škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bolero karişik modu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet Can Topal

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Öncelikle iyi akşamlar usb ye yaklaşık 1000 küsür müzik yükledim ama sanki sürekli aynı 100 müziği tekrarlıyor.neden olduğu hakkında bilgisi olan ya da bi çözümünü bilen birisi yardım ederse sevinirim.TEŞEKKÜRLER

Çevrimdışı Hacibumbada

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Güzel konu, bende de aynı sıkıntı var. Bir klasör içinde tahmini 100-150 parça var fakat sürekli aynı şeyleri dinliyorum, hangisinden başlarsam başlıyım 25-30 unu döndürüp duruyor.

Konuyu takipteyim.

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bolero'nun çok dandik bir shuffle algoritması var malesef. Sistemi programlarken bu konuya hiç özenmemişler. Bu problem ancak yazılım güncellemesi ile çözülebilir ama böyle bir ayrıntıya bütçe ayıracaklarını sanmıyorum. Benim merak ettiğim, Amundsen ve Columbus'ta da aynı problem var mı?

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
müzikleri dosya dosya değilde direk usb nin içine klasör kullanmadan atsak farkeder mi peki?

Çevrimdışı beko86

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben müzikleri direkt klasör kullanmadan hafıza kartının içine attım. Hafıza kartından dinliyorum ve hep karışık mod kullanıyorum 300 şarkı var aynılarını çalmıyor ve çaldığı şarkı sıralamasını da unutmuyor.

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: beko86;614245
Ben müzikleri direkt klasör kullanmadan hafıza kartının içine attım. Hafıza kartından dinliyorum ve hep karışık mod kullanıyorum 300 şarkı var aynılarını çalmıyor ve çaldığı şarkı sıralamasını da unutmuyor.

aracınızın modeli nedir ya da sd kartı kullanınca mı sorun çıkartmıyor

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Veri depolama cihazınınızın (flaş bellek, SD kart) en üst seviyesine (root), klasör oluşturmadan  müzikleri atarsanız, tüm parçaları çalacaktır. Klasör olarak altıldığında, elbette ki sadece klasörde bulunanları çalacaktır.
Bu yazılımı oluşturlanlar o kadar da aptal değildir. Mantığının öngördüğü ve dünya standartı olan bir durum bu, klasör seçersen-> içeriğini çalar sadece....

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bolero'da root dizini seçtikten sonra shuffle tuşuna bastığınızda tüm dizinlerdeki müzikleri karıştırarak çalabiliyor. Bunun dünya standardı veya yazılımı oluşturanların zekasıyla ilgisi yok. Sadece yetersiz bir algoritma kullanılmış. Bunun nedeni donanımsal yetersizlik de olabilir. İyi bir shuffle algoritması ya yüksek bellek kullanımı gerektirir ya da geçmişi iyi hatırlayabilen karmaşık bir işlem döngüsü gerektirir. Her ikisinin de belli bir üretim maliyeti vardır. Eğer algoritmada sıkıntı yoksa; bir ihtimal her açılışta bellek sıfırlanıyorsa ve rasgele sayı üreten sistem güzel sayılar üretemiyorsa her açılışta aynı müziklerin çalma ihtimali yüksek olur.

Sonuç olarak, maliyeti düşürmek adına bu tip detaylara fazla özenilmediğini düşünüyorum. Tıp, nükleer enerji ve astronomi gibi bazı hassas konular dışında hiç kimse mükemmel bir sistem yaratmaya çalışmıyor; çünkü ilk hedef her zaman yüksek kar marjıdır. En fazla fizibilite sınırlarını zorlayan tek tük çatlak mühendisler çıkabilir, bunları da genelde müdürleri frenliyor. :)

Radyo logolarının otomatik kaydedilmesi aktif iken SD karttan müzik çalındığında Bolero neden kendini resetliyor sanıyorsunuz? Muhtemelen iki farklı modülün ortak bellek alanına erişmeye çalışarak segmentation fault oluşturması olabilir. Bunu sistemin testi sırasında tespit edememiş olabilirler; belki de (maliyet açısından) çok önemsemedikleri için detaylı test yazma gereği duymadılar. Nedeni ne olursa olsun 2 yıldır bu sorunu çözen bir güncelleme yayınlanmıyorsa nedeni yine buna değmeyeceğini düşünmeleridir.

