škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

A7 Octavia Dashcam Montajı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Developer

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Araç kamerası aldıktan sonra montaj için sigorta kutusuna uygun montaj için bir aparat temin etmek için bir süre daha beklemek zorunda kaldım. Montaj işleri bittikten sonra da ancak yazmaya fırsat oldu.

Sigorta kutusuna eklenen zımbırtı:

Aracın sigorta kutusu aracın sol tarafındaki ufak bölmenin arkasında, bölme hafif bir zorlama ile sökülebiliyor.Öncelikle aracın kontak kapatıldıktan sonra bile birçok aksamdan elektrik kesmemesi biraz can sıksa da arka cam sileceğinin kontak açıldıktan sonra devreye girdiğini tespit etmemizle iş çözüldü. 47 Nolu sigorta arka cam sileceği sigortası.

montaj yapılacak yeri de tespit ettikten sonra sıra geldi montaj işlemine. Bildiğiniz üzere kamera çakmaklıktan çalışmak üzere imal edildiğinden çakmaklığa takılan kısmın ucu (vidalı) sökülerek güç kaynağı ortaya çıkarılıyor.

Daha sonra çakmaklık için yapılan bağlantıları iptal edip, yerine kablo lehimliyoruz. (Bu arada biz daha önce ölçü aldığımız için kameraya giden usb kabloyu da baskı devre tarafından bir miktar kısalttık.) Parlak büyük parça şase(-), ucu yay şeklinde olan kısım ise faz(+).

Güç ünitesinin araç içinde açık kalması riskli olduğundan iletken tüm kısımları sıcak silikonla güzelce kaplıyoruz. Devamında ise pvc bantla işi tam sağlama alacağız.:)

Daha sonra şase bağlantısını(siyah kablo) araç üzerindeki uygun bir yere vida ve çift somunla sabitledik. Çift vida titreşimle açılmayı engellemek için yapıldı. Faz ucunu ise sigorta kutusuna takacağımız zımbırtıya sıkma pensi ile sabitledik. (sigorta kutusuna eklediğimiz zımbırtının bağlantısı aşağıdaki şekilde)

Sonra baskı devreyi güzelce pvc bantla kapattıktan sonra yolculuklarda ses yapmaması için kablo bağı ve elektrik bantı ile sabitledik,

Son olarak ön camın sol ucundan aşağı bir kablo soktuk ve aşağıdan ulaşabilene kadar yolladık, akabinde bu kabloya kameraya takılan soketi güzelce bantlayarak çektik ve kenarlara güzelce gizledik. Bu arada iç aksam sökmek için satılan plastik aparatlardan satın almıştım, onların da bu kısımda faydası oldu. Son olarak gps modülünü de gizleyerek sağ cam tarafından göğüse sabitledik.

İşin sonu :gut::

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel iş, Güzel paylaşım. Teşekkürler.
Sigorta "zımbırtısını" nereden temin ettiniz acaba? Ben bu zımbırtıyı bulamadığım için 3 ay önce aldığım kamerayı montaj etmedim henüz.

Çevrimdışı Developer

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;590277
Güzel iş, Güzel paylaşım. Teşekkürler.
Sigorta "zımbırtısını" nereden temin ettiniz acaba? Ben bu zımbırtıyı bulamadığım için 3 ay önce aldığım kamerayı montaj etmedim henüz.

Onu Aliexpress'ten aldım. Adını bulamadığım için yurtiçinde arama ve temin etme şansım maalesef olmadı.