škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fiat doblo 1.3 multijet'in triger zincirini değiştirdik.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

06lkn66

• Ziyaretçi
shell kullanıyoruz 7000-7500 km de bir yağ değiştiriyoruz yeterlidir herhalde

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;114043
Yağını erken değiş kalite yağ koy gerenk yok başkasına.

Benim arabamın kitapçığında 7500 km de yağ değişmeli diyor, servis ise 10000 km de.
Ben 5w-40 turbo dizel kullanıyorum. 10k da yağ değişim yapılıyor.

Škoda Superb Mk1 (3U)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kobak;114186
Benim arabamın kitapçığında 7500 km de yağ değişmeli diyor, servis ise 10000 km de.
kitapçık servis bakım aralıkları 7500 km iken basılmıştır. zaten çok saçma bir durumdu aynı motor seatta vw de 10000 kmde bakıma girerken skodada 7500 de giriyordu kaldırdılar o durumu.

06lkn66

• Ziyaretçi
ne yalan söyleyim bugüne kadar bi kez olsun kitapçığı açıp bakmadım bu yağ konularına falan motor bölümünde castrol tavsiye ediyodu amcamın yurtdışında galerisi var babama abi shell kullan ben skodalara shell kullanıyorum dedi babamda hep shell kullandı

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Değişti, as above said :D

Ama hala 6900-7000 km'de falan değişirim.

O yağ iyi yağ.

Bide 10 dk. değişen yağ değişim işlemi SAĞLIKSIZDIR !!!

06lkn66

• Ziyaretçi
evet yağ değişimi uzun sürüyo usta lifte aldı ilk gittiğimde yağı boşalttı işimde acele adam gitti çay içiyo abi halletsek şu yağı dedim dur içi boşalsın dedi gittim baktım hala yağ süzülüyodu yirmi yirmi beş dakka öyle bekledikten sonra yağı doldurdu

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Tepeden vakumla çektirmiştir ki artık 5. sınıf benzinliklerde falan yapıyorlar asla yaklaşmayın o işe.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hakanerdogan;114267
Değişti, as above said :D

Ama hala 6900-7000 km'de falan değişirim.

O yağ iyi yağ.

Bide 10 dk. değişen yağ değişim işlemi SAĞLIKSIZDIR !!!
10k' da değişiyormuş, 10 dakikada değil.:kiki::rm::haha:

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bir önceki yağ değişimini şu şekilde yapmıştım,

Bauhaustan (AREXONS Professional Motor Temizleyici) aldım 12 tl. Sonra aynı yerden castrol 5w-40 turbo dizel (castrol bu yağı tdi motorlar için özel üretmiş yazıyor arkasında).

Sonra motor daha sıcakken motor temizleyiciyi motora döktük, 15 dk. (15 dakika Hakan :) ) rolantide bekledi ve motor yağını karter tıpası sökülerek ve yağ çubuğunun deliğinden kompresörle hava tutarak baya bi yağı boşalttık. Filtre değişimlerini yazmama gerek yok zaten. Yeni yağı koyduk, olay tamamdır. Yok bormuş yok bilmem neymiş hayatta motora dökmem böyle para tuzaklarını 10k değişecek yağı 8k da değişirim işime bakarım aga. :D

Škoda Superb Mk1 (3U)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Aynen öyle hocam, dizel kudreti sık yağ değişimine tabiidir :) Yağı sık değişin, nema mı aldın ikramiye mi çıktı, git yağ değiş o derece :D

Birde ne yalan söleyim bu Castrol Edge 5-40 Turbodiesel yağından sonra Mobil 5-30 ESP koydum bana sanki daha kaygan geldi motor. Böle sanki daha rahat marş yiyor sessiz falan devirlenmesi yumuşak.

Aynı yolda 5. viteste belki milyon kere 5. viteste 200 km/h---4500 rpm hızı pek geçiremediğim araba geçen giderken laaaap diye 4700 devir civarı bi yere oturdu hız 200 den biraz fazlaydı kapı baca ötmeye, araba sapan mermi gibi gitmeye başladı kestim.

Yani 5. viteste red kestiremediğim araba (ki 4 yıldan fazla bi süredir :D) direk girdi o bölgeye :D

Tabi bunu direk yağa bağlamam fena reklam kokar bunlada işim olmaz ama essahtan öle oldu.

Bugün yine değiştireceğim öğleyin :D :D

52.500 km idi en son değişimde, şu aralar tam emin değilim ama 59 bin civarı bişiler. :)

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;114330
Aynen öyle hocam, dizel kudreti sık yağ değişimine tabiidir :) Yağı sık değişin, nema mı aldın ikramiye mi çıktı, git yağ değiş o derece :D

Birde ne yalan söleyim bu Castrol Edge 5-40 Turbodiesel yağından sonra Mobil 5-30 ESP koydum bana sanki daha kaygan geldi motor. Böle sanki daha rahat marş yiyor sessiz falan devirlenmesi yumuşak.

