škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

'Emniyet şeridi ihlali 650TL'

lrfan · 23 · 5212

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Emniyet Genel Müdürlüğü Karayolları Trafik Kanunu'nun 35 maddesinde değişikliğe gitti! 'Emniyet şeridi ihlali' ilk kez tasarıya girdi. Emniyet şeritlerinden geçen sürücülere 72 TL para cezası kesiliyordu. Yapılan değişiklikle bu rakam 650 TL'ye yükseltildi.

http://gundem.milliyet.com.tr/trafik-cezasi-artirildi-/gundem/gundemdetay/05.12.2012/1637393/default.htm

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim de son zamanlarda dikkatimi çekmiş ve de merak uyandırmıştı...
Şu an Ankara'da mesela 3 şeritli Konya Yolunun en sağ şeridindeki beyaz çizgilerin üstünü ''sarı şeritle'' boyamışlar...
Yani ''sağ şerit alışkanlığı olanlara'' kötü sürprizler çıkabilir ve bu şeridin emniyet şeridi olduğunu sürücüye gösteren bir işaret yok...
Tamamen gelir kaygılı bir tuzak kuruluyor, ''şerit çizgisi rengine dikkat'' diyorum...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;413311
Şu an Ankara'da mesela 3 şeritli Konya Yolunun en sağ şeridindeki beyaz çizgilerin üstünü ''sarı şeritle'' boyamışlar...
Yani ''sağ şerit alışkanlığı olanlara'' kötü sürprizler çıkabilir ve bu şeridin emniyet şeridi olduğunu sürücüye gösteren bir işaret yok...
Tamamen gelir kaygılı bir tuzak kuruluyor, ''şerit çizgisi rengine dikkat'' diyorum...
:ok::polis:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: hetepe;413311

+1

Burada da var, otobüs için tercihli şerit yaptılar belli saatler için, giren yandı :)

Ama bu sistem işlerse toplu taşıma hız ve değer kazanacak

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben ilk cezamı bu yüzden yiyebilirim, sağ şerit benimdir her daim çünkü :D Nasıl alışacağız bakalım.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyi olmuş ama emniyet şeridi olduğuna dair bilgilendirme tabelaları iyi olmalı..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Baylas

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.baylas.com
İyi olmuş iyi ara sıra haberlerde görüyorum emniyet şeridini işgal eden kamyoncular ve minibüsçüler yüzünden ambulans acil gitmesi gereken yere haliyle fazlasıyla geç kalıyor.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Karar doğru, yöntem yanlış. Kimse emniyet şeridinden gitmesin, cezası da yüksek olsun, ama gerekli uyarı tabelaları da buraya konulsun.

Özellikle konulmuyor, hasbelkader buradan dalgınlıkla ya da bilmeden giden vatandaşa güzel cezalar kitleyecekler.

Buraya tabela konulsa, "emniyet şeridini kullanmayın" gibi zaten kimse kullanmaz burayı bir kaç sivrizekalı hariç. Maalesef Türkiyede trafik cezaları vergi toplama olayına döndü.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2012, 15:13:22 Gönderen: Cuneyt »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Emniyet şeridi için uyarı tabelasına gerek yok ki. Otobanda, en sağ  seritte gidiyorsanız, sağınızda düz, kesiksiz bir çizgi vardır ve bu  çizginin sağı da emniyet şerididir. Ha yolda hiç bir şekilde çizgi  çalışması yapılmamıştır ve size ceza kesilmiştir, o zaman da hak aramak  gerekiyor da Türkiye' de biraz zor oluyor o işler.
Alıntı yapılan: lrfan;413314
+1

Burada da var, otobüs için tercihli şerit yaptılar belli saatler için, giren yandı :)

Ama bu sistem işlerse toplu taşıma hız ve değer kazanacak
Bakırköy-Sirkeci yaptım geçenlerde sahilden. Orada da var o tercihli toplu taşıma aracı şeridi. Yalnız yol sadece 2 şerit ve 40km/s' nin üstüne çıkmayanlar da soldan gitmek durumunda olduğu için trafik hepten garipleşiyor. Acelem olduğu için, önünde sekiz futbol sahası boyunda boşluk bulunan ve kuralı ihlal etmemek için sağa geçmeyenleri geçebilmek için başka çarem yoktu. Elalem Londra' da bunu yapıyor ama heriflerin şehiriçi yolları 3' er şerit. Biz de boktan bir yol var o da sadece iki şerit.:wnk:
Alıntı yapılan: Cuneyt;413348
...tabela konulsa, "emniyet şeridini kullanmayın" gibi zaten kimse  kullanmaz burayı bir kaç sivrizekalı hariç. Maalesef Türkiyede trafik  cezaları vergi toplama olayına döndü.
"Zaten kimse kullanmaz" ifadesi İstanbul için çok komik kaçıyor, inanın bana. Hemen her akşam FSM yoluyla eve gidiyorum ve her 1 km' de bir emniyet şeridinde polisler duruyor ve emniyet şeridini gereksiz yere kullananları cezalandırıyorlar. Henüz yuvarlaklaşabilen sivrizeka sayısında arzulanan seviyeye gelinebilmiş değil.:wnk::D

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
"Emniyet şeridini kullanmayın" tabelasını koyduktan sonraki duruma bakmak gerekiyor. Bu tamamen algı meselesidir, hız sınırı 70 olan yerlere tabela koydular, istisnai durumlar hariç insanlar tabelaların olduğu yerden dikkatli geçiyorlar, buraya da uygun aralıklara tabela konulduğunda aynı etkiyi yapacaktır.

Tabela koymazsanız emniyet şeridini çok fazla kişi kullanır tam da sizin dediğiniz ve şimdi olduğu gibi. Bu düzenlemeyi yapanların zihniyetlerini çok iyi bildiğim için bu uygulamanın tamamen CEZA KESMEK için yapılmış bir düzenleme olduğunu düşünüyorum.(ya da bildiğimi düşünüyorum, yanılırım, yanılmam, şahsi düşüncemdir)

Zaman içinde bir çok insan bu uygulama yüzünden yüzünden belki bilmeden, belki dalgınlıkla, belki de bilerek ceza yiyecek. Ödenecek rakam az buz bir rakam değil, 650 TL, neredeyse BİR ASGARİ ÜCRET.

Bu kadar yüksek ceza öngörüyorsan gerekli tabelaları da koymak zorundasın.

Bu hükümet iktidara geldiğinden beri aptal aptal trafik uygulamaları başladı, resmen trafik kurallarından soğudum, insanları bu kadar sıkarsan olmaz, insanlar zaten yeterince benzin, sigorta, mtv vb bir sürü vergi ödüyorlar. Bir de yeni bir uygulama başlatmışlar İstanbulda, çok ceza kesen polise prim gibi ekstralar öngörüyorlarmış, buradan anlayabilirsiniz zihniyetin ne olduğunu.

Amaç trafiği düzene koymak, insanların güvenliğini sağlamak değil, VERGİ TOPLAMAK, KURAL DELİSİ BİR KAÇ GÖREVLİNİN EGOSUNU TATMİN ETMESİ.

Maalesef bunlar hep Maliye Bakanlığının yönetilememesi ve tarihinin en başarısız Bakanının Bakan olmasından kaynaklıdır, bunun cezasını da vatandaş çekiyor.

Not : Emniyet Şeridi kuralı ve cezanın yüksek olması doğru, AMA YÖNTEM YANLIŞ.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Cuneyt;413375
...Tabela koymazsanız emniyet şeridini çok fazla kişi kullanır
[/B]"Emniyet şeridini kullanmayın" şeklinde tabela konulmasına gerek olmadığında hâlâ ısrarlıyım.Bu mantıkla gidilirse, her trafik ışığına "kırmızıda dur, yeşilde geç"tabelası da koymak gerekir.:wnk:
Alıntı yapılan: Cuneyt;413375
...bu uygulamanın tamamen CEZA KESMEK için yapılmış bir düzenleme olduğunu düşünüyorum...
...Amaç trafiği düzene koymak, insanların güvenliğini sağlamak değil, VERGİ TOPLAMAK, KURAL DELİSİ BİR KAÇ GÖREVLİNİN EGOSUNU TATMİN ETMESİ...
Bu kısmında tamamıyla hemfikirim seninle. Maliye bakanımız İngiltere' de öyle görmüştür, hemen uygulamaya kalkışmıştır. Halbuki ora İngiltere bura Türkiye. Bir türlü şunun farkında olmak istemiyorlar. TÜV Türk ilk muayenelere başladığında da Almanya' daki standartı uygulamaya kalktılar. E oradaki herifin maaş veya gelir standartı buradaki adamda yok. E n' oldu? TÜV Türk görevlilerini bıçaklamalara kadar vardı maalesef olaylar. Şimdi yine Türk standartına dönmüş durumda.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Maliye Bakanlığındaki sorun çok derin, hiç biri basına yansımadı, daha fazla bu konulara girmeyeceğim.

Emret Bakanım dizisini seyredenler ne demek istediğimi çok iyi anlarlar.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2012, 09:56:47 Gönderen: Cuneyt »

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her yere tabela konulmasına gerek yok, giriş ve çıkışlarda tabela koyarsın, yeterli olur, keza 70 tabelaları da öyle.

650 TL bizim insanımız için çok büyük para, NEREDEYSE BİR ASGARİ ÜCRET. 50-100 TL olsa sorun değil ama, miktar büyük. Bu kadar büyük miktar öngörüyorsanız tabelayı da koymalısınız.