škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Şanzımana nokta koydum.

Ziyaretçi · 88 · 47317

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mariachi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan imzan güzelmiş :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
tüm severek kullandığım markaları toplamaya çalıştım, kalitem şeklimdir... (bunuda İngilizce yazsam ne amele olur ya :++: :++: )

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İmzandan castrolü sök at arkadaşım :)

Biz bişi biliyoz da koyuyoz imzayı :D

Otomobilde de sık sık yağ marka ya da modelini değiştirmeyin. Bir tane belirleyip o yoldan devam edin derim..

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ero__;48320
İmzandan castrolü sök at arkadaşım :)

Biz bişi biliyoz da koyuyoz imzayı :D

Otomobilde de sık sık yağ marka ya da modelini değiştirmeyin. Bir tane belirleyip o yoldan devam edin derim..

geçecem geçecem komple Mobil 1 e döneceğim. :ok: bugün saffetle celalin programda gördüm :hanz:

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O başlığa yazdıktan sonra televizyonu açtım aha... :D

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Aynen ben de Fabia'da şanzıman yağı için aramıştım, Mobilube'u bulana kadar canım çıkmıştı.

Garip de bi kokusu var dimi...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bu mobil yağın kaliteli olduğunu nasıl anlıyorsunuz kriteriniz nedir,pahalı oluşumudur?ve octiye önerirseniz hangi versiyonu olmalıdır ve fiyatı ne olur?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: turker;48406
Aynen ben de Fabia'da şanzıman yağı için aramıştım, Mobilube'u bulana kadar canım çıkmıştı.

Garip de bi kokusu var dimi...

kesinlikle, TAM SENTETİKTİR... hatta kutuya yağı yüklerden elime bulaştı biraz, içim gitti :), yıka yıka çıkmıyor, o zaman sevdim :)

Alıntı yapılan: fenomen;48407
arkadaşlar bu mobil yağın kaliteli olduğunu nasıl anlıyorsunuz kriteriniz nedir,pahalı oluşumudur?ve octiye önerirseniz hangi versiyonu olmalıdır ve fiyatı ne olur?

genelde dozer, çok dingilli ağır tahrikli kamyon şanzımanları, bilimum manuel yarış araçlarında kullanılır. binek otomobil için aşmış ötesidir.

gidip aaa bu pahalıymış bunu ver demem, ben bir İktisatçıyım, hakaret kabul ederim :)

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
iyi yapmıssın Hakan, madem konuyu actın, sanzıman yagı ne kadar sürede veya km de degistirilmeli, kontrolu nasıl nerden yapılır, illa vites zor gecincemi anlarız,

bu arada TDI motor yagı icin Mobil Full Sentetik 5 - 30 yag nasıldır?, yag degisim zamanına az kaldı, bende Mobile gecmeyi düsünüyorum da,

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mustisahin;48478
iyi yapmıssın Hakan, madem konuyu actın, sanzıman yagı ne kadar sürede veya km de degistirilmeli, kontrolu nasıl nerden yapılır, illa vites zor gecincemi anlarız,

bu arada TDI motor yagı icin Mobil Full Sentetik 5 - 30 yag nasıldır?, yag degisim zamanına az kaldı, bende Mobile gecmeyi düsünüyorum da,

Mobil tam sentetik 5W-30 yağda yamulmuyorsam 505 01 onayı olacak, hani çok bi yerimde değil onayı ama üretici koy der, makinene dökebileceğin en iyi piyasa yağdır desem kimse hadi ordan demez herhalde.

Şanzıman yağının değişmesi çokda elzem bir durum değildir Abi. Ama şu var ki, yağda bir yere kadar, içerde dön dön nereye kadar... Bayatlama olur en fazla. Hani oda spesifikasyonlarından birazını kaybetmek diyelim. Isın-soğu-çalkalan-yıllarca bekle vs... Uzun vade olayı yani. Vitesin zor geçmesinden ziyade ben fabrikada koydukları şanzıman yağını 5 yıl-90.000 km falan yeterli bi aralık olur zannımca.

Mobil SHC koyarsanda unut şanzımanı zaten :kiki::kiki:

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
iyi yapmısım o zaman, zaten güvenim sonsuzdu Parsan Oto ya, bir kez daha arttı bak,
hafta sonu Istanbul da idim, gelmisken, bakım malzemelerimide alayım dedim, ugradım Parsan Oto Umraniyeye, Hakan kardesim yoktu(gecmis olsun, ufaktan hastalanmıs), abisi sagolsun yardımcı oldu ve verdi bakım malzemelerimi, orijinal yag filtresi, hava filtresi, Mobil 5-30 full sentetik yag ve polen filtremi aldım, bagajda su anda, yakında fabisi mobilize edecegim:-)

sanzıman yagı konusunda, nerden kontrol edecegimizle ilgili resimli anlatım varmı,
yıllar önce basımdan gecen bir olayı anlatayım, daha önce anlatmıs olabilirim :-)

2002 yılında ilk arabam olan ve hala gözümte tüten :-( Renault 9 Spring aracımın 3. vitesi gecmemeye basladı, yogun bakımda hastamız vardı, vakit bulup sanayiye gidemedim, 3. vitessiz bir hafta bindim, bir hafta sonra 5. vites gecmemeye basladı, yine bir hafta bindim, 1 2 4 yetiyordu sehir ici :-), sonra 1. vitesde gecmeye basladı, sanki vitesin ön tarafına bir metal gelmisti, vitesi öne iterken tak diye carpıyordu, allah sanzımanı dagıttık dedim,
2. ve 4. vitesle sanayiye kadar gittim, usta baktı sanzıman yagı kalmamıs dedi, 1-2 litre sanzıman yagı koydu, şıkır şıkır vitesler gecmeye basladı, öyle bi sevinmistim ki, 5-10 lira halletmistim isimi, ah ilk arabam ah, canavar gibiydi masallah, 93 model sadece 60 binde idi, cok memnundum, masrafsız az yakan bi araba idi,

hakanerdogan

• Ziyaretçi
anlatayım abi ne demek...

Seviyesini sen kontrol edemezsin kapının önünde :) Lift lazım bende zamanında sormuştum, merak ettim, bi şanzımanın sökülüp, yok oluşunada eşlik ettim sanayide ve öğrendim :++:

kırmızı ile işaretlediğim tahliyedir, yeşil ise dolum. doldurmak için pompaya ihtiyacın var yağı basması için. bi gaz basınçlı kompressör vardır, bide manuel çıkrıklı olan. çıkrıklı için çevirecek bide adama ihtiyacın var. yani 2 kişilik iş. ama benim en son kullandığım basınçlı tüplü olan. havayı basıyon, sonra ucunu sokuyon hortumun, mandalı çakiyon basıyor.

dolum deliği aynı zamanda seviye kontrol tarzı bişeydir, şanzımana bastığın yağ seviyesini burayı açmadan, yani akıtmadan öğrenemezsin, o yüzden azar azar basman gerek.

sanayide kime sorsan 3 litre der sana, ama 2.5 litre falan alır. 3 çok, keçeleri zorlar. (kaynak:briskoda) 2.5 litre yağda o delikten ince ince akıtır. 3 basarsan sen hortumu çekince foşşşşş diye boşalır, yağa yazık. dediğim gibi yeşil işaretli delikten azar azar akarken kapayabilirsin. alyen anahtar lazım.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rutin bakımda şanzıman yağı değişiyor mu peki?

90 bin yazmışsın ama abi bakalımda bizimkiler değişiyo mu?

Bizim viteste sanki bir şeye sürterek geçiyor bazı arabalarda hiç hissetmiyosun bas at boşa atıyomuş gibi oluyo insan normal mi bu?

hakanerdogan

• Ziyaretçi