škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI Yağ Eksiltme Sorunu

coxcomb · 44 · 17445

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aytcyldrm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2 gün önce bende ankardan balıkesire yolculuk yaparken motor yağı seviyesi düşüklüğü diye aracım uyarı verdi benzinilkte durdum mobil1 5-30 motor yagı baktım yoktu opetin 5-30 unu yarım litre ekledim.uyarı vermedi artık yarım litrede bagajda duruyor.aracım 25 bin km de bakımına daha 1 ay var.artık dönüşte bakımını yaptıracağım.

Çevrimdışı Hacibumbada

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
Bu konuyu gördükten sonra ve araç dün tam 10.051 km oldugunu dikkate alarak yağa baktım. Çubugun alt kısımlarında gözüküyordu Shell pro HX7 5w30 0.5lt kadar ekleme yaptık, 2500 km sonra tekrar kontrol edecegim sonra zaten 15bin bakımı gerçekleşecek.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu konu iyi oldu, bende uzun yola çıkmadan ufak bi bakım yapaym diyordum. Aldım alası 1 kez baktım oda 4 bin de falan idi şu an 8888 km de arabam. Yağ eksikse hangi yağdan almamız lazım.
 [MENTION=11719]aytcyldrm[/MENTION] uyarı vermeden önce aracın çalışmasında, sesinde falan bi değişiklik hissettiniz mi ?

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;621782
Bu konu iyi oldu, bende uzun yola çıkmadan ufak bi bakım yapaym diyordum. Aldım alası 1 kez baktım oda 4 bin de falan idi şu an 8888 km de arabam. Yağ eksikse hangi yağdan almamız lazım.
 [MENTION=11719]aytcyldrm[/MENTION] uyarı vermeden önce aracın çalışmasında, sesinde falan bi değişiklik hissettiniz mi ?

Hicbir degisiklik olmaz hocam hissedebilecegin birşey degil o

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence kullanıcı olarak bilinçsiz bir toplumuz. Sileceğe su koymak için bile kaputu açtığınızda yağ seviyesini kontrol edebilirsiniz zor bir işlem değil.

Eksiltme konusuna gelecek olursak her araç yağ eksiltir tabiki belirli limitlerde.Bu araçları atmosferik ilede kıyaslamayınız araç ekstradan turboyuda yağlamaktadır ve sizin sürüş sitiliniz bu durumu etkiler.Yüksek devirli kullanımda yüksek yağ sıcaklığı yüksek yağlama gerektirir motor içerisinde bundan dolayı buharlaşmada fazla olacaktır.Her ne kadar buhar geri besleme sistemi olsa bile normal kullanıma göre daha fazla eksiltecektir.

Siz direkt olarak arabadan da şüphelenmeyin derim.Servisler sıfır araçta bile bu durumu çok fazla kontrol etmiyor o yüzden aracınızı aldığınızda eksik teslim etmişler bile olabilir.

Birde yağ kontrolü yaparken aracınızı düz bir zeminde ve motor soğukken yapınız.Araba sıcakken yağ kontrolu yaptığınızda olması gerekenden daha az göreceksiniz.

Eksiltme konusuna gelirsek kitapcıkta 5000 km de 1lt yazar maksimum bu da yüksek bir durumdur kendilerini garantiye almak için.Eğer aracınız 5000 de 500 ml eksiltiyorsa sıkıntı yok demektir.

Çevrimdışı aytcyldrm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;621782

Bişey hissetmedim herşey normaldi yolun yarısında yag seviyesi düşük uyarısı yandı sadece.mobil1 5-30 olması lazım.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bakım zamanı ankara and otoda ilk 15.000, hatta 45.000 kilometrede 1.2 tsi için yağ eksiltme yapabiliyor demişlerdi. ben bilmiyorum, söylenilenin yalancısıyım.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ustaya gösterdikten sonra yazıyorum, yağ yakmayla alakalı bir bilgi veremedi haliyle ancak aracıma 1,3 litre kadar yağ eklendi. Şunu da belirteyim bu miktarı eklemeden önce herhangi bir uyarı da yoktu, kendim kontrol edince yağın azaldığını anladım.

Tabii 1,3 litre yağ yakmış diyemiyorum çünkü alırken aracın yağını kontrol ettiğimde normal seviyedeydi ancak tam dolu muydu daha koyulabilir miydi bilmiyorum.

Ustanın eklediği bir şey de, serviste bazen yağı değiştirdik deyip hiç dokunmuyorlarmış. Öyle bir şey de olmuş olabilir dedi. Bundan sonrasını takip etmek önemli, 3500 km sonra servise girecek araç o sırada servise girmeden önce tekrar kontrol edeceğim.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
benim de 15.000 bakımı öncesi kontrol ettiğimde alt sınıra dayanmıştı. ancak uyarı filan gelmedi.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün yağ seviyesine baktım, seviye fotoğraftaki gibi. Kırmızı ile çizdiğim çizgi benim aracın yağ seviyesi

Samsun dan antalya ya gideceğim düğün+tatil için yağ ekleteyim mi ?

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;621869
Bugün yağ seviyesine baktım, seviye fotoğraftaki gibi. Kırmızı ile çizdiğim çizgi benim aracın yağ seviyesi

Ben eklemezdim. O tırtıklı alanın en altına gelse bile yeterince yağ var demektir. Bu araç ya eksiltiyor ya da yakıyor denemez. Kaç kmdir yağ kullanılıyor bılmıyorum ama gayet normal sınırlarda.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;621869

işin uzmanı değilim amma ben 15.000 bakımı öncesinde baktığımda tırtıklı alanın en dibine dayanmıştı. arabanın çalışmasında bir tuhaflık yoktu. hiç uyarı filan da vermedi. servise sordum, yağ ışığı yanmadıkça bir şey olmaz denildi.

siz bilirsiniz amma bence de eklemeyin. ışık filan yakarsa bir benzinlikten alır eklersiniz. ancak gerek olmaz diye düşünüyorum. bir de aslında uzun yol, şehir içi kullanıma göre daha çok yağ dostu malûm.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION] [MENTION=12914]kavih[/MENTION]  Beyler bilgiler için teşekkür ederim. 15 bin bakimına servise giden arkadaşa da ışık yakmadıkça bişey olmaz yağ eklemeyin demişler, bana da normal sınırda gelmişti zaten yağ.

Tekrar dan teşekkürler.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
rica ederiz  [MENTION=14289]smtcglr[/MENTION].

biz fazla takıyoruz böyle şeyleri bazan de servisler bir şey olmaz diyor genelde. sizi antalya'ya götürür getirir problemsiz muhtemelen. hayırlı yolculuklar.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar konuyu uplamak gibi olmasın ama aracıma yağ ekledikten sonra bir eksiltme olmadı. bu işlerden anlayan bir usta da TSI motorların bakımdan bakıma 1 litre civarı yağ eksiltmesinin normal olduğunu söyledi. bilginize.