škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid için Yağmur ve Far sensörü...

khalil · 283 · 96256

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Raci;643358
Halil bey byte 6 da kodlama 09 olduğuna eminmisiniz 8U0 955 559B için,  bu şekil çalıştı mı hiç ornek var mı birde byte 7 den hiç bahsetmemissiniz, onunda FB olması lazım dı, bunları teyit edermisiniz

Bu Doğru tespit için teşekkürler Raci bey. :gut:
Evet 8U0 955 559B sensörü için Byte-6=09 yapmıştık bir araçta. Çalıştı.
Ancak daha sonra bir problem fark ettik. CH/LH özelliği açık iken Farlar Autoda gece gündüz fark etmeksizin sürekli yanıyordu.
Byte-6=0A yapınca sorun kalmadı.
Sonuç olarak Sensör modeli fark etmeksizin yapılacak kodlamaları aşağıdaki gibi
olacak şekilde düzeltiyorum. İlgilenen arkadaşların dikkatine duyurulur. :dede:
BCM ÜNİTESİNDE YAPILACAK KODLAMALAR:
1. 09-Central electric
2. Coding-07 ---> Long Coding helper:
BYTE-6, BİT-1= 1 olmalı. BYTE-6= 0A
BYTE-7, Bit-5= 1 olmalı. BYTE-7=FB (AUTO özellikli far anahtarının çalışması için.)
BYTE-13, BİT-5= 1 olmalı. BYTE-13= 27 olacak.
Önemli Not: Fabrika çıkışlı Xenon Far ve far yıkama olan (Monte Carlo paket) araçlarda RLHS takınca BYTE-13'te Bit-5'i 1 seçince sonuç olarak BYTE-13=2F oluyor. Monte Carlo aracı olanların buna dikkat etmesi gerekiyor. Aksi halde 27 seçilirse far yıkama çalışmaz.
SENSÖRÜNÜN KODLAMASI: 00185E olmalı. (skoda Rapid NH için)
Dileyenler bunu Otobanda 140km hızda farların yanması için 03185E olarak da seçebilir.
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2018, 17:03:27 Gönderen: khalil »

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;643359
Hocam merhaba,
sözünü ettiğiniz sensör suyu dökmeyince algılamıyor. Şahsen denedim. Geçmiş konularda var,
Kullanmanız gereken sensör: 5Q0 955 547 A/B
montaj sonrası çektiğim görüntü, su zerresini dahi algılıyor : https://www.youtube.com/watch?v=dxLk_RVHwkw

Sizin denediğiniz sensör bozuk çıkmış olabilir Erdem bey.
2 farklı araçta Raci bayin bahsettiği sensörü bir önceki yazımdaki gibi kodladık. İkisinde de düzgün çalıştı. Arkadaşlardan herhangi bir şikayet işitmedim.

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;643359
Hocam merhaba,
sözünü ettiğiniz sensör suyu dökmeyince algılamıyor. Şahsen denedim. Geçmiş konularda var,
Kullanmanız gereken sensör: 5Q0 955 547 A/B
montaj sonrası çektiğim görüntü, su zerresini dahi algılıyor : https://www.youtube.com/watch?v=dxLk_RVHwkw

Aynı sensörü ben 3 araca taktım kodlama düzgün olursa 5q0 ile aynı çalışıyor sadece biraz ayar lazım ama yinede 5q0 her zaman tam uyumlu sensordur.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;643361
Sizin denediğiniz sensör bozuk çıkmış olabilir Erdem bey.
2 farklı araçta Raci bayin bahsettiği sensörü bir önceki yazımdaki gibi kodladık. İkisinde de düzgün çalıştı. Arkadaşlardan herhangi bir şikayet işitmedim.

Kodlamada sıkıntı yok bir hafta bu işle uğraştım, onlarca test yaptım, çin malı olan sensör araçla uyumlu çalışmıyor, stabil değil bir çalışıyor bir çalışmıyor, bazen algılıyor yağmuru bazen su dökmeniz gerekiyor.
imkanınız varsa 5Q0 955 547 A/B bulmaya çalışın. Aracın katoloğuda belirtilmiş zaten.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;643364
Kodlamada sıkıntı yok bir hafta bu işle uğraştım, onlarca test yaptım, çin malı olan sensör araçla uyumlu çalışmıyor, stabil değil bir çalışıyor bir çalışmıyor, bazen algılıyor yağmuru bazen su dökmeniz gerekiyor.
imkanınız varsa 5Q0 955 547 A/B bulmaya çalışın. Aracın katoloğuda belirtilmiş zaten.

