škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

seyir halinde yığılma

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracım seyir halindeyken sürat 60-100 arası gibi yığılmalar oluyor. Araç kasılır gibi hızdan düşüyor , devirde düşmeye başlıyor. Gaza sonuna kadar yüklensemde fayda etmiyor . 5 sn sonra açılıyor düzgün şekilde devam ediyor. Bu dediklerim hem otomatik hemde manual kullanımda da oluyor.Bazende motor stop ediyor yine seyir halindeyken. Sebebi ne olabilir acaba ? İnşallah şanzıman değildir.
Araç : 1.4 16 v otm. fabia

Çevrimdışı BerkayK

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Çok tecrübeli sayılmam ama aklıma beyin geliyor bilgili abilerim daha yararlı yorumlayacaklardır, mesajınız yukarda kalsın.. :D

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hayır hiç lpg takılmadı. şuan 90 binde . Boğaz kelebeği Map sensörü v.s. elden geçmemiştir diye düşünüyorum.Benden önceki sahibi her zaman kayadibi Skoda ya götürmüş. Aldığımda 70 bindeydi.
Stop etme bobinlerden olmaz diye düşünüyorum . Çünkü dördünüde yeni değiştirdim.
Şuan 90 bin periyodik ve ağır bakımları yapılı değil.En son 82 binde yapıldı.

Çevrimdışı ssayin72

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle tüm forum üyelerine selamlar.
  Sorununuz bujilerden de olabilir. Bu işlerin uzmanı değilim ama size benzer sorun için bir tecrübemi anlatacağım. 2012 de Cezayirdeyken Fiat Paliom'da yaşamıştım. Fiat Parçacısından orjinal diye aldığım bujilerde yaşamıştım. Bu bujileri taktırdıktan sonra arabamda dediklerinizle birebir aynı yığılmalar başladı . Bir hafta nedenini araştırdık. Çalıştığım şantiyenin makine atölyesi elektirikçisi akü kutup başlarını, bujilere giden kabloları, beyne giden kabloyu söküp taktı. Bu işlemlerden sonra yarım veya bir saat araba normalmiş gibi gitti ama sonrasında yine aynı sorunlar yaşandı. Atölye formenide kontrol etti. Eksozdan çiğ benzin kokusu geldiğiini söyledi. Nedenine de bujiler benzini tam randımanlı ateşlemiyordur dedi. Bunun üzerine eski bujileri tekrar taktık. Arabada yığılma adına birşey kalmadı. Yani aldığım yeni bujilerin orjinal olmadığını anlamış olduk. Sonuç olarak bujilerinizi ve ateşleme sisteminizi kontrol ettirmenizde fayda var.
2004 Fabia 1.4 16V 101 Bg

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ssayin72;532168
Sorununuz bujilerden de olabilir.  Eksozdan çiğ benzin kokusu geldiğiini söyledi. Nedenine de bujiler benzini tam randımanlı ateşlemiyordur dedi.

Teşekkür ederim yorumunuz için. Dediğiniz gibi egsozdan aşırı bir koku geliyor ama onunla alakalı bir durum mu anlayamadım. Egsoz sistemimde de bi sorun var zaten foruma da yazmıştım.
İstanbulda özel bir servis var . 90 bin bakımına oraya götüreceğim. Zaten bujiler değişiyor bu bakımda .Komple elden geçirsin arabayı . Kelebek boğazı map sensörü v.s. ne varsa bakım yaptıracağım.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi bi bakmak lazim da devir artmiyor di mi bu anda? Eger oyleyse sanziman diyebilirim ancak araba belli bir aralikta fakire dusuyorsa ya da yakit tam gitmiyorsa bu olabikir. Ancak bunu her vitesin ayni devir araliklarinda (hemen hemen) yapar.

Bilgisayara bi baglar misin muhakkak bi kod cikarmistir

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;532888
Abi bi bakmak lazim da devir artmiyor di mi bu anda? Eger oyleyse sanziman diyebilirim ancak araba belli bir aralikta fakire dusuyorsa ya da yakit tam gitmiyorsa bu olabikir. Ancak bunu her vitesin ayni devir araliklarinda (hemen hemen) yapar.

Bilgisayara bi baglar misin muhakkak bi kod cikarmistir

İki hafta önce Bostancı-Gölcük arası dönüşte yapmıştı bu durumu. Araç vites değişimi sırasında değil vites sabitken bir anda kasılıyor ve devir 3000 deyken 2000 e kadar iniyor. (gaz pedalı sona dayasamda aynı). Sonra 5-6 saniye sonra açılıyor.
Yarın götürücem. Periyodik bakımı yapılacak.Aracı bir hafta kullanmadım. İlk kez dün çıktım hiç olmadı .

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni takilan bobinler arada kesiklik yapiyor olabilir mi? Silkeleme oluyor mu bu sirada?

Eger silkeleme yoksa bobin degil muhtemelen. Hava yakit karisiminin gonderilmesinde bir sikinti var demek. Benzin filtresinden baslayarak enjektorlere dogru kontrol etmek gerekir bi aksaklik var mi diye. Eger mekanik sistemde bir aksaklik/tikaniklik yoksa bu sefer hava yakit karisimi ve ateslemeyi etkileyen sensorlere (maf map n75 ivir zivir) bakilmasi gerek. Bunlardan birinde anlik bir sikinti oluyor.

Ya pislik geliyor tikaniyor arac ya da sensorler anlik olarak okuyamiyor, okudugunu iletemiyor.

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen öyle sensörlerden diye tahmin ediyorum. ya map sensörü yada benzin filtresi yakıtı veremiyor. Kelebek boğazıda buna dahil olabilir.
Bu arada araçta silkeleme hiç yok . Sadece düz yolda giderken bişey sanki arkadan arabayı çekiyor gibi :confused:

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bugün aracıma 90 bin bakım yaptırdım.
yağ                  80 TL (Mobil 5w30)
yağ filtresi        27 TL (Mann)
polen               27 TL (Mann)
benzin filtresi    55 TL (Mann)
4 adet ngk buji  60 TL (Ngk)
işçilik dahil hepsine 350 tl ödedim.
O boğulma ve kasılmalar gitti. Arabanın çekişi düzeldi. Şuan fişek gibi fırlıyor yerinden.
Ayrıca kapı camı düşüyordu onu da hallettirdim. İçinden bir parça kırılmış değiştirdik. 50 tl de ona verdim. Şimdi kusursuz oldu.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Öyle galiba. Usta çıkardıktan sonra bi ucundan üflediysede zor attı dışarıya benzini.
Bujilerde çok kötü olmuş usta ortası üçgen olmuş dedi.Normalde yuvarlak oluyor.
Bunları değiştirdik süper oldu.