škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

215 45 r16 kışlık lastik fiyatları

RAPİDO · 277 · 91515

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam türkiye şartlarına en uygun lastik bana göre petlas, fiyatıda uygun.

Çevrimdışı limraaa

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;597134
Hocam türkiye şartlarına en uygun lastik bana göre petlas, fiyatıda uygun.
Petlas konusunda bir türlü emin olamıyorum. Bu konu başlığı altında bir üyemiz Petlas'ın İstanbul gibi illerde uygun olabileceğini söylemişti.
Ben Ankara'da yaşıyorum. Petlas'ın Ankara'daki buzlanma ve karlı yollarında nasıl bir performans göstereceğini bilemiyorum maalesef.

Petlas Snowmaster ile ilgili aşağıdaki bir değelendirmeyi buldum. %73 olumlu değerlendirilmesi söz konusu.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Petlas/Snow-Master-W651.htm
http://www.tyres-pneus-online.co.uk/car-tyres/petlas/snowmaster-w651/
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2016, 14:39:56 Gönderen: limraaa »

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: limraaa;597141
Petlas konusunda bir türlü emin olamıyorum. Bu konu başlığı altında bir üyemiz Petlas'ın İstanbul gibi illerde uygun olabileceğini söylemişti.
Ben Ankara'da yaşıyorum. Petlas'ın Ankara'daki buzlanma ve karlı yollarında nasıl bir performans göstereceğini bilemiyorum maalesef.

Petlas Snowmaster ile ilgili aşağıdaki bir değelendirmeyi buldum. %73 olumlu değerlendirilmesi söz konusu.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Petlas/Snow-Master-W651.htm
http://www.tyres-pneus-online.co.uk/car-tyres/petlas/snowmaster-w651/

Ben de Ankara'da yaşıyorum, fabia aracımda kışlık lastiğim petlastı, 4 sene kullandım, hiç tedirgin etmedi.
 Petlasında iddiası zaten Türkiye şartlarına göre üretilmesi.
 Rapidde de petlas kullanıyorum.
 Çok pahalı marka lastik alıp sorun yaşayanları da biliyorum.
 selamlar.

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar. Kışlık lastik konusu çok uzun zamandır epeyce vaktimi almıştı. Araştırmalar, gel-git ler, farklı ölçüyü değerlendirmeler... vb. Sonunda kararımı verdim ve geçtiğimiz salı günü lastiklerimi taktırdım. Ölçüleri değiştirmek istemedim, hem aracın aerodinamiğine hem aracın yol tutuşuna hem de diğer başka hususular konusunda zarar vermemek ve belki de en önemlisi can güvenliği anlamında ödün vermemek sebebiyle. Merak edenler için, Kumho 215/45 R16 90V XL WinterCraft WP51 aldım. F/P en uygun bu geldi bana. Petlas baktım önce ama maalesef hiçbir yerde bizim ölçüden bulamadım, ellerinde olmadığını ve ne zaman geleceğini bilmediklerini söyleyince hemen Kumho ya yöneldim. Test sonuçları da makul geldi bana ve diğer markalara nazaran fiyatı da. 500 tl ve üzeri fiyatı olanlar var ki hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Hafta sonu Ankara-Konya-Ankara yapacağım, izlenimlerimi paylaşmaya çalışırım. Lastikleri taktırdıktan sonra Şaşmaz sanayiden Bilkent e yaptığım kısa mesafe yolculuğumda ilk izlenimlerim olumlu yönde, uzun yol performansı da iyi olur umarım. Ben nacizane tavsiye ederim ki eğer bütçe de el veriyorsa aynı ölçüyü kullanın. Şahsen şu an vicdanım rahat. İnşallah bu marka lastikler de beni üzmez. İyi günler.

Çevrimdışı m.cepoglu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rapid_Sedan;597307
Selamlar. Kışlık lastik konusu çok uzun zamandır epeyce vaktimi almıştı. Araştırmalar, gel-git ler, farklı ölçüyü değerlendirmeler... vb. Sonunda kararımı verdim ve geçtiğimiz salı günü lastiklerimi taktırdım. Ölçüleri değiştirmek istemedim, hem aracın aerodinamiğine hem aracın yol tutuşuna hem de diğer başka hususular konusunda zarar vermemek ve belki de en önemlisi can güvenliği anlamında ödün vermemek sebebiyle. Merak edenler için, Kumho 215/45 R16 90V XL WinterCraft WP51 aldım. F/P en uygun bu geldi bana. Petlas baktım önce ama maalesef hiçbir yerde bizim ölçüden bulamadım, ellerinde olmadığını ve ne zaman geleceğini bilmediklerini söyleyince hemen Kumho ya yöneldim. Test sonuçları da makul geldi bana ve diğer markalara nazaran fiyatı da. 500 tl ve üzeri fiyatı olanlar var ki hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Hafta sonu Ankara-Konya-Ankara yapacağım, izlenimlerimi paylaşmaya çalışırım. Lastikleri taktırdıktan sonra Şaşmaz sanayiden Bilkent e yaptığım kısa mesafe yolculuğumda ilk izlenimlerim olumlu yönde, uzun yol performansı da iyi olur umarım. Ben nacizane tavsiye ederim ki eğer bütçe de el veriyorsa aynı ölçüyü kullanın. Şahsen şu an vicdanım rahat. İnşallah bu marka lastikler de beni üzmez. İyi günler.

hocam sa hayırlı akşamlar. rapid spaceback modelinin lastik seçimi ile ilgili tam 25 sayfa yorum yapılmış ve bir ebata göre sürtme kayma erken yıpranma ya da farklı şekilde durumlar oluştuğu yazılmış. ben de kış lastiği almayı düşünüyorum ve kesinlikle aracın orjinal  lastik ebatları ile oynamayı düşünmediğim için 215/45/16 kış lastiği alıcam inş. siz den ricamız dediğiniz gibi bu hafta sonu yeni aldığınız  lastikleriniz ile ilgili görüşlerinizi iletmenizdir. teşekkür ederim.

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14311]m.cepoglu[/MENTION]

Yeni kışlık lastiklerimle (Kumho WinterCraft WP51) ilk uzun yolculuğumu bu hafta sonu yaptım. Hava açıktı, sıcaklık 10 derece civarındaydı yolculuk esnasında. Kuru zemin performansı olarak değerlendirmiş oldum şu an için. Bir de daha soğuk havalarda ve en önemlisi gerçek performansını göstereceğine inandığım karlı, buzlu veya yağmurlu havalarda görmek gerek. O zaman da yine tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım. Sanki üzerindeki orjinal Dunlop lastiklerim var gibiydi. Konforlu ve sessizdi. Çok hızlı ve agresif kullanmam ama viraj performansı da gayet iyiydi. Kaldı ki Rapid zaten dolgun, kütür kütür, kemikli, sağlam, kararlı, çizgisini koruyan, güven veren bir araba. Bu özelliklerini çok seviyorum. Yere sağlam basıyor ve ben buradayım diyor. Neyse, lastiğe geri dönecek olursak, yakıt tüketim değerlerini kontrol ettiğimde, bu yolu çok sık gidip geldiğimden ve sürüş tarzım da hep aynı olduğundan ortalama tüketimimin ne kadar olduğunu biliyorum ve kış lastiklerini taktıktan sonra tüketim değelerimde gözle görülür bir fark göremedim. Her zamankinden 0.1 - 0.2 lt/100 km lik çok küçük bir fark vardı ama bu küçük fark lastikten midir, o günkü trafik koşullarından mıdır, biraz rüzgar vardı ondan mıdır ya da benim kullanım tarzımdaki anlık değişimlerden midir orasını tam çözemedim. Ancak, hadi lastikten diyelim ve ortalamamı 0.2 lt/100 km artırdığını kabul edelim. Bence çok iyi. Objektif olarak değerlendirmeye gayret ettim. Soğuk ve karlı/yağmurlu şartları da paylaşıyor olacağım. İyi forumlar.

