škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akü sarj durumu, Start-Stop problemi

mkoray79 · 983 · 228524

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;644641
Her ne kadar  [MENTION=8017]koray[/MENTION] bey süt-inek benzetmesi yapsa da biz profesyonel amaçlı redresör almayacağız tabi ki. Mevcut PWM (Pulse Width Modulation) ev tipi akıllı şarj cihazları her zaman işimizi görecektir. Bazen para olsa usta bulamazsın, araba kapalı yerdeyse çektiremezsin vs. Bir keresinde yatan arabamı çalıştırmaya kalktığımda sadece öksürdü ve marş almadı. Hemen bagajdaki cihazı bağlayıp 6-7 dakikada aldığı şarj ile ve cihazın da takviye gücü ile çalıştırabilmiştim.

Almayı düşünenler için şu cihazlar iş görür;
https://www.banggood.com/IMars-12V-6A-Pulse-Repair-LCD-Battery-Charger-For-Car-Motorcycle-Lead-Acid-Battery-Agm-Gel-Wet-p-1365821.html?utm_design=39&utm_source=emarsys&utm_medium=Mail_18BF12_email&utm_campaign=newsletteremarsys&utm_content=talis&sc_src=email_3341636&sc_eh=addc12fce29d8b4a1&sc_llid=665335&sc_lid=131848819&sc_uid=zujy8ucUJE&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/Digital-LCD-12V-6A-Smart-PWM-Lead-acid-Battery-Charger-Cable-For-Car-Motorcycle-p-1169266.html?rmmds=detail-left-hotproducts__3&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/12V-5A-4-Stage-Smart-Battery-Charger-Lead-Acid-SLA-AGM-GEL-For-Motorcycle-Boat-Car-p-1238065.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&cur_warehouse=CN

Akıllı/smart özelliğinden dolayı volt ve akım ayarı yok. Yine de akü kapasitesinin 1/10 amper ile şarj etmek gerektiğinden 45 amper akü ile 72 Amper aküyü nasıl ayırt ettiklerini bilmiyorum. :confused:

Bir de kurtarma/sülfatlaşmayı gidermek için 16,10 volt verebilmesi (redresör şarjı) var mı araştırmak lazım!

Alıntı yapılan: mşah;644723
Aynı şarj cihazı vardı çakmak girişine takarak kullandım sıkıntı olmadı ama beğenmedim çünkü yarım aküyü şarj yapmıyor gücü daha düşük olunca şarja başlıyordu birde bekleme modunda ses geliyordu sanki arızalanacakmış gibi bende arkadaşa verdim. Bence bu cihazı alın hem tamir özelliği var.
https://tr.aliexpress.com/item/FOXSUR-12-V-otomatik-ak-ll-pil-arj-araba-ve-motosiklet-arj-12AH-36Ah-45AH-60AH/32881834094.html?spm=a2g10.search0104.3.213.35a13424dxvnne&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_5_10065_10068_10890_5730315_319_10546_5735015_10548_317_5734915_10696_10924_453_10084_454_10083_10618_10920_5729215_10921_10922_10307_537_536_10059_10884_10887_10928_100031_5735215_321_322_10103_5735115-5735015%2Csearchweb201603_51%2CppcSwitch_0&algo_pvid=b1477649-2ba6-45ec-9ad2-c0840e635513&algo_expid=b1477649-2ba6-45ec-9ad2-c0840e635513-27

Arkadaşlar benim de süt içmek için inek beslemem gerekiyor galiba :D
Mehmet Bey siz bu linkini paylaştığınız şarj cihazını kullanıyormusunuz  ve ya nekadar zamandır kullanıyorsunuz? izlenimeriniz nasıldır?

benim otoda ilginç seyler oluyor. Bosta iken kimi zaman 12,24 ile 12,4 arasında, mar pozisyonunda 11,9-12,1 V gösteriyor, marşlarken 9,54V düsümü yapıyor ve marşlıyor. ama gecenlerde hiç marşlamadı bekledim ve uzun marsta tuttum allahtan zor bela marşladı. yoksa takviyeci bulmaya calıs ısın yoksa...! Arada bir ısıtıcı ısıgı yanıyor kapatıp acınca gidiyor. gecenlerde akü neredeyse bos diye ikaz verdi sonra gitti ikaz. Bu arada marşlamayıp sonradan marşladıgında ve daha sonraki gunlerde aku neredeyse bos yazısı cıktıgından 2 dk sonralarında oto S/S kullanılabilir dedi. AQ 3 aydır enerji ihtiyacı yuksek diye oto S/S calıstırmayan alet kendini marşlayamayacakkken neredeyse veya ikaz verirken nereden ne uygunlukta voltaj alıyor da oto S/S çalışabilir diyor anlayamadım. Herhalde benim elektriğimden etkilendi :D
tabi hemen kapattım calısmasın bari biraz olsun sarj etsin diye.
galiba bende almalıyım sarj cihazi. Mehmet beyin paylaştıgına gelen yorumlar da iyi, fiyatı da ıyı onu alacağım galiba.

Bu arada cektigim videoları da paylasayım:
Marşlamadığı an, Sonra marşladı allahtan zor da olsa

Bir gün marşlarken akü düşüm değeri

Aynı gün ölçüm yapılan değerler
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2018, 16:14:43 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;644673
@Levcho

Ben Aküyü sökmeden şarj ediyorum şimdiye kadar hiç sıkıntı olmadı, 14 V göre ayarlı şarj cihazı kullanılacaksa sıkıntı olmaz zaten dinamonun şarj voltajı o civarlarda.

Alıntı yapılan: rsimsek;644678
Kutup başını sökmeden önce sadece arabayı kilitliyorum. İş bitince teyp/radyo kanalları ve diğer ayarlarının sıfırlanması haricinde bir sorun fark etmedim. Sürücü kapısı gerektiğinde anahtarla açıldığından camları açık bırakmıyorum. Camların açık bırakılması vag-com/vcds.exe ile işlem yaparken gerekli olabilir.

Kutup başını sökmeden de arabanın kilitli halde 25-30 mA akım çekmesi düşünülerek yapılabilir. Ben de bazen öyle yapıyorum. Eskiden akü sökülünce orjinal teyp kodunu unuttuğundan kod girmek gerekiyordu. VAG orjinalleri bildiğim kadar kodu kendi ECU süne yazdığından teybi söküp başka bir arabaya takmadığınız sürece ecu den okuyor. OEM teyplerde kod sorunu olmuyor.

Akü kapasitesi konusunda şu video faydalı olabilir. Ben 44Ah akümü boyutu da aynı olduğundan 50Ah akü ile değiştirdim.
Beyler yönlendirme için teşekkür ederim.
Dün ilk şarj deneyimimi gerçekleştirdim.
Black Decker BDV090 ile, yaklaşık 10 saat kadar şarj yaptıktan sonra, şarj aletindeki ŞARJ DOLU ışığı yandı. Bu hafta sonu 250 km kadar yol geçeceğim, sonrasında bakalım akü nasıl devam edecek. Kutup başlarını sökmeden yaptım işlemi. İşlem sonrası 12.40 gibi bir voltaj değeri aldım.
10 saat şarj çok kısa bir süredir düşüncesindeyim, şarj aleti 1.2A ile şarj yapıyor.
Siz ne dersiniz bu duruma?
Acaba cep telefonu pilleri gibi mi oldu bizim akü, hızlıca şarj oluyor, çabuk enerji kaybediyor.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada çakmaklıktan ölçtüğüm degerlerle akünün üzerinden ölçtüklerim birebir aynıydı hiç fark yoktu. Çakmaklıktan sarj eden cihazlar bundan dolayı kullanılıyor sanırım direk bağlı. Bir de çakmaklikla akü arasında başka birşey var mı bilmem ama 20A (ben yanınca 15A taktım çin üretimi sigortaya güvenmediğim için) sigorta var en azından. Çakmaktan şarj ederken bu sigortadan daha fazla amper geçerse o da bir koruma yapabilir sanırım.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;644917
Beyler yönlendirme için teşekkür ederim.
Dün ilk şarj deneyimimi gerçekleştirdim.
Black Decker BDV090 ile, yaklaşık 10 saat kadar şarj yaptıktan sonra, şarj aletindeki ŞARJ DOLU ışığı yandı. Bu hafta sonu 250 km kadar yol geçeceğim, sonrasında bakalım akü nasıl devam edecek. Kutup başlarını sökmeden yaptım işlemi. İşlem sonrası 12.40 gibi bir voltaj değeri aldım.
10 saat şarj çok kısa bir süredir düşüncesindeyim, şarj aleti 1.2A ile şarj yapıyor.
Siz ne dersiniz bu duruma?
Acaba cep telefonu pilleri gibi mi oldu bizim akü, hızlıca şarj oluyor, çabuk enerji kaybediyor.

