škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bugün aracınız için ne yaptınız?

miyop · 477 · 132055

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MURATE;635149
Aracı alırken üzerinde aldım.Kamera ve park sensörü. Çok kullanışlı
« Son Düzenleme: 24 Mart 2018, 18:25:20 Gönderen: MURATE »

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=64]MURATE[/MENTION] izmirde böyle dertlerimiz yok ama şu lastik kılıflarından bende olsun isterdim çok hoş. Bagaja hepsinin sığmasıda çok güzel pandizotu kullanmıyor musunuz yoksa lastik koymak için mi çıkardınız?

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Skoda yeti orjinal led plaka lambası aldım taktım 80 liradan %30 indirimle 56 liraya düştü ama kendim taktığım için led lplaka lambası kodlaması gerekiyor hata lambası yanmaması için ( kullanım kitapçığındada böyle yazıyor) . Onu sonra yapacağım İzmir'de vagcom kodlamasına ihtiyacım var belki [MENTION=8414]mşah[/MENTION] yardımcı olur.

Resimler:

Her ne kadar orjinal olmasada burada led plaka lambasını tanıtan var, servis aksesuar olarak tanıtıyor ama burada direk kod ile tanıtmışlar. Plaka lambaları makyajlı kasaya uyumlu sadece.
https://m.youtube.com/watch?v=15ZIeME2d1o

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION] Ben sadece aliden LED ampul alarak LEDe çevirmiştim. Sigorta türü ampul olduğundan tam milimetresini tutturamayıp yuvayı biraz gerdirerek takabilmiştim. Bir çok lambayı LEDe çevirdiğimden gayet şık durdu. Önceki hafta LED sinyal lambası aldım. Yanıp sönmesi şık dursa da sanki ışık şiddeti fazla gibi geldi. Umarım arkadakileri rahatsız etmez.:confused:

Adedi 9 TL civarı, adı üzerine süper parlakmış; https://tr.aliexpress.com/item/2X-Super-Bright-1156PY-7507-LED-PY21W-BAU15S-63-SMD-Indicator-Auto-Front-Turn-Signals-Light/32807620507.html?spm=a2g10.10010108.1000016.1.634b185fBuqx85&isOrigTitle=true

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çıkarmadan sığmıyor bagaja. Lastikler evde temiz duruyor.çöp poşetinden daha iyi.

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;635208
@Batistuta Ben sadece aliden LED ampul alarak LEDe çevirmiştim. Sigorta türü ampul olduğundan tam milimetresini tutturamayıp yuvayı biraz gerdirerek takabilmiştim. Bir çok lambayı LEDe çevirdiğimden gayet şık durdu. Önceki hafta LED sinyal lambası aldım. Yanıp sönmesi şık dursa da sanki ışık şiddeti fazla gibi geldi. Umarım arkadakileri rahatsız etmez.:confused:

Adedi 9 TL civarı, adı üzerine süper parlakmış; https://tr.aliexpress.com/item/2X-Super-Bright-1156PY-7507-LED-PY21W-BAU15S-63-SMD-Indicator-Auto-Front-Turn-Signals-Light/32807620507.html?spm=a2g10.10010108.1000016.1.634b185fBuqx85&isOrigTitle=true

üstat LED sinyalleri taktıktan sonra arıza verdi mi?
 LED sinyalleri bende aldım ama takmadım henüz

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION]

VAG kablosu ile yada o tarz bir durumla hiç işim olmadığı o yüzden pek bilgim yok ama bu tarz bir işle uğraşan arkadaşın tanıdığı vardı, bilgi alıp haberdar ederim.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erkki;635285
üstat LED sinyalleri taktıktan sonra arıza verdi mi?
 LED sinyalleri bende aldım ama takmadım henüz

Emin olmamakla beraber bugün kablo ile bağlanıp şöyle bir tespitim oldu. Arka ile ilgili T10 park ampullerini ve fren ampullerini daha önce led ile değiştirmiştim. Ön tarafta ise gündüz far ampullerini led yapmıştım. Arka fren ve başka bir ampul için arıza kodu vardı. Öndeki gündüz farları için de satın alırken "arıza ışığı yakmayan" diye dikkat etmediğimden arıza ışığım sürekli yanıyor. vcds ile arızayı silip tekrar kontak kapatıp açınca, sistem yeniden taradığında sadece arka fren ve ön gündüz farları arızası kaldı. Dolaysıyla üründe yazmasa da alenen bir arıza ışığı olayı şimdilik görünmüyor.

Aslında bu arıza ışığı olayı ampulden geçen belli bir akımı referans alıyor. Dolaysıyla akım hiç geçmiyorsa ya da geleneksel flamalı ampul eskimişse yeterli akım geçirmiyorsa veya daha az akım çeken led ampul ile değiştirilmişse arıza ışığı uyarısı yanıyor. VAG-COM VCDS ile ya da başka bir bağlantı programı ile şu referans akımı bir şekilde değiştirebilsek arıza derdi olmayacak. Zaten üreticiler de elleri mahküm zamanla tümden led ampul teknolojisine geçecek bir şekilde. Bu duruma bir çözüm getirilmesi gerek!