Çevrimdışı limraaa

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar yoğun araştırmalar sonucunda kış lastiklerini satın aldım.
Ancak herşeyden önce şunu söylemek isterim ya 215/45 r16 yani orjinal boyut ya da bulursanız 195/50r16 alın. 16 jant bandında başka hiçbir lastiğe bakmayın.
Petlas tercih edebilirdim ama Bolu geçişlerim fazla olacağından dolayı daha kaliteli bir lastik tercih ettim.
Michelin alphinler çook pahalı, tanesi 470tl'den başlıyor maalesef.

Ben lastikcim.com.tr'den Pirelli Sottozero Serie III 215:45R16 lastikleri montaj dahil olmak üzere tanesinş 380tl'ye aldım.

Herkese güvenli sürüşler dilerim....

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı josephanzel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
kış lastiği ile yakıt değerlerini paylaşırmısın.

Bugün 100 km sabit hızla 350 km sakarya-ankara aracım 750 km de daha

100 km de 6.0 Litre yaktım. değerlendirir misiniz.  Araç 3 kişi yarı yüklü

Çevrimdışı drhsyn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rapid_Sedan;593239
Sizden rica etsem müsait bi zamanda lastik taban fotoğrafı da çekip siteye koyabilir misiniz fikir vermesi açısından?

Çok zaman geçti mesajın üstünden ama yeni fırsat bulabildim fotoğraf çekmeye. Buyrun fotoğraflar

ordudayım henüz merkeze kar yağmadı, karlı havada bir kez çambaşına çıktım sorun yaşamadım ama hissettirdiği önceki aracımda poloda  kullandığım continental ts 850 185x60x15 boyutlarındaki lastiklerden daha zayıf gibi.

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12445]drhsyn[/MENTION]
Fotoğraflar için teşekkürler. Ben de kasım ayı ortasında orjinal ölçülerde Kumho WinterCraft WP51 aldım. Gönlüm ve vicdanım el vermedi farklı ebatta almaya. Ki bizim ölçülerde f/p en iyi olan lastik bu. İyi fiyata da aldım.

Çevrimdışı drhsyn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun. Ne kadara geldi kumholar ben geçen sene ocakta 800 tl gibi bi fiyata almıştım petlasları.
Toplam tekerlek çapı değişmediği sürece belirlenmiş sınırlar içerisinde 15 ,16,17 inç jant veya yine çap değişmeden lastik boyutu değiştirmenin bir sıkıntısı olmaz, orjinal ölçü her zaman iyidir tabiki. Henüz almamış olan varsa 185x60x15 continental kış lastiği ve demir jant alarak kışlık set yapmak,hem yaz kış değişimini de krikoyla kaldırıp kendin yapmak, her yol 2 kereden 50x2 100 tl sökme takma balans parası vermezsin, lastik söküp takarken jantlar cizildi çizilecek derdin olmaz.o ebatta kaliteli bir çok marka Lastiği uygun fiyata bulursun. 3 sene kullansan sadece sök taktan 300 tl karlısın, lastikleri de 200-250 ucuza alsan 215x45x16 ya göre en az 500 tl demir jantların parası çıkar aynı hesaba gelir. Demir jantları da aldığının yarısına satsan zararlı çıkmazsın. Jantları saklayacak yerin varsa uğraşmayı seviyorsan ve yerin varsa sök tak yapmaya en güzeli kışlık ayrı jant lastik takımı [emoji1303][emoji1303][emoji106]

Çevrimdışı tugkancelebi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: limraaa;596740
195/50/r16 ölçüsü için petlas düşünüyorum ancak Ankara'da petlas hafif kaçar mı performansı emin değilim. Tek teker fiyatı sanırım 230 tl civarındaydı.
Ucuz etin yahnisi muhabbeti olmasın diye petlas kullanan arkadaşlar, tecrübelerini paylaşabilirler mi?

Ben Ye taktırdım üstündeki lastiğe bakmadan internete arama yaptım 215/45/16 alacaktım baktım Yok en yakım 195/45/16 buldum son dk onu taktırıyordum ki lastiğe bir baktım 205/55/16 o zaman üstündeki lastiğin aynısını taktırdım petlas 200₺ şuan için memnunum bir sıkıntısını yaşamadım ama lastik ebatı kafamda deli soru olarak kalmadı değil umarım sıkıntı yaşamam [emoji4]

Çevrimdışı civilkaya

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, hafta sonu buraya (Kırklareli/Babaeski) yağan karda Petlas'larımı (195/50R16) deneme şansım oldu. Yerde yaklaşık 15 cm kar var ve ben şehir içi yollarda ve birkaç km şehir dışında denedim ve hiç bir sorunla karşılaşmadım. Hafif rampa iniş ve çıkışları da vardı. Ben memnun kaldım.

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba. Malum, İç Anadolu'da kış şartları hayli çetin geçiyor. Kar, buz... Kumho WinterCraft WP51 kış lastiklerimin kuru yol performansını değerlendirmiştim daha önce. Şimdi de söz verdiğim gibi kar-buz ve ıslak yol performansını değerlendirmek istedim merak edenler için. Ankara-Konya arası hafta sonları gidip gelmek durumundaydım son birkaç aydır. Tabi çok karlı ve buzlu yollarda ve muhtelif saatlerde seyahatlerim oldu. Bana çok güven verdiğini söylemeliyim öncelikle. Yere yapışıyor resmen. Hiç sorun yaşamadım, memnun kaldım. Hatta ezilen karların aşırı soğuktan yolda buz yapan kısımları vardı, gerek şehirler arası yolda, gerek de şehir içlerinde. Oralarda da işini hakkıyla yaptı lastikler. Bilmiyorum, karda düzgün kullanım tarzımın da bu duruma katkısı vardır muhakkak ama lastiklere bu gibi havada çok iş düşüyordu ve görevini yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.
Yine merak edenler için, yakıt tüketimim, kullanım tarzım aynı olmasına rağmen neredeyse hiç ama hiç etkilenmedi (aynı yolu aynı tarzda defalarca gittiğim için çok iyi biliyorum) ve bu da beni ayrıca memnun ediyor. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyu canlandırmak istedim. Malum bu modelde sıkıntı yaşayan ortak insanlarız.
Bende eski aracımda Nokian Wr4 kullanıyordum. Çok memnundum ancak aracı sattığımda lastikleri de beraberinde verdim. Jant 15' inc di.
Şimdi Skoda Rapidim için lastik araştırıyorum.
Gönlüm yine Nokian'dan yana ancak fiyatlar malum.
Konudan çıkarttığım en mantıklı ve kârlı işin 15 inc jant alıp 185 60 R15 lastik kullanmak oldu.
Derken tanıdık bir lastikçiye gittim. Bu konuyu konuşmaya orda 195 55 R16 Nexen Winguard Snow'G WH2 lastikleri gördüm.
Tasarım ve esneklik açısından Nokian'a benziyordu. Hoşuma gitti fiyatı tatmin ediciydi. Etiket değerleri E B. Tekine 215 TL fiyat verdiler.
860 tl yapıyor 4 lastik. Jant + lastiklerde ortalama 900-950 civarı yapıyor. Hal böyle olunca bu lastikler üzerine yoğunlaştım.  
Çok araştırdım hangi lastikler hangi oranda uyum sağlar diye. 205 55 16 modeli de vardı fiyatı da daha uygun ancak % çap oranı (Çaptaki Değişim Oranı:   % 5,07) olarak problemli görünüyor hesaplarda.  (her ne kadar kullanıp memnunum hiç bir sorun yaşamadım diyen olsa da)

Ha benim yukarıda vermiş olduğum 195 55 16 da (Çaptaki Değişim Oranı:   % 3,38) yine problem sınıfında. 215 45 R16 değişim yapılacak en uyumlu model ise 195 50 R16. Ancak bu da her markada bulunmuyor. Yine araştırmalara devam ediyorum. Öneriler olursa buradan paylaşalım lütfen.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2017, 08:49:23 Gönderen: Fabia II »