škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 Tsı Dsg Yağ Yakması normal mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 13 binde 1.2 tsı dsg aracım var. İlk bakım 7000 de yapıldı araba 13.000 de uzun yolda yağ ışığı yaktı be baktığımda 1 litre yağ ekledik yani 1 litre eksiltmiş...
Sizce normal mi 1.2 motorda yağ yakan hiç duydunuz mu acaba?

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam bizzat başıma geldi bir konu da açmıştım bunun hakkında. kitapçıkta da yazıyor bakımdan bakımda 1 litre civarı eksilebilir diye. ilk bakımınızda yağ eklemeyi gerek görmemişler heralde o yüzden böyle olmuş.

yani demek istediğim bir sıkıntı yok, araç yağ da yakmıyor sadece turbo motorlarda yağ eksiltme normal.

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;634828
hocam bizzat başıma geldi bir konu da açmıştım bunun hakkında. kitapçıkta da yazıyor bakımdan bakımda 1 litre civarı eksilebilir diye. ilk bakımınızda yağ eklemeyi gerek görmemişler heralde o yüzden böyle olmuş.

yani demek istediğim bir sıkıntı yok, araç yağ da yakmıyor sadece turbo motorlarda yağ eksiltme normal.

Ama bundan önce bmw, opel, vw gibi markaların turbo benzinli araçlarınıda kullandım onlarda hiçböyle bişey gelmedi başıma

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Gökhan_55;634837
Ama bundan önce bmw, opel, vw gibi markaların turbo benzinli araçlarınıda kullandım onlarda hiçböyle bişey gelmedi başıma

kullandığınız modeller de düşük hacimli motora sahip miydi? o da etkili oluyor bildiğim kadarıyla.

kitapçıkta şu şekilde yazıyor.

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
En düşük hacim 1.4 tsı 160 hp idi...
Ama yazdıklarınıza göre sanırım normaldir

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;634828

Hocam bakımda aracın yağına bakmayacaklar da neye bakacaklar? Sonuçta 4.2 litre yağın parasını peşin alıyorlar :)

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim arabada da eksilme oluyor. 15bin km ye kadar 1 lt ye yakin eksiktiyor. Normal bir durummuş. Ama hic yag lambasi yakacak kadar eksiltmedi. 7bin km de yagi degistiyse aracin, 6bin kmde isik yakmasi normal degil gibi. Yag degismediyse yada eklenmediyse normal.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;634855
Hocam bakımda aracın yağına bakmayacaklar da neye bakacaklar? Sonuçta 4.2 litre yağın parasını peşin alıyorlar :)

hocam bazı servisler yağ hala tazeyse değiştirdik deyip dokunmuyorlarmış. ne kadar doğru bilmiyorum tabii yine bu forumda okumuştum. ben de ilk bakımımı 1. yıl bakımı olarak 5 bin km'de yaptırmıştım, bana da gerek görmediler herhalde ki sonrasında 13 bin km civarlarında yağ uyarısı verdi :)

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;634859
hocam bazı servisler yağ hala tazeyse değiştirdik deyip dokunmuyorlarmış. ne kadar doğru bilmiyorum tabii yine bu forumda okumuştum. ben de ilk bakımımı 1. yıl bakımı olarak 5 bin km'de yaptırmıştım, bana da gerek görmediler herhalde ki sonrasında 13 bin km civarlarında yağ uyarısı verdi :)

15,000 km ya da 1 yıl bekleyen yağ nasıl taze olabilir? Eğer Yüce Auto bunları denetlemiyorsa vay halimize. Yağın tazesi şişede/fıçıda olur. Motora girdiği an o iş bitti :)

Sizin araçda 13,000 km'de yağ eksik uyarısı verdikten sonra ne kadar ekleme yaptınız?

Çevrimdışı oluleci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Başka bir vahim soru da şu değiştirdik deyip ücretini de alıyorlar mı?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15143]Gökhan_55[/MENTION]

Büyük bir ihtimal yağı değiştirmediler km den dolayı. Bu tarz bir durum arkadaşımın başına geldi şirket aracı diye değiştirmeyip yolluyorlar o da bakımdan çıkınca yağ kontrol ediyor simsiyah ondan sonra gereğini yapıyor. Geçen gün BMW si olan arkadaşım o da km daha düşük olmasına rağmen yağı değiştirmek için servise gidiyor, Bakımdan sonra 20 km geçiyor ve evde kontrol edince yağın rengi aynı hiç değişmemiş gibi tabi servisi arasa da öyle bir şey mümkün değil bizim yağın rengi zaten öyle demişler.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Gökhan_55;634874
Var bi gariplik ama çözecez bakalım

Keşke bakımdan çıkınca yağı kontrol etseydin.

Çevrimdışı SuperBahadır

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben bu konu hakkında 2 senedir kafa yoruyorum diyebilirim. Şu an bendeki 1.6 TDI Superb 83 binde. Her bakımına 3.000 - 5.000 km kala yağ seviyesi uyarısı aldım. Bunu her dile getirdiğimde de bir sıkıntının olmadığını vw audi araçlarda da aynı durumun olduğunu söylüyorlar. Ben de sık sık uzun yol yaptığım için bagaja 4 litre Shell yağ koydum. Uyarı verdiği zaman ekliyorum ve 1 litre rahat alıyor.

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;634878
Keşke bakımdan çıkınca yağı kontrol etseydin.

Araç benim değildi o zaman önceki sahibi yaptırmış bakımı