škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aracımı nasıl yıkamalıyım metalik boya

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bariscan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracımı alalı 1 ay oldu ve ilk yıkamamda aracımda kılcal çizikler olduğunu fark ettim ve bu beni çok rahatsız etti sizce ne yapmalıyım aracımı nasıl yıkamalıyım ne önerirsiniz.
Not:Araç rengi:Yarış Mavisi

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle nasıl yıkamamanız gerektiğini söyleyeyim. fiyatı ucuz diye benzinlikteki kalın fırcalı temizleyicilere girmeyin derim.

havalı su basan yıkama yerlerinde yıkayın bence.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hem yıkama anında, hem de kurulama anında kılcal oluşabiliyor.
* FIRÇALARA ASLA SOKMAYIN.
* Aracın çok kirli yüzeyleri varsa, kaliteli yıkama eldiveni kullanın ve bol suyla, çok baskı uygulamadan çalışın.
* Kaliteli köpük kullanan benzinlikleri tercih ediniz.
* Çok kaliteli kurulama bezi tedarik edinizi ve baskı uygulamadan kurulayınız.

Örnek kaliteli bez :
http://www.boyassi.com/urun/chemical-guys-workhorse-mikrofiber-bez-40x40cm_2165.aspx?CatId=271

Örnek kaliteli yıkama eldiveni:
http://www.boyassi.com/urun/chemical-guys-chenille-microfiber-premium-scratch---puskullu-yikama-eldiveni_2737.aspx?CatId=271

Çevrimdışı bariscan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Seramik kaplama için ne düşünüyosunuz sizce işe yararmı ?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bariscan;624171
Seramik kaplama için ne düşünüyosunuz sizce işe yararmı ?
Profesyonel kişiler tarafından yapılırsa ve kaliteli malzeme olursa, işe yarıyor.
Fiyatına da dikkat etmeli.

Çevrimdışı Merol

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracım 2.5 yasında ve bir kez dahi fırça ile yıkanmadı, sünger yada eldiven ile yıkandı buna rağmen kılcal çiziklerden kaçma gibi bir fırsatım olmadı ama şunu gördüm iki octi yan yana geldiğinde fırça ile yıkanan araçta benimkine göre çok ama çok fazla çizik var. Güneş yansıdığı  zaman çok daha net anlaşılıyor.
Zamanında Autoking de seramik kaplamayı sorduğumda çokta tavsiye etmemişlerdi ama şimdi nasıldır bilemem.

Çevrimdışı sedatty

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
fırçasız yıkattır sürekli, gerisini dert etme bence.
Ben 4 yıl kırmızı rengi soldurmadan kullandım fırça değdirmeden. (1-2 kez yıkanmıştır fırça ile o ayrı tabii). Gerçekten fırça ile yıkananla arasında fark var.
Bir de her yıkamacı aynı kalitede kopuk kullanmıyor. Bu da önemli faktör.

Çevrimdışı emreogut

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bakımı zor bir renk almışsınız aracınıza öncelikle bir hoşaf süngeri ve güzel kaliteli bir şampuan alın ve tabikide 5-6 tane mikrofiber bez alacaksınız  güzelce yıkayacak yada yıkatacaksınız [emoji4]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Sequenc

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Şunu bilmekte fayda var.

Arcınızı yıkamadan önce kaba kirinin ilk olarak basınçlı yıkama makine ile alınması gerekir. aksi halde hangi bezi,süngeri fırçayı kullanırsanız kullanın aracın üzerindeki küçük kum ve kir zerrecikleri eliniz ile yuvarlanacak ve boyayı çizecektir. Sanding, Shot blasting, puty (zımparalama-kumlama- ve macun zımpara) uygulamalarının temeli bu ilkeye dayanır.
öneri, bu şekilde bir yıkama şansınız yoksa yıkamayın.! bekleyin aracınız kirli kalsın daha iyi.
öneri seramik v.b. kaplamaların tamamen dış hafif  darbelere karşı etkili olduğunu düşünüyorum. bu yüzden çok gerekli bulmuyorum.
hali hazırda araçlar fabrikadan çıkarken (yüzey hazırlama yağ alma temizlik nano - fosfat -çinko v.b. kaplama-Astar-kataforez boya-üzeri base caot üzeri clear coat )ile kaplanır. Bu sayede bir çok firma günümüzde 10 yıl boya garantisi zaten vermektedir.
unutmayın aracınızı çoğunlukla çizen ;
1. üzerindeki tozun bastırılarak, yuvarlanarak aracın temizlenmesi.
2. fırça v.b sert yapıdaki temizlik ürünlerinin kullanılmasıdır.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1. Aracın üzerindeki kaba pislik, toz, taş ve diğer şeyler basınçlı su ile uzaklaştırılmalıdır.
2. Mümkünse köpükte kaliteli marka kullanan ve eteri bol yer tercih edilmeli. Bu köpük araç üzerine uygulandığı zaman eldiven-süngere gerek kalmadan kiri çözebilmeli.
Ben de Meguiars'ın mikrofiber eldiveni var, ancak yine de ister istemez kılcal çizik oluşturuyor. Şimdi mümkün olduğu kadar el değmeden yıkamaya çalışıyorum.
3. Son durulama yine basınçlı su ile yapılmalı.
4. Kaliteli bir bez ya da basınçlı hava ile araç üzerindeki su lekeleri alınmalı. İdeali basınçlı hava.
5. Yılda bir kez pasta-cila aracın boyasını çok canlı tutar ki sizin araç metalik renk.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu konuda oldukça titiz birisiyim,

ELimden geldiğince aracımı yukarıda bahsedilen genel kurallar dahilinde kendim yıkarım. Yılda 2 kez normal cila, aklıma geldiği zaman da sprey hızlı cila uygularım. Buna rağmen kılcal çizikler bende de var.

Hava ve çevre koşulları işin içinde olduğu sürece kılcal çizikten kaçış maalesef yok. Dikkat ederek bu çiziklerin miktarını, boyutunu, görünürlüğünü iyi yönde değiştirebilirsiniz ama maalesef sıfır çizik hayal