škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ön fren diskleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 2001uzm

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
2011 model 1.2 roomster aracımın ön fren diskleri sıcakken su değdiği için eğildi şimdi frene bastığımda direksiyonda müthiş bi titreme oluyordu arka kampanalardan ise müthiş bi sürtme sesi geliyordu tamirciye gittiğimde tamircim kampanaları söküp balata sıpreyi ile temizledi ve ayar yaptım dedi ön diskleri ise zamanı olmadığını bir daha ki sefere hallederiz dedi. Bu tamirattan sonra memlekete gitip geldim, frene bastığımda sanki fren şişiyor gibi tutmayacakmış gibi bir his yarattı bende artı direksiyondaki bu titreme ön takımada bir zarar verdi ki galiba ön takımdan da (sanki Z rotlardan) ses gelmeye başladı. şimdi değerli Roomster ciler bana nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz, Ön diskleri torna mı yaptırmalıyım yoksa yeni disk mi almalıyım, kampanaların durumunun çok iyi olduğunu söyledi ustam ama bu sanki metal metala sürtme sesi beni rahatsız ediyor.

Bir de disk fiyatları araştıracam ama ölçüleri ne dir ne diye aramalıyım?
şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kampananın durumu iyi olabilir ancak balata uzun zamandır kullanılıyorsa, evsafını yitirdiği için sertleşir ve ses yapabilir.

Bu arada binek otomobillerde fren gücünün %70' i ön, %30' u arka frenlerdedir. Asıl ilgilenilmesi gerekeni bırakıp yardımcı ve dengeleyici olan arka frenleri tamir etmişsiniz ve bozuk disklerle de epey bir yol yapmışsınız. Bana kalırsa bu saatten sonra ön frenlerin hem disk hem de balataları değişmeli.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
+1
önce frenciye gidip, disk, balata, vs değişmeli, ayar yapılmalı, sonra rot balansçıda ön düzen kontrolü yapılmalı...1,2 lerin diskleri genelde 256 mm lik çıkar ama parçacı daha doğrusunu bilir.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ön diskleri tornada düzelttirip/ taşlatıp bir çift yeni balata alın. Ucuz ve kesin çözüm. Disklerin kaç bin km de olduğu önemli, ömrünü doldurmuşsa tornada işlem görmez, görmesi riskli olur.

Çevrimdışı 2001uzm

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bu gün nihayet frenleri hallettim diskleri taşlattım yeni balata takıldı kampana ise yeniden ayarlandı. Bakalım deneyecez inşallah sıkıntı olmaz arkadaşlara önerileri için çok teşekkür ederim yaşasın Skoda kardeşliği