škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Rapid Tutamaç Sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pehlivan_m

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim ve eşim için sorun olan kapı tumaçlarının ani ve sert kapanması hakkında biraz araştırma yaparak bir çözüm buldum. Yurt dışından sipariş edilen Armrest Damper adı verilen ve daha yumuşak bir kapanma sağlayan mucize bir parça.
İlk aşama kapı tutamaçlarının sökülmesi, bu kısım değişkenlik gösterebilir vidalıda olabilir yada takmatikte olabilir. Örnek sökümde kulpların sağ ve sol kısımdaki vida kapakları açılınca 2015 Rapidlerde bir sistem var. Bu sistem resimlerde de görüldüğü üzere alt ve üst kısımda iki metal var. Düz torna vidalar ile alt ve üst çentiği aynı anda bir birlerine değene kadar destek veriyoruz. Bu işlem arkadan tutan kısımların serbest kalmasını sağlıyor ve çıkıyor basit bir işlem.
Çıkan tutamaçların bir tarafı yaylı bir tarafı ince plastik bir malzeme ile tutturulmuş bir şekilde.
Plastik kısmı kargaburnu yardımı ile çıkartıyoruz. Çıkmıyor demeyin sıkı kavrayın kaymasına müsaade etmeyin varsa tuttuğu nokta bir damla yağ damlatabilirsiniz kolay çıkması için ama ortaya gelmesin karburnunun kaymasına yol açabilir. İlk başta çıkmayacak yapışık gibi gelebilir ama çıkıyor korkmayın.
Sıra geldi en kolay kısma aldığımız parçayı söktüğümüzde göreceğimiz yarığa oturtarak yerleştirelim.
Unutulmaması gereken ince bir detay da sistemin çalışması için parça yarığa oturduktan sonra dışarıya doğru olan çıkıntılı kısmı tutamaçtaki kanala oturacak. İç parça gövdeye bağımsızdır bu yüzden ayarlanabilir. Dışa çıkıntılı kısmı yarığa göre hizalarsanız sıkıntı zaten kalmaz.
:gut:

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güle güle kullanın. Şöför tarafına da bir adet gözlük koruyucu  iyi gider.
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=24939

Çevrimdışı pehlivan_m

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: a.L.i;536828
Detayli anlatim ve video icin.

https://www.youtube.com/watch?v=jgc2tQrOAjU

Ali Hocam yardımcı video için teşekkürler.

Video kısmında vida kapağı çıkar çıkmaz tutamaç geliyor. Bizim Türkiye üretim modellerde farklı, yüklediğim resimlerdeki gibi kapağı açıp ya vida yada tırnaklı şekilde tırnaklardan kurtararak söküyoruz. Videoda göstermiş aparatı takmak için aradaki plastikleri kesiyor ve kanal açıyor. Sakın bizde yuva zaten açık ve kanala yerleştirmeye uygun. Burda sadece plastik kısmın kargaburnu ile çıkarılması ve aparatın nasıl ayarlanıp tutamaç üzerindeki kanala nasıl yerleştirileceği baz alınabilir.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu tutamaçların kapanması o kadar rahatsız edici düzeyde mi ben farkında bile değilim. Bu güzel çalışma ve anlatımınız için teşekkür ederiz elinize sağlık.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu kadar uğraşamam, rahatsız ederse vw den alırım 4 tane, takarım...emeğinize sağlık.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skodaizm;536821
Güle güle kullanın. Şöför tarafına da bir adet gözlük koruyucu iyi gider.
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=24939

cam tavan bulunan rapidler bunun eksikliğini çekiyor olabilir , başka yerlerde vardı bu gözlük kabı konusu ama sizin değinmeniz güzel olmuş

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: pehlivan_m;536816
Benim ve eşim için sorun olan kapı tumaçlarının ani ve sert kapanması hakkında biraz araştırma yaparak bir çözüm buldum.

Emeginize ve ellerinizle sağlık paylaşım için teşekkürler.

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: a.L.i;536828
Detayli anlatim ve video icin.

https://www.youtube.com/watch?v=jgc2tQrOAjU

Alicigim teşekkürler paylaşımın için

Çevrimdışı yeren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba
armrest damperdediğiniz parçayı türkiyedenerede bulabiliriz?

Çevrimdışı pehlivan_m

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yeren;539299
merhaba
armrest damperdediğiniz parçayı türkiyedenerede bulabiliriz?

Türkiye de aradım ama bulamadım. Yurt dışı sitelerden aliexpress gibi sitelerden temin ettim. Aldığım link aşağıda 15 güne geliyor. Kullandığınız bir kart için sanal kart oluşturup bu şekilde ödeme yapmanız mümkün kart numarası konusunda tereddütleriniz var ise.

http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Volkswagen-skoda-Octavia-Bora-Chery-A3-e5-TIGUAN-GOLF-jetta-cc-POLO-ceiling-handle/1428522094.html :ok:

Çevrimdışı yeren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: pehlivan_m;539305
Türkiye de aradım ama bulamadım. Yurt dışı sitelerden aliexpress gibi sitelerden temin ettim. Aldığım link aşağıda 15 güne geliyor. Kullandığınız bir kart için sanal kart oluşturup bu şekilde ödeme yapmanız mümkün kart numarası konusunda tereddütleriniz var ise.

http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Volkswagen-skoda-Octavia-Bora-Chery-A3-e5-TIGUAN-GOLF-jetta-cc-POLO-ceiling-handle/1428522094.html :ok:

çok teşekkür ederim ben de sipariş verdim biraz önce. siz yaptınız mı? bir şeyi merak ediyorum tutamacı çıkartıp takarken oturttuğumuz yuvaların etrafında deforme oluşmuyor değil mi? çıkarılıp takıldığı belli olmuyor değil mi yani?

Çevrimdışı pehlivan_m

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yeren;539645
çok teşekkür ederim ben de sipariş verdim biraz önce. siz yaptınız mı? bir şeyi merak ediyorum tutamacı çıkartıp takarken oturttuğumuz yuvaların etrafında deforme oluşmuyor değil mi? çıkarılıp takıldığı belli olmuyor değil mi yani?

Yapı itibariyle zaten çıkartılıp takılan bir parça. Yuvası ve sökülen parçada metal olduğu için bir deforme oluşmuyor. İşlem sonunda servis dahil hiç bir kimse baksa bile bir fark göremiyor. Sökülüp takılma sonrası bir gevşeme yada bollaşma olmuyor oturduğu yuvada. Fakat bunun yanında dikkat etmeniz gereken tek yan kargaburnu ile sökülen plastik pim' i sıkı tutup sökerken kaymasını engellemeniz gerek yoksa yıpranabilir ama çok sorun teşkil etmez. Parça çok sıkı çıkmaz sabit demeyin sıkı bir şekilde itin.

Çevrimdışı yeren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
konuyu hortlattığım için özür dilerim ancak 2 aydır resmen yolunu  gözlediğim parça maalesef gelmedi. evde kargaburnu yoktu 2 ay önce  gittim kargaburnu bile aldım. koruma süresi dolmasına 2 gün kala  siparişi iptal ettim inşallah 2.5 dolarım güme gitmez ufak bir para  ancak ürünün gelmemesi beni yeterince üzdü. bu ürünü temin edebileceğim  başka kesin bir yolu yok mu?