škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Onno ustadan DSG koruma önerisi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Oto haberden alıntıdır:

DSG Şanzımanlı Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?
Onno Usta, sorularınızı yanıtlıyor.
Volkswagen Golf VII'nin el kitabında "şanzıman ısındığında gösterge panelinde ışık yanar ve bu durumda aracı kenara çekip ışığın sönmesini yani şanzımanın soğumasını bekleyiniz" şeklinde bir madde yazıyor. Sizce DSG şanzımanın uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmemiz gerekir?
Akif Yüksel

Sayın Akif Yüksel,
DSG ve benzeri şanzımanların ortak özellikleri, yoğun trafikte debriyajın otomatik basılı sistemde çalışması ve yarım debriyaj kavramasında kalması sonucu ısı oluşmasıdır. Bu oluşan ısı ise sistemin arıza yapma ihtimalini arttırır. Oysa uzun yolda aracı kullanırken bu sistemi zorlayıcı hareket olmadığı için şanzıman yağı ısınmaz ve doğal olarak da sorunlar yaşanmaz. Bilhassa DSG gibi çift debriyaj pedalı ve ana milli olan şanzımanlar dur kalk trafiğinde ısınırlar. Bu ısınmanın giderilmesi için sürekli vitesi boşa almak gerekir. Bu sayede baskı ve zorlanmanın etkisiyle oluşan ısının engellenebilir. Start-stop sistemleri de bu olumsuzlukları azaltır. Sonuç olarak DSG ve benzeri şanzımanları bilinçli kullandığınızda sorun yaşanmayacaktır.
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
boşa mı alın diyor yani sonuç olarak. adam da bıkmış dgs sorunundan artık :)

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Peygamber vitesine sallıyalım ozaman 7 ileri çift kavramalı araçlarımızı :)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
onno usta tam da benim yaptığımı tarif etmiş ben hep boştayım giderken de dururken de hemen N ye

sonunda KİA da çift kavramalı şanzımana geçmiş

http://ototeknikveri.com/icerik/5978/kiadan-yedi-ileri-otomatik-sanziman-7-dct.html

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hyundai grubu dct ye geceli 2 sene olmustu. Sadece tr ye gelmiyidu

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Oldum olası diyorduk zaten kısa süreli beklemelerde vitesi N konumuna alın diye. Sakalımız da var amma...

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;461001
Oldum olası diyorduk zaten kısa süreli beklemelerde vitesi N konumuna alın diye. Sakalımız da var amma...

tamamda Furkan kardeşim de bilgi paylaşımını da veren yine ben oldum, işin ustasından hemde. en azından bi teşkkür tıkı yapabilirdin gerçi hoş öyle bir zorlamada olası değil zaten .

bu konuda da evelce yazdıklarım hep işin ustalarının dediğiydi amma onno usta gibi itibarım olmaz onlara çünkü bana göre onno usta usta ötesi birisi.
şimdi üstüme düşen vazife bana söyleyen ustalara bu yazıyı okutup onlarıda paylaşmak neticede paylaşım forumunda paylaşım yapıyoruz ben dediydim iddiacısı olmadım hiç, sadece paylaşımcıyım.
« Son Düzenleme: 08 Mart 2014, 00:44:06 Gönderen: muallim45 »
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: muallim45;461009
tamamda Furkan kardeşim de bilgi paylaşımını da veren yine ben oldum, işin ustasından hemde. en azından bi teşkkür tıkı yapabilirdin gerçi hoş öyle bir zorlamada olası değil zaten .

bu konuda da evelce yazdıklarım hep işin ustalarının dediğiydi amma onno usta gibi itibarım olmaz onlara çünkü bana göre onno usta usta ötesi birisi.
şimdi üstüme düşen vazife bana söyleyen ustalara bu yazıyı okutup onlarıda paylaşmak neticede paylaşım forumunda paylaşım yapıyoruz ben dediydim iddiacısı olmadım hiç, sadece paylaşımcıyım.

Niye ters alındınız ki hocam. Neyse canınız sağolsun

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende defalarca yazdım bunu sonunda birsi beni desteklemiş oldu..

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben defalarca okudum hala anlamadım araçlarımız zaten durduğu anda stop ediyo hadi ss kapalı olsada kavramayı bırakıyo boşa almada herhangi bir neden yok zaten dikkat ettiyseniz frenden çekince eski tork konvertörlüler gibi anında ilerlemiyor bir sn yada yarım snlik gecikmeyle ilerlemeye başlıyor. Bu adamın dediği şey herhalde önünde duran araç var trafikte belli durmuş yavaşlarken salla boşa falan herhalde :)

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;461037
Niye ters alındınız ki hocam. Neyse canınız sağolsun

Furkan ters anlama değil de bu konuda çok okudum ve herhalde hassaslaştım ondan olsa gerek artık bozuk yolda ve şehir içinde hep dinler oldum ses geliyor mu diye eee geliyor dinliyom işte napak takıldım o sese hep bi cvb arar oldum
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kaptan52;461055
Onno ustada kimmis ya :)

bizim mahleden bi ilk öğretim öğrencisi yahu bilmedinmi yoğsam :heyo::kiki:
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu olayda aslinda, işin teknigini bilen biri açıklamalı. Bizim araçlardaki 7 ileri dsg lerin  kuru oldugun biliyordum. Onno usta yag ısınıyor demiş.