škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Yalıtım Problemi !!!

aserhat · 120 · 29749

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HakanParlar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;515264
Benim yazdıklarım A5 için.  Yenilerini bilmediğimi yazmıştım. Yanlış anlaşılmasın..
Yazın test edeyim..
Benimki ortayaydı size yonelik degildi, yanlis anlasilmasin :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: HakanParlar;515287
Benimki ortayaydı size yonelik degildi, yanlis anlasilmasin :)
Yanlış anlaşılma yok;)  
Ben yanlış anlaşılmayayım dedim :)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
2-3 dB gerçekten ciddi fark.

Ben 3 yıllık hankookları çıkarıp 2015 üretim Goodyear EGP taktım, 1 dB oynamadı, aynı 70 dB. O yüzden yalıtım yapacağım.

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;515335
2-3 dB gerçekten ciddi fark.

Ben 3 yıllık hankookları çıkarıp 2015 üretim Goodyear EGP taktım, 1 dB oynamadı, aynı 70 dB. O yüzden yalıtım yapacağım.

2 3 db kesinlikle hissedilmeyecek bir fark. Eğer öyle ise mercedes 250 cdi benim arabadan baya sesli...

Çevrimdışı kalipso

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
2-3 dB sorun oluyorsa 200bin üzeri, vakumlu kapilari olan premium bi alet seçilmeli  :D
Kalite algısı bu tarz topiclere neden olmuş gördüğüm kadarıyla. Octavia'nin Golften göze batan bi üstünlüğü yok diye yemin etsem başım ağrımaz. Mesela en iyi koşu ayakkabisini Asics tapar ama bizim millet koşa koşa gider Nike alır. Algı işte bu.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aserhat;515360
2 3 db kesinlikle hissedilmeyecek bir fark. Eğer öyle ise mercedes 250 cdi benim arabadan baya sesli...
2 araç arasındaki farkı bilmem ama 2-3 desibel çok rahat anlaşılır.. Daha doğrusu benim gibi yaşlı biri bile anlayabiliyor:)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;515366
2 araç arasındaki farkı bilmem ama 2-3 desibel çok rahat anlaşılır.. Daha doğrusu benim gibi yaşlı biri bile anlayabiliyor:)

Anlaşılıyor Arif dediğin gibi. Benim Superb vs Passat testimde arada 3 db fark vardı; ancak kabin içi akustik konfor bakımından Passat lehine dağlar kadar fark vardı.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;515369
Anlaşılıyor Arif dediğin gibi. Benim Superb vs Passat testimde arada 3 db fark vardı; ancak kabin içi akustik konfor bakımından Passat lehine dağlar kadar fark vardı.
Sen de yaşlı sayılırsın:D

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;515371
Sen de yaşlı sayılırsın:D

Forumum ihtiyar heyetindeyiz:D

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;515372
Forumum ihtiyar heyetindeyiz:D
Sen muhtarsın:D

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;515374
Sen muhtarsın:D

Teveccühün:D

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;515369

2 desibele dağlar kadar fark var demek çok saçma değil mi. Akustik olarak çok fark olmasi imkansız. Gönderdiğim sitede vakumlu mercedes 64 db olculmus aynı şartlarda octavia 1.2 62 desibel. Dünyaca referans kabul edilen bu site yalancı mi? Çünkü yalancı değilse octavia mercedes den çok daha sessiz :))

Buradaki farkı anlamak imkansiza yakın. 2011 Passat a nazaran benim aracim daha sessiz ama çok daha sessiz diyemem sadece benim aracim 2015 olduğu için trim sesi daha az.

Bence algı psikolojik.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aserhat;515379
2 desibele dağlar kadar fark var demek çok saçma değil mi. Akustik olarak çok fark olmasi imkansız. Gönderdiğim sitede vakumlu mercedes 64 db olculmus aynı şartlarda octavia 1.2 62 desibel. Dünyaca referans kabul edilen bu site yalancı mi? Çünkü yalancı değilse octavia mercedes den çok daha sessiz :))

Buradaki farkı anlamak imkansiza yakın. 2011 Passat a nazaran benim aracim daha sessiz ama çok daha sessiz diyemem sadece benim aracim 2015 olduğu için trim sesi daha az.

Bence algı psikolojik.

Sizce saçma, bence değil. Ayrıca herhangi bir forumda bir üye tarafından yapılmış bir argüman için "saçma" ifadesini kullanmak da ne derece doğrudur o da ayrı bir tartışma konusu.