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12462]rsimsek[/MENTION] zamanla bende diğer ampulleri yavaş yavaş lede geçireceğim. İlk hedefim plakalıktı, ikincisi ise gündüz farları. Diğer yazınızda dediğiniz gibi geçen akımı referans alıyorlar, 5w çekmesi gereken bir ampül led ile 0.8w çekince patlak sanıp uyarı veriyor. Şimdilik direnç ( piyasada dekoder) bağlayarak bu hataları almamak mümkün, yada destekliyorsa wagcomdan ayarlanabilir. 2014/22 sonrası yeti üretimlerinde vagcom led ampülleri destekliyormuş, o yüzden ben direnç bağlamak yerine vagcom bulup bunu yapmaya çalışacağım. Sizde en basit çözüm olarak dekoder dediğimiz direnç kullanarak bağlantı yaparsanız arızaları sıfıra indirirsiniz.
 [MENTION=8414]mşah[/MENTION] teşekkür ederim en kötü aliexpressten alıp kendim yapayım diyorum, kadran selamlama, köşe dönüş özellikli sis farklarının etkinleştirilmesi, led far adaptasyonu vs.. mr-fix denilen youtube kanalında hepsini yapmışlar.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION] Ampermetre ile eski gündüz farı ampülünü ölçtüğümde 1.2 Amper akım çekti. Ledi ölçtüğümde ise 0.4 Amper akım çekti. Dolaysıyla 0.8 Amper akım çekecek her bir ampüle paralel bir direnç takmak gerekiyor. V(volt)=I(amper) * R(ohm) formülünden; 15 ohm civarı, P(watt)=V(volt) * I(Amper) formülünden de, en az 10 watt civarı bir direnç bu ampül için yeterli. Her ampülün çektiği akıma göre farkı kapatacak direnç değerini bu şekilde hesaplamak gerekiyor. Dirençte watt olayı artınca soğutma sorunu dolaysıyla, taş direnç ya da alüminyüm soğutuculu direnç derken ebat büyüdüğünden, far arkasına monte etmek meşakkatlı oluyor. 15-20 adet ampülden flamalıya göre elde edilecek akım tasarrufu aynı zamanda aküden ve motorun yakıtından tasarruf etmek demektir.

Yeni kasada varsa bizim eski kasalarda da yazılımla düzeltmek imkansız olmasa gerek. Gel gör ki üreticinin çok da umurunda olmaz!

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;635360
[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION] Ampermetre ile eski gündüz farı ampülünü ölçtüğümde 1.2 Amper akım çekti. Ledi ölçtüğümde ise 0.4 Amper akım çekti. Dolaysıyla 0.8 Amper akım çekecek her bir ampüle paralel bir direnç takmak gerekiyor. V(volt)=I(amper) * R(ohm) formülünden; 15 ohm civarı, P(watt)=V(volt) * I(Amper) formülünden de, en az 10 watt civarı bir direnç bu ampül için yeterli. Her ampülün çektiği akıma göre farkı kapatacak direnç değerini bu şekilde hesaplamak gerekiyor. Dirençte watt olayı artınca soğutma sorunu dolaysıyla, taş direnç ya da alüminyüm soğutuculu direnç derken ebat büyüdüğünden, far arkasına monte etmek meşakkatlı oluyor. 15-20 adet ampülden flamalıya göre elde edilecek akım tasarrufu aynı zamanda aküden ve motorun yakıtından tasarruf etmek demektir.

Yeni kasada varsa bizim eski kasalarda da yazılımla düzeltmek imkansız olmasa gerek. Gel gör ki üreticinin çok da umurunda olmaz!

aynen öyle dediğiniz gibi uygun bir direçle hallolur ama metal gövdeli soğutuculu bir şey olması önemli. İç aydınlatma ampullerinde böyle bir kontrol yapmadığı için zaten dirence gerek yok. Diğer dış aydınlatma ampüllerdede hepsini lede çevirmekten yana değilim. Gündüz farı ve plaka lambası dışında uzun kısa ve sisler osram nightbraker unlimited yada laser tarzı kaliteli ürünler olabilir temiz ve net aydınlatma için. Onları led yapanlar trafikte gözümüzü bozuyor o kadar kızmışken aynısını ben yapmak istemem :)
Sinyaller konusunda kararsızım görmek lazım siz çok parlak dediniz, belki daha düşük lümenli bir led olabilir.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Direnç işinde ısınmaya dikkat etmek gerekir. İç aydınlatmalar kontrol dışı olduğundan kapı ışıkları dahil değiştirdim. Sadece torpido kaldı onunki uymadıydı. Benim de eskiye göre epey canlı görünen hoş duran osram nightbraker far ampüllerim var ve memnunum led düşünmüyorum. Sürekli yandıklarından arka parkları da değiştirmek istedim. Almışken stoplar derken son olarak sinyalleri düşündüm. Çünkü yanıp sönme flamalıya göre farklı daha hızlı görünüyor, birden yanıp birden sönüyor. Parlaklıklarını eski ampüllü geri takıp karşılaştıracağım. Umarım çok fark yoktur. Yoksa hem hızlı yanıp sönme, flaş etkisi arkadakileri rahatsız etmesin isterim. Sipariş verirken o kadar parlak olacağını düşünemedim. Super bright yazmış adam..:utan:

