škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI Yağ Eksiltme Sorunu

coxcomb · 44 · 17454

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

1.2 tsi dsg aracımı 2. el olarak 5 bin km'de aldım ve yaklaşık 6 bin km de ben kullandım. Aracı alırken yağ durumunu özellikle kontrol ettim ve 1 yıl bakımı yeni yapıldığı için yağ taze ve tamdı. Bugün yağ çubuğunu tekrar kontrol ettiğimde eksilme olduğunu fark ettim. Dip yapmamış ancak eksildiğini gözle görülür şekilde belli ediyor.

Bunu daha önceden yaşayan var mı aranızda? Başka bir sorunun habercisi olabilir mi? Çünkü 1.2 tsi'larda böyle bir sorun yok diye biliyorum.

Çevrimdışı emrsln

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
5000 km de bir yağ tamamliycaksin arkadaşım bende de öyle birde Garanti durumunu bilmiyorum ama MOTUL marka yağ kullanırsan yağ eksiltme kesiliyormus. Ben her 500 1000 km de bir yağ çubuğu kontrol ediyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10 40 kullanın birde 10 30 yağ kullanınca bizim motorlar yağ eksiltiyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10-40 mantikli ama 1.2 tsi larin yag eksiltme sorunu olmaz oyle kolay kolay. 1.4 tsi larda mevcuttur hatta Leoncular bagajda yag tasirlar her 1000km de yagi içtigi icin. Kroniktir ama bizde cok olmaz. Yine de kullanima gore devire gore degisir tabiki. Eksilmişdedigin maximum yarim litre hadi cok eksiltti desen 1lt eksiltir o da normal sinirlardadir hocam 6000km icin.

Çevrimdışı Mehmedow

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION] HOCAM 1.0 110 HP TSİ motorların yağ numarasına nereden bakarız 10-40 mıdır 0-40 mıdır ?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Türkiye şartlarında servisin koyduğu 5w30 dur.
Bence 1 lt kadar yağ ilave edip tekrar kontrol edin. Ayrıca yoğ kontrolunu araba düz bir zeminde ve motor soğukken yağın süzülüp tamamen hazneye inmesinden sonra yapınız.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mehmedow;621632
[MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION] HOCAM 1.0 110 HP TSİ motorların yağ numarasına nereden bakarız 10-40 mıdır 0-40 mıdır ?

Hocam inan 1.0 motorlari bilmiyorum ya:(. Ama servisi arayabilirsin ya da internette çek cumhuriyetindeki global intrnet sayfasindan bulabilirsin. Hatirladigim kadariyla arabanin biyerinde de yaziyor olmasi lazim ama benzin pompasi mi yoksa motor kaput altindamiydi hatirlamiyorum. Bulamazsan yarin bakarim

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim 1.2 TSI Octavia aldığımdan beri eksiltiyor yağ.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, bugün yağ ekletip bir de ustaya göstereceğim. Sonuçları yine buraya yazarım.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;621667
Benim 1.2 TSI Octavia aldığımdan beri eksiltiyor yağ.

Aracınız uyarı veriyor mu peki, yoksa siz kontrol edip de mi anlıyorsunuz.

Çevrimdışı sedatss

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;621694

Mesela ben hiç anlamam ve 15.000 bakımında servise götüreceğim aracımı. Uyarı mı veriyor. Ya da biz mi kontrol etmek zorundayız? Diyelim eksildi. O şekilde kullanmamız zararlı mıdır?

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sedatss;621701
Mesela ben hiç anlamam ve 15.000 bakımında servise götüreceğim aracımı. Uyarı mı veriyor. Ya da biz mi kontrol etmek zorundayız? Diyelim eksildi. O şekilde kullanmamız zararlı mıdır?

Aracıniz uyari verir, Motor sicakligindan ve yag sicakliginda anlarsiniz ayrica, manual olarak siz cubuktan bakarsaniz minimumum altina dustuyse azalmis demektir. Eger cubugun minimum cizgisinin cok altinda yag gorunuyor veya cubukta hic gorunmuyorsa yag sikintisi vardir. 90C motor suyu ve 100-120 arasinda olmasi gereken yag sicakligi yukari cikarsa motoru rolantide biraz calistirip durdurun. Devam etmeyin ama minimumum altina hafif gecmis ya da tam o cizgide olan aracin devam etmesinde sakinca yoktur zaten 1lt yag eklesen normal haline gelecektir.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;621694
Uyarı verecek kadar azalmadı hiç. Ama tırtıklı bölgenin dibine kadar iniyor bakım zamanı gelene kadar.

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net
Alıntı yapılan: coxcomb;621625

Bunu daha önceden yaşayan var mı aranızda? Başka bir sorunun habercisi olabilir mi? Çünkü 1.2 tsi'larda böyle bir sorun yok diye biliyorum.

Yağı eksiltiyor demiyelim, yağı kullanıyor. 1.2 ~ 1.4 TSI motorlar hunharca bunu yapıyor.

Bakımda kaç litre yağ koyduklarına göre 4,0lt ~ 4,2lt (Türkiye koşullarında sanıyormusunuz ki servis  veren işletmenin "dayısı" her motor koduna göre alabilecek yağ miktarını ezbere bilsin, yada bunla ilgili prosedürü okusun - Kullanma kılavuzu okuyamı bile beceremeyen bir topluluğuz. - 15,000km'ye kadar çizgi seviyesine kadar düşer. Hatta sarı ünlem ışığı bile görebilme ihtimalin var.

Kaputu kaldırınca alarm resetlenir. (mandalı çeksende resetlenir)  Yağ ilave etmezsen her 100km'de bir uyarı tekrar yanar.

Motordaki yağ basıncı yeteri kadar olduktan sonra karterdeki seviyenin uyarı limitleri altında olmasında bir sıkıntı yok.

VCDS ile uyarı limitleri set edilebilir. VCDS üzerinden yağın çalışırken seviyesi, basıncı, sıcaklık limitleri görülebilir.

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selam.
30.000 km de bulunan 2015 model  1.2  Tsi Dsg aracım devirli kullanmama, ara hızlanmalar yapmama rağmen bugüne kadar yağ eksiltmedi.
Saygılarımla.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında işin teknolojisi gereği yağ eksiltmeyen hiç bir motor yoktur! Çünkü yağla sıvazlanan piston ve silindir her ne kadar segmanlar tarafından yağ aşağıya doğru sıvazlansa da metale yapışan ince bir katman dahi olsa kalan yağ yanma esnasında yanacak, sıcaklıktan dolayı buharlaşacaktır. Segmanların aşınmış olması yağ kaybını artırır. Normal şartlarda değişim periyotları içindeki yağ eksiltmeleri normal kabul edilir. Motor durumu iyi değilse ve yağ ikaz ışığı yanmışsa bakımları ya 10k-15k dan daha kısa yapmak ya da dönem ortasında yarım lt bir lt yağ ilave edilmelidir. 4 lt yağ alınıyorsa zaten yaklaşık 1 lt artacaktır, bu şekilde eksiltme durumlarında kullanılabilir. Eksiltme çok piston yataklarını ve segmanları kontrol ettirmekte fayda var!