Bir kaç multimetre/ohmmetre, çakmaklık aparatı ve medya üzerinden akü voltaj değerinin farklı farklı olduğunu görünce, bu ölçme işinin sağlam ve kalibrasyonlu bir cihazla ölçülmesi gerektiğini anladım. Medya üzerinden gösterilen voltaj da ne kadar doğru bilemiyorum. Sonuçta 0,1 hata ile 12,45 volt 12,35 gösterebilir (çünkü aralarında 0,1 ile 0,2 volt farklar vardı!). Ya da tam tersi. Çünkü 12,40 Volt kritik eşik. 12,60 Volt sağlıklı durum.

1.2A ile 50 Ah bir akü boşsa iki günde ancak dolar. Yüzde kırklara düşmüşse bile en az 24 saat şarjda kalması gerekir. Bahsettiğiniz uzun yol bile bir seferde yeterince boş ise tam doldurmayabilir. Çünkü 50Ah bir akü 1/10 akımla saatte 5A ile şarj edilmeli. O da 3 saatte teorik olarak ancak 15A akım eder.

Tespitiniz doğru yeterince akım depolayamadığından hızlıca doluyor. Muhtemeldir ki 12,40 volt altında kaldığı sürece sülfatlaşma oluşmuştur. O yüzden 16,10 volt ile gerekli süre (sülfatlaşmayı giderici) redresör şarjı gerekir.

Alıntı yapılan: mkoray79;644918
Bu arada çakmaklıktan ölçtüğüm degerlerle akünün üzerinden ölçtüklerim birebir aynıydı hiç fark yoktu. Çakmaklıktan sarj eden cihazlar bundan dolayı kullanılıyor sanırım direk bağlı. Bir de çakmaklikla akü arasında başka birşey var mı bilmem ama 20A (ben yanınca 15A taktım çin üretimi sigortaya güvenmediğim için) sigorta var en azından. Çakmaktan şarj ederken bu sigortadan daha fazla amper geçerse o da bir koruma yapabilir sanırım.

Ben de kutubun birini çıkartıp çakmaklığın her iki ucunun da kısa devre olduğunu teyit ettim. Yani arada sigorta üzerinden doğrudan bağlı.

Akü 120 Ah ve üzerinde olmadığı sürece 15A sigorta iş görür.  72Ah de en fazla 7A akımla şarj edilir. Ev tipi olanlarda bu akım üzerinde olana rastlamadım.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;644908
Arkadaşlar benim de süt içmek için inek beslemem gerekiyor galiba :D
Mehmet Bey siz bu linkini paylaştığınız şarj cihazını kullanıyormusunuz  ve ya nekadar zamandır kullanıyorsunuz? izlenimeriniz nasıldır?

benim otoda ilginç seyler oluyor. Bosta iken kimi zaman 12,24 ile 12,4 arasında, mar pozisyonunda 11,9-12,1 V gösteriyor, marşlarken 9,54V düsümü yapıyor ve marşlıyor. ama gecenlerde hiç marşlamadı bekledim ve uzun marsta tuttum allahtan zor bela marşladı. yoksa takviyeci bulmaya calıs ısın yoksa...! Arada bir ısıtıcı ısıgı yanıyor kapatıp acınca gidiyor. gecenlerde akü neredeyse bos diye ikaz verdi sonra gitti ikaz. Bu arada marşlamayıp sonradan marşladıgında ve daha sonraki gunlerde aku neredeyse bos yazısı cıktıgından 2 dk sonralarında oto S/S kullanılabilir dedi. AQ 3 aydır enerji ihtiyacı yuksek diye oto S/S calıstırmayan alet kendini marşlayamayacakkken neredeyse veya ikaz verirken nereden ne uygunlukta voltaj alıyor da oto S/S çalışabilir diyor anlayamadım. Herhalde benim elektriğimden etkilendi :D
tabi hemen kapattım calısmasın bari biraz olsun sarj etsin diye.
galiba bende almalıyım sarj cihazi. Mehmet beyin paylaştıgına gelen yorumlar da iyi, fiyatı da ıyı onu alacağım galiba.

Bu arada cektigim videoları da paylasayım:
Marşlamadığı an, Sonra marşladı allahtan zor da olsa

Bir gün marşlarken akü düşüm değeri

Aynı gün ölçüm yapılan değerler

Koray bey, sizin akü durumu bahsettiğimiz akülerin hepsinden kötü gibi. En azından doluluk oranı kötü. Cihaz doğru ölçüyorsa önce 16,10 volt ile sülfatlaşmayı giderici redresör şarjı, akabinde 12-14 saat normal şarjda bırakın. Ondan sonra 1-2 saat dinlenmeden sonra 12,40 volt üzerine çıkmışsa sizi bir iki sene daha götürür demektir. Havaların soğuk olması az zayıf durumdaki akülerin üşütü öksürmesine sebep oldu. Aracın az çalışması ve start&Stop da akü dostu olmayan bir teknik.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION]

Linki atmış olduğum cihazı kullanmadım benim kendi yapmış olduğum şarj cihazım var onu kullanıyorum ama olmasıydı kesinlikle o cihazı alırdım. Videolarda gördüğüm kadarıyla eğer voltmetre tam gösteriyorsa şarj voltajınız biraz yüksek, benim 14,3 Voltun üzerine hiç çıkmadı, akünün durumu bayağı kötü gibi belki sağlam bir şarj ile kurtarılabilir. Bu da benim ilk marş voltajım: https://www.youtube.com/watch?v=qoFvugsKeiQ bazen 8,5 V kadar düşüyor ama benim benzinli olduğu için daha rahat çalışıyor.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8231]Levcho[/MENTION]

Ben kullandığımda sanki biraz daha uzun sürüyordu. Belki sülfatlaştı o yüzden çabuk doluyor bir kaç sefer şarja bağlayın mesela haftada bir, bu şekilde daha etkili olabilir.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ali expres'den verdim bunların siparişini. Gelsin deneyeceğim nasıl şarj ediyor bakalım!? 30 ila 60 günde teslim deniyor :P

Akü ŞARJ
 Aleti

Çakmaklık adaptörü

İlk Ali Expres siparişim bunlar inşallah TV de gördüğümüz soguksu resmi yollamazlar. :)

Bu arada paylaşımları yapıp bu ürünlerden haberdar olmamı sağlayan arkadaşlara tesekkürler.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;644929
@Levcho

Ben kullandığımda sanki biraz daha uzun sürüyordu. Belki sülfatlaştı o yüzden çabuk doluyor bir kaç sefer şarja bağlayın mesela haftada bir, bu şekilde daha etkili olabilir.
Evet hocam, daha uzun sürmeli şarj. Bakalım, bir kaç hafta sonu daha şarj yaparım. Eğer süre uzamazsa, redresör şarj bakacağım artık bi yerden.
Teşekkürler

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;644953
Ali expres'den verdim bunların siparişini. Gelsin deneyeceğim nasıl şarj ediyor bakalım!? 30 ila 60 günde teslim deniyor :P

İlk Ali Expres siparişim bunlar inşallah TV de gördüğümüz soguksu resmi yollamazlar. :)

Bu arada paylaşımları yapıp bu ürünlerden haberdar olmamı sağlayan arkadaşlara tesekkürler.

Sıkıntı olacağını sanmıyorum ben şimdiye kadar 50 yakın ürün sipariş etmişimdir bunlardan 1-2 tanesi gelmedi ama o da kargo kaynaklı olabilir zaten 10-15 tl lik ürünlerdi. En korktuğum Lastik Basınç Sens. siparişiydi 200 tl civarı 8 günde ulaştı hiç bu kadar çabuk geleceğini beklemezken.

Alıntı yapılan: Levcho;644956
Evet hocam, daha uzun sürmeli şarj. Bakalım, bir kaç hafta sonu daha şarj yaparım. Eğer süre uzamazsa, redresör şarj bakacağım artık bi yerden.
Teşekkürler

Keşke acele etmeyip biraz daha fonksiyonlu bir cihaz alsaydın, kaç tl ye aldın bilmiyorum ama o paraya dışarıdan çok daha şarj seçenekleri olan cihaz alınırdı ama alınmış artık. Benim akü 6 yılı dolduruyor 2013 şubat üretimi ve ara sıra yapmış olduğum şarjlar sayesinde ayakta duruyor yoksa şimdiye kadar çoktan gitmişti.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
https://www.hepsiburada.com/black-decker-bdsbc10a-180-amper-akilli-aku-sarj-cihazi-black-decker-bdbbc2c-12volt-aractan-araca-takviye-cihazi-hediyeli-p-OTKALBDSBC10A

https://www.hepsiburada.com/noco-genius-g3500-6v-12v-120a-ultrasafe-akilli-aku-sarj-ve-aku-bakim-p-OTFRZG3500

bu ıkı cihazı onerırım. noco oldukca kalıtelı ve iş görür bir cihaz özellikle tavsıtemdır

ayrıca alacağınız aküde AGM modu olmasına ve repair modu olmasına dikkat edın. start stoplu araçları akulerını normal şarj cıhazları ıle sarj edemezsınız
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2018, 14:26:09 Gönderen: dryusufbal »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;644971
Keşke acele etmeyip biraz daha fonksiyonlu bir cihaz alsaydın, kaç tl ye aldın bilmiyorum ama o paraya dışarıdan çok daha şarj seçenekleri olan cihaz alınırdı ama alınmış artık. Benim akü 6 yılı dolduruyor 2013 şubat üretimi ve ara sıra yapmış olduğum şarjlar sayesinde ayakta duruyor yoksa şimdiye kadar çoktan gitmişti.
Yorumunuz için teşekkürler. :)

TR'den alınabilecek cihaz hangisidir peki sizce? :confused:

Bendeki cihazı Bauhaus'tan 149 TL'ye aldım.

Belki bir kaç şarj sonrası toparlar akü (iyimser düşünüyorum).
Farklı markalardaki seçeneklere baktım, emsal tüm cihazlar 1/1,5A ile şarj yapıyorlar. Bendeki cihazın çıkışı 1.2A.
Farklı nasıl bir özellik olablir. :confused:
Bakım modu diye yazılan bazı ibareler var, ben bu bakım modunu yorumlayamadım doğrusu. Çünki salt elektrikte iki ana bileşen var, akım ve gerilim. Bunların dışındaki hangi parametre ne şekilde aküye etki eder, bilemiyorum.
Redresör ile şarj, 12V üstünde ve 1A üstünde değerler ile yapılıyor bildiğim kadarıyla. Bu yüksek değerler de, içerideki kimyasal eraksiyonu hızlandırarak şok etkisi ile oluşan sulfatlaşmayı çözümlüyor.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dryusufbal;644974
https://www.hepsiburada.com/black-decker-bdsbc10a-180-amper-akilli-aku-sarj-cihazi-black-decker-bdbbc2c-12volt-aractan-araca-takviye-cihazi-hediyeli-p-OTKALBDSBC10A

https://www.hepsiburada.com/noco-genius-g3500-6v-12v-120a-ultrasafe-akilli-aku-sarj-ve-aku-bakim-p-OTFRZG3500

bu ıkı cihazı onerırım. noco oldukca kalıtelı ve iş görür bir cihaz özellikle tavsıtemdır

ayrıca alacağınız aküde AGM modu olmasına ve repair modu olmasına dikkat edın. start stoplu araçları akulerını normal şarj cıhazları ıle sarj edemezsınız
Yusuf bey, yorum için teşekkürler. :ok:

Aldığım cihazın açıklamasında AGM aküleri kapsadığını yazıyor, ayrıca akü bakımı olarak da başlıkta yazılı.

https://www.hepsiburada.com/black-decker-bdv090-100-amper-6volt-12volt-aku-bakim-sarj-cihazi-pm-otkalbdv090

AGM modu diye ibare hiç bir cihazda rastlamadım, epey cihaz inceledim, varsa da ben görmemiş olabilirim.
S/S ve AGM aküyü normal cihaz ile şarj edemezsiniz derken, nasıl yani? Bir mantığı var mı, açıklayabilir misiniz lütfen.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
agm akü kapsıyor yazıyor ama uyumluluk farklı nocogenius  3500 yada 7200 bende 3500 ü var agm mod özelliği var çogu cihazda yok ortalama 8 saat gibi bir aürede tamir hızlı dolum yavaş dolum optimizasyon gibi birçok basamağı sırayla yaparak ölü hücreleri de tamir ederek şarj ediyor

« Son Düzenleme: 04 Aralık 2018, 18:03:29 Gönderen: dryusufbal »