Keşke Bolero yazılımı açık kaynak olsa da bu tür sorunların giderilmesi için üreticinin ağzına bakmak zorunda kalmasak, kendimiz çözsek :)

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dawn;614340
Bolero'da root dizini seçtikten sonra shuffle tuşuna bastığınızda tüm dizinlerdeki müzikleri karıştırarak çalabiliyor. Bunun dünya standardı veya yazılımı oluşturanların zekasıyla ilgisi yok. Sadece yetersiz bir algoritma kullanılmış. Bunun nedeni donanımsal yetersizlik de olabilir. İyi bir shuffle algoritması ya yüksek bellek kullanımı gerektirir ya da geçmişi iyi hatırlayabilen karmaşık bir işlem döngüsü gerektirir. Her ikisinin de belli bir üretim maliyeti vardır. Eğer algoritmada sıkıntı yoksa; bir ihtimal her açılışta bellek sıfırlanıyorsa ve rasgele sayı üreten sistem güzel sayılar üretemiyorsa her açılışta aynı müziklerin çalma ihtimali yüksek olur.

Sonuç olarak, maliyeti düşürmek adına bu tip detaylara fazla özenilmediğini düşünüyorum. Tıp, nükleer enerji ve astronomi gibi bazı hassas konular dışında hiç kimse mükemmel bir sistem yaratmaya çalışmıyor; çünkü ilk hedef her zaman yüksek kar marjıdır. En fazla fizibilite sınırlarını zorlayan tek tük çatlak mühendisler çıkabilir, bunları da genelde müdürleri frenliyor. :)

Radyo logolarının otomatik kaydedilmesi aktif iken SD karttan müzik çalındığında Bolero neden kendini resetliyor sanıyorsunuz? Muhtemelen iki farklı modülün ortak bellek alanına erişmeye çalışarak segmentation fault oluşturması olabilir. Bunu sistemin testi sırasında tespit edememiş olabilirler; belki de (maliyet açısından) çok önemsemedikleri için detaylı test yazma gereği duymadılar. Nedeni ne olursa olsun 2 yıldır bu sorunu çözen bir güncelleme yayınlanmıyorsa nedeni yine buna değmeyeceğini düşünmeleridir.

Keşke Bolero yazılımı açık kaynak olsa da bu tür sorunların giderilmesi için üreticinin ağzına bakmak zorunda kalmasak, kendimiz çözsek :)

Öncelikle konu hakkında bu kadar detaylı ve aydınlatıcı teknik bilgiler verdiğiniz için size teşekkür ederim Şafak bey. Mesleğiniz kesin yazılım veya programcılık olmalı.:gut: Bildim mi?:) Bende Elektronikçi olarak aslında yazılım ve programcılık hep biryerlerde ilgimi çekip durmuştur. Ama bir türlü temelini atamadığım bir dal olarak içimde ukde kalmıştır.
Neyse son cümlenizde Bolero yazılımı açık kaynak olarak sunulsa neler yapılabilirdi? hangi özellikler sisteme katılabilirdi? merak ettim şimdi.:)
Mesela SmartLink olmayanlarda bu özellik açılabilir miydi? veya Navigasyon özelliği eklenebilir miydi sizce?

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;614339
Veri depolama cihazınınızın (flaş bellek, SD kart) en üst seviyesine (root), klasör oluşturmadan  müzikleri atarsanız, tüm parçaları çalacaktır. Klasör olarak altıldığında, elbette ki sadece klasörde bulunanları çalacaktır.
Bu yazılımı oluşturlanlar o kadar da aptal değildir. Mantığının öngördüğü ve dünya standartı olan bir durum bu, klasör seçersen-> içeriğini çalar sadece....

klasör seçme durumu değil ben bütün sanatçıları tek tek ayırıp mp3tag ile düzenlemiştim yani sesli komutla istediğim sanatçıyı bulabiliyordum karışık moduna da bolero veri tabanı menüsünden tüm parçaları seçip yapmama rağmen hep aynı sıkıntı oldu dün akşam yaklaşık 3100 parçayı tek tek klasörlerden çıkarıp doğrudan usb nin içine attım inşallah düzelir

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni sistem Bolero'dan emin değilim; ancak benim aracımdaki Bolero ve sonradan aldığım Columbus navigasyon cihazı da karışık çalma konusunda pek başarılı değiller.

