škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Frenler ötüyor!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün dikkat ettim.Frene bastığımda düşük hızlarda "gııyyk gıyyk" diye ötüyor.Sanki IKARUS otobüs geliyor :++:Sanırım Balatalar sertleşti.Bitmiş olamaz geçenki bakımda kontrol etmiştim.Ama 26.000 km oldu ve 3 yıl geçti üzerinden.Haliyle sertleşmiş olabilir.Dikkat etmekte lazım diskte çukurlaşma yapabilir..

Sizce başka bişey olabilir mi?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;128130
arasına  bişiler girmiştir belki

Yok ya kontrol ettim.Öyle bir seste değil.Hem o kadar yol yaptım geldim.Giren, herneyse çıkardı heralde :D Baktım fren ısınınca kesiliyor ama soğukken yapıyor fazlaca..Lift olsa söküp kendim bakardım..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ya balata farklı erimiş yada diskler çizilmiş ses yapıyor.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Benimkide yapiyor ara sira, 5 yillik balata :) Surekli yaparsa ciddi derecede bitmis sertlenmis demektir, yani gider degisirsin tum fren balatalarini yine yapar hayal kirikligina ugrayabilirsin :)

Sole hani yuksek hizdan tatli sert yavaslarken ciyyaaaakk ciyak otuyosa demir demire surtuyodur bitmis demektir :D :D :D

Bide diskin balata surten yuzeyiyle cevrel cemberinin arasindaki yukseklik farkini parmaklarinla bi olc cok takiliyosa biraz daha bin disklerle beraber degisirsin :D

Ben 60.000 km 5 senedir biniyordum bisiyi yoktu, ama cok az fren kullanirim hep uzun yolumsu benimki, yani sonuc olarak abartilcak bisi degil oter ara sira roomiye selam yola devam :D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tepesinden inmediğim doblo'da neden o ses yok peki ? :) Soğuk sıcak hep denedim..

Önceden yoktu yeni yeni başladı..Disk yüzeyinde kanal oluşmamış ama çok hafif belirtisi var..Sonuçta fabrikasyon balata ne kadar kaliteli olabilir ki?

Yani o sesde öyle bildiğimiz yüksek hızlardan aniden yavaşlayınca çıkan ses değil..

Salı günü servisle görüşebilirim.O zaman kontrol ettiricem.Ama değiştirmicem hemen :D İdare etsin biraz daha.Masraf açmasın şimdi :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
istanbulda bir abim 1,9 leonunda 90 bn bakımında  değiştirdi fabrikanın taktığı balataları :) o kadar küçümseme derim :)

balata disk olayı tamamen kullanımla alakalıdır. çok çabuk ısınıp çabuk soğuyorsa bu çabuk yıpratır özelliklediski. ben toledoda bir ara niğde dağlarında bindiğimiz günlerde 30 bnde bir balata disk takımı değişmek zorunda kalıyordum mesela :)

araba da ağır olunca çabuk ısınıyordur buda çabuk yıpratıyordur. dobloda sürekli çalıştığı için sürekli sıcak kalıyordur :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Diskler yüksek hızda fren yapıp ön dreksiyonu titretmiyorsa devam demektir bizimde genelde bitmiyor en son bosch vardı sertleştiler babam rahatsız oldu twr(yanlış olabilir) markaydı sanırım onla değişti şimdi sorun yok.Ama dediğin gibi ses oluyor soğukken yavaş hareketli iken frene basınca gerçi disklerde bitik bizim o ayrı mesele:D

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Balatalara inceden bir zımpara at tamamdır. Benim balatalar 4. yılında, sertleşme derdi olmadı ya da ben hissetmedim  :)

Değiştireceksen de Lucas marka al...

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Balata temizleme spreyleri baya işe yarıyo, benim de başıma 1-2 defa geldi spreyı sıkıp 70-80 ile bir kaç kez frene bastınmı kesiliyo ses. Bi dene istersen.

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence bitmiştir onlar :) Bu kadar yola dayanmaz ki ;)

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de vardı geçen bakımda fren ayarı bozuk dediler ve ayar yaptılar, şimdi ses yok ,
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

gurdal

• Ziyaretçi
aynı sıkıntı bende de var araç 28 binde bakım zamanı geldi nasılsa gidince baktıracağım

Çevrimdışı ozerakin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
çok az olmakla beraber bende geçenlerde aldım o sesi toz toprak çok ama ondandır önemsemiyorum 32.000 de aracım

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
benimde geçen gün yagmurlu havada acayıp rahatsız edici ses yaptı bende korktum ama kuruyunca hiçbirşey kalmadı.hemde balatalarım bitmek üzere oldugu halde ses falan yok şuanda
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com