Sizin verdiğiniz sitedeki değerler için "yalancı" gibi bir ifade de kullanmadım zaten, nereden uydurduğunuz konusunda da bir fikrim yok.

Yalıtım konusuna az çok kafa patlatanlar -ki emin olun ben bayağı bir patlatmıştım ve patlatıyorum- düzgün asfaltta hemen her aracın iyi sonuç alabileceğini, ancak pürüzlü/mıcır/soğuk asfalt dediğimiz asfaltta araçlar arasındaki yalıtım farkının ortaya çıkacağını bilirler. Sizin bahsettiğiniz, ya da diğer özellikle Almanya kökenli testlerin tamamı da zaten bu kaliteli asfaltlarda yapılıyor; ondan sonra Superb ile Passat aynı ses seviyesinde çıkabiliyor.

Benim tamamen aynı şartlarda yaptığım testlerde B7 kasa 2.0 TDI motor Passat 81 desibelin üstüne çııkmazken, kendi aracım 84 desibelin altına inmedi. Aradaki 3 db fark ise gayet de hissedilir seviyede idi. En azından ben somut bir gerçeklikle sizin deyiminizle "psikolojik algı" arasındaki farkı ayırt edebilecek seviyedeyim.

Çevrimdışı futureband

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bugün ben de şirket aracım Peugeot 508 ile Octavia testini yaptığım aynı yol ve hızla (100 km/s)  bir test yaptım. Açıkçası sonuç Octavia RS den 1-2 db daha kötü.
Benim şahsi kanaatim de benzer şekilde,  Octavia da abartı seviyelerde bir yalıtım sorunu var demek haksızlık olur. Bence yeterlilik sınıf ortalamalarında.

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;515419
Sizce saçma, bence değil. Ayrıca herhangi bir forumda bir üye tarafından yapılmış bir argüman için "saçma" ifadesini kullanmak da ne derece doğrudur o da ayrı bir tartışma konusu.

Sizin verdiğiniz sitedeki değerler için "yalancı" gibi bir ifade de kullanmadım zaten, nereden uydurduğunuz konusunda da bir fikrim yok.

Yalıtım konusuna az çok kafa patlatanlar -ki emin olun ben bayağı bir patlatmıştım ve patlatıyorum- düzgün asfaltta hemen her aracın iyi sonuç alabileceğini, ancak pürüzlü/mıcır/soğuk asfalt dediğimiz asfaltta araçlar arasındaki yalıtım farkının ortaya çıkacağını bilirler. Sizin bahsettiğiniz, ya da diğer özellikle Almanya kökenli testlerin tamamı da zaten bu kaliteli asfaltlarda yapılıyor; ondan sonra Superb ile Passat aynı ses seviyesinde çıkabiliyor.

Benim tamamen aynı şartlarda yaptığım testlerde B7 kasa 2.0 TDI motor Passat 81 desibelin üstüne çııkmazken, kendi aracım 84 desibelin altına inmedi. Aradaki 3 db fark ise gayet de hissedilir seviyede idi. En azından ben somut bir gerçeklikle sizin deyiminizle "psikolojik algı" arasındaki farkı ayırt edebilecek seviyedeyim.

Merhaba,

Saçma demekten vazgeçtim. Ayrıca siz yalancı dediniz de demedim. Sadece yalancı mı diye sordum.

Yalnız 81 desibel çok yüksek bir rakam zaten. Bildiğiniz saç kurutma makinası sesi nasıl bir yolda test yaptınız ben o 80 desibellere 180 km hız ile giderken bile yaklaşamıyorum. ayrıca 80 desibel ses olan bir yerde konuşmak için bağırmanız lazım. çünkü normal konuşma 55 desibel. Ayrıca yine dediğim gibi 80 desibel ve üstü zaten çok fazla 81 desibel saç kurutma makinası size 10 cm yakındayken duyacağınız ses iken 83 desibel de 13 cm uzağınızda duyacağınız sestir. Yani yine çok bir fark yok...

Neyse ben bu konuyu daha fazla uzatmayacağım ama şunu net söylüyorum C sınıfında kendi akranları arasında Octavia dan sessiz tek araba Golf'tür onuda içinde hisle - kulakla bilmemne anlamak için işi gücü bırakıp arabayı dinlemek gerekir.