škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni arabam Felicia 1.6 GLX için yardım lütfen..

MAkif · 12 · 20242

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MAkif

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merabalar. Artık bende bir skodacı oldum ve bi süre detailing için katıldığım foruma bu sefer skoda sahibi olarak yazıyorum. 2000 model felicia 1.6 glx aldım. aracım hakkında kısaca bahsedip skodaya yabancı biri olarak bazı sorular sormak istiyorum ve kıymetli bilgilerinize ihtiyacım var.

Ben konyada yaşıyorum ve aracı bir akrabamın olması vesilesiyle 5 gün evvel tekirdağda buldum ve gidip aldım konyaya getirdim. Arabam 2000 model ve 112000 km de. Araç 2000 yılında trafiğe çorluda çıkmış ve bugüne kadar orada bulunmuş. Aracımda bi kaç lokal boya var ve ustalara gösterdim darbe ve sıkıntılı bir durumun bulunmadığını söylediler. Aracın motoru volkswagen motormuş ve lpg takılı değil. İş nedeniyle daha konyada baktırma ve eksiklikleri giderme imkanım olmadı. öncelikle sizlerdende fikir almak istedim. Şimdi bazı eksikliklerinden bahsedecem ve lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

1-Aracı aldığım kişi 101 beygir diyor. Ama ruhsatta kw cinsinden sanırım 70-75 beygire felan takabul edecek şekilde yazıyor. Bir skoda yedek parçacısı da bu araçlar 100 beygir civarı olur sen ruhsata bakma dedi. Doğrusu nedir sizce?
2-Aracımın sağ ön cam otomatiği arızalı. Motor çalışıyor gibi bastıkta tık tık sesi geliyor ama elle destekleyerek zorla kaldırdım. Acaba sebebi ne olabilir ve maliyetli bi sıkıntı olurmu?
3-Direksiyonu tam sağ ve sola çevirdiğimde kalkışlarda tıkır tıkır ses geliyor ve aks başından olduğunu söylediler ve iki taraf toplam 70-80 lira masrafı var dediler. Sizin fikirleriniz?
4-Konyaya ortalama 110-120 süratle geldim ve yaklaşık 100 kmde 7 litre benzin yaktı. Normalmi? bu şehir içinde ne kadar olur?
5-Lpg taktırsammı diye düşünüyorum. Alman motor olduğu için italyan tavsiye ediyolar ama uzun yıllar bineceğim hiç belli olmadığından çok masrafa girmek istemiyorum ve sizce taktırmalımıyım ve taktıracak olsam Atiker randuman verirmi?
6-Aracı sabah soğukta çalıştırdığımda ilk başta bi motor sallama yapıyor ve gaz verdiğimde kesiliyor. bujilerden olabileceğini söylediler. Fikirleriniz?
7-Soğukta çalışınca devir göstergesi 1100de felan duruyor ve biraz uzun süre sonra 1000 devirin biraz altına ancak düşüyor. Bu normal mi acaba?

Aracın triger ve devirdaimini eskiden beri bakan ustası yaklaşık 3 ay evvel değiştirmiş ve aracın durumunun iyi olduğunu ve alınabileceğini pazarlık sırasında görüşmemizde söyledi. Yol tutuş ve ön düzeni iyi bi sıkıntı yok. Yağı suyu yerinde. Bunları söylememin sebebi kontrol ettirmem gerektiğini düşündüğünüz başka şeyler varmıdır? Aracın bu durumlarını bilerek aldım ve eksiklikleri bunlar. İnşallah başka bilmediğimiz sorunları çıkmaz.

Bakımlarına başlamadan önce bana yol göstermeniz amacıyla sizlerden bildiğiniz ve tecrübeniz olduğu konularda bilgi vermenizi rica ediyorum.

Allah herkese kazasız belasız sürüşler nasip etsin. Şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2011, 17:08:00 Gönderen: MAkif »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Öncelikle hayırlı, uğurlu, kazasız, belasız olsun İnşaallah.

1- Araç 75HP
2- 90 km/s hızla şehirlerarası yolda tüketiminin 5,5-6 litre olduğunu hatırlıyorum ancak yanılıyor da olabilirim.
3- Soğuk startta sallama bujilerden olabilir. Denemeden veya sıkı sıkıya incelemeden bir şey diyebilmek güç.
4- Isındığında devrin 850 (+/-50) d/d olması gerekir ki zaten sizde de 900 d/d gibi bir değer görünüyor sanırım.

