škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

computest

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustang

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yaklaşık 2 aydır araba bakıyorum ikinci el, bayağı bir kişi computest verilerini koymaya başlamış... Gerçekten bu testlere güvenebilir miyiz özellikle motor için ? Bir de sanırım bu orjinal km yi gözle muayene haricinde pek anlamak mümkün değil...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben nedense bir türtlü ısınamadım computestcilere. fazla arabadan anlayan adamlar olmuyorlar genelde. arabaya usta bakmalı bence.

orjinal km ye gelince plakasını 5664 e mesaj atın son tüv muaynesindeki km si geliyor arabanın.

Çevrimdışı mustang

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
biraz araştırdım mevzuyu servisin hasarsız dediğini computestciler buldu filan diyorlar... baktığım araba 14 yaşında filan felicia son 4 yıl işimi görmez... motora verilen yüzde ne kadar gerçekçi acaba, diyor ki motor %85 çıktı... eğer bu değerleri gerçekten elde edebiliyorlarsa bu alıcı için çok faydalı olur....

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kullandıkları makinalara pek güvenim yok. Kalibrasyonu ne derece doğru bilinmez. Motor testlerine pek güvenmeyin derim.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı mustang

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
her arabanın beygir, tork, motor hacmi gibi parametrelerin eksiksiz girilmesi lazım tabii ki 1.6 lık motora 1.3 bilgilerini girse %150 bile çıkabilir sanırım...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sorun parametrelerde değil. düzgün dyno bulmak neredeyse imkansız. çünkü dynoların hem kalibrasyonu iyi oalcak hem de onların içinde bir balata mı ne var onun değişmesi gerekiyor. hiçkimse de değiştirmiyor onu abidik gubidik değerler çıkartıyor araba.

ayrıca benim arabayı bugün dynoya sok 100+hp veriyor bu da %150 ye falan denk geliyor neredeyse. mmotor ilk günkünden daha iyi mi demek yani bu sizce? :D

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yaw benim arkadaşım var dyno su olan. Kötü niyetli olsam giderim motoru bitmiş araca %100 motor sağlığı belgesi alırım o dyno dan.

O yüzden 2.el alımları için ben yetkili servisin verdiği expertis raporunu daha geçerli buluyorum. İleride bir sorun çıkarsa başına ekşiyebilceğiniz, muhattap alabileceğiniz bir yer oluyor bu sayede

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir arkadaşım1999 yılında Ankara/Öztansel skoda bayii idi aklımda doğru kaldıysa. Sıfır HB Felicia almıştı. Araç bir garipti Motorda hem zincir sesi vardı hemde maşallah koç gibiydi Ölçmedikti ama çevre yolunda denediğimizde çok çabuk 100 km ye erişiyordu çekiş o yeni rodajla olan bir motora göre muazzamdı. Pirelendik o sıralarda ilk COMPUTEST açılmıştı büyük sanayide. Teste soktuk aracın motoru açık çıktı. Rodajı tamamlanmış en az 10.000 km' yi devirmişti.Tam gücü veriyordu O motorların gücünü pek hatırlamıyorum ama 59.5 BG denmişti bu araç için.
Bastırdık satan bayiye. Meğer arkadaş bizden öncede gitmiş o anda vitrinde bululunan aracı beğenmiş.Bayinin sahibi bayandı.Aracın test-deneme aracı olduğu söylenmiş, 1 hafta veya 10 gün beklerse gerçek sıfırı yüce Otodan getirteceklerini söylemişler Bizimki ısrar etmiş. Yani araç bile bile alınmış. Tabi zincir sesine bastırdık Garantiden o zamanlar İskitlerde servisleri vardı.İkiletmeden değiştirdiler. Ancak Arkadaş şanslıydı. Mesleği sigortacılıktı ve 250.000 km yi normal bakımların dışında hiç bir ciddi masraf çıkartmadan 5 sene kullanıp sattı.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2014, 14:05:21 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;481513
Yaw benim arkadaşım var dyno su olan. Kötü niyetli olsam giderim motoru bitmiş araca %100 motor sağlığı belgesi alırım o dyno dan.

