škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia III Yakıt Değerleri Paylaşımı-Ana Konu

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı latifdindoruk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Aracımı aldığımdan beri 2. Kez depomu fulledim ve km hesabıma göre full şehir içi araba 0,38 kuruş yakıyor. Ciddi trafiklere girdiğimiz de oldu. Açık yol kullanımlarımızda. İlk alımımda yedekle beraber doldurttum ve son alımımda da yedekle beraber doldurttum ki ne kadar yaktığını göreyim.
İlk başlarda bu değerlerin böyle yüksek olması normal midir?

Bilgi verebilirseniz memnun olurum çünkü cidden yüksek yakıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı SKODAFABIA3

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: latifdindoruk;599701
Merhaba arkadaşlar,

Aracımı aldığımdan beri 2. Kez depomu fulledim ve km hesabıma göre full şehir içi araba 0,38 kuruş yakıyor. Ciddi trafiklere girdiğimiz de oldu. Açık yol kullanımlarımızda. İlk alımımda yedekle beraber doldurttum ve son alımımda da yedekle beraber doldurttum ki ne kadar yaktığını göreyim.
İlk başlarda bu değerlerin böyle yüksek olması normal midir?

Bilgi verebilirseniz memnun olurum çünkü cidden yüksek yakıyor.

Hocam buyuk ihtimalle yakıt değişmeyecektir ben ilk zaman ne yakiyorsam yine aynısını yakıyorum.fabiadan cok memnunum ama tsi pişmanlıktır sehir ici icin aşırı gereksiz.Hatta ben aracımı satıp 1.0 almayi bile düşünüyorum arkadasta 1.0 polo var sehir içi adam bizden performansli kullaniyor ve 5.5 lt uzerine de çıkmıyor.nerde bir tsi görsem 50 60 ile sag seritten gidiyor gariplerim.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2016, 13:04:28 Gönderen: SKODAFABIA3 »

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14528]SKODAFABIA3[/MENTION] hocam ben size katılmıyorum. Çok kısa mesafe kullanıyorsanız rutin olarak sabah kontak açıp 3km gidip aracı söndurup işe gidiyorsanız 8-9lt nin altına düşmez haklısınız ama ben Maltepeden Halkalıya iğrenç bir trafikte geldim yarısı dur kalklı olarak 6lt yaktı ortalama. Kadıkoy-Halkalı arasi hafif  acik trafikte gidip gelirim cogunlukla 5lt uzerine hic cikmadim aracim daha 2000km de. Otobanda 140km hizla sabit giderken 6lt uzerine cikmiyor araba ki ben manual 5 vites kullancisiyim DSG daha az yakiyor. Ben sagdan giden TSİ hic gormedim ki yol aciksa akip giden ve bu sekilde az yakan bir arac zaten. Atmosferik 1.33 motorlu Toyota Aurisin sehir icin 8.5lt ortalama yaktigini ve buna ragmen %5 yokuş da bile boguldugunu dusunursek TSİ nimettir. Ama tekrar soyleyim cok kisa mesafe gidip gelmelerde Turbo dezavantaj, bunun haricinde Atmosferik motorlara her turlu fark atar.

[MENTION=14446]latifdindoruk[/MENTION] hocam ilk 1500-2000km zorlama aracini, 2500km sonra araci otobanda bir göm yola motoru bir devirle TSİ oldugunun farkina varsin, yakit sarfiyatin 10.000km sonra %10-15 farkedecek benim 2 arkadasimda da 2015 fabia var, 1 arkadasimda Rapid var. 3 unun de ortak lafi 10K kmye kadar bisey farketmedi ama sonrasinda ciddi farkediyor dediler. Ama yukarida da soyledigim gibi cok kisa mesafeler rutinde gidiliyorsa düsmez, 1.0-1.1 motorlar ,TSİ olmayan, işini daha cok gorecektir ama uzun yola giderken isyan etmen oldukca olasi:) Benim eski Kia Picanto 1.1 vardi 65bg. Arac sollamaya korkardim, yokuslu otobanda 2-3. Viteslere dustugumu birak sag seridi emniyet seridinden gittigimi bilirim:) 1.2 TSİ uzun yolda 1.1 atmosferikten cok cok daha az yakar ve performanslari arasinda da muazzam fark vardir.

Çevrimdışı SKODAFABIA3

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION] ben kullanima göre tsi nin yakitindan sikayetciyim sehir ici icin gereksiz sehir icinde 70 80 ile 1.0 atmosferik de gidebiliyor yani 1.0 olanlar 30 la gitmiyor surekli.her gun 17 km yol gidip geliyorum(34 km toplamda) ve 6.0 6.5 lt yakiyorum cok yakiyor demiyorum performansına gore normal ama sehir icinde 1.0 lari avlamiyoruz yani yan yana gidiyoruz şöyle turbolu boyle canavar demenin bi anlami yok.sehir dışı kullanilacaksa tsi kesin tavsiyemdir.

Not: 1.0 lar 5.5 ustune cikamadik derken biz 6 nin altina dusemedik diyoruz ya orda canim sıkılıyor yoksa performansindan memnunum :)
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2016, 13:30:07 Gönderen: SKODAFABIA3 »

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14528]SKODAFABIA3[/MENTION] ve [MENTION=14446]latifdindoruk[/MENTION] hocam öncelikle o saçma Nexen lastiklerinizden kurtulun eger hala üstlerinde ise, hava filtrelerinizi rutin kontrol edin bu ikisi çok etkili yakıta. Şehir icin benzinli bir araç icin 6.0lt ortalama kotu degil ki neden cok yakiyor dediniz?. Benim 2006 1.1 EX Picanto 6.5lt yakardi sehir ici, ama otobanta 130km ile 7.5lt yakardi:) araba 120kmden sonra zangirdamaya 4000 devirle gitmeye çalisirdi. Surekli duz yolda ve sehir ici kullaniyorsaniz 1.0 MPİ motor tabiki sizi tatmin edermiş 5-5.5lt yakar ama 1. Style paketi yok, DSG yok, ola ki uzun yol yapsan araba 130km de bagirarak gider. Hersey performans/arzu/fiyat/yeterlilik parametrelerinin önceigiyle alakali hocam.

Çevrimdışı SKODAFABIA3

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION] sacma nexenler yok üzerinde nokian wr d4 var.ayrica sehir icinde 6-6.5 normal dedim okuduysaniz sikayetim su sehir içinde ayni performansla kullanmamiza rağmen 1.0 atmosrerik arabalardan fazla yakıyoruz.Bana olan elestirinizde surekli sehir dışında bagiran araba konusunda laf carpmissiniz ama zaten ben onu ayrica belirttim sehir dışı kullanacaklara tsi kesin tavsiyemdir diye...ayri bi konu su an ki arabamda ambition model ve manuel bizim arabanin style ve dsg si var diye onure olmuyorum.

Çevrimdışı latifdindoruk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım 1.2 110bg dsg araç lastiklerini Nokian d4 kışlıkla değiştirdim. Yakıt 8.2 den 7.8 e düştü. Direk etkiledi hocam haklısınız. Aracı sıfır aldığım için filtre konusunda 15000 bakıma kadar ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum doğru mudur?

Ayrıca şehir içinde kaçışları vb çok memnunum araçtan. Daha önce yaris kullanmıştım.1.33 motor bu ondan kat be kat iyi hem kaçış hem performans olsun. Ki onun motoru açılmıştı. Yakıtı da 40 kuruşun altını hala görmüyor. Ben araçtan bir kaç donanım eksikliği dışında çok memnunum. Ama onları da görmezden geliyorum. Yapacak birşey yok.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14528]SKODAFABIA3[/MENTION] size laf falan çarpmadım, style dsg araciniz olup olmamasini da çok irdelemedim. Ben fiyat performans aractan beklentiye gore alinacak arac degisiklik gosterir ama ilk mesajinizda cok yakiyor deyip sonraki mesajda 6-6.5 arasi demenize sasirdirm.  [MENTION=14446]latifdindoruk[/MENTION] kardeş ben ayni motoru Auris modelinde kullandim 2016 model o da ayni yakiyor, buyuk konusmayim ama birdaha atmosferik motor kullanmam hem fazla yakiyor hem de performans yok. Şu yeni cikan 1.0 ECO TSİ 120bg motorlar iyiymis bayagi herkes onlari övuyor.

Bu arada lastikte iyi bir tercih yapmissiniz ben de 1 hafta once 185-65-15 Nokian WR D4 88T lastik aldim nexenleri attim acayip farketti hem performans hem yakit hem de ses olarak.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2016, 14:44:47 Gönderen: jackalcarlos_18 »

Çevrimdışı latifdindoruk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben otomatik almak zorundaydım eş durumundan dolayı yoksa kendime alsam her zaman manuel tercihimdir. :) bir de cruise control olsa daha ne olsun. Eski aracım da c-elysee de vardı ve şehir içinde bile trafik açık olunca kullanıyordum. Çok konforlu oluyor.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen anahtarsız çalistirma olup giriş olmamasi ve hiz sabitleme olmamasi haricinde 10 numara 5 yildiz bir araç. Ben de tam tersi eşim yuzunden manual aldim o ne oyle çarpisan oto gibi basinca gidiyor vites degistirmeden gitmek cok sıkıcı dedi manual aldirdi:))

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her gün akaryakıta gelen zamlar ve değişken yakıt fiyatlı istasyonlar yüzünden lütfen yakıt değerlerin; kuruş, tl  bazında değil de yapılan km, harcanan yakıt bazında veriniz.

Örneğin: ''45 litre ile 500 km gittim''. veya ''4.5 litre/100 km yakıt sarfiyatım  var.'' tarzında yakıt harcaması beyan ediniz.

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skodaizm;599732
Her gün akaryakıta gelen zamlar ve değişken yakıt fiyatlı istasyonlar yüzünden lütfen yakıt değerlerin; kuruş, tl  bazında değil de yapılan km, harcanan yakıt bazında veriniz.

Örneğin: ''45 litre ile 500 km gittim''. veya ''4.5 litre/100 km yakıt sarfiyatım  var.'' tarzında yakıt harcaması beyan ediniz.

Merhaba;ben ortalama ayda 2 depo benzin tüketiyorum..ve 1 depo ile sadece şehir içi min.600-650 km gidiyorum eğerki şehir dışı da varsa bu sarfiyatım 700-750 km buluyor .. ortalama 44,5lt yada 45 lt alıyorum..:gaz:

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ARP55;599736
Merhaba;ben ortalama ayda 2 depo benzin tüketiyorum..ve 1 depo ile sadece şehir içi min.600-650 km gidiyorum eğerki şehir dışı da varsa bu sarfiyatım 700-750 km buluyor .. ortalama 44,5lt yada 45 lt alıyorum..:gaz:

Şehir içinde    100 km de (45 litre x 100 km)/ 650 km =  6.9 litre

Şehir dışında   100 km de (45 litre x 100 km)/ 750 km =  6.0 litre ortalama yakıt tüketiminiz var.

Şehir dışı  ortalama hızınızı biraz daha alt seviyelere çekerseniz rahatlıkla 4.7 , 5.0 bazını görebilirsiniz. Ancak araç TSI  olunca ve yolda da kapışmalar oluşursa tüketin ister istemez artıyor.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben sirf sehir ici 550km gidiyorum ama pompa tık ettiginde çektiriyorum asla 45lt ful doldurmadim ortalama 38-39lt aliyor bu sekilde ve sari yandiktan 20km sonra fala trkrar fulletiyorum yine pompa atana kadar

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;599740
Ben sirf sehir ici 550km gidiyorum ama pompa tık ettiginde çektiriyorum asla 45lt ful doldurmadim ortalama 38-39lt aliyor bu sekilde ve sari yandiktan 20km sonra fala trkrar fulletiyorum yine pompa atana kadar

Sizin de değerler diğer arkadaş ile üç aşağı beş yukarı örtüşüyor.

Şehir içinde 100 km de (39 litre x 100 km)/ 550 km = 7.09 litre  ortalama yakıt tüketiminiz var.