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar. Bende plakalara aşağıdaki ürünü almak istiyorum. Fakat alıp deneyen var mı diye buraya bir danışmak istedim. Tanıtımda epey iyi görünüyor:)
https://tr.aliexpress.com/item/1-ift-12-V-Canbus-LED-Say-s-Plaka-I-k-SKODA-i-in-Fit-Octavia/32853779400.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.355.ZZDOcN

Arıza ışığı yandığı zaman da vag-com ile söndürmek için plaka ile ilgili yere;
Ch: IDE05145-ENG115437-Light configuration-Type_Of_Load_25
     "allgemeineLEDmitOpenLoadDiagnose" seçeneğini seçip kaydetmek gerekir.
Ben taktığım bütün ledler için bu seçeneği kullandım. Geri vites dışında Arıza ışığı yakan kalmadı. Ancak kablo sürümü ile ilgili sanırım geri vites için olan seçenekte "unknown" diyor. Değiştirilemiyor. Bunun için yeni kablo alıcam sanırım.:(

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;635372
Merhaba Arkadaşlar. Bende plakalara aşağıdaki ürünü almak istiyorum. Fakat alıp deneyen var mı diye buraya bir danışmak istedim. Tanıtımda epey iyi görünüyor:)
https://tr.aliexpress.com/item/1-ift-12-V-Canbus-LED-Say-s-Plaka-I-k-SKODA-i-in-Fit-Octavia/32853779400.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.355.ZZDOcN

Arıza ışığı yandığı zaman da vag-com ile söndürmek için plaka ile ilgili yere;
Ch: IDE05145-ENG115437-Light configuration-Type_Of_Load_25
     "allgemeineLEDmitOpenLoadDiagnose" seçeneğini seçip kaydetmek gerekir.
Ben taktığım bütün ledler için bu seçeneği kullandım. Geri vites dışında Arıza ışığı yakan kalmadı. Ancak kablo sürümü ile ilgili sanırım geri vites için olan seçenekte "unknown" diyor. Değiştirilemiyor. Bunun için yeni kablo alıcam sanırım.:(

bu ürün kendinden dirençli (pembe olanlar direnç). Çekeceği akım direrçle birlikte normal ampul kadar olacağı için arıza ışığı yakmaz alıp kullanabilirsiniz. 40 lira size maliyeti olacak.

Eğer bayilerde yada doğuş otoda bulursanız bu ayın sonu yani cumartesiye kadar %30 aksesuar indirimi var orjinal led plaka lambası aksesuar olarak olarak satılıyor ve fiyarı 40 liradan 28 liraya düşüyor çifti 56 liraya geliyor.
yukarıda paylaşmıştım kendim yetiye aldım ürün bu :
http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/led-license-plate-light-000052110x

Arıza ışığı yaksa bile aksusuar olarak vagcomdan tanıtılıp arıza ışığı olmadan sisteme led olarak tanıtıp kullanabiliyorsunuz kitapçığında yazıyor.

Tercih sizin ikiside olur.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Batistuta;635376
bu ürün kendinden dirençli (pembe olanlar direnç). Çekeceği akım direrçle birlikte normal ampul kadar olacağı için arıza ışığı yakmaz alıp kullanabilirsiniz. 40 lira size maliyeti olacak.

Eğer bayilerde yada doğuş otoda bulursanız bu ayın sonu yani cumartesiye kadar %30 aksesuar indirimi var orjinal led plaka lambası aksesuar olarak olarak satılıyor ve fiyarı 40 liradan 28 liraya düşüyor çifti 56 liraya geliyor.
yukarıda paylaşmıştım kendim yetiye aldım ürün bu :
http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/led-license-plate-light-000052110x

Arıza ışığı yaksa bile aksusuar olarak vagcomdan tanıtılıp arıza ışığı olmadan sisteme led olarak tanıtıp kullanabiliyorsunuz kitapçığında yazıyor.

Tercih sizin ikiside olur.

Aslında ikisinden de almak istiyorum.:) Çindekinde çoklu Led kullanılması hoşuma gitti. Daha parlak duracak gibi gösteriyor. Fakat orjinalin de yeri başka tabi.:)
Son karar olarak orjinalini almak yönünde olacak sanırım. :gut:
Arıza ışığını da vag kablom olduğu için sorun değil. Daha önce led ampül denemiştim. vcds ile arıza ışığı yukarıda anlattığım gibi çok kolay kapatılabiliyor. Geri vites olayını da halledebilseydim çok iyi olacaktı. :confused:
Bilgi için tekrar Teşekkürler...