škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

15 ten 16 ya geçiş

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar kusura bakmayın jant ölçülerini tam kestiremediğimden daha bilgili olanlar vardır diye böyle bir konu açtım. Klasik 185/65/15 kapaklı( öyle hatırladım)  olan jantları 205/55/16 ile değiştirsem bu yeni jant fabiaya olur mu ?  Jant vw orjinal jant olacak  genede ağırlık artar mı ?  Konforu aşırı baltalar mı , yakıta ortalama kaç litre eklenir ve son olarak 1.0 mpı 75 bg fabianın performansı hissedilir derecede düşer mi ?

Teşekkürler , Kolay gelsin

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
205/55/16 octavialarda kullanılan bir ebat,fabia için büyük olur. Hele ki 1.0 için iskenceye dönüşür

Lenovo A7020a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tabanın 185 veya 195 olması lazım o zaman

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Octacianın 205/55/16 Alüminyum alaşım ve üzerinde yokohama lastikli jant 22 kg gelmekte. Yine 195 /65/15 alümimyum alaşım jant ve üzerinde nokian lastik  16 kg gelmekte.

Yeni aldığım Fabia 3 185/65/15 yedek  lastik  jantlı kapaksız 13 kg gelmekte. Ben de  aracı şık gözükmesi için  alaşım janta çevirip iki takım yazlık kışlık istiyorum ancak aracın ağırlaşmaması için alaşım  185/65/14' takacağım.
Verdiğiniz ölçü 1.0 mpi nin hem gücünü azaltır hem de yakıtı oldukça arttırır.

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 215/45/16 var gerçi değiştirmediğim sürece farkı anlayamam ama

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;595729
Bende 215/45/16 var gerçi değiştirmediğim sürece farkı anlayamam ama

Sizin araç 1.2 TSI ya 90 yada 115 beygir ve 160 yada 175 torka sahip 1.0 MPI ise 75 beygir ve 95 gibi zayıf bir torka sahip. Extra herhangi bir ağırlık hem hızı hem çekişi hemde yakıtı doğrudan etkiler.

Araç alırken  bu tür  aksesuar performans ve görsellik göz önüne alınarak seçim yapılmalı. Aracın performansını  azaltacak aksesuar ve eklentilerden uzak durulmalı.

Eğer 1.0 mpı nın kaputunu açar bakarsanız yanına kendi gibi bir motordan sığabileceğini ve yinede bir sürü boşluk kalabileceğini bariz görürsünüz.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 htp fabiam vardı buna ilk önce 195 45 16 jant taktım yetmedi abarttım 205 40 17 taktım aklınızda varsa yapın gitsin sonuçta a noktasın b noktasına götürecek araç bu sırada da keyif almak için yapacağınız küçük şeyler sizi Mutlu edecektir öyle ahım şahım bir fark olmaz belki 100 km de 0.3 veya 0.5 etkisi olur çok umursanacak değerler değil aklınızda varsa yapın şimdi %3 ten fazlası zarar diye söyleyenler olacak  tabi bunları aracı şehir içinde kullandığınızı varsayarak yazdım uzun yollarda kullanıyorsanızda 16 jantlar yinede çok bi etkisi olmaz yarın öbür gün coilover da yaparsınız ya da spor yay mis gibi yol tutuşunuz olur
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2016, 12:55:47 Gönderen: anamarina »

Çevrimdışı sTSo

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: anamarina;595738
1.2 htp fabiam vardı buna ilk önce 195 45 16 jant taktım yetmedi abarttım 205 40 17 taktım aklınızda varsa yapın gitsin sonuçta a noktasın b noktasına götürecek araç bu sırada da keyif almak için yapacağınız küçük şeyler sizi Mutlu edecektir öyle ahım şahım bir fark olmaz belki 100 km de 0.3 veya 0.5 etkisi olur çok umursanacak değerler değil aklınızda varsa yapın şimdi %3 ten fazlası zarar diye söyleyenler olacak  tabi bunları aracı şehir içinde kullandığınızı varsayarak yazdım uzun yollarda kullanıyorsanızda 16 jantlar yinede çok bi etkisi olmaz yarın öbür gün coilover da yaparsınız ya da spor yay mis gibi yol tutuşunuz olur

Kesinlikle katılıyorum aracı yorarsınız ama çok ahım şahım bir fark değildir jantlar özenli seçmeniz faydanıza ama 55 yanak kesinlikle hata olur aracımda 45 yanak 16 lastikler var ama ara lastik ebadında olduğu için fiyatları jant fiyatlarına denk oluyor her markanın yok

Çevrimdışı Sathoriani

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 185/60/15 vardı 215/40/17 ye geçtim. Yakıt biraz fark etti ve son hız. Ama hızlanma çok fark etmedi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bahsi gecen araba  ne tsı ne tdı o.999 cc hacim 75 hp  mpı .Araç bende var ve alt devir ve hızlarda maalesef zayıf. Yorumları aracın gücünü ve tork değerlerini göz önüne alarak yapmakta fayda var.

Ama ben zevkim için aracı yorarım daha güzel gözüksün  ne çıkar derseniz istediğinizi yapın. Ancak madem yeni jant ve  lastiğe ayıracak bütçe var niçin bu özellikleri ve performansı veren aracı almıyorsunuz. Sonuçta mpı ile tsı arasında o lastik ve jant parasına yakın fark var. Şu anki fiyat farkı 4.200 tl

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İşte jantı sıfır almıcaktım :)  tsı almama sebeplerimden biri bana göre şehir içinde çok yakması. 7.5 litrelere falan gözüm korkuyor. 700 liraya bir jant alıp görünümünü güzelleştiriyim dedim ama 16 değil artık 15 düşünüyorum

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
16 inç tercih edebilirsiniz ama orijinal bir jant bulmalisiniz,yoksa ağır ve guvenliksiz olur,fabia polo ibiza çıkma jantlari mesela ;) Tabi taban ve yanak ölçülerinizin seçimi önemli , bahsettiğiniz gibi 205 55 bir ebat aşırı verimsiz olacaktir ;) Fabrika dan 16 inç çıkan fabia ebatlarina bakın bir;)

Lenovo A7020a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
205 55 16 jant açık ve net bir biçimde çamurluğunuza sürtecektir. rapid konusunda mevcut bu ölçüyü taktıran arkadaşlar arkaya virileri oturduğunda kasislerden geçerken lastiğin çamurluğa sürttüğünü söylüyorlar. rapid fabiaylya aynı çamurluk ölçülerine sahip (aynı lastikleri ve jant ebatlarını kullandıklarından bu kanıya vardım) aracınıza olacak 16 jant için lastik ölçüleri 195 50 16, 205 45 16 veya 215 45 16 dır. araç 1.0 mpi ise 195 50 16 almanızı öneririm. hem lastik fiyatları o ölçüde uygun değerlerde hem lastik tabanınız çok genişlemediği için çekişte yok denecek kadar az bir fark yaşanır hem de istediğiniz 16 inç jantınıza kavuşmuş olursunuz ;)

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yorum yapan ilgilenen herkese çok teşekkür ederim :)

Çevrimdışı Musti565

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sathoriani;595752
Bende 185/60/15 vardı 215/40/17 ye geçtim. Yakıt biraz fark etti ve son hız. Ama hızlanma çok fark etmedi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
selamlar.benimde aracımda 205/40/17 jantl lastik var fakat araba biraz yüksek duruyor bu yüzden spor yay takmayı düşünüyorum. tavsiyeniz nelerdir? teşekkürler