Aynı yolda 5. viteste belki milyon kere 5. viteste 200 km/h---4500 rpm hızı pek geçiremediğim araba geçen giderken laaaap diye 4700 devir civarı bi yere oturdu hız 200 den biraz fazlaydı kapı baca ötmeye, araba sapan mermi gibi gitmeye başladı kestim.

Yani 5. viteste red kestiremediğim araba (ki 4 yıldan fazla bi süredir :D) direk girdi o bölgeye :D

Tabi bunu direk yağa bağlamam fena reklam kokar bunlada işim olmaz ama essahtan öle oldu.

Bugün yine değiştireceğim öğleyin :D :D

52.500 km idi en son değişimde, şu aralar tam emin değilim ama 59 bin civarı bişiler. :)

Yağın üzerine katkı maddesi atmak, banyoda şampuanladığın saçlarının üzerine duş jeli sürmek gibi geliyor bana mantığıma sığmıyor açıkcası.

Ben şunada çok inanıyorum her castrol yazan bidonun içinde castrol çıkmıyor malesef, kalpazanlık diz boyu her ürünün çakması var. O yüzden büyük hipermarketler/yapı marketler direk distribütörden aldıkları için onların ürünlerine daha fazla güveniyorum. Ayrıca eğer kredi kartın varsa taksit imkanın (yanlış hatırlamıyorsan 100 tl üzerine) bile doğuyor.

Alıntı
EDGE 5w-40 TURBO DIZEL
VW 505 01 Onayı İsteyen Motorlar İçin

ÜRÜN TANIMI

Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40, özellikle VW grubu araçların
elektronik birim enjektörlü (EIU) TDI motorları için tasarlanmış,
üstün dayanıklılığa sahip tam sentetik motor yağıdır.

Kritik motor parçaları üzerinde yüksek koruma ve performans
sağlayan tam sentetik Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40,dizel
araçların istemiş olduğu en üst seviyedeki korumayı ve performansı sağlar.

PERFORMANS SEVİYELERİ

* API SL/CF

* ACEA A3/B3, A3/B4, C3

* Ford WSS-M2C917-A

* VW 502 00 / 505 00 / 505 01

* MB-Approval 229.51

* BMW Longlife-04 (BMW benzinli motorlarda kullanılmamalıdır.)

KULLANIM ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

* Motorda oluşabilecek zararlı depozitlere karşı savaşır.

* Günümüzün emisyon sistemlerinin ömrünü uzatır.

* Pompa enjeksiyon (Pumpe Düse) beslemeli, turboşarjlı ve intercooler’lı dizel motorlarda kullanımı uygundur.

* Sentetik teknolojisi ile sıradan yağlara göre üstün performans gösterir.

Dikkat: Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 ile birlikte herhangi bir katkı malzemesi kullanılmaması önemle önerilir

Ayrıca aynı şeyi mazotta yaşıyorum açıkcası. Neredeyse aynı yerden yakıt alıyorum. Fakat her nedense hep aralarında bi çekiş farkı hissediyorum.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/390432.html
Mesela en son 07.Haz' da yakıt aldım fakat bir önceki aldığım yani 29.May' da aldığım hem çok güzel çekişi vardı,yokuş yukarı filan çok az gazla arabanın toparlandığını ve triptroniğin bir üst vitese geçtiğini hissediyorum açıkcası.

Bu arada eurodizel harici yakıt almadım bu güne kadar.
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2010, 13:17:41 Gönderen: kobak »

Škoda Superb Mk1 (3U)

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sizce yukarıda bahsettiğim motor içi temizleyicinin her yağ değişiminde uygulanması sakıncalı olabilir mi?

Bu arada Gökhan' ın topic biraz konudan saptı kusura bakma lütfen.

Škoda Superb Mk1 (3U)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ali bey o çekiş farkını havadaki nem oranıda etkiliyor olabilir. dün leonla esneme denemesi yaptığım zaman 1 ay öncekine oranla 2 sn kadar daha yavaş kalmıştı ki hava derecesi hemen hmen aynıydı.yakıtta aynı yerden alınmış 97 oktan idi. turbo motorlar havadaki nem oranından daha fazla etkileniyorlar.

Çevrimdışı neccdet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar benim arabam 2007 model 90 000 de ve dün yolda seyir halindeyken birden zincir kopması olayıo başıma geldi.ve ustanın dediğine göre motorada zarara yol açtığını söylüyor.