škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yunanistan, makedonya, bulgaristan turu

SAHLVCV · 43 · 18691

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar makedonya'da hayatın, turkiye'ye göre ne kadar ucuz olduğunu size bir kaç örnekle göstereyim.

Malum kurban bayramı yaklaşıyor. Bu ilanda küçük baş hayvan fiyati için 85 eur belirlenmiş. Yani sadece 350 TL. Ulkemizde küçük baş kurbanlar bu sene 1000 TL civarında olacakmış.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi sizlerin en çok canınızı yakacak konuya geliyorum.

Bugün depoyu fulledim. kirmizinin biraz uzerinde yakıtım vardi. Agzina kadar 95 oktan benzin aldim. Ödediğim para 2200 dinar. Yani 150 TL.

Geçen attığım mailde, otomobil fiyatlarından bahsetmiştim.  

Şimdi yazdıklarım canınızı daha çok sıkacak. Kalbi olan okumasin.

Ford Focus 1.5 tdci trend x başlangıç fiyatı Turkiye'de 108.000 TL.
Ayni araba Makedonya'da neredeyse yari fiyatina.

Resimlerdeki araçların fiyatlarina bakınca, vatandaş olarak nasil yolundugumuzu birkez daha görüyoruz maalesef.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
MATKA KANYONU

Bugün eşsiz doğal güzelliklere sahip Makedonya'nin, belkide en özel alanlarından birini ziyaret ettik.

Matka Kanyonu, başkenti Üsküp'ün batısında bulunan bir doğa harikası. Yaklaşık 500 hektar alan kaplayan Matkanın içinde, keşfedilmiş 4 mağara da mevcut. Ancak bunlardan sadece biri ziyarete açık. Ayrıca içinde birkaç manastır da var.

Buraya gelecekseniz mutlaka sıkı giyinmenizi ve rahat bir yürüyüş ayakkabısı giymenizi tavsiye ediyorum. Ben ailemle geldiğim icin yürüyüş parkurunda fazla yurumedim. Ama erkek arkadaşlarımla gelseydim, epey maceralı birgün geçirirdim eminim.

Matkanın tek olumsuz tarafı, özellikle giriş bölümünde çöplerin sağa sola saçılmış olması.

Keşke bu doğal guzellikleri korumak adına daha dikkatli olabilseler.

Çevrimdışı durma

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba. Nazar değmesin. Çok güzel bir konu yapıyorsunuz. Uskupteki sprey boya işine biz de anlam verememistik. Geçen sene de boya dolu balon yağmuru yapmışlar. Festival mı gösteri mi bilemedik.

Prizren kendine has küçük güzel turistik bir kent. Bir akarsuyun etrafına kurulmuş.
Son iki fotoğraf prizrendir. 4. Fotoğraf Üsküp Osmanlı çarşısından.

Lenovo A7020a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
BULGARİSTAN

Üsküp'den yaklaşık 640 km yol yaparak Bulgaristan'ın karadeniz kıyısındaki tatil bölgesi sunny beach bölgesine geldik.

(Ufak bir ekleme yapayım. Bugun Üsküpten çıkarken, kaldığımız otel bize 3 gün konakladigimizi belirten bir sertifika verdi. "Bunu sınırda isterler" dedi resepsiyonist. Gerçektende sınırdaki görevliler bu kağıtları aldılar. Araçla gidecek arkadaşlara duyurulur.)

National geographic gibi kanallarda  ya da internetteki okudugum kaynaklardan olsa gerek; Bulgaristan'a gelmeden önce burasiyla ilgili bazı ön yargılarım vardi.

Inanin daha sınır noktasından itibaren ilk izlenimim son derece negatif. yunan sınırındaki polisler ne kadar pozitifse, bulgar gumrugundeki polisler de o kadar negatif ve kaba.

Bulgaristanda ogs-hgs sistemi yok. Bunun yerine vanetka diye bir yol vergisi var. Sınırdan girdiğiniz gibi bu vanetka çıkartmasını almanız gerek. 1 haftalik vanetka 8 eur.

Özellikle yunanistanda insanlarin ne kadar kibar ve saygılı araç kullandiklarindan bahsetmiştim size.

Bugün Avrupa'nın barzolarının Bulgarla olduğunu bizzat tecrübe ettim.

En az 10 araç (turkiye'deki gibi çoğu bmw) 120 ile tir sollarken kıçınıza dayanıp sellektore abaniyorlar.