Benden bu kadar.

İyi günlerde kullanın.

Çevrimdışı MAkif

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Beygir ruhsatta 40.4 kw yazıyor. İnternetten baktımda kw'yı beygire dönüştürmek için 1.35 ile çarpmamız gerekiyormuş sanırım. Ozaman da 55 beygir ediyor. Ben daha önce güçlü araçlar kullanmış biri olarak gücünün çekişinin gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Bu halde acaba ruhsata yanlış yazılmış olabilme durumu varmıdır?

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MAkif;284788
Beygir ruhsatta 40.4 kw yazıyor. İnternetten baktımda kw'yı beygire dönüştürmek için 1.35 ile çarpmamız gerekiyormuş sanırım. Ozaman da 55 beygir ediyor. Ben daha önce güçlü araçlar kullanmış biri olarak gücünün çekişinin gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Bu halde acaba ruhsata yanlış yazılmış olabilme durumu varmıdır?

Evet 1.34 ile çarpmanız gerekiyor. Ruhsata güvenmeyin, bizim Fabia'ları da yanlış yazıyorlar zaman zaman. 100 HP değil o motor, Uğur'un belirttiği gibi aynen.
Çok güzel bir arabadır o yalnız, eksiklerini güzel bir bakımda tamamlarsanız memnun kalacağınıza inanıyorum, hayırlı olsun :)

Çevrimdışı MAkif

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Gerçekten sürüş keyfi ve atikliği gibi konularda çok hoşuma gitti. Beygir konusunda da kafamdaki soru gitti teşekkürler. Diğer eksiklerini tamamladıktan sonrada inş. daha memnun olacağımı düşünüyorum.
Diğer sorular hakkında da bilgisi olanlar paylaşırlarsa sevinirim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı MAkif

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Başta iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Bahsettiğim ve sorduklarımla ilgili olarak,
- Cam otomatiği ile ilgili makara arızalıymış galiba. çok masraflı değil ama daha yaptırmadım.
- Birçok olumlu ve olumsuz yorumdan sonra gözümü kapadım ve atikeri taktırdım. Bakalım bahtımızda ne var. Şimdilik bi sıkıntım yok, inşallah bundan sonrada çıkmaz.
- Aracı sabah soğukta çalıştırdığımda sallamasından bahsetmiştim. lpg montajı sırasında boğaz kelebeğini temizlettim ve şuan için ortadan kalktı gibi. Çok nadir seyir halindeyken tek seferlik bi tekleme tarzı bişey var ama dediğim gibi bi kaç sefer yaptı. Ne olur bilmiyorum.
- Lpg den sonra rolanti yüksek olması problemi de kalktı.

Sormak istediğim bir şey var. Aslında yeri mi bilmiyorum ama cevap almazsam diğer konularda bahsederim. Aracın ön ızgarasının kenarındaki bu metalik parlak çita var ya skoda ambleminin felan içinde olduğu, (şuan elimde yok ama müsait bi zamanda fotoğraf eklemeye çalışacam) işte bu metalik yüzeyde yer yer sanki küflenmiş tarzı yerler var veya üzerindeki nikelajın atması gibi mi bilmiyorum. Buna çare nedir. nasıl parlatabiliriz. ve de neden olmuş olabilir?

06lkn66

• Ziyaretçi
aynı parlaklıkta bi folyo bulup kaplayabilirsiniz ama tamamını kaplamazsanız sırıtır kendi aracımdada yer yer bahsettiğiniz problemler var yolda giderken gelen taşlar sebep oluyo o yaralanmalara

Çevrimdışı MAkif

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;285082
Hayırlı olsun :ok:

Cevaplar gelmiş :) Foto bekliyoruz

Aracımın çektiğim ilk resmi. İleride bakımlı temiz fotoğraflarını da yüklerim inş.

« Son Düzenleme: 28 Aralık 2011, 10:49:29 Gönderen: MAkif »

Çevrimdışı sevi79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayirli olsun, sadece lastiklerinin olcusunu merak ettim:confused:

Çevrimdışı MAkif

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sevi79;312926
Hayirli olsun, sadece lastiklerinin olcusunu merak ettim:confused:

Çok teşekkürler. Lastiklerim 175 70 R 13.