škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Çarpık bacaklı skoda şimdi yok satıyor..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özkan82

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Övünmek gibi olmasın otomobilimin markası Skoda Roomster… Şaka yapmıyorum ciddi söylüyorum. Otomobil satışlarının ülke genelinde yüzde 40 düştüğü, bütün markaların ağladığı şu aylarda Skoda, satışını yüzde 14 oranında artırmış. Benim otomobilin bir yeni modeli olan ‘Yeti’ yok satıyor. Hatta İstanbul’da ikinci el Yeti bile yok.

Nereden nereye geldik değil mi? Bundan 10 yıl önce Skoda dendiğinde bacakları içe doğru çarpık yaşlı kadınlar akla gelirdi. Trafik ışıklarında beklerken çok rahat ederdim. Çünkü elinde kirli bez ile güya cam silen Roman çocukları, ön panjurda Skoda armasını görünce, hiç beklemeden arkadaki otomobillere giderdi. Öyle bar, otel kapılarındaki valeler de suratıma bakmazdı. Konuşmaya tenezzül etmez, otoparkı elleriyle tarif ederlerdi.

Şurası bir gerçek, o çilekeş çarpık bacaklı Skoda kamyonetler ve otomobiller, Türkiye’nin çok kahrını çekti. Köy yollarında çok insan ve yük taşıdı. Renault Toros gelene dek köylü kardeşimin favori aracıydı. Şimdi aklıma geldi. Sık sık hatırlatıyorum. Polonya’dan kız aldığım zaman, Polonya resmen Demirperde’nin başkentiydi. Varşova Paktı’nı duymuşsunuzdur. Kadere bakın, şimdi Avrupa Birliği vatandaşı ile evli sayılıyorum. Komünist ülkeden kız aldım, sayesinde AB vatandaşı gibi vizesiz Avrupa’yı dolaşıyorum. İşte o zamanlar yaklaşık 26 yıl bütün Demirperde ülkelerinde olduğu gibi Polonya’da en havalı otomobil Skoda’ydı. Sanırım Komünist Parti üyeleri alabiliyordu. Çekoslovakya’nın Skoda’sına sahip olmak kolay iş değildi. Dolar biriktirmek de yetmiyordu.

Beni hiç yolda bırakmadı

Şimdi Çekoslovakya yok, Çek Cumhuriyeti ile Slovakya var. Skoda da sadece Çek otomobili değil, Alman devi Volkswagen ile evlendi. Fabrikaları birleşti. Avrupa’da ilk otomobili yapan Çekler, Alman teknolojisi ve disiplini ile birleşti, düşünün artık… Dünün çarpık bacaklıları bugünün en sağlam ve itibarlı otomobili durumuna geldi. Ee parası da öyle oldu. Bütün modelleri Volkswagen kadar hatta Octavia’sı Passat’tan daha pahalı. Aman bunu cam silici çocuklar duymasın.

Ben de her Türk erkeği gibi otomobilim ile eşimden çok ilgileniyorum. Çok seviyorum diyemem ama yakındır. Yolda giderken eşimiz çukura düşse, çıkaracağımıza ‘Niye önüne bakmıyorsun’ diye söyleniriz. Ama otomobilimize birazcık sürtseler ‘önüne baksana ulan’ diye bıçaklamaya kalkarız. Zaten birazcık para kazanınca da ilk iş olarak otomobili değiştiren bir milletiz. Sonra da ‘Bu otomobile yeni eş iyi gider’ deriz. Yalan mı?

Altı yaşındaki Skoda’mı hâlâ ilk günkü kadar seviyorum. Gözümüm içi gibi bakıyorum. Beni hiç yolda bırakmadı. Benzinden yana açgözlü değil. Vergi adı altında devlete az haraç verdiriyor. Ama bazı kişiler sevgimi kıskanıyor. Özelikle parklarda sağımı solumu çiziyorlar. Önemli değil Skoda servis ve yedek parça olarak da sahibini koruyor. Maltepe’deki hastaneye benzeyen servisinde her tarafını güzelleştirdim. Genç kız gibi oldu. Bu arada Skoda’yı ülkemize getirten, yıllarca temsilcisi olan Orhan Yüce’yi rahmetle andım. Yüce ağabeyimiz Çek Cumhuriyeti’nin en önemli ‘şeref madalyası’ ile taltif edilmişti. Galatasaray camiası için de her zaman çok büyük insandı. İyi ki Galatasaray’ın bu halini görmedi.

Bugün gazetesi yazarı Aykut Işıklar
Kaynak: http://www.bugun.com.tr/carpik-bacakli-skoda-simdi-yok-satiyor--yazisi-1269223

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel yazmış. Ama nedense skoda nın fiyatlarının artması ve albenisinin çoğalması beni çok da memnun etmiyor.
Çünkü;

Skoda tam bir F/P aracı idi , yani çok performans az fiyat. Ama şimdi bu ilke değişiyor. Aracımı satınca yeniden Skoda ya dönmek çok zor olacak, mecburen ucuzlara kaçacağız.

Çevrimdışı özkan82

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia nın yenisine 43 bin lira istiyorlar. Bu paralara bikaç sene önce Passat alınıyordu. Dediğin gibi, şimdi satsam yerine yenisini alamam.  Mecburen kıymet biliyoruz..

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel bir değerlendirme...bana arabanuın markasını soranlara skoda roomster dediğim zaman o ne yaaa...derlerdi..
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
evet durum böyle malesef. 2006'da 2 yaşındaki fabia'yı 14'e almıştım şimdi 2 yaşında fabia için baya mangır saymak gerekiyor. Türkiye'de vag grup olarak iyice değerlendi, bundan sonra da böyle gidecek gibi görünüyor. Şimdi gönül ister ki yeni octi'nin dizel elegance olanını alalım ama nerdee :)

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün octiyi sabah servise bıraktım garantiden z rotlarım değişti. Aracı arkadaşlarla teslim almaya gittik gelmişken bi showrooma çıkalım dedik anam bi baktık araba maraba yok 2 superb biri satılmış 1 octi combi 4x4 2 de spaceback kalmış spacebacklar de 67 binmiş kampanyalı hakkaten skoda çok satıyo dedim :)

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;479887
Bugün octiyi sabah servise bıraktım garantiden z rotlarım değişti. Aracı arkadaşlarla teslim almaya gittik gelmişken bi showrooma çıkalım dedik anam bi baktık araba maraba yok 2 superb biri satılmış 1 octi combi 4x4 2 de spaceback kalmış spacebacklar de 67 binmiş kampanyalı hakkaten skoda çok satıyo dedim :)
Merakımdan soruyorum. Z rotları garanti kapsamına giriyor mu?

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;479897
Merakımdan soruyorum. Z rotları garanti kapsamına giriyor mu?

Girdi valla bende anlamadım ama ön ikisini değiştirdiler

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öyle güzel araçlara verilen servis kalitesini Ankara'dakiler olarak göremesek de, evet arkasında c silüeti çizen araçlar trafikte son on senedir ciddi bir dönüşüm geçirdi, şimdi Audi a5 şasili bir Superb bekleyen bir Skoda cenahı var. Nerden nereye...

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;479857
Güzel yazmış. Ama nedense skoda nın fiyatlarının artması ve albenisinin çoğalması beni çok da memnun etmiyor.
Çünkü;

Skoda tam bir F/P aracı idi , yani çok performans az fiyat. Ama şimdi bu ilke değişiyor. Aracımı satınca yeniden Skoda ya dönmek çok zor olacak, mecburen ucuzlara kaçacağız.
@mustklc,
Yazdıklarınıza katılmamak münkün değil. 2006'da 24.000 TL' ye aldığım HB ambient bu gün 1.2 70 HP ambition 34.000 TL Eder mi? Orasını, burasını fazla karıştırmayalım. Şimdi bazılarımız ÖTV-KDV filan diyecekler. Ben şuna fitim Almanyada yada Çek cumhuriyetinde ne ise=TR fiyatı olmalı.Getirten distribütör herhalde cadde fiyatı ile getirtmiyor, ama getirtiliyormuş gibi o fiyata satılıyor. Üstelik O tarihten bu yana Almanya fiyatları da çok azda olsa düştü. Üstelik her motor ve donanım seçeneğide yok, ne fabiada nede octaviada. Ben aldığım sene Octavia 5 kapı MPI 1.6, 26.450 TL idi ve AND skoda da satan görevli ısrarla "bunu al, indirimde yapacağım" demişti. Babadan gelen Arnavut inadım canlandı, almadım. Büyük hata.... 2006 da takasa girdiğim Felicia ile karşılaştırıyorum ki 164.000 km yapmıştım o günün parasıyla sadece ön amortisör ve takozlarını değiştirmiştim ~1 milyar ek masrafım olmuştu. Ya şimdi? elim cebimden çıkmıyor. Yeni aldığım Combi daha 30. gün olmadı tamam taş çarpmış radyatör masrafı çıkarttı ama meğerse radyatör "bakalit" miş.
Kısacası dayanıklılık solda SIFIR.
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2014, 17:20:47 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:+1: 2008'de 26.000 küsür paraya  Sedan Ambiente 1.4 75bg aldıydık. Suanda dımdızlakline İbiza 33.700. Akıl karı değil gerçekten. Ama iş arabayı almakla da kalmıyor. Benzini, bakımı yazın yaz, kışın kış lastiği, kaskosu, trafik sigortası, muayenesi, kaza olacak illaki birdaha tamir masrafı, sonra belki LPG...

Çevrimdışı avni

• CEBELLİ
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
maşallah adam ne yazmış Okurkende hiç sıkılmadım zevk duydum.

Herkes SKODA'cı olamaz :)

Çevrimdışı EMİR_EFE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2011 temmuz ayında doğuş oto bursa bayiden sıfır seat ibiza  1.4 85 bg referance (en boşu) paket 28,400 tl ye aldım fakat vergi kasko yakıt ve ikinci çocuk sayesinde 18,500 km de 26.000 tl ye 2014 şubat ayında sattım. 2011 model ikinci el skoda roomstar 1.2 12v 70 bg style panaroma arabayı 28.000 tl ye 24,000 km de aldım ve çok memnunum araba 3 oda 1 salon gibi maaşallah cam tavanın verdiği aydınlıkla cabrio arabada hissi anlatılmaz yaşanır. Allah herkese nasip etsin.

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun, biz de tam tersini yaptık, Fabia'da İbiza ya geçtik. :D Cam tavan baskadır :ok:

Çevrimdışı cyesilyurt

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
2004 model Octavia Elegance sahibiyim. Şimdi bu yazıları okuyunca aracı satmaktan vazgececeğim nerdeyse. Aracıma buyuk bır özverıyle bınıyorum aslında satmaya da kıyamıyorum. Bilemedım kı simdi satsam mı satmasam mı.
ah bıde su ruzgar sesı olmasa.