škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Egsoz emisyondan geçemedim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba;
Cumartesi günü genel muayeneden geçtim. Fakat egsoz muayenesinden kaldım. Nasıl oldu bu egsoz olmadan muayeneden geçer mi ? diyebilirsiniz. Egsoz emisyonun bitmesine daha 1 gün vardı. O şekilde geçti.
Neyse sadede gelelim. 3 farklı yere gittim sanayide. Üçünde de emisyon değeri 0.49 un altına inmedi. Araçta katalizör var. Normalde 0.30 altında olması gerekiyormuş.
Benim sizden isteğim bu değerin yüksek çıkmasına sebep ne olabilir? Lambda sensörü,katalizör bitik mi v.s. Diğer seçenekleri az çok biliyorum. Kat yok diye geçiriyorlar. Bazı istasyonlar başka bir aracın değeriyle geçiriyorlar. Usülsüz hertürlü biliyorum. Amacım sorunun temelini öğrenip halletmek.
Şu bilgileri de yazayım : Araçta katalizör var içi dolu. 92500 km'de. 750 km oldu bakımı yapılalı. 4 ateşleme bobini ve 4 adet ngk buji değişti.
Teşekkür ederim...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Egzoz muayenesine girmeden önce hava filtresini çıkarabilirsiniz, bayağı bir etkisi olur...Yoksa dolu katalizörü değiştirmek gerekir ki bu çok masraflı diye biliyorum.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Muayeneden kalmanızın en büyük nedeni katalitik konvertörün dolu olmasıdır. Boşaltsanız da geçemezsiniz. Hatta daha yüksek çıkar muhtemelen. Tedavi etmek istiyorsanız konvertör yenisi ile değişmeli.

Edit: 0.49 kabul edilebilir bir değerdir. Üst sınır katalitik konvertörlü araçlar için 0.30 değil 3.00. Sizin değeriniz 4.9 olmasın sakın?

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yanlış biliyorsunuz. Üst değer kat için 0.30
Katalizörsüz 3.5 istasyon böyle söyledi. 2000 model altı için kat aranmıyor

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
katalizörsüz sizin değeriniz. Aracınız nedir ? Bende 3 tane egsoz emisyoncunun yalancısıyım o zaman . Benim tipime bakıp karar verdiler o halde  0.49 değerle bıraktılar komiksiniz :D

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ukalabukalemun;535662
katalizörsüz sizin değeriniz. Aracınız nedir ? Bende 3 tane egsoz emisyoncunun yalancısıyım o zaman . Benim tipime bakıp karar verdiler o halde 0.49 değerle bıraktılar komiksiniz :D

Burada komik olan bir şey ben göremedim. Araç 2011 Hyundai Getz bu arada. Ağustos 2015.te yaptırdım bu muayeneyi.

Sadece merakımdan kaynaklı rica etsem siz de benim gibi görüntü paylaşabilir misiniz? Acaba azami limit değerini ya da birimini mi değiştirdiler?

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben geçemediğim için kağıt vermediler . Ancak Co2 değeri çubuk egsozda iken 0.30 dan aşağıya inmediği için geçti yazmadı.  Bunu 3 istasyonda da yaptı. Sizin araç yeni ve katalizör yada enjektör veya sensörleriniz sağlam olabilir.
Benimde merak ettiğim sebep ne olabilir zaten. Burada kimseyle bilgi kıyaslayacak seviyede olduğumu düşünmüyorum. Benden çok çok daha iyileri var. Başıma geleni yazıyorum sadece. 0.49 ile geçemedim (Yeni yönetmelik kat:0.30

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rica ederim kardeşim amaç doğrusunu öğrenmek. Geçmiş olsun. Önceki mesajlarımda da yazdım muhtemelen katalitik konvertörden dolayı kaldınız. Benim 09 Kasım.da kendi aracımın (2011 SuperB) muayenesi var. Orada daha net görürüm.

Yalnız şöyle bir durum var eğer gerçekten 0.30 ise inanın şu piyasadaki dizel araçların %80.i mümkün değil geçemez emisyondan. Yine bu yıl içinde sattığım 2007 model 2.0 HDI C5 aracım 1.29 değerle (katalitik konvertörlü) emisyondan geçti (Tüvtürkte)

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ölçümü tüvtürk te değil de dışarıda bir kuruluşta yaptırın. Bakın nasıl geçiyorsunuz....

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skodaizm;535687
Ölçümü tüvtürk te değil de dışarıda bir kuruluşta yaptırın. Bakın nasıl geçiyorsunuz....

Sanayide 3 farklı yerde yaptırdım sonuç aynı GEÇMEDİ

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araciniz zengin calisiyor olabilir mi? Bu cok buyuk bir sikinti. Isi iyi bir usta kontrol etmeli. Kat tikali olunca emisyon nasil olur hic tecrubem yok ama fikir yurutuyorum katin icinde check valve yok, tikali kati sifir katla da degistirince araba rahatladigiba gore tikali kat yuzunden kotu emisyon degerlerine sahip degilsinizdir bence. Kaldi ki 100k km daha birsey degil.

Araba bilgisayaa baglanip detayli incelensin bence bi.

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;535705
Araciniz zengin calisiyor olabilir mi? Bu cok buyuk bir sikinti. Isi iyi bir usta kontrol etmeli. Kat tikali olunca emisyon nasil olur hic tecrubem yok ama fikir yurutuyorum katin icinde check valve yok, tikali kati sifir katla da degistirince araba rahatladigiba gore tikali kat yuzunden kotu emisyon degerlerine sahip degilsinizdir bence. Kaldi ki 100k km daha birsey degil.

Araba bilgisayaa baglanip detayli incelensin bence bi.

Doğu yarın Serkan ustanın yanına gideceğim (Şahkan). En hassas cihazlar mevcut bakarız dedi telefonda. Yarın bakıp göreceğiz.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende tam serkan abi cozer diyecektim. Egzoz emisyon olcumu de yapiyorlar zaten. Aninda goruntu show olur ;)