Yanımda eşimle kızım olmasa bunların haklarından anladıkları dilde gelirim. Ama tek yapabildiğim La Havle çekip devam etmek.

Yunanistanda ve makedonyada ne kasis, ne hiz kamerası, ne de trafik çevirmesi gördüm.

Bulgaristanda adım başı hız kamerası, çevirme ve ara yollarda sıkça kasis var.

Demek ki bir toplumda saygısızlık ve magandalik ne kadar artıyorsa, cezai denetlemeler ve yaptırımlar da o kadar artıyor.

Bulgaristan' yollar genelde duble yol. Ama asfalt kalitesi sofyanın çevresi dışında orta halli.

Bulgaristan, kendi para birimini eur'a sabit kurla bağlamış. 2 leva=1 eur.

Benzinin litresi yaklasik 1 eur.

Yarın firsat bulursam kaldığımız bölgeyle ilgili paylasimlarima decam ederim.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bugün bulgaristan'dan size yazıyorum, ama inşallah yarin Turkiye'den yazarım.

Artik bu başlık kapandı sayılır.

Bulgaristan ile ilgili herhangi bir sey paylaşmıyorum. Zira bir ulkeden ve insanından bu kadar igrenmemiştim.

Siz Yunanistan ve Makedonya ile ilgili yazdıklarımı dikkate alın ve mümkünse bulgaristandan uçakla bile geçmeyin.

İnşallah biz de yarin paramızı iade alip, burayı terk edebiliriz.

Hepiniz sağlıcakla kalin.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SAHLVCV;621411
...bizdeki gibi devasa sanayi tesislerine rastlamadim. hatta tek tük fabrika gordum...
Bütün sanayisini toplasak bir Güngören sanayi etmiyor sanırım.:D
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;621916
Bütün sanayisini toplasak bir Güngören sanayi etmiyor sanırım.:D
aynen öyle [emoji2]

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SAHLVCV;621751
Arkadaşlar bugün bulgaristan'dan size yazıyorum, ama inşallah yarin Turkiye'den yazarım.
Artik bu başlık kapandı sayılır.
Bulgaristan ile ilgili herhangi bir sey paylaşmıyorum. Zira bir ulkeden ve insanından bu kadar igrenmemiştim.
Siz Yunanistan ve Makedonya ile ilgili yazdıklarımı dikkate alın ve mümkünse bulgaristandan uçakla bile geçmeyin.
İnşallah biz de yarin paramızı iade alip, burayı terk edebiliriz.
Hepiniz sağlıcakla kalin.

İyi tatiller.
Çok merak ediyorum, Bulgaristan da sizi tiksindiren başka neler oldu.
Tam olarak başınızda neler geldi bilmiyorum; Tur olarak dolaştığınız ülkelere ben de gittim, Bulgaristan ve Yunanistan da özellikle türklere bir antipati var evet, bende sezdim. Özellikle Selanik'e kadar sahil kasabalarına bizim türkler çok gider ve kültürlerimizin seviye etiketini her yere yapıştırırlar. Ona keza, Bulgaristan da Svilengrad ve Sunny Beach te çok kumarhane var. Ne zaman Svilengrad a gitsem, her ikinci gördüğüm kişi türk olmuştur. Restoranlarda yemek anında yüksek sesle ve küfürlü konuşan vatandaşımıza rastlamıştım bir kaç defa.
Sunny Beach ise, çok değişik ülekelerden turist ağırlıyor. Orası çok karışıktır.
Bulgaristan daki tüm kasabalarda trafik denetimi çok sıkıdır. Ticari amaçlı sekiz yıldır Bulgaristan daki değişik kasabalara ve Yunanistan a giderim. Otobanda sizin yaşadıklarınızı ben yaşamadım, yaşadıklarınız ilginç.

Ek olarak ; Geçen yıl Bulgaristan'da seçim olmuştu ve bizim ülkeden bazı politikacılar oranın iç işlerine ve seçimine karıştılar ve gerçekten orayı karıştırdılar. Geçen yıldan sonra Bulgaristan daki polisler ve vatandaşlar, bize daha farklı davranmaya başladılar. Ayrıca, her yıl, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde çalışan Türkler, Bulgaristan üzerinden yolculuk yaparlar, bu durum da bulgarların negatif hareketlerine sebep oluyor.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2017, 18:53:09 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;621925
İyi tatiller.
Çok merak ediyorum, Bulgaristan da sizi tiksindiren başka neler oldu.
Tur olarak dolaştığınız ülkelere ben de gittim, Bulgaristan ve Yunanistan da özellikle türklere bir antipati var evet, bende sezdim. Ancak boş bir antipati değil. Özellikle Selanik'e kadar sahil kasabalarına bizim türkler çok gider ve kültürlerimizin seviye etiketini her yere yapıştırırlar. Ona keza, Bulgaristan da Svilengrad ve Sunny Beach te çok kumarhane var. Ne zaman Svilengrad a gitsem, her ikinci gördüğüm kişi türk olmuştur. Sunny Beach ise, çok değişik ülekelerden turist ağırlıyor.
Bulgaristan daki tüm kasabalarda trafik denetimi çok sıkıdır. Ticari amaçlı sekiz yıldır Bulgaristan daki değişik kasabalara çok sık giderim. Otobanda sizin yaşadıklarınızı ben yaşamadım, yaşadıklarınız ilginç.
Valla dostum şöyle söyleyeyim, ben bundan sonra bulgar hava sahasini kullanan uçağa bile binmem.

İlk olarak trafikteki magandaliklari beni canimdan bezdirdi. Turkiye'de çok maganda yokmuş burayı gördükten sonra.

oteldeki restoranda var gücüyle geğiren embesil mi ararsın, yolda yanından geçerken balgam atan mi ararsin hepsi var.

ingilizce bilen adam yok ortalarda.

çocukların bindigi bungee jumping tarzi bir eglence aleti var. cocuk cok istedi binmeyi. 25 dk sira bekledik. euro odemek istedik, "ya leva verin yada çekin gidin tarzi cevap veren hiyarla karşılaştık. cocuk ağlamaya başlayınca, baktım elim ayağım sinirden titremeye başladı, hemen uzaklaştım ortamdan.

kac kez kavganin eşiğinden döndüm hatirlamiyorum. gayet keyifli basladigim tatil burnumdan geldi.

gittiğimiz yer olan sunny beach'de kaldığımız 4 yıldızlı otelde deniz rezalet, derecede pis, yosun ve denizanasi kayniyordu. havuz girilemeyecek kadar soğuktu, wifi sürekli kopuyor ve berbat yavasti. cep telefonunda bile bu devirde edge hızıyla baglanti olunca, paramızı iade istedik. otel yönetimi türlü pisliklerle paranin uzerine yatmaya çalıştı. booking.com üzerinden rezervasyon yaptigimiz için,  parayi odemistik. booking.com da saolsun hic sallamadi bizi. otel once 110 eur ceza verin gidin dedi. ben bu yaptiklarinizi hem boooking uzerinden, hem de trip advisor ile yazacagim dedim. 1 saat sonra kalan gunlerin parasini vermeye ikna oldular.

odayi temizlemeye gelen kadınlar türk çıktı. onlarla konuşma firsatimiz oldu. "buradaki temizlikciler hep Türk zaten" dediler.

'Niye hepsi Türk?" diye sordum. "Özellikle bu tip ayal işlerinde Türk calistiriyorlar. Tam gun calisiyoruz ama yemek vermiyorlar. evden getiriyoruz yemeklerimizi" dediler.

İnan o an cok zengin olsam "birakin bu o. çocuklarının ülkesini gelin ben size iş vereyim" diyebilmeyi çok isterdim. bunu soyleyen kadinin da kocasi almanya'da çalışıyormuş zaten. kadın da koyde yaşıyormuş.

aksam otelde kaldığım zaman can sıkıntısından kanallari değiştiriken, bulgar kanalında ypg li teröristleri gösteren bir program yayinlamaya basladilar. programda ingilizce alt yazi da var.

ypg li kadınları gösteriyorlar. bunlar biribirlerine çay ikram ediyor. gülüp sakalasiyorlar. yaratilan imaj sevgi pıtırcığı seklinde. iside karsi nasil savastiklarini anlatiyorlar.
konuşanlardan biri, "türk askeri bize ateş açtı sınırda. kendimizi zor kurtardik" falan diyor. arkadaki duvarda ölen pkk li p.clerin resimleri....

kan beynime sıçrıyor bunlari yazarken bile. bu serefsizler türkleri mi sevmiyor? faşist p.c kuruları ve ayılar hepsi.

bunlara para kazandirdigim icin bende kufur ediyorum kendime o ayrı.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SAHLVCV;621926
Valla dostum şöyle söyleyeyim, ben bundan sonra bulgar hava sahasini kullanan uçağa bile binmem.

İlk olarak trafikteki magandaliklari beni canimdan bezdirdi. Turkiye'de çok maganda yokmuş burayı gördükten sonra.

oteldeki restoranda var gücüyle geğiren embesil mi ararsın, yolda yanından geçerken balgam atan mi ararsin hepsi var.

ingilizce bilen adam yok ortalarda.

çocukların bindigi bungee jumping tarzi bir eglence aleti var. cocuk cok istedi binmeyi. 25 dk sira bekledik. euro odemek istedik, "ya leva verin yada çekin gidin tarzi cevap veren hiyarla karşılaştık. cocuk ağlamaya başlayınca, baktım elim ayağım sinirden titremeye başladı, hemen uzaklaştım ortamdan.

kac kez kavganin eşiğinden döndüm hatirlamiyorum. gayet keyifli basladigim tatil burnumdan geldi.

gittiğimiz yer olan sunny beach'de kaldığımız 4 yıldızlı otelde deniz rezalet, derecede pis, yosun ve denizanasi kayniyordu. havuz girilemeyecek kadar soğuktu, wifi sürekli kopuyor ve berbat yavasti. cep telefonunda bile bu devirde edge hızıyla baglanti olunca, paramızı iade istedik. otel yönetimi türlü pisliklerle paranin uzerine yatmaya çalıştı. booking.com üzerinden rezervasyon yaptigimiz için,  parayi odemistik. booking.com da saolsun hic sallamadi bizi. otel once 110 eur ceza verin gidin dedi. ben bu yaptiklarinizi hem boooking uzerinden, hem de trip advisor ile yazacagim dedim. 1 saat sonra kalan gunlerin parasini vermeye ikna oldular.

odayi temizlemeye gelen kadınlar türk çıktı. onlarla konuşma firsatimiz oldu. "buradaki temizlikciler hep Türk zaten" dediler.

'Niye hepsi Türk?" diye sordum. "Özellikle bu tip ayal işlerinde Türk calistiriyorlar. Tam gun calisiyoruz ama yemek vermiyorlar. evden getiriyoruz yemeklerimizi" dediler.

İnan o an cok zengin olsam "birakin bu o. çocuklarının ülkesini gelin ben size iş vereyim" diyebilmeyi çok isterdim. bunu soyleyen kadinin da kocasi almanya'da çalışıyormuş zaten. kadın da koyde yaşıyormuş.

aksam otelde kaldığım zaman can sıkıntısından kanallari değiştiriken, bulgar kanalında ypg li teröristleri gösteren bir program yayinlamaya basladilar. programda ingilizce alt yazi da var.

ypg li kadınları gösteriyorlar. bunlar biribirlerine çay ikram ediyor. gülüp sakalasiyorlar. yaratilan imaj sevgi pıtırcığı seklinde. iside karsi nasil savastiklarini anlatiyorlar.
konuşanlardan biri, "türk askeri bize ateş açtı sınırda. kendimizi zor kurtardik" falan diyor. arkadaki duvarda ölen pkk li p.clerin resimleri....

kan beynime sıçrıyor bunlari yazarken bile. bu serefsizler türkleri mi sevmiyor? faşist p.c kuruları ve ayılar hepsi.

bunlara para kazandirdigim icin bende kufur ediyorum kendime o ayrı.

Yaşadıklarınızı hayretle okudum. Sanırım "pişmiş tavuğun" başına gelmeyenler sizin başınıza gelmiş.
Geşmiş olsun....
Son 8 yıl içerisinde toplamda 30 gün kadar bulundum Bulgaristan da. Ekseriyet Sofya ve Filibe de iş toplantıları ve fuarlarda bulundum. Yazdiklarinizin hiç birisini ben yaşamadım ve görmedim.:confused:
Bence sabit bir yerde kaldınız, üstelik o anda her milletten insan varmış orada...
Yanlış bilmiyorsam, oradaki türk halkı tarım ile uğraşıyor....
Hotelde sizin karşılaş tiklariniz romen olabilir. Oradaki romenler de kendilerini türk olarak tanımlıyor ve de türkçe konuşuyorlar...
Neyse....gecmis olsun.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2017, 22:17:33 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam güzel gezmişsiniz. ben de bir bulgaristan yapayım diyorum. açıkçası bulgaristanda ne var bilmiyorum ama gideyim diyorum. 34 ülke gezdim bir ülke daha ekleyeyim listeme :)