škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kompresyon mu düştü acaba?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, 8 küsür yıldır kullandığım Fabia 1, 1.2 HTP aracıma 95000 km ye gelmesi nedeniyle genel bakım yaptım.
10W40 yağ yerine 5W30, filtre grubu, ön diskler ve balatalar, arka balatalar, kampana, biten klima gazı eklenmesi kalorifer fanı yağlanma ve bakımı yapıldı.
Sorun şu:
Fabişim yaklaşık %20-30 luk eğimli yokuşta yukarı 1. viteste veya yokuş aşağı geri viteste (el frensiz) bıraktığımda 20-30 saniyede bir 5-10 cm bırakıyor kendini biraksam alir basini gider yani...debriyaj desem çekişte falan bir zaafiyet şimdilik yok, tüketim ve son hızım hâla aynı....önceden olmayan bu durum bende;
1-motor yavaş yavaş segman falan mı istiyor, erken değil mi?
2-araba yağı mı beğenmedi? İnce mi kaldı acaba
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Dediğiniz gibi kompresyon eksikliğinden dolayı olan bir durum . Yağın inceliği kalınlığı ile bir alakası yok, debriyaj ile de bir alakası yok .

95000 km bu durumun oluşması için erken bir km değil ,  8-10 yaşında bir araba için normal bunlar ,aracınızın motoru şu an yağda yakıyordur , ancak kullanıcı 10000 km de bir zaten yağ değiştirdiği için buda büyük bir sorun olmuyor.

Aracınızın motoru bir 95000 km daha rahatlıkla gider bu şekilde merak etmeyin . Bakımlarını düzgün yaptırmaya devam edin yeter.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umtdrn;437710
Dediğiniz gibi kompresyon eksikliğinden dolayı olan bir durum . Yağın inceliği kalınlığı ile bir alakası yok, debriyaj ile de bir alakası yok .

95000 km bu durumun oluşması için erken bir km değil ,  8-10 yaşında bir araba için normal bunlar ,aracınızın motoru şu an yağda yakıyordur , ancak kullanıcı 10000 km de bir zaten yağ değiştirdiği için buda büyük bir sorun olmuyor.

Aracınızın motoru bir 95000 km daha rahatlıkla gider bu şekilde merak etmeyin . Bakımlarını düzgün yaptırmaya devam edin yeter.

Bilgili birisiniz galiba,bu kadar emin ve net konustuguza gore.

Engin abi baski balatadan olabilir mi?
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kompresyondan dolayı oluyor benim aracımda aynı şekilde kaçırıyor ama çok büyütülecek bir sorun değil :)

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurcnplt;437771
Bilgili birisiniz galiba,bu kadar emin ve net konustuguza gore.

Engin abi baski balatadan olabilir mi?

Bu işlerin uzmanı değilim , ama arabalara olan merakım yüzünden bu tip şeyleri merak eder ve araştırırım.

Ayrıca verdiğim cevap , birçok araçta belli bir süreden sonra görülen ve sebebi belli olan bir durumdur. Bunun için çok bilgili olmaya gerek yok. Sadece daha önce gördüklerimiz, yaşadıklarımız...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanıtlayan arkadaşlara teşekkür ederim, en azından bana özel bir durum olmadığı ortaya çıktı, debriyaj balatasını zaten fazla düşünmemiştim...
Konuyu biraz olsun çözmek için 5w30 olarak kullandığım yağı 10w40, belki de 20w30 olarak bile değiştirebilirim,:S kompresyonu arttıracağına eminim,Yokuş aşağı inişlerde artık frene de gerek kalmayabilir...:)
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2013, 15:10:41 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)