škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1500 km Ücretsiz Bakım Yaptıranlar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Savas7090

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba,

Forumda da aradım 1500 km bakım ile ilgili bilgileri, özellikle yeni alan arkadaşlar bu bakımı yaptırdı mı bakım da demeyelim de kontrol misali. Faydalı mıdır yoksa 15000 km beklenilmeli midir.

İkinci sorum ise baya bir bilgi var yakıt konusunda. Şu anda araç istanbulda 7.3 litre civarı yakıyor çok aşırı trafikte de kalmadım ama bana nedense çok geliyor yakıtı tabi aranızda kızanlar olursa kusuruma bakmasın, benim dileğim 6,5 civarı. Araç 1300 km de bu arada.

Hepinize saygılar

Çevrimdışı gurkantoksoy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam birincisi öyle bir bakım yok gidersen yağına suyuna bakacaklar o kadar kendinde yaparsın ikincisi aracın rodajı bitirmemiş daha rodajdan sonra bir yarım litre falan düşecektir ortalama normal değerler bunlar senin kullanım tarzına bağlı olarak değişir

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Savas7090;577238
Arkadaşlar Merhaba,

Forumda da aradım 1500 km bakım ile ilgili bilgileri, özellikle yeni alan arkadaşlar bu bakımı yaptırdı mı bakım da demeyelim de kontrol misali. Faydalı mıdır yoksa 15000 km beklenilmeli midir.

İkinci sorum ise baya bir bilgi var yakıt konusunda. Şu anda araç istanbulda 7.3 litre civarı yakıyor çok aşırı trafikte de kalmadım ama bana nedense çok geliyor yakıtı tabi aranızda kızanlar olursa kusuruma bakmasın, benim dileğim 6,5 civarı. Araç 1300 km de bu arada.

Hepinize saygılar

Eğer herhangi bir konuda şikayetiniz veya sormak istediğiniz bişey yoksa gitmenize gerek yok çünkü 5 dakika bakıp iade ediyolar. Yazılı bişeyde vermiyolar zaten bunla ilgili.

Çevrimdışı mehmetniyazi61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
valla rodajda sonra daha çok yakıyorum.. yeniyken az yakıyordu benim  araba.

Çevrimdışı Savas7090

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar yakıt konusunda çok bilgi var kusuruma bakmayın bende yazdım ama gereksiz yere başlık açmış gibi oldum. Açıkcası İstanbul da tabi 6,5 lt civarı görmek çok doğal 1.2 TSI 110 hp arabadan ama 7 litre ve üzeri bence Fabia için çok yakıt, kardeşim de Polo var yeni o 6 ltre civarı yakıyor tabi 90 hp.

Rodajdan sonra umarım biraz daha düşer bu arada arabayı hiç yormadan kullanıyorum çok farkettiriyor yakıtta ani gaza basma vb. şeyler. Umarım hepimiz ideal yakıt seviyesini yakalayabiliriz.

Bakım ile ilgili olarak aldığım firma ısrarla getir dediler arabayı satarken sonra da gerek yok gibisinden takıldılar dediğiniz gibiyse zaten götürmem tecrübeli arkadaşlar paylaştı bilgilerini, teşekkür ederim herkese

Çevrimdışı dehawen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Koprude surekli dur kalka girdigim halde 7.7 yakiyor.  Rahatlayan trafikte de ortalamaya vurdugumda tam 38krs yakiyor. Benzinli araba araba icin ideal.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı fb.samet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Rodaj bakımına götürmedim.1 yıl sonra 15 bin bakımını yaptım.araçda hiç bir sıkıntı çıkmadı.yani rodaj bakımına gerek yok.

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mehmetniyazi61;577257
valla rodajda sonra daha çok yakıyorum.. yeniyken az yakıyordu benim  araba.

Doğru.Benim arabada km yaptıkça daha fazla yakıyor.Zaten bu rodaj meselesi tamamen şehir efsanesi.

Çevrimdışı dorland

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
söylenen km de yapmak faydalı,erken götürmenin bir artısı yok

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Bunlar son sistem araçlar şu Rodaj meselesini aartık kafadan silmek gerek  Rodaj diye birşey vardı eskiden doğru amma  şimdi kalmadı bu nedeni ise;

Eskiden fabrikalarda bazı parçalar sübaplar, Egzantrik mili vb. elemanlar eski tip torna makineleri ile üretiliyordu (ki 90 model araçlardan sonra değişti)
bu teknolojideki gibi makinelerin mikronluk ayarla ürettiği gibi olamazdı,
motor parçaları çalışma senkronunu kullandıkça oturtuordu elemanlar şekilleniyordu iyice
ancak şimdi  buna gerek kalmadı adamlar lazerle kıl kadar hata olsa üretimde hatalı diye banttan geçmiyor
onun için 10binde altı neyse üzerinde de çok oynamayacaktır yakıt.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Savas7090;577238
Arkadaşlar Merhaba,

Hepinize saygılar

Her firsatta yaziyorum, TSI motorlarin dur kalktan daha cok etkilendigi sey soguk motorun kisa mesafeler gidip sonra sondurulmesi. Ben les gibi trafikte 40km kullandim 6.6lt ortalama ile gittim, ama hanim okula 2km gidip geliyor 3.vitese atamadan okula variyor sikisik trafikte gidiyor, ortalamasi 10ltre. Kisa mesafeler icin maalesef deyavantajli bir motor Turbo olmasi

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 TSI DSG aracım çok yakıyor diye şikayet ediyordum ancak gaza cok yüklenmeden kaynaklanıyormuş sakin kullanmaya başladım bugünde herşeyi sıfırladım depo full dü zaten  35 km gittim ort. 6.0 lt yaktı, dönüş yaptım Toplam 72 km biraz trafik vardı 6.4 lt gösteriyordu. Bu arada şehir istanbul  2 defa köprü trafiğinede girdik bu değerleri görünce mutlu oldum valla.
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2016, 23:04:55 Gönderen: Corvette. »

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Corvette.;600833
1.2 TSI DSG aracım çok yakıyor diye şikayet ediyordum ancak gaza cok yüklenmeden kaynaklanıyormuş sakin kullanmaya başladım bugünde herşeyi sıfırladım depo full dü zaten  35 km gittim ort. 6.0 lt yaktı, dönüş yaptım Toplam 72 km biraz trafik vardı 6.4 lt gösteriyordu. Bu arada şehir istanbul  2 defa köprü trafiğinede girdik bu değerleri görünce mutlu oldum valla.

Benim ara gaz veren arkadaşım vardı dolmuş şöförü gibi kullanıyordu manual Polo vardı onda TSI motor şikayetleniyordu 9 litrenin altına düşmüyor diye:)). Birgun aracına bindim napıyon lan dedim akılını mı çıldırdın:). Sonra düzeltti kendini farkına vardı yaptıgının suan 6.5 yakıyor iki elimi öptü:)

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;600941
Benim ara gaz veren arkadaşım vardı dolmuş şöförü gibi kullanıyordu manual Polo vardı onda TSI motor şikayetleniyordu 9 litrenin altına düşmüyor diye:)). Birgun aracına bindim napıyon lan dedim akılını mı çıldırdın:). Sonra düzeltti kendini farkına vardı yaptıgının suan 6.5 yakıyor iki elimi öptü:)

Aynen hocam herşey sağ ayağımıza bağlı, Az basarsan az, Çok basarsan çok yakıyor. Turbo sesin gazabına uğradık bizde :)

Çevrimdışı hknardru

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
şehiriçi yakıt tüketimi; kişisel kullanıma göre, şehrin trafik yoğunluğuna göre, mevsime hava şartlarına göre, kışın gidilen mesefenin uzunluğu kısalığına motorun ısınmasına göre, yolun düz veya yokuşlu olmasına göre, lastiğin ebatı cinsine göre vs vs bir dolu kısıt işin içerisine girdiği için çok farklı değerler elde etmek çok normal. 5 litrede yakarsın 10 litrede yakarsın. O yüzden çok bir karşılaştırma yapmak zor.

ama şehirdışı az buçuk herkes yakın değerler elde edebilir. bende en son geçen gün ankara-manavgat arası yaklaşık 500 küsür km yi kışlık lastiklerimle, cruise controlde genellikle 110-120 km hızla 5.2 lt ortalama tüketimle gittim.

torosları tırmanma yerine düz yolda gitsem daha düşük değerler görebilirdim belki. ama genel anlamda uzun yoldaki tüketiminden memnunum. fakat kısa mesefelerde ve motorun soğuk olduğu kış şartlarındaki tüketiminden bende şikayetçiyim. 8.5 lt tüketim miktarı görmek canımı sıkmıyor değil.