30 gb civarı boyutundaki müzik dosyalarını karışık biçimde sd karta yüklemek de işime gelmiyor. Bu nedenle sanatçı adına göre klasör oluşturup, o klasörün içine o sanatçıya ait bütün parçaları atıyorum. Bu şekilde onlarca klasör oluşmuş oluyor. Daha sonra bu klasörleri de tek bir "Müzik" adlı ana klasörün içine atıyorum.

Bunları sağlıklı biçimde karışık çaldırmak içinse tek bir şarkıyı bu klasörün dışında bırakıyorum; bu şarkı benim sabit şarkım oluyor. Bu şekilde 2 ana dosyam olmuş oluyor.

İlk olarak bu sabit şarkıyı çalıyorum ve çalarken karışık çalmayı etkinleştiriyorum. Bu şekilde tüm klasörlerden şarkıları karışık biçimde çalışıyor.

Bu sistemin tek zaafiyeti ise, aracı her çalıştırdığımda bahse konu sabit şarkıyı en az 1 kere dinletiyor olması.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı beko86

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ahmet Can Topal;614260
aracınızın modeli nedir ya da sd kartı kullanınca mı sorun çıkartmıyor

Aracım 1,6 TDİ manuel prestige torpido gözünde sd kart girişi mevcut. Bu güne kadar kullandığım araçlarda hep kendi mp3 playerımı aux girişine takarak müzik dinlerdim. Çünkü mp3 playerım ileri derecede gelişmiş bir karışık çalma moduna sahip. İlk defa skoda superb aracımda mp3 player standardında bir karışık çalma modu ile karşılaştım ve çok memnun kaldım. Mp3 çalarım emekli oldu...

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;614343
Öncelikle konu hakkında bu kadar detaylı ve aydınlatıcı teknik bilgiler verdiğiniz için size teşekkür ederim Şafak bey. Mesleğiniz kesin yazılım veya programcılık olmalı.:gut: Bildim mi?:) Bende Elektronikçi olarak aslında yazılım ve programcılık hep biryerlerde ilgimi çekip durmuştur. Ama bir türlü temelini atamadığım bir dal olarak içimde ukde kalmıştır.
Neyse son cümlenizde Bolero yazılımı açık kaynak olarak sunulsa neler yapılabilirdi? hangi özellikler sisteme katılabilirdi? merak ettim şimdi.:)
Mesela SmartLink olmayanlarda bu özellik açılabilir miydi? veya Navigasyon özelliği eklenebilir miydi sizce?

Konu dışına çıkıyoruz ama şunları söyleyebilirim; ticari bir yazılımın kaynağının açılması illa ki bazı sistemsel değişiklikleri de yanında getirir. Öncelikle lisans, kurulum vs olayları belirlenecek; yazılım şu anda olduğu gibi bir otorite tarafından mı dağıtılacak yoksa herkes istediği gibi kurulum yapabilecek mi? Veya yalnızca merkezi otoriteden sertifika alan kişiler mi dağıtabilecek? Değiştirilebilir olan kısım yazılımın tamamı mı olacak yoksa yalnızca yeni modül (uygulama) ekleme şeklinde mi olacak? Böyle bir şey yapılsaydı benim tahminim otoritenin yayınladığı veya onayladığı bir OS üzerine (iOS, Android gibi) uygulama geliştirme şeklinde olurdu; online ücretli/ücretsiz uygulamalar olurdu vs. Kısacası, neler yapılabileceği tamamen sistemin tasarımına bağlı.

Çevrimdışı BLACKSAGAT

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar iyi akşamlar aracımı 3 gün sonra teslim alıyorum inşallah yanlız merak ettiğim boleronun sesi. Az mı çok mu çıkıyor kardeşim megan 4 aldı cep telefonumdan geliyor gibi ses geliyor bolero nasıl acaba hani fabiamda baya yükseltebiliyordum ondan iyi ise sıkıntı yok.

Çevrimdışı Onurr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ses yeter, tabi camları açıp dım tıs yapalım diyorsanız ona yetmez. bu arada karışık modunda hiç sıkıntı çekmiyorum. taktığım usb 32 gb galiba 20 gb kadar müzik var içinde. tüm müzikler içerisinden karışık çalsın istiyorsanız klasör görünümünde değil tüm parçaları birden sıraladığı listeden birini açıp sonra karışığa basmanız lazım. klasörün içindeyken basarsanız sadece o klasörü çalıyor veya sesli kumandayla parça aratırsanız sadece o harfle başlayan parçaları karışık çalıyor.