škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

3-5 saniyelik duruşlarsa start-stop

izmir · 57 · 20136

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı izmir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba;

Gerçi daha önce de tartışıldı start-stop zarar ve yararları ama daha ziyade marş motoru, turbonun yağlanmama sorunu gibi zararları üzerinden gidildi.
Ben mekanik ve elektrik tüm problemleri aşmış bir sistem olarak varsayarak başka bir yönden tartışmaya açmak istiyorum.

Kafamı kurcalayan en büyük soru işareti kısa süreli duruşlarda devreye girip çıkması.

Forumlarda,sitelerde hep sistem yararlarını sayarlarken kırmızı ışıklardaki 1er dakikalık duruşlardan vs.. söz ediyor. Ama gerçekte kırmızı ışıklara hep uzun süreli mi yakalanıyoruz? Şahsen ben çok kez 10-15 saniyelik duruşlarda yakalanıyorum, yani yeşilin yanmasına az bir süre kala. Ya da sıkışık trafikte 2-5 saniyelik dur kalklarda da sistem devreye giriyor.
Hatta benim gibi büyük ve trafiği yoğun şehirliler hak vereceklerdir ki uzun duruşlardan kat ve kat bu 3-5 saniyelik dur kalklara denk geliyoruz.

Bu durum bana tasarruftan çok yakıt israfı oluyor gibi geliyor. İşin uzmanı arkadaşlar ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa bildiklerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

Herkese bu vesileyle iyi bayramlar, kazasız sürüşler diliyorum.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Walla ben de motor durdurup çalıştırmanın turbo yağlama vb sorunlara ek olarak motoru aşındırması üzerinde duruyorum. Çünkü bildiğim kadarıyla çalıştırıp durdurmalar yakıtın en çok harcandığı ve motorun en çok aşınmaya uğradığı durumdur

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu tip durumlarda ben SS yi devreye sokmuyorum.Ayağınızı debriyajdan kaldırmayın yeter:) DSG ise artık tuştan kapatacaksınız mecburen.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla yarım fren yapmaktan ayağım ağrıyo ışıklarda devreye girmesin diye kaçırdığım zamanlarda da marşa 1.5 sn flan uzun basıyı buda çok dikkatimi çekti

Çevrimdışı Fsı Turbo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
O özellik kapatılabiliyomu? bilmiyorumda

ben 2-3 sefer golf 7 ye bindim o özellik hakkaten çok saç baş yoldurucu.kırmızıda duruyoruz çat 10 saniye geçmeden stop

Çevrimdışı izmir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;441657
Walla ben de motor durdurup çalıştırmanın turbo yağlama vb sorunlara ek olarak motoru aşındırması üzerinde duruyorum. Çünkü bildiğim kadarıyla çalıştırıp durdurmalar yakıtın en çok harcandığı ve motorun en çok aşınmaya uğradığı durumdur

bu konuyla ilgili yağ sıcaklığı belirli bir ısıya gelmeden sistem devreye girmiyor, o yüzden aşınma olayı olmuyor diyorlar. Bilmiyorum ne kadar doğru.
Alıntı yapılan: Fsı Turbo;441734
O özellik kapatılabiliyomu? bilmiyorumda

ben 2-3 sefer golf 7 ye bindim o özellik hakkaten çok saç baş yoldurucu.kırmızıda duruyoruz çat 10 saniye geçmeden stop

kapatılabiliyor. ama her arabaya binişte tekrar kapatmanız gerekiyor. En azından servislerde istenildiğinde kapatılan değil, istenildiğinde açılabilen hale getirebilseler çok iyi olur. Default olarak kapalı olsun yani.

Çevrimdışı oyunbitti

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar daha önce soruldu mu bilmiyorum, elegance donanımda bagajda 12v soket var mı?

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: oyunbitti;441762
Arkadaşlar daha önce soruldu mu bilmiyorum, elegance donanımda bagajda 12v soket var mı?

Evet var

Çevrimdışı bomani

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umut111;442612
http://www.youtube.com/watch?v=8Sqw_gEnGbU bu elegance ise bizimkiler ambition:D

aynen vallahi :)
aynı donanımı almaya kalksak galiba 80000 falan çıkarırlar fiyatı :)

Çevrimdışı halukgulden

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
sonuç , start stop yararlımı zararlımı kısa sürelerde kullanılması?

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: halukgulden;490144
sonuç , start stop yararlımı zararlımı kısa sürelerde kullanılması?

SS zararlı bir sistem değil sadece insanı huzursuz ediyor alışkanlıkları yıkıyor o kadar.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şuana kadar ben daha arıza çıkardığını duymadım ama doğanın dediği gibi insanı biraz huzursuz ediyor :)

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bizim aklımıza geldiği gibi bu durum bu teknolojiyi yaparken vw ninde aklına gelmiştir. bi sorun olacagını dusunmedilerki bu sistemi koydular. motora bariz zarar gelecegini dusunselerdi bence koymazlardı. zaten start stop devreye girmiş araçta motor tamamen kapanmıyor. ben devreye giren arabayı kapalı bi garajda dinledim içinden sesler geliyo değişik değişik. yani demem o dur ki komple kapanmadıgı için bi sıkıntı yoktur..

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben ışıklar 30 sn altındaysa start stopu devreye sokmuyorum. Dediğiniz gibi arabanın yeniden çalışması  
en fazla yakıt tüketilen anlardan biri...kaç sn nin üzerinde start stop ekonomi sağlar diye bir soru benim de aklıma gelmişti bunu bilmiyorum. Bir de ben uzun ve performanslı sürüşlerden sonra ışıklarda vs aniden durmam gerekirse start stopu devreye sokmuyorum. Tüm bunların bir faydası var mı emin değilim. Benimkisi sadece bir varsayım