škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Rapid Spaceback 1.2 TSİ 90 HP DSG Sahibi Oldum

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar;
Skoda bana göre bir hayat tarzıdır. Yaşadıkça, deneyimledikçe daha çok bağlanıyor insan. İlk aracım Skoda Fabia (2010 - 1.2 htp 70 hp benzinli) idi. Kullandığım süre boyunca beni bir kez yolda bırakmadı, gerek uzun yolda gerekse şehir içinde gerekli performansı ve hazzı bana sundu. Şimdi artık yerini ortanca abisi rapid'e bıraktı..
Aracı alış hikayem; geçtiğimiz hafta sonu yine bizim fabia ile gezerken aklımda hiç araba almak yoktu. Yine sıradan bir günü değerlendirme turları atıyordum. :) Konya'da uzun zamandır gitmeyi ve kendileriyle tanışmayı istediğim Skoda Konmar'ı ziyaret ettim. Merak ettiğim yeni gelen araçları inceledim. Hazır gitmişken Rapid Spaceback ile test sürüşüne çıktım.  Boyu uzun olanlar geniş araba bulmak çok sıkıntılıdır bilirler. Sürücü koltuğuna rahat oturulsa dahi bu seferde arkadakine yer kalmıyor. Spaceback'e boyum 1.90 olmasına rağmen rahatlıkla yerleştim. İndim birde bu boyla sürücü koltuğunun arkasına oturdum dizimle koltuk arasında 5 cm'e yakın boşluk kalıyordu. Manuel araçtan sonra otomatik vites ile sürüş başka bir keyif verdi bana. Araç vitesin geçişlerini hiç hissettirmeden akıyordu yolda.  Eğer yeni araba alacaksam "aracın iç hacmini büyültmüşken motorunu da büyülteyim en azından 1.4 olsun" diyordum. Ancak rapid spaceback 1.2 tsi bindikten sonra performansının eski tip motor ile kıyaslanamayacak kadar daha iyi olduğunu gördüm. Bir kaç sollama yapayım dedim araba da hafif gaza dokunduğumda seri atağa kalktığını ve rahatlıkla geçebildiğimi gördüm. Ayrıca dönüşlerde zemine çok iyi tutunuyordu. Test sürüşünden sonra içimde bir ukte kaldı. Eve gidince hesap yapmaya başladım. Bütçem sınırlıydı. Ertesi gün beni aradılar ve görüşme talep ettiler. Gittim. Uzun uzun konuştuktan sonra takas seçeneğini kullanarak fabia'ı verdim ve rapid spaceback sahibi oldum. Bana bu konuda öncelikle dürüst yaklaşımı ve doğru yönlendirmesi ile yardımcı olan Konmar satış danışmanı Ahmet E. beye çok teşekkür ederim. Aracı alma hikayem burda bitiyor..
Gelelim ilk sürüş deneyimlerime.. (Fotoğraflar daha sonra paylaşılacak); Aracı ne yazık ki şehir dışı uzun yolda test etme imkanım olmadı. O yüzden evden - işe ve şehir içi kısa süreli gezilerden değerlendirmeler yapacağım. Ev ile iş arasındaki mesafem 2,5 km, mesafe kısa olduğu için ortalama yakıt tüketimi 8-10 lt/100 km arasında oluyor ki bunu normal karşılıyorum. Ancak şehir içi merkeze gidip geldim bir kaç kere (25 km) ortalama hızım 40'larda iken ekranda ortalama 4,6-5 lt /100 km'lere kadar düştüğünü ve öyle kaldığını gördüğüm oldu. Bu mesafelerde ekranda gösterdiği maksimum yakıt miktarı ise ortalama 6-7.5 lt/100 km oldu. Bu değerler evet bir dizel kadar ekonomi sağlamıyor ancak bir benzinli araç olduğunu düşünürsek beni tatmin etti açıkcası. Araç henüz 250 km de ilk bakımından sonra (1 yıl-15.000 km) bu değerlerin biraz daha düşeceğini umuyorum. Haftaya ayarlayabilirsem Konya'dan Mersin'e gideceğim. Farklı hızlarda ne kadar yakıt yaktığını da test etmiş olabileceğim. Fabia ile geçmişte bu seyahatim için 120 tl yakıt harcıyordum. (365 km). Bakalım Rapid ne kadar yakacak. :)  Yakıt için ilerde fotoğraf'ta paylaşıp konuyu tekrar güncelleyeceğim.
Aracın diğer özelliklerine değinirsek; iç hacminin geniş ve rahat olduğunu yukarıda söylemiştim. Düz yolda giderken yol pürüzlerini, çukurları, sert kasisleri içeriye çok hissettirmiyor. Araçtayken dışarıda ki sesleri ve motor seslerini pek duymuyorsunuz. Süspansiyonları biraz sert ayarlanmış dönüşlerde araba çok fazla esnemiyor güven hissi veriyor. Direksiyon hakimiyeti iyi. Araç iç malzemesi tabiki bir oktavia yada superb kadar kalite hissi vermiyor genelde sert plastik malzeme kullanılmış. Yolda seyir halindeyken ani hızlanmalar yapabiliyorsunuz. Sport modunda kullanmaya çok ihtiyaç duymuyorsunuz çünkü normal şanzıman değerleri dahi yeterli oluyor. Lastikleri fabrika çıkışlı Dunlop 215/45/r16 86H sp sport maxx. Bu lastik etiket değerleri yakıt C ıslak yolda tutuş E harflerini sunuyor.  Sesi ise yok denecek kadar az. (Gürültü değeri 67) Araştırdığım kadarıyla lastiğin tek eksisi bu ebatlarda bulmak sıkıntılı ve pahalı. :) Aracı alırken 1.4 TSİ 125 HP olan Spaceback'i de düşündüm. Bu ikisi arasında çok fazla fiyat farkı yoktu. Ancak iyi ki de bunu almışım diyorum. (Aracı çok üst düzey performanslı kullanan bir kullanıcı değilim, bu haliyle fazlasıyla yetiyor) Hem yakıt olarak 1.4'e oranla bir nebze daha verimli hemde vergisi daha düşük. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorularınız olursa memnuniyetle cevap verebilirim.

Çevrimdışı Onurhan Kurtulus

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Iyi günlerde kullanın.Çok güzel bir araba almışsınız.Aynısından kırmızı renginde bende var.Bende alırken çok araştırdım.Kesinlikle çok doğru bir karar.Ayrıca ilk bakımdan sonra tüketim değerleri düşüyor.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mokur

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hayırlı uğurlu olsun. Allah kaza bela göstermesin inşallah.

Çevrimdışı blueshadow

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayırlı uğurlu olsun.

Aynı araçtan bende geçen hafta aldım. Hepimize kazasız belasız sürüşler :)

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler diliyorum
Bir yıl önce, yaklaşık 10 aracın test sürüşünu yaptiktan sonra 1.4 tdi spaceback aldım. Bir yerlere gitmek için bahane arıyor insan. Sürüşü zevkli bir araç.
Çok üst sınıf araçlara binmemenizi tavsiye ederim, aracınızdan ayni zevki alamazsınız sonra.
Bunu uzun yol BMW testi ile öğrendim :)
« Son Düzenleme: 14 Mart 2017, 22:07:57 Gönderen: Physicist16 »

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Physicist16;610841
Hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler diliyorum
Bir yıl önce, yaklaşık 10 aracın test sürüşünu yaptiktan sonra 1.4 tdi spaceback aldım. Bir yerlere gitmek için bahane arıyor insan. Sürüşü zevkli bir araç.
Çok üst sınıf araçlara binmemenizi tavsiye ederim, aracınızdan ayni zevki alamazsınız sonra.
Bunu uzun yol BMW testi ile öğrendim :)

Çok teşekkür ederim. Aynı temenniler sizler için de geçerli.  
Elbette öyledir ancak 'insana en çok, sevdiği güzeldir'.. diye bir tabir vardır ya bizimki de o hesap.. :) Bir de verdiğiniz örnek için söyleyeyim; bunun üst sınırı yok, o bmw kullanıcısıda volvo xc 90 a imreniyordur misal :)

Çevrimdışı hsnkrmn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun ben de 2,5 ay önce yarış mavisi 1.2 110 hp manuel aldım. Benim de sıfır araba almak hiç aklımda yoktu, ikinci el arabalara bakarken istemsiz bir şekilde çıtayı yükseltmişim. Sonra bir pazar günü madem bu kadar yükselttim bari sıfır fiyatlarına bakayım dedim. Hyundai kampanyası vardı ve nerdeyse i20 alıyordum ki fabia bari olsun dedim. Ertesi gün bayi ile iletişime geçtim ellerinde sadece otomatik fabia kaldığı için rapid verelim dediler. Bütçem kısıtlı olduğu için pahalıdır düşüncesiyle rapidlere hiç bakmamıştım.  Aynı gün biraz inceledim fiyatta da anlaşınca 3. günde sıfır araba aldım :) Araç hakkında dediklerinizin de hepsine katılıyorum sadece "Düz yolda giderken yol pürüzlerini, çukurları, sert kasisleri içeriye çok hissettirmiyor." demişsiniz bana göre hissettiriyor (lastik boyutlarından olduğunu düşünüyorum) ama çok rahatsız edici seviyede değil. Önceki aracım vw boraydı bu arada.

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yukarda bahsetmiştim ancak merak edenler için görsel de yükleyeyim dedim. Evden merkeze giderken şehir içi yoğun trafikte kullanım verileri:

Bu da git gel toplam yol ve yakıt oranını gösteriyor.

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DaNGeRouS_;611690
Gittiğiniz yol dümdüz müydü ?

Evet düz yoldu.

Çevrimdışı josephanzel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia II;611729
Evet düz yoldu.

Yumurta taşır gibi pedala basarsanız bahsettiğiniz değerleri yakalarsınız zaten puanınızın 95 olduğu gözüküyor bu puanı alabilmek için 20 devire yaklaşmamanız gerekiyor :)

Tabi seçim

Araba ortalama 7 lt yakıyor ankara şehir içi ve dışı

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: josephanzel;612306
Yumurta taşır gibi pedala basarsanız bahsettiğiniz değerleri yakalarsınız zaten puanınızın 95 olduğu gözüküyor bu puanı alabilmek için 20 devire yaklaşmamanız gerekiyor :)

Tabi seçim

Araba ortalama 7 lt yakıyor ankara şehir içi ve dışı

Aynen dediğiniz gibi 2000 deviri hiç geçmiyorum normalde. Ancak şunu da belirteyim cimrilik yapmak için geçmemezlik yapmıyorum bu devri, inanın diyeceğim ama zaten biliyorsunuzdur araba dsg 7 vites ve vites geçişlerini öyle güzel ayarlıyor ki yani basmaya gerek duymuyorsunuz akıyor gidiyor. :):ok: