škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 Benzin Fabia Yakıt Durumu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım.1.4 Motor(Benzin) 2005 Model Fabia Special aldım.Şuan km de 40 krş yakıyor.(Katalitik konvektörü sorunlu atık değerleri normalin üstünde old. için motor arıza ışığı yanıyordu sanayide söndürttüm.)Bu değer normal mi?Aynı araç kullananların yorumlarını bekliyorum.Yakıt tasarrufu yapmak için sırasıyla hangi parçaları değiştirmeliyiz.Bilgi verirseniz sevinirim.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle aracınız hayırlı olsun . kazasız belasız binin inşallah.
aynı araçtan bende kullanıyorum. şehiriçi  bizim araçlar belirttiğiniz değerde yakıyor hatta fazlası var azı yok. tabi sizin kullanış şekliniz katettiğiniz yol, çevre şartları bunda değişiklik gösterebilir. ama uzun yolda ise bir o kadar da az yakıyor. lpg arızalı bir zamanda 80-100km hızla gittiğim uzun yolda çokta uzun sayılmasa bile (150 km) 4.3 ortalamasını yol bilgisayarı gösteriyordu üstelik koca bir dağ geçtiğim halde. eminim menzil daha uzun olsa 4 lt  ye kadar düşebilirdi. özetle uzun yol için bulunmaz bir araba.  şehiriçi de diğer araçlardan aman aman farklı değil.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba. Foruma hoşgeldiniz. Aracı yeni aldıysanız güle güle kullanın. güzel bir seçim olmuş. Herhangi bir aracın yakıt tüketimini yorumlarken, çok değişik ölçütler göz önünde bulundurulmalıdır. En başta, söz konusu tüketimin hangi yol, kullanım ve hava koşullarında gerçekleştiği önemli. Çok yoğun bir trafikte mi, saldırgan ve yüksek devirli bir kullanım mı, soğuk havalarda mı... Daha sonra da elbette, sizin de belirttiğininz gibi; araçtaki olası sorunlar ele alınmalı. Güncel benzin fiyatları göz önüne alınınca, aracınız 100 km.de 10 litreye yakın bir tüketim gerçekleştiriyor. Evet, yüksek sayılabilecek bir tüketim. Ama hangi koşullarda? Ki kesinlikle konvertör sorunun da etkisi vardır. Hangi parçaların değişmesi gerektiği ile ilgili yorum yapacak arkadaşlar olacaktır. Ancak en doğrusu, iyi bir serviste iyi bir ustanın tanı koymasıdır.

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hayır dualarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Allah hepimize kazasız belasız kullanmayı nasip etsin İnşallah.Aracı öyle agresif kullandığım yok.90 ıda geçmiyorum.Çok trafiktede kullanmıyorum.Konforu falan iyi aracın ama yakıt konusundan dolayı dizele geçmeyi düşünüyorum.20-25 Arası sedanlara bakıyorum ama skodamı olur bilemiyorum.Ne önerirsiniz?

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
fiyatlar çok arttı artık 20-25 e temiz dizel bulmak neredeyse imkansız. bence lpg taktırmayı düşünebilirsiniz.

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Lpg ile dizel arasında kararsızım.Aslında amacım dizel otomatik vites ama şuan imkansız.Sedan dizele meyilliyim.Linea 1.3 multijete bakıyorum.

Çevrimdışı deukampus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
en son bandırmadan izmire gittim fabişle ortlama 80 le gittim...bandırma çıkışta fulledim 300 km yol yaptım bunun bi 40 km si şehiriçi trafikte yapıldı, izmirde fullediğimde 70 tl benzin aldı ortlama 23,3 kuruş, arabam 1.4 2001 elegance

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende 2006 tdi sedan var. dün yani pazartesi ortalama 100km\s hızla 25 km yol gittim ve akşam 25 km döndüm. kağıthane ataşehir arasında. gidereken 2. köprü trafiğinibilen bilir 5,5 lt yaktı.dönerken 4,3 lt yaktı. ikisindede abanmadan 100 ve civarında bir hızla kullandım. son 3,92 ye aldığım yakıtla; giderken km de 21kr, dönerken 17kr yakmış. otobüsle gitsem daha pahalıya mal oluyor. :D

dizel candır :D

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
25.000 civarina sedan fabia guzel bisey bulabilirsiniz.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde 1.4 elegance var lpg de şehir içi 67TL lik (31,5 litre full ) gazla 390 km yol yapıyor. Benzinde ise şehir içi yakıt tüketimi 6.0-7.0 Litre. benzini 4.43 ten alıyorum; maksimum 32-33 krş yakar ..
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2014, 08:46:26 Gönderen: laswidow »

Çevrimdışı sinankalkan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chemistanbul;488705
bende 2006 tdi sedan var. dün yani pazartesi ortalama 100km\s hızla 25 km yol gittim ve akşam 25 km döndüm. kağıthane ataşehir arasında. gidereken 2. köprü trafiğinibilen bilir 5,5 lt yaktı.dönerken 4,3 lt yaktı. ikisindede abanmadan 100 ve civarında bir hızla kullandım. son 3,92 ye aldığım yakıtla; giderken km de 21kr, dönerken 17kr yakmış. otobüsle gitsem daha pahalıya mal oluyor. :D

kesinlikleee dizel candır gerisi heyecandır :D

cumartesi istanbuldan boluya gittim geldim arabada iri kıyım beş kişiyiz bagaj da dolu malum hasta ziyareti. allah ne verdiyse uzun yolda bastım bana mısın demedi 190 dan sonra korktum artık allah korusun lastik patlasa kurtuluş zor o hızda. Araç 2005 tdı ambıante hb. 200 liralık yakıt almıştım 50 lt civarında. şehir içi kullanımlarım da kısa mesafe olduğu için ugün 850 km de ışık yaktım. Hesabını siz yapın artık 500 km yolda en düşük hızım 180 idi. imansız bastın mı yılan gibi uzuyor :D

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sinankalkan;488761
kesinlikleee dizel candır gerisi heyecandır :D

cumartesi istanbuldan boluya gittim geldim arabada iri kıyım beş kişiyiz bagaj da dolu malum hasta ziyareti. allah ne verdiyse uzun yolda bastım bana mısın demedi 190 dan sonra korktum artık allah korusun lastik patlasa kurtuluş zor o hızda. Araç 2005 tdı ambıante hb. 200 liralık yakıt almıştım 50 lt civarında. şehir içi kullanımlarım da kısa mesafe olduğu için ugün 850 km de ışık yaktım. Hesabını siz yapın artık 500 km yolda en düşük hızım 180 idi. imansız bastın mı yılan gibi uzuyor :D

benim araç ışık yaktığında 100 km kalan kullanım mesafesi gösteriyor.850 nin üzerine koyup hesaplarsanız 21 kr yapar. ohız için gayet güzel.

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chemistanbul;488705

Bu değerler çok iyi.Skoda dizel sedan da düşünürüm yalnız bu araçların parçaları pahalı sanırım.

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdinç30;488813
Bu değerler çok iyi.Skoda dizel sedan da düşünürüm yalnız bu araçların parçaları pahalı sanırım.

parçaları pahalı olarak düşünmeyin.siz düzgün ve bakımlı kullandıktan sonra; parçası ucuz olan araçlar 100 km de 20 tl masraf çıkarıyorsa bunlar 200km de 40 tl masraf cıkarır.buda aynı şeydir aslında.
keyfi de cabası üstelik. :)

herkes sesinden şikayet eder.bence tutkunu olmayanlardır bu şikayet edenler. sabah hele soğuk havalarda marşa basınca o hırıltısı yokmu :D hiçbişeye değişmem :D

Çevrimdışı sinankalkan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chemistanbul;488901

herkes sesinden şikayet eder.bence tutkunu olmayanlardır bu şikayet edenler. sabah hele soğuk havalarda marşa basınca o hırıltısı yokmu :D hiçbişeye değişmem :D

al benden de o kadar gaza basınca homurdanarak gitmesine bayılıyorum bi kere de homurdanmasa hırıldamasa olmaz zaten hastayım bu fabişe :D:D:D