škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 tsi vs 1.0 mpi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok farklı bir karşılaştırma fakat düşüncem tam olarak şöyle;
1.0 mpi a lpg takar dünya turu yaparım.
1.2 tsi bastım mı kaçar fakat basarken öğrenci bütçesiyle sürekli cebimi düşünürüm. 1.0 lpg ile şehir içi 16 kuruş yakar 1.2 tsi 33 kuruş neredeyse iki katı. Performans olarak 1.2 tsi çok çok iyi fakat ben bu aracı 4 sene üniversiteye git gelde kullanacağım git gel 40 km.
1.2 tsi ile bu rakam 13.2 tl ki eğer petrol varil fiyatı artarsa benzin 6 tl yi bile bulabilir.
1.0 a ise alırken 2500 tl ye lpg taktırsam garantili, 1.2 tsi ile aynı fiyat fakat okula gidiş geliş ücretim 6.4 tl. 1.5 dci dan daha tasarruflu.
haftada 3 kez arabayla gitsem sadece okul için 734 tl daha avantajlı olacaktır. Öğrenci için az para değil.

Fakat 1.0 ve lpg? ikinci el satışı? evet bunların hepsi soru işareti. 1.0 ve lpg li araç 1.2 tsi dan çok daha fazla değer kaybedecektir.
diğer taraftan 95 lik torka sahip 1.0 insanı ürkütüyor. Fakat performans için aldığım tsi ile yılda 8000 km yapsam 1300 tl daha fazla yakıt ücreti vermeme neden olacak. Performans için değer mi?
1.0 ve lpg kulağa cidden komik gelsede bu araçla tsi dan iki kat daha fazla yol yapılır.
Uzun yol olarak sadece yazları max 1000-2000 km yaparım onun dışında hep şehir içi. Evet sizce ne yapmalıyım. 1.0 motorla kafayı cidden yer miyim?
Bu arada maddi olarak boş paket almak durumundayım. Bu araçlarda max. ne kadar indirim uygularlar? ağustosta 40900 den gelecek 1.2 tsi 90 bg ibizalar ile karşılaştırıp bir karar vereceğim. Fabia ya 44 vereceğime ibizanın style paketini almak daha mantıklı değil mi? yinede en boşunu alırım heralde. Tavsiyelerinizi bekliyorum. 1.2 tsi ve 1.0 mpi kullanan arkadaşlar yakıt konusunda bilgilendirirse çok memnun olurum.

Çevrimdışı brkdmr38

• VAG GRUP FUNS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ibizanin 1.4 85 hp lık modelleri var o modelde olabilir. Ogrenciysen LPG şart biyerde dieselden bile daha tasarruflu...

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: brkdmr38;525589
ibizanin 1.4 85 hp lık modelleri var o modelde olabilir. Ogrenciysen LPG şart biyerde dieselden bile daha tasarruflu...

Malesef 1.4 85 bg liker artık üretilmeyecek ve hiçbir bayide yok. 1.4 hem vergide avantajlı değil hemde km başı lpg de bile 22 kuruş yakar ki 1.4 daha önce kullandım pek memnun kalmadım.10 kuruş daha verip tsi alınır ciddden fakat 1.0 ile 15 kuruşa kadar fark olacak tsi ile arasında. 1.0 lık bu motor 1.2 ve 1.4 arası eski motorların ayarında. Zaten düşük olan bu motor lpg ile nasıl olur bilmiyorum fakat cebimi aşırı rahatlatır. Performans fiyat olarak çok kararsızım. İkinci el değer kaybıda beni düşündürüyor.

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Öğrenci olman hasebiyle 1.0 mpi lpg taktırmayı düşünmen normal. Ancak 1.0 75bg - 95nm olan bir araca lpg taktırdığında aldığın performans doğal olarak 0.8 motor 'a iner. 1.0 mpi düz yolda çok güzel ve yeterli ancak tırmanma içinde devri düşürdüğün anlarda çok zayıf. Lpg ile bunu düşünmek bile istemem.

Lpg takılınca en fazla 1000tl tasarruf edersin (hesabı shell benzin ve lpg ile yapıyorum) ama zaten 2500 tl ödemişsin. Verdiğin parayı çıkartıp kara geçmen için 3 sene kullanacaksın o da yürüyen bomba olmaya değmez. 1.0 mpi 39900 e alırsın dolu dolu konforlu bir araca sahip olursun.

İkinci 1.2tsi daha avantajlı olacaktır ama zaten çok da süper olmayan bir performansa 4000tl fazla ödemişsin. Arada turbo ile ilgili sorunlar çıkma ihtimalini de göz önünde bulundurursan bence kayıp eşdeğer satış hızı da benzer olacaktır. Ayrıca 1.0 tek ambition donanım olduğundan kafa karıştırıcı piyasa rayiçleri de oluşmaz.

Seat'ın mal satma politikası ve diğer VAG grubundan daha boş araç yaklaşımı Leon hariç tüm araçlarını değmez hale getiriyor yaklaşma derim. Üstelik 1.4 eski motor teknolojisi lpg takınca hem 1.2 performansına düşecek, hem az yakmayacak hem de vergisi yüksek olacak.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2015, 16:44:40 Gönderen: Alcanzar »

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 motor kullandım lpg ile çok mantıksız ve artık hiçbiryerde sıfırı yok. Şimdi anladığım kadarıyla 1.0 al lpg siz bin diyorsunuz. Doğru mu anladım. 1.2 tsi a da gereksiz diyorsunuz 1.5 dci dizelin verdiğini veremez mi 0-100 hızlanma çok iyi sürelerde aslında benim tsi dan çekinme nedenim esnek yakıt. Çünkü bursada ne zaman trafik olacağı hiç belli olmuyor. Hele iş çıkışlar istanbulu yakaladı.
yalnız seat skodaya göre 3000 tl daha ucuz her zaman şimdi getireceği euro 6 1.0 mpi da sadece start stop olmayacak. Fabiadan farkı mercek yok, multimedyası daha kötü, çok bir fark yok aslında. Diğer yandan gözüm 1.2 84 hp lik hyundai i20 yi 39900 tl kestiriyor fakat evdekilere hyundai aldırmam imkansız gibi. Aşırı ön yargılılar. Yinede ne yalan söyleyeyim vw grubu hariç benimde içime sinen markalar değil. Özellikle son kullandığım nissan markasından sonra kesinlikle araba alman olacak.

Çevrimdışı taner_octavia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
mpi motor lpg ile uyumlu sorunsuz bir motor. tam ekonomik bir arac bence fabia hem fiyatıyla hen lpg takılırsa yakıtıyla. bence sehir ici genel kullanımda fazla üzmez. sonucta beklentiniz tasarruf oldugundan ona gore kullanıcaksınız. atikerin 1200 tl lik kitini takmıstık biz sorunsuzdu mpi motora. onlardan takılınca tamam bence.yada landirenzo 1600 civarı

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İbiza ile 3 bin liraya yakın fark olacak yarın sitede yayınlarlarsa bakalım fabia ya göre nelerden kısmışlar değer mi değmez mi göreceğiz. Performanstan vazgeçtim 1.0 alıp doya doya gezeceğim. İkinci el asla düşünmüyorum. Birde lpg taktırırsam dünya turu yaparım :)

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;525591
Malesef 1.4 85 bg liker artık üretilmeyecek ve hiçbir bayide yok. 1.4 hem vergide avantajlı değil hemde km başı lpg de bile 22 kuruş yakar ki 1.4 daha önce kullandım pek memnun kalmadım.10 kuruş daha verip tsi alınır ciddden fakat 1.0 ile 15 kuruşa kadar fark olacak tsi ile arasında. 1.0 lık bu motor 1.2 ve 1.4 arası eski motorların ayarında. Zaten düşük olan bu motor lpg ile nasıl olur bilmiyorum fakat cebimi aşırı rahatlatır. Performans fiyat olarak çok kararsızım. İkinci el değer kaybıda beni düşündürüyor.

Konuya yazılacak çoook cevap var ancak  ibiza en az 22 krş yakıyo diyince film koptu bende direk burdan dalıyorum. 2014 1.4 85 ibiza sahibiyim. Dün 19k oldu arabam. 1500kmde tüp taktırdım araç sıfır olduğu için 3 yıl motor sigortası yaptırdım hepsi dahil 1700 tl tuttu. Bunlar faso fiso geçiyorum. Yeri geldi 6 kişi 2500 km full klima açık tatile gittim yeri geldi tek başına otobüs bileti parasına şehirler arası yol yaptım ama hiç bir zman arabam 20krş üstü yakmadı. 15 yaktı-14 yaktı ama hiç bir depoda 20nin üstünü yakmadı. 20 krşu da 3 yetişkin ankara çorum arası hiç döşemeden kalkmayan gaz pedalı ile oldu.
Diğer bir mesele. Forumdan bir sürü 1.4 pd tdi aracı olan arkadaşla roll yaptım, kalktım hepsindede tüpteydim ve 80bg 195torka sahip turbo motor arabalara 145tork 85 bg tüplü arabamla geçilmedim hatta geçtiğim oldu. Daha da yükseltiyorum çıtayı a7 kasa 1.6 tdi dsg octiyle bile kalkış ve roll yaptım youtube da videolarım mevcut ondada taktir edilecek şekilde tutundu arabam.
Velhasıl 200bin km yakın tüplü araba kullanıyoruz ailecek hatta daha da fazladır belki bilemiyorum. Şuan evdeki araçların 2si tüplü hatta biri 1.4 140bg turbo motor ve bu araçlara ankaranın en ucuz gaz satan istasyonundan gaz alıyorum en ufak performans sıkıntısı yada motor sıkıntısı yaşamadım çok şükür. O yüzden lpgyi küçük görmeyin gördürmeyin. İyi forumlar diliyorum

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
#esariipek, hocam beni bayağı yanlış anladınız. Bahsettiğim değerler şehir içi yani 8.6 lt fabrika verisi olan aracın 10 lt lpg yakması gayet normal ki ben kullanırken lpg nerdeyse 3 tl oşmuştu yani 30 kuruşluk tüketim demekti o zaman 85 bg 132n/m 1.4 fabia ile. Bu yüzden bu araçla şehir içi tasarruf yapılmaz şuan 22 kuruşuda lpg nin fiyatı sayesinde yapıyor. Siz pek ş.içi dur kalk trafiğine girmediniz heralde. Benim araçta atiker kit vardı. Kötü bir kit miydi ustası mı iyi değildi bilmiyorum ama araç yokuşta 90 ı geçmiyordu hızlanmıyordu. 2500 devirde. Bu yüzden 1.0 araçtan korkuyorum. Yokuşları 4000 devirle çıkacaksak pekte tasarruf yapamam yinede 1.0 ne yakarki deyip ciddi ciddi akacağım. Bu bana göre kötü deneyim 1.4 fabiaya göre 40 n/m daha düşük torklu 10 hp daha düşük bir araca yönelmem birde lpg düşününce ürkütüyor. Belkide ben benzinli aracı kullanmayı pek bilmiyorum ondandır. Beni yanlış anlamayın. Önerilerinizi de bekliyorum. Şuan 1.4 araç gözüksede yarın sitedende kalkacak ve artık satılmayacak. Şuanki düşüncem 1.0 mpi fabia veya yeni gelecek ibiza.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;525777
#esariipek, hocam beni bayağı yanlış anladınız. Bahsettiğim değerler şehir içi yani 8.6 lt fabrika verisi olan aracın 10 lt lpg yakması gayet normal ki ben kullanırken lpg nerdeyse 3 tl oşmuştu yani 30 kuruşluk tüketim demekti o zaman 85 bg 132n/m 1.4 fabia ile. Bu yüzden bu araçla şehir içi tasarruf yapılmaz şuan 22 kuruşuda lpg nin fiyatı sayesinde yapıyor. Siz pek ş.içi dur kalk trafiğine girmediniz heralde. Benim araçta atiker kit vardı. Kötü bir kit miydi ustası mı iyi değildi bilmiyorum ama araç yokuşta 90 ı geçmiyordu hızlanmıyordu. 2500 devirde. Bu yüzden 1.0 araçtan korkuyorum. Yokuşları 4000 devirle çıkacaksak pekte tasarruf yapamam yinede 1.0 ne yakarki deyip ciddi ciddi akacağım. Bu bana göre kötü deneyim 1.4 fabiaya göre 40 n/m daha düşük torklu 10 hp daha düşük bir araca yönelmem birde lpg düşününce ürkütüyor. Belkide ben benzinli aracı kullanmayı pek bilmiyorum ondandır. Beni yanlış anlamayın. Önerilerinizi de bekliyorum. Şuan 1.4 araç gözüksede yarın sitedende kalkacak ve artık satılmayacak. Şuanki düşüncem 1.0 mpi fabia veya yeni gelecek ibiza.

Daha dün sadece şehir içi 70 km yol yaptım ortlama hız 33 yol bilgisayarı verisi %15 fazla gösterecek şekilde vag comla kodladım ben tüpü göstersin diye o halde 7.6 ortalaması vardı arabanın. Siz yukarıda krş hesabı söylediğiniz için bende krş hesabı verdim size örneklerimi yoksa araç ortalama karma bir kullanımla 8 lt lpg yakıyor. Kışın 7.5 baharları 6.5 lt benzin tüketiyor karmada.  Şuana kadar hep dizel araç kullandıysanız atmosferik araçla zorlanabilirsiniz doğrudur ancak 90ı geçmeme falan yok bi vites küçültürsünüz 90ı da geçer 120yi de turbo yok araçta haliyle tork bandını iyi yakalayamazsanız küçük hacminde etkisiyle yokuşta tabiki çekiş sorunu yaşanacaktır :) son olarak aracımda atiker gold kit var.
Gelelim sizin konunuza illa sıfır araç alacaksanız. Hernekadar 1.0+lpg mantık harikası gibi dursada unutulmaması gereken nokta hiç o motorun ülkemizde hiçbir zman tutmayacağı ve satarken sorun yaşayacağınızdır. 1.2 tsi gibi efsane bir motora bile "La biriki motur çekmez" diye eleştren,hakir gören bir milletiz. Genç adamsınız sırf yakıtı için hem 1.0 ın hantallığına hemde 2.el pazar yokluğuna katlanmaya deymez. 2. El 1-2 yaşında düşük kmli benim aracım gibi bir araç düşünebilirsiniz bence mantıklı olan budur hem az yaksın hemde az da olsa gitsin derseniz :) napsam benim arabayı size verip bi cupra mı alsam acaba bende yetti bu kadar az yakmak [emoji23][emoji23][emoji23]

Alıntı yapılan: turker;525780
Ben 1.0 mpi + lpg diyorum :)

Hep millete 1.0-0.9-1.2 motur araba de, kedine tork monster arabalar al abi oluyo mu[emoji23]

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabrika verilerinin altında tüketiminiz var çok dikkatli kullanıyorsunuz takdir ettim. 1.0 için dediklerinize katılıyorum korktuğum noktalara değindiniz. Şu ikinci eldeki ölücüler yok mu onlar yüzünden illa tutacak araç almak gerekiyor. Ben gencim ama zaten skoda forumunda olduğuma göre az çok nasıl bir genç olduğumu tahmin edebilirsiniz öyle uçmakla kaçmakla işim yok canımı sokakta bulmadım :) bu arada ilk defa öneri geldi 1.0+lpg diye gerçi bu kadar az yakan araç satılmaz ki :) alsam mı almasam mı ne yapsam 1.2 tsi 7,5 litre civarı yakarsa bu seferde kullanamam ki. Kesinlikle 0 istiyorum bu arada.

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;525587
Çok farklı bir karşılaştırma fakat düşüncem tam olarak şöyle;
1.0 mpi a lpg takar dünya turu yaparım.
1.2 tsi bastım mı kaçar fakat basarken öğrenci bütçesiyle sürekli cebimi düşünürüm. 1.0 lpg ile şehir içi 16 kuruş yakar 1.2 tsi 33 kuruş neredeyse iki katı. Performans olarak 1.2 tsi çok çok iyi fakat ben bu aracı 4 sene üniversiteye git gelde kullanacağım git gel 40 km.
1.2 tsi ile bu rakam 13.2 tl ki eğer petrol varil fiyatı artarsa benzin 6 tl yi bile bulabilir.
1.0 a ise alırken 2500 tl ye lpg taktırsam garantili, 1.2 tsi ile aynı fiyat fakat okula gidiş geliş ücretim 6.4 tl. 1.5 dci dan daha tasarruflu.
haftada 3 kez arabayla gitsem sadece okul için 734 tl daha avantajlı olacaktır. Öğrenci için az para değil.

Fakat 1.0 ve lpg? ikinci el satışı? evet bunların hepsi soru işareti. 1.0 ve lpg li araç 1.2 tsi dan çok daha fazla değer kaybedecektir.
diğer taraftan 95 lik torka sahip 1.0 insanı ürkütüyor. Fakat performans için aldığım tsi ile yılda 8000 km yapsam 1300 tl daha fazla yakıt ücreti vermeme neden olacak. Performans için değer mi?
1.0 ve lpg kulağa cidden komik gelsede bu araçla tsi dan iki kat daha fazla yol yapılır.
Uzun yol olarak sadece yazları max 1000-2000 km yaparım onun dışında hep şehir içi. Evet sizce ne yapmalıyım. 1.0 motorla kafayı cidden yer miyim?
Bu arada maddi olarak boş paket almak durumundayım. Bu araçlarda max. ne kadar indirim uygularlar? ağustosta 40900 den gelecek 1.2 tsi 90 bg ibizalar ile karşılaştırıp bir karar vereceğim. Fabia ya 44 vereceğime ibizanın style paketini almak daha mantıklı değil mi? yinede en boşunu alırım heralde. Tavsiyelerinizi bekliyorum. 1.2 tsi ve 1.0 mpi kullanan arkadaşlar yakıt konusunda bilgilendirirse çok memnun olurum.

Bende öğrenciyim fabia 1.0 aldım şehir içinde banamısın demiyo sadece 5. Viteste hızlanması zayıf yakıt şehir içi 25 kuruş yakıyo daha da azalır ama bu kadar yakıta taktıysan 1.0 al ama takmıyorsan çok 1.2 tsi al ama ne yaparsan yap tüpü salla

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;525800
Bende öğrenciyim fabia 1.0 aldım şehur içinde banamısın demiyo sadece 5. Viteste hızlanması zayıf yakıt şehir içi 25 kuruş yakıyo daha da azalır ama bu kadar yakıta taktıysan 1.0 al ama takmıyorsan çok 1.2 tsi al ama ne yaparsan yap tüpü salla

Aslında 1.2 tsi ile 1.0 ın fabrika verileri aynı fakat tsi fabrika verilerinden daha fazla yakıyor diyorlar. Bir sene lpg düşünmem yakıt canımı sıkmadığı sürece.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;525794
Fabrika verilerinin altında tüketiminiz var çok dikkatli kullanıyorsunuz takdir ettim. 1.0 için dediklerinize katılıyorum korktuğum noktalara değindiniz. Şu ikinci eldeki ölücüler yok mu onlar yüzünden illa tutacak araç almak gerekiyor. Ben gencim ama zaten skoda forumunda olduğuma göre az çok nasıl bir genç olduğumu tahmin edebilirsiniz öyle uçmakla kaçmakla işim yok canımı sokakta bulmadım :) bu arada ilk defa öneri geldi 1.0+lpg diye gerçi bu kadar az yakan araç satılmaz ki :) alsam mı almasam mı ne yapsam 1.2 tsi 7,5 litre civarı yakarsa bu seferde kullanamam ki. Kesinlikle 0 istiyorum bu arada.

sen gençsin biz ihtiyar mıyız ya da forumdaki ihtiyar olarak nitelendirilecek abilerimiz hep sağ şerit 70cc açık mı gidiyo :) şu skoda marka algısını kırın yav Doğukan, Baki abi,Uğur abi nerdesiniz yav yardırking ruhuna ihtiyacımız var [emoji23]
Şaka bi yana artık araçları son hız ya da 0-100 olarak değil ara hızlanmalar olarak değerlendirmek mantıklı olacaktır. 1.0 ın 95 torku var 1.2 nin 175 var diye düşünmemek lazım. Tsi o torku 1500-6000 devir arası verirken 1.0 o 95 torku 5000 devirde verip bırakıyo alt ve üstte tork yok. Yani daha yüksek vites düşük devirde çook daha rahat ilerleyebilirsin. Bi tanıdğım 1.2 polo lounge donanım aldı bi kaç ay önce sürekli ankaranın en dik yokuşlarından birine tırmanıp inmesine rağmen 5.6 ortlamam var diyodu. Başka bir örnek 1.2 tsi dsg octaviası olan Hakan 7.5-8 ortalamayla geziyodu. Az yakmak için hele ki öğrenci için tüp olmazsa olmaz ancak sırf az yakmak için 1.0 hantallığını çekmeye deymeyeceğini düşünüyorum. En büyük pişmanlığım aracımı alırken 1.2 almamak oldu. Sadece 0 araç alacaksan illaki ellerinde kalan bayi vardır tüm seat bayilerini ara benim tavsiyem. Hakan antalyada sattıklarını söylemişti. Sırf ekonomi için 1.0ı göze almışsın madem 1.4 al hiç değilse hem az yaksın hemde istediğinde az da olsa tatmin etsin