Evet Doğru diyorsunuz. Biliyorum. Bende aracımda orjinal; 5Q0 955 547 A sensörünü kullanıyorum.
Ancak 8U0 955 559 B/C satın alan bazı arkadaşlar uzaktan yardım talep ettiler.
Bende yardımcı olmaya çalıştım. Yukarıda anlatıldığı gibi kodlattım Ve sözkonusu Çinden alınan sensörlerin de sorunsuz çalıştıklarını söylediler.
Hatta bir arkadaşa da  8U0 955 559 B olanı bizzat kendim kodladım. Çok randımanlı olmasa da çalıştı yani.:)
Yani sonuç olarak buradan imkanı olanlara  yine de orjinal sensörü almalarını tavsiye ediyoruz.:ok:

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı cancan7024

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;643360
Bu Doğru tespit için teşekkürler Raci bey. :gut:
Evet 8U0 955 559B sensörü için Byte-6=09 yapmıştık bir araçta. Çalıştı.
Ancak daha sonra bir problem fark ettik. CH/LH özelliği açık iken Farlar Autoda gece gündüz fark etmeksizin sürekli yanıyordu.
Byte-6=0A yapınca sorun kalmadı.
Sonuç olarak Sensör modeli fark etmeksizin yapılacak kodlamaları aşağıdaki gibi
olacak şekilde düzeltiyorum. İlgilenen arkadaşların dikkatine duyurulur. :dede:
BCM ÜNİTESİNDE YAPILACAK KODLAMALAR:
1. 09-Central electric
2. Coding-07 ---> Long Coding helper:
BYTE-6, BİT-1= 1 olmalı. BYTE-6= 0A
BYTE-7, Bit-5= 1 olmalı. BYTE-7=FB (AUTO özellikli far anahtarının çalışması için.)
BYTE-13, BİT-5= 1 olmalı. BYTE-13= 27 olacak.
Önemli Not: Fabrika çıkışlı Xenon Far ve far yıkama olan (Monte Carlo paket) araçlarda RLHS takınca BYTE-13'te Bit-5'i 1 seçince sonuç olarak BYTE-13=2F oluyor. Monte Carlo aracı olanların buna dikkat etmesi gerekiyor. Aksi halde 27 seçilirse far yıkama çalışmaz.
SENSÖRÜNÜN KODLAMASI: 00185E olmalı. (skoda Rapid NH için)
Dileyenler bunu Otobanda 140km hızda farların yanması için 03185E olarak da seçebilir.

Halil abi ben de 8u0 955 559 b takılı. Benim yaşadığım sorun camı temizledikten sonra temiz camda 8-10 sefer boş çalışmaya devam etmesi. Bunu kodlamayla çözebilir miyiz?

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cancan7024;643394
Halil abi ben de 8u0 955 559 b takılı. Benim yaşadığım sorun camı temizledikten sonra temiz camda 8-10 sefer boş çalışmaya devam etmesi. Bunu kodlamayla çözebilir miyiz?

Bu sorun sensörün kendisinden kaynaklıi bir hassasiyet sorunu olabilir.
Yada sensörünüzü kim kodladıysa gözyaşı silme özelliğini açmış olabilir.
Bu özellik; sileceklerin silme işlemi bittikten sonra camda kalan küçük damlaları da temizlemek için 1-2 silme daha yapması işlemi demektir.
Kısaca bu konuda sensörünüzü kodlayan kişiyle görüşmeniz daha faydalı olacaktır. :ok:

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;643400
Bu sorun sensörün kendisinden kaynaklıi bir hassasiyet sorunu olabilir.
Yada sensörünüzü kim kodladıysa gözyaşı silme özelliğini açmış olabilir.
Bu özellik; sileceklerin silme işlemi bittikten sonra camda kalan küçük damlaları da temizlemek için 1-2 silme daha yapması işlemi demektir.
Kısaca bu konuda sensörünüzü kodlayan kişiyle görüşmeniz daha faydalı olacaktır. :ok:

Halil sende 8u0 sensor var mı

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Raci;643406
Halil sende 8u0 sensor var mı

Hocam şu anda elimde 8U0 955 559 B sensör yok malesef. Bir tane vardı. Onuda mahaleden bir arkadaşa sattım gitti.
Aliexpreste olması lazımdı.
Sana acil mi lazım?

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;643407
Hocam şu anda elimde 8U0 955 559 B sensör yok malesef. Bir tane vardı. Onuda mahaleden bir arkadaşa sattım gitti.
Aliexpreste olması lazımdı.
Sana acil mi lazım?

Yok aciliyeti aliexpresste artık 8u0 satılmıyor artık 8u0 diye 8ud gönderiyorlar, artık 8u0 üretimi yok diyorlar

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Raci;643410
Yok aciliyeti aliexpresste artık 8u0 satılmıyor artık 8u0 diye 8ud gönderiyorlar, artık 8u0 üretimi yok diyorlar

Anladım. Bu 8UD olanların ne farkı var acaba?:confused: Çalışmıyor mu bizim araçlarda?

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;643412
Anladım. Bu 8UD olanların ne farkı var acaba?:confused: Çalışmıyor mu bizim araçlarda?

Ben ibizada denedim çalışmadı ayni bcm rapile ama görmüyor sensörü farklı bişey demekki

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 1 adet sıfır hiç kullanılmamış 5Q0 955 547A orjinal sensör satılıktır, servis fiyatı 1150 tl dir, ben 600 tl ye vereceğim isteyen olursa bana ulaşsın

Çevrimdışı bhathu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kolay gelsin 2015 rapid sedandizel dsg style paket aracim var. Baslikta yazilanlar dikkatmi cekti ve ondeki sensorj bbde cikarip baktim. Fotografnida atiyorum buraya. Sorum su bu sensor gunes sensorumu yani sadece far anahtarini degstrmekle ve gerekli kodlamayla aracimda far sensoru ozllegni kullanablrmyim

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi