škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yağ eksiltme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şaşkın bakkal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, 1.6 TDI DSG 2016 aracım şu an 120 binde. Sıfır almıştım.
Araç75 bin bakımından sonraki her bakım sonrası yaklaşık 11 12 bin km'de bir yağ eksiltiyor. 1 litre kadar yağ ekliyorum hiç sekmesi. Servis kontrol ettiklerinde sorun olmadığını belirtiyor ancak bana normal de gelmiyor. 300 bine sattıkları aracın bagajında yedek yağ ile dolaşıyorum.
Böyle bir şey yaşayan oldu mu daha önce herhangi bir sorun tespit edildi mi.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı performanslı kullanıyorsanız yağ eksiltmesi normal. hatta kullanma kitapçığında 0,5lt/1000km yağ eksiltmenin normal olduğu yazıyor. Fakat motor zaten 5lt yağ alıyor, demekki 10K km de yağın bitmesi bile normalmiş.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ eksiltme durumunun bir çok sebebi olabilir.
Tam olarak tespit edilmesi için, bir çok noktada kontrol yapılmalı, neticesinde tekrar tespit için uzun süreli izleme yapılmalıdır. Bu kontrol ve tespitler de çok uzun süreç alarak gerçekleşir.
Bundan dolayı servisler kaçamak yanıt veriyorlar ve zaten de yasalar tüketiciyi çok korumuyor bizim memlekette. Ayrıca servislerin kullandığı yağdan sebep de olma ihtimali vardır.

Motordaki yağ, turboyu da soğutuyor, bundan dolayı yağ eksilmesi olabiliyor (yağ yakma)
Segman/piston durumu, sibop ayar durumu v.s.v.s. sebepler çok olabilir.
Çok ünlü bir japon marka aracın motorlarında uzun yıllar yağ yakma sorunu vardı (2007 / 2014 arası). TR'de çok fazla dava açıldı ve araç değişimi yapıldı. Tabii bu olayları çok kimse bilmiyor, bu japon marka olayları ört pas etti.
Benim eski aracım da çok yağ yakan bu japon marka araçtandı, 6000km sürüşte 2litre cıvarı yağ eksiltiyordu, üstelik aracım 35bin km'deydi. Servise gittiğimde prosedürü şöyle açıkladılar;
Önce turbo değişecek, izlemeye alınacak. Olmazsa, sonra segman piston değişecek, izlemeye alınacak. Olmadı sonunda sandık motor gelecek "sıfır", o değişecek.
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2020, 17:51:09 Gönderen: Levcho »