O yüzden 2.el alımları için ben yetkili servisin verdiği expertis raporunu daha geçerli buluyorum. İleride bir sorun çıkarsa başına ekşiyebilceğiniz, muhattap alabileceğiniz bir yer oluyor bu sayede
@viperking,
Motorun ne durumda anlamanın en kolay yolu silindir kompresyon basınçlarını ölçtürmektir.Benzinli motorlarının kompresyon basınçları genellikle 7-14 bar (kg/cm2)  arasındadır.Motor kompresyon basıncı, kompresyon manometresi  ile  ölçülür.Ölçülen değerler aracın katalog değerine ne kadar yakın ise ve her bir silindir arasındaki fark 0.6 bar (veya 0.1 Ib/inç2) dan az ise motorun durumu o kadar iyidir denir.Yinede yapılan ölçüm motorun ömrünü tamamlanıp sil baştan yapıldığının yada kısmi yapıldığını (Sekman atmak-sibop yenilenmesi -krank taşlanması gibi) göstermez. Ek bazı göstergelere de dikkat etmek gerekir.
Yetkili servislerde aracın bakımı vb işler yaptırtılmışsa  dediğiniz gibi iş daha kolay. Çünkü tüm kayıtlar tutuluyor.  6 ay evvel bir Octavia Combiyi Sahibinden.comda görmüştüm. Banada verilen adres çok yakındı ama konulan fotograflardan birinde, fotografların And Oto' nun yan sokağında çekilmiş olduğunu farkettim,servisin bakım aracıda görülüyordu. Aracın kasası oldukça iyi durumda LPG' li ama 185.000 km de MPI motorlu. Fiyatta iyice ama aracı görüp bir turladıktan sonra gidip servise sordum. Motor görünüşte yağ yakmıyor gibiydi ama serviste kayıtlara baktılar. Kayıtlar pek bir şey söylemiyordu ama benim sürekli araca bakan ustam hatırladı plakadan. Kompresyon değerlerini 1 ay kadar önce ölçtüğünü 9.-10 civarında ve motorun yağ yakmaya başladığını ve bu nedenle kalın yağ koymuşlar biraz daha idare etsin gerekçesiyle. Bel altı komple boyalı, sahibi hep elden yaptırmış tramerde de kaydı yok.Kısacası şayet araç serviste bakım görmüşse herşey ortada ama görmedi ise ve 2. yada 5. sahibi ise ????
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2014, 14:11:58 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
dyno testlerine güvenmeyin nasılmı güvenmeyin şöyle güvenmeyin 2007 sedan fabiamı sattıktan sonra yine temiz sedan fabia bakarken bi arkaşımızın 80 bg lik fabiasına 59 kw yani baktım ve bakarken dyno test sonucunu gördüm 59 kw olan bi araba 61,4 kw çıkmıştı standart üstü yani ben buna nasıl güveneyim hatta araç şuan hala ilanda yanılmıyorsam bursadaydı bakın sizde görürsünüz sedan fabia ilanlarında var.

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adnan58;481540
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-tamamen-orjinal-yakit-mukemmel-182433540/detay

işte bu ilandaki araç hatta baya baya niyetlendim almaya

Hey maşşallah. Sıfırı kadar fiyatı. Biz sorunlusunu 13' e sattıydık

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adnan58;481539
dyno testlerine güvenmeyin nasılmı güvenmeyin şöyle güvenmeyin 2007 sedan fabiamı sattıktan sonra yine temiz sedan fabia bakarken bi arkaşımızın 80 bg lik fabiasına 59 kw yani baktım ve bakarken dyno test sonucunu gördüm 59 kw olan bi araba 61,4 kw çıkmıştı standart üstü yani ben buna nasıl güveneyim hatta araç şuan hala ilanda yanılmıyorsam bursadaydı bakın sizde görürsünüz sedan fabia ilanlarında var.
@adnan58,
Öyle 1-2 kw eksik veya fazlaya aldırmayın. Çünkü özellikle rakım 68 BG ' likleri etkiler.2-3 saat önce baktım arkadaşın Feliciası 58 BG miş. 59.5 çıkmıştı ve bu +/- töleransları içinde makul değerler. Siz yağ yakan bir araçta bu değerleri alıyorsanız o zaman şüpheye düşün.