škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid 1.4 tdi 3’ten 2’ye düşerlen silkeleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Drmsckr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar;
Skoda Rapid 2016 1.4 tdi aracımda ışıklarda veya trafikte yavaşlarken vites 3’den 2’ye geçtiği zaman bir anlık frene ani bas çek yapmış gibi oluyor. Tabi bu bazen hafif, bazen çok hissedilir şekilde oluyor. Ayrıca sert frende bu durum olmuyor. Araçta herhangi bir arıza ışığı falan yok, bilgisayara bağlandığında da bir arıza gözükmüyor. Başta bunun DSG den kaynaklandığını düşünerek bir çok yer gezdim ancak kesin bir sonuç alamadım. Aracım full yetkili servis bakımlı olduğu için doğuş otoya gittim ve bana mekatronik ile kavramanın değişmesi gerektiği söylendi ve parçaları değiştik. Ancak aynı şeyin devam etmesi  üzerine doğuşa durumu ilettiğimde bu seferde bu araç 1.4 3 silindir kompresör devreye giriyor bu durum normal denildi. O zaman bu parçaları herhangi bir arızada yok neden değiştiniz diyorum, sizin araç geç kavrıyordu falan filan demeye başladılar. Neyse doğuş haricinde isim yapmış bir çok usta gezdim kimi normal diyor kimi normal değil diyor. Araçtan soğudum resmen.
Şimdi bu aracı kullanan arkadaşlar, aynı durum sizde de var mı, yani 30 km hızda hafif frenle veya akışında yavaşlarken 2. Vitese geçtiğinde ani bir fren yapmış gibi tepki veriyor mu? Bu durum normal mi, ben mi çok takıntı yapıyorum bilemedim.

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracınızın şanzıman yağı değişti mi acaba? Mekatronik değişildi dediniz. Mekatronik değişiminde eski yağı koymazlar muhtemelen yeni yağ koymuşlardır. Ama şanzıman kısmının yağını değiştiler mi? Yetkili servisin faturasında var mıdır böyle bir kalem?

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
3ten 2 ye geçerken ani frenleme hissi sabahları araç soğukken mi oluyor? Araç iyice ısındıktan sonra da yapıyor mu?

Çevrimdışı karanfilim

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı araç bende de mevcut dsg tupunden supheleniyorum ben lakin genelde soğukken yapıyor isindiktan sonra bir nebze azalıyor. Kavrama ile ilgili bir durum degil araç 3 silindir olduğu için anlik kompresorden dolayi bu durum gerceklesiyor diye düşünüyorum. Yakın zamanda dsg basınç tüpü değişimi yaptirmayi planlıyorum

Çevrimdışı Drmsckr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
3ten 2 ye geçerken ani frenleme hissi sabahları araç soğukken mi oluyor? Araç iyice ısındıktan sonra da yapıyor mu?

Yok hocam soğuk veya ısınmış olması fark ettirmiyor

Çevrimdışı Drmsckr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı araç bende de mevcut dsg tupunden supheleniyorum ben lakin genelde soğukken yapıyor isindiktan sonra bir nebze azalıyor. Kavrama ile ilgili bir durum degil araç 3 silindir olduğu için anlik kompresorden dolayi bu durum gerceklesiyor diye düşünüyorum. Yakın zamanda dsg basınç tüpü değişimi yaptirmayi planlıyorum
Hocam basınç tüpüyle ilgisi yok bilgin olsun, ben hepsine baktırdım, basınç tüpünüde ölçtürdüm, zaten benim mekatronik değiştiğinde basınç tüpünde değişti ondan olsa düzelirdi. Ben abs sensörlerinin beyne ilettiği verilerden olabilir mi diye düşünüyorum, belki ayarlarıyla ilgili olabilir. Bir de senin lastik ebatların nedir acaba.

Çevrimdışı karanfilim

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hocam basınç tüpüyle ilgisi yok bilgin olsun, ben hepsine baktırdım, basınç tüpünüde ölçtürdüm, zaten benim mekatronik değiştiğinde basınç tüpünde değişti ondan olsa düzelirdi. Ben abs sensörlerinin beyne ilettiği verilerden olabilir mi diye düşünüyorum, belki ayarlarıyla ilgili olabilir. Bir de senin lastik ebatların nedir acaba.
Bazen kalkışlarda zorlanıyor gibi hissediyorum o yüzden basınç tüpüne baktiracagim ben. Kullandığım mevcut lastik 215 45 16 lastik ebatini değiştirmeyi düşünüyorum yanak kalinligi  ufak kalıyor