kapağının içinde pompa kanalındaki bir mandalı gösterdi. O mandalı pompanın ucu ile iterek benzin koyarsa yedek depo doluyormuş.

Yedek depo ile birlikte toplamda 250 TL'ye depo tamamen doldu. (Benzin almadan önce ikaz ışığı yeni yanmıştı)

Şimdi bu depo yedek depo mu? Genleşme tankı mı? Herkes farklı bir şey söylüyor.

Genleşme tankı ise ve söylediğiniz gibi o tanka benzin doldurmak zararlıysa Skoda o kısma benzin basılabilmesi pompa yoluna neden minik bir düğme koymuş?

Yedek depo ise; ne gerek var? Depoyu yedeği hariç 45 lire yapmak yerine direkt 55-60 litre yapıp tek kalemde işi halletmemek niye?

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yedek depo yok hocam, o pay sıcak havalarda genleşme olursa diye bırakılan pay. depo hacminden fazla alabiliyor böylece.

doldurmak orayı doğru değil deniyor, bence de öyle. çok nadiren uzun yola çıkacaksam zaten yakıt bir iki saat içinde kullanıldığı için o zamanlarda dolduruyorum bazan.

amma düğme neden koyulmuş sorusu çok mantıklı, onu bilmiyorum ben de.

bilen varsa aydınlatırsa seviniriz.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Depo 70 lt de olsa sonuçta yakıt göstergesi ona göre kalibre edilmiş ve ışık yanma seviyesine gelince yakıt almanız gerekiyor. Depo 100 lt de olsa o seviyeye gelecek. Yedek denen durum ışık yanma seviyesinde aracınıza ve yol durumuna göre 100-150 km daha gidebileceğiniz ve bu süre içinde yakıt almak zorunda olduğunuzu belirtiyor. Işık yandıktan sonrasını yedek kabul edin. Ortada başka bir yedek yok.

Yakıt ışığı yanınca yedekten gidiyorum diye düşünmek belki elimizi daha çabuk tutmamıza yarayabilir de ilk istasyondan yakıt alırız.;)

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gene benzine zam gelecekmiş bu gece 10 krş daha :(:mad:

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bununla ilgili en net bilgi kullanma kılavuzunda mevcut.

Yakıt deposu dayanıklı ve kuvvetli bir yapıya sahip olup en az 17.5 kg/cm^2 (250 Psi) basınca dayanabilmelidir. Deponun üzerinde özel bir doldurma supabı ve birde aşırı basınca karşı emniyet supabı vardır. Böylece sıcaklık değişmelerinden dolayı yakıtın genleşebilmesi için yeterli boşluk sağlanmış olur. Bu iç genleşme deposu yakıta yeterli genleşme boşluğu temin edebilmek için,esas yakıt deposu hacminin yaklaşık %20 büyüklüğünde yapılmıştır. Depo doldurma tabancasını depodan ayırdığımız ve depo kapağı takıldığı zaman doldurma supabı kapanır ve genleşme deposunun supabı açılır. Böylece, sıcaklık yükseldiği zaman genleşme odası yakıtın genleşmesi için gerekli boşluğu sağlar.

« Son Düzenleme: 22 Aralık 2016, 15:49:02 Gönderen: Bilgic »