škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klima sesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FLAYMAN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar herkese mrb aracımı alal yaklaşık 10 ay oldu aracımın klimasını açınca motorun çalışmasına istinaden bir vızıldama sesi geliyordu bende 15000 bakımda söyledim ara arada bu ses için servise gidiyordum taki sabrımın taşyığı ve son hadde gelene kadar motorda start-stop bile devreye girince o ses gidiyordu yani motor çalışınca geliyor susunca gidiyordu bende servise bakıma gidince sert yaptım adamlar sabah bıraktığım araç için öğlen beni aradı ve klima gazınız eksilmiş doğru sirkilasyon yapmayınca ses yapıyor dediler hakkaten aracı almaya gittiğimde şükür 5 gündür ses yok...benim sorum şu aktif kullanılan bi arçata klima gazı nasıl eksilir merak ettim daha öncede başka bir servisi aradığımda bana komprasörden ses geliyordur demişlerdi bende servise gittiğimde diğer servisin söylediğini bunlara söyledim acaba komprasördeki sorunu halledip bana klima gazı olayınımı salladılar...:wax:

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sorun benimde başıma gelmişti foruma yazmıştım keşke daha önce okusaydınız sorununuz klimadan kaynaklandığını daha erken anlardınız. Bende sizden farklı olarak gaz eksikmemişti komple gaz boşaltılıp yeni gaz basılmıştı

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen ay bizim arabanın da klimasından bahsettiğiniz şekilde ses geliyordu. Garantiden yeniden klima gazı basıldıktan sonra ses bayağı azaldı.

Çevrimdışı mozmen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FLAYMAN;479667
arkadaşlar herkese mrb aracımı alal yaklaşık 10 ay oldu aracımın klimasını açınca motorun çalışmasına istinaden bir vızıldama sesi geliyordu bende 15000 bakımda söyledim ara arada bu ses için servise gidiyordum taki sabrımın taşyığı ve son hadde gelene kadar motorda start-stop bile devreye girince o ses gidiyordu yani motor çalışınca geliyor susunca gidiyordu bende servise bakıma gidince sert yaptım adamlar sabah bıraktığım araç için öğlen beni aradı ve klima gazınız eksilmiş doğru sirkilasyon yapmayınca ses yapıyor dediler hakkaten aracı almaya gittiğimde şükür 5 gündür ses yok...benim sorum şu aktif kullanılan bi arçata klima gazı nasıl eksilir merak ettim daha öncede başka bir servisi aradığımda bana komprasörden ses geliyordur demişlerdi bende servise gittiğimde diğer servisin söylediğini bunlara söyledim acaba komprasördeki sorunu halledip bana klima gazı olayınımı salladılar...:wax:
bu sesi ben de farkettim. yalnız ses sürekli değil, sanki fan devreye girince başlayan bir ses. fan devreden çıkınca (mesela 80km sabit hızla giderken genelde fan devrede olmuyor) ses kesiliyor, ya da dediğiniz gibi start-stop devreye girince ses kesiliyor(çünkü fan da devre dışı kalıyor) araç rölantide çalışırken fan da açıksa sesi duyuyorum. siz de durum nasıldı? ses sürekli miydi yoksa motor ısınınca, fan devreye girdiğinde gelen bir ses miydi? en son motor rölantide çalışıyorken (start-stop iptal tuşuna bastım) kaputu kaldırdım ve fanın çalışıtığını farkettim. motor soğukken, ilk çalıştırmamda klimayı açtığımda böyle bir ses yok(çünkü motor daha soğuk ve fan devrede değil) kendimce böyle bir tespit yapıp, ( her problemde servise gitmekten ve dert anlatmaktan artık sıkılmış biri olarak) normal herhalde diye düşünürken sizin mesajınız beni edişelendirdi şimdi.

bir de şu var: bu sesi yıllık bakımdan sonra (polen filtresi değişti) farkettim ben. daha önceleri böyle bir ses hatırlamıyorum.
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2014, 18:16:06 Gönderen: mozmen »

Çevrimdışı FLAYMAN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FLAYMAN;479667

arkadaşlar servisin bana belirttiği gibi klima gaz eksilitince servis tekrar gaz bastı ama ses devam etti ve arttı bende tekrar servise gmtürdüm ama ya bu forumda yada başka bir yerde bu sesten başına gelmiş bir arkadaşın görüşü olan klima komprasöründen geliyor fikrini servisteki ustaya söyledim o da tabi sağolsun beni serviste aracı makinayı bağladım diyerek tam 2.5 saat bekletti ve bana gelip yanıma şaka gibi abi klima kompresör sıkıntı var garantiden değişecek dedi...şimdi ben soruyorum acaba bizler yani bu forumun üyeleri olarak aramızda belli başlı sıkıntıları yazarak kendini bu aracın yetkili servisi olarak gören ustalardan dahamı bilgili ve tecrübeliyiz acaba benim aklıma bu soru geliyor bence bu forum en iyisi ama siz servisteki ustaya deseniz ben internetten araştırdım bu sorun burdan yapıyormuş dediğinizde ustanın burnu bir karış havada kıl aldırmıyor ve ben boşunamı burdayım ben yıllarca eğitime gittim bu araçla ilgili sen benden dahamı iyi bileceksin evet arkadaşım bizler bu forum sitesinin üyeleri senden daha iyi bileceğiz ama sen devamlı beni servise getirerek deneme tahtası yapıp denek yapıp beni soğutacaksınız bu arabadan...yani lafın kısası size naçizane tavsiyem mutlaka bu forumda aracınız ile ilgili bir arızayı buradan araştırın ve öyle gidin servise umarım burnu havada ustaya çok yardımcı olursunuz...hepinize teşekkürler iyiki varsınız......

Çevrimdışı skoda fun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FLAYMAN;480634
arkadaşlar servisin bana belirttiği gibi klima gaz eksilitince servis tekrar gaz bastı ama ses devam etti ve arttı bende tekrar servise gmtürdüm ama ya bu forumda yada başka bir yerde bu sesten başına gelmiş bir arkadaşın görüşü olan klima komprasöründen geliyor fikrini servisteki ustaya söyledim o da tabi sağolsun beni serviste aracı makinayı bağladım diyerek tam 2.5 saat bekletti ve bana gelip yanıma şaka gibi abi klima kompresör sıkıntı var garantiden değişecek dedi...şimdi ben soruyorum acaba bizler yani bu forumun üyeleri olarak aramızda belli başlı sıkıntıları yazarak kendini bu aracın yetkili servisi olarak gören ustalardan dahamı bilgili ve tecrübeliyiz acaba benim aklıma bu soru geliyor bence bu forum en iyisi ama siz servisteki ustaya deseniz ben internetten araştırdım bu sorun burdan yapıyormuş dediğinizde ustanın burnu bir karış havada kıl aldırmıyor ve ben boşunamı burdayım ben yıllarca eğitime gittim bu araçla ilgili sen benden dahamı iyi bileceksin evet arkadaşım bizler bu forum sitesinin üyeleri senden daha iyi bileceğiz ama sen devamlı beni servise getirerek deneme tahtası yapıp denek yapıp beni soğutacaksınız bu arabadan...yani lafın kısası size naçizane tavsiyem mutlaka bu forumda aracınız ile ilgili bir arızayı buradan araştırın ve öyle gidin servise umarım burnu havada ustaya çok yardımcı olursunuz...hepinize teşekkürler iyiki varsınız......

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=40626

aynı sorun bir çok kişide var burada yazanları okuyabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz sorunu çözebi,ldiniz mi devam ediyor mu?

bu hafta ben ve forumda ki 1-2 arkadaş daha servise gidicek bakalım ne dicekler forumda paylaşıcaz

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Oktimi 2013 temmuz ayında aldım. Aldığım gün memlekete gideyim dedim. yolda vız diye bir ses. ilk gün .... yolda aradım servisi. Usta dönüşte uğrayın  bakalım dedi. 3 gün sonra servise gittim baktılar hatta uzun bir test sürüşüne çıktık 60 km kadar. ses yok. sonraki günlerde yine oldu, yine aynı şeyler... gittik usta baktı ses yok . müzikdendir , rüzgardandır, falan filan . bıktım bıraktım o sesle yaşamaya başladım , çünkü ustaya sesi ispat edemedim.  aradan 1 yıl geçti servise bakıma gittim ve bu sefer ispat etmede kararlıydım. yine uzun bir test sonucu araba sesi yaptı vızzzz diye bir ses. usta tamam dedi bu klima komprosöründen geliyor dedi, garantiden klima komprosörünü değiştirdiler .(boş yere).  ses uzun süre yapmadı tesadüfen ama çok sonra gene yapmaya başladı. tekrar servise gittim yok - mok aynı muhabbetler bu defa tam pes ettim bi daha lafını etmedim servise. Ama çok sonra kendim keşfettim. NASILMI.
Bilindiği gibi bizim araçlar start-stop ve otomatik iklim klima kontrol özelliği var. sorun tam olarak bu sistemlerin çalışması sırasında komrosörden gelen ses.
Diyelimki aracın iç sıcaklığı 21 derece ve kilima otomatik modda ve 20 derecede start stop etkin . Normal seyir halinde devam ediyorsun kırmızı ışık yandı durduk araç start stop özelliği gereği stop etti. 40 saniye durduk, aracın iç sıcaklığı yaz mevsimi gereği arttı, yeşil yandı tam hareket ederken komrosör devreye giriyor motor hareket aşamasında güç yükleniyor ve bunların hepsi aynı anda olunca bu sesi yapıyor. SES TAM OLARAK BU ZİNCİRLEME DURUMDAN ÇIKIYOR.
Eğer ısı ayarını farklı seçsek örneğin en soğukta (LO) seçsek start stop devreye girmeyecek veya iç sıcaklığın üzerinde veya kilimayı kapalı seçsek statrt stop çalışsa bile klima kapalı olduğu için bu ses yine çıkmayacak. Ama biz otomatik modda ve ara ısıda klimayı çalıştırdığımız için durma sırasında da start stop devreye girip ısı farkından da tam o sırada kilima çalıştığında olay kopuyor.
PEKİ BEN NE YAPTIM ÇÖZÜM OLARAK DERSENİZ:
Eğer mevsim yaz ise start stopu manüel olarak kapattım. Hatta öyle bir alışkanlık olduki yaz kış demeden arabaya binince harakat etmeden ilk işim start stopu kapatmak. böylece ses duymuyorsunuz.  Ayrıca start stopla ilgili şunu da paylaşayım , dur kalk sırasında bazen olmadık yerde sıkıntı oluyor. Lafım yok çok seri devreye giriyor ama genede bazı durumlarda yinede aracın hareketini anlık olarak kısıtladığı için zora sokuyor. Örneğin ara sokak çıkışındasın önünde takip eden araç var o sırada hafiften duruyorsun o sırada  aniden fırlayıp çıkman gerekiyor tam bu esnada araba stop etmiş oluyor al işte sıkıntı.  dediğim 1 veya 2 saniye ama akan hızlı trafikte sıkıntı.
Sonuç olarak görüşüm o ki start stop çok gereksiz bir aygıt. 5-6 bin araç bu gereksiz aygıttan dolayı pahalı oluyor , sıkıntısı cabası. Tek olumlu yanı çevre kirliliği belki o da ne kadardır tartışılır. START STOP u KAPATIN KAFANIZDA ARABANIZ DA HUZUR İÇİNDE OLSUN